Sziasztok!
Lenne egy komplett családi ház infrafűtése.
Ez az amit a plafonra kell felszerelni.
Na ennek a bekötését (vezérlését) szeretném tisztázni veletek.
Készítettem egy rajzot ami szemlélteti az általam kigondolt bekötést.
Hogy jó lesz-e így?
Amúgy az lenne a lényeg, hogy amíg nincs B addig az A1 3 fázisról lenne szétosztva helyiségenként.
De ha a B2 aktív (bekapcsolt) akkor automatikusan átváltana éjszakaira, onnan menjen.
Amúgy a bekötés az oszloptól újra lesz kérve az ingatlannál, mert a jelenlegi nem alkalmas rá.
Szóval 3x32A + 1x32A lesz majd idővel.
Mert ha jól tudom, akkor már engedik eme fűtési rendszer rákapcsolását a B-re.
De ha rosszul tudom, akkor nyugodtan javítsatok ki!
Segítséget előre is köszönöm.
Lehet hogy nem vagyok eléggé képzett energetikai kérdésekben(többek között energetikusi végzettség mellett) de lakóépület mennyezeti infrafűtéséről most hallok először. Ilyen fűtést üzemcsarnokokban szoktak alkalmazni, ugyanis egy lakóépület hőérzeti elvárásai teljesen mésok mint pl. egy műhelyé vagy fóliasátoré.Falfűtés, padlófűtés, keringtetett légfűtés, klasszikus radiátoros vagy kályhás fűtés mind kipróbált dolog már, de a mennyezeti infra az számomra új. Tudom hogy off,a moderátor akár törölheti is, de kikívánkozott belőlem főként azért, mert talán lesz valaki aki lebeszéli erről a fűtési módról a delikvenst. Mert szerintem a lakásban sapka nem kell, de mamuszt biztosan hordani kell a tulajnak ha nem akarja azt hogy a lába fázzon.Bocsi hogy a szakmai részére nem válaszoltam.Ha tudod, hogy off, akkor miért nem használod a söröskorsót?? Nem jár végtagfájdalommal a rá való kattintás!
0
Sziaszok!
Nem értek hozzá, ezért beleugatok 8)
Voltam olyan kis lakásban, ahol az egyik helyiségben infra fűtés volt, termosztáttal. Nekem kellemes hőérzetet keltett. Ezt a panelt nem úgy kell elképzelni, mint egy hagyományos hősugárzót, amiben izzik a cekász. Nem tudom, hány fokos volt, mert a mennyezeten nem értem el, de gondolom 60°-nál nem lehetett több. Éppen ezért nem is volt kellemetlen a fejemre zúduló sugárzás. De a kis helyiséget kellemesen átmelegítette. Persze jó padlószigetelés nem árt. Valószínűleg volt felette hőtükör, bár ezt nem tudom, és a hőtükör hatásosságáról megoszlanak a vélemények. Lehet, hogy a panel kialakítása olyan, hogy felfelé nem megy veszendőbe hő, mindent lefelé sugároz.
Ezzel együtt villanyárammal nem túl gazdaságos fűteni. A gáz jobban megéri Magyarországon (egyelőre). De van, ahol nem lehet gáztüzelést létesíteni, mert nincs bevezetve, nem alakítható ki a kémény, stb.
Üdv, lcsaszar
0
Ami felmerül bennem, Egyik ismerősöm is vett infra lapokat, azt mondták mennyivel gazdaságosabb, mert kevesebb ideig megy... ( csak egy sima fűtőszál volt benne mitől lenne gazdaságosabb...) Így a mennyezetre szerelt fűtéssel is van némi fenntartásom, mondhatnak bármit. (meg a tulaj is jön vele, nem lehet máshova) A mennyezetfűtés maximum a felette lévő szobát fűt gazdaságosan,ha már ezt használják, minimum a padlóba, vagy a fal alsó részébe, ( esetleg ha rendes hőtükröket tesznek fölé, alá meg semmit, alkalmas lehet a fej melegen tartására , de akkor sem igazán komfortos.)
0
Ennek az infra-bigyónak az volna a lényege, hogy becsapja a hőérzeted, mert sugárzik, mint a nyári napsütés. Kiegészítő fűtésnek szerintem nem volna butaság, már annak, aki győzi pénzzel.
0
Sziasztok!
Tintának igaza van. Két külön választott érintkezőre van szükséged, (két mágneskapcsoló).
De, ha más 3 fázisú fogyasztód nincs, akkor miért nem kötöd be nappal is egy fázisra a fűtést. Persze az elmünek jobb így, de neked ha éjszaka elbírja a vezeték akkor nappal is elfogja.
Majd Te elosztod ügyesen a fogyasztókat a maradék két nappali fázison.
Két előnyöd is származik ebből:
Nem fogod túl terhelni a maradék két fázist, nem old a kismegszakító, ha sütés-főzés mellett még bekapcsolsz valamit.
És egy mágneskapcsoló is elég mert külön érintkező párt tudsz használni zárásra és bontásra.
Uff
Tux
0
Sziasztok!
Továbbá ki lehet használni a kábelek által termelt hőt is :)
Üdv: Jácint
0
Sziasztok!
Váltóérintkezős kapcsolót soha ne kössetek be így,hogy a a két szemben lévő érintkezőjén különböző fázis van.
Gondoljatok bele,mi történik,amikor terhelés alatt átkapcsol.Az érintkező elindul,elkezd húzni egy ívet,ha az ív nem szakad meg addig,amíg át nem ér a másik fázison levő érintkezőre,akkor csináltál egy korrekt fáziszárlatot.Nagyot bír "szólni".
Ha nem is azonnal,de az első párás napon be fog durranni a kapcsoló.
tinta
0
Üdv!
Éjszakaira is adnak három fázist! ( A szekrényben két háromfázisú mérő és három-három kismegszakító )A felső szomszédunknál ugyanilyen fűtés van az egész lakásban, direkt emiatt csináltattak három fázist. Őnáluk minden helyiségben van külön termosztát(digitális), ami csak az adott helyiség fűtését kapcsolja. Náluk is van átkapcsoló nappaliról éjszakaira, hogy hogyan van bekötve, azt nem tudom. Gondolom ez megengedett, hisz ez a fűtés nem tárol hőt, így ha nincs éjszakai áram, muszáj a nappaliról üzemelnie.
0
Szia !
Ez a 3x32A az nagyjából 22kw-ot jelent. Ha ez mind szükséges a kielégítő fűtéshez, akkor bajban van a család ha mosni, világítani és egyéb "turpisságokat" is el akar követni a hálózatból nyert villannyal.
A személyes javaslatom az volna, hogy ebben járatos/gyakorlott szakemberrel kiszámoltatni a ház hőveszteségeit. Ennek ismeretében kiszámolni hogy a tulaj elvárt fűtési igényével szinkronban van-e a rendelkezésre álló teljesítmény.
Ahogy írod : "korszerűsítésről" van szó.A háznak hőtechnikailag feljavítottnak kellene lennie mert egyébként nem biztos hogy elégséges lesz a 3x32A. Kéretik mellőzni az optimista elnagyolt számításokat. Nem árt figyelembe venni az adott település téli hónapjainak több éves hőmérsékleti adatait.( Egy személyes példa ha megengeded :Ahol lakom (Mátra)magasan fekvő települése, 5-10 fokkal hidegebb van az idő legnagyobb részében. )
A külön mért áramot meghagynám a meleg víz előállítás céljára. A maradék, mivel korlátozott és nem általad eldöntött időben áll rendelkezésre fűtésre csak alárendelt helységekben temperáló fűtésre elegendő.
Üdv. Laci
0
Szia!
A 3x32A csak azért írtam, mert ha jól tudom, akkor ennél kisebbet nem kötnek be.
Az 1 fázisnál biztos, hogy 32A-el kötnek be!
De a 3 fázisnál nem vagyok benne biztos.
0
Üdv!
Éjszaka miért akarod 1 fázisról üzemeltetni a rendszert, amikor ott a 3 fázis?
Üdv.
0
Szia!
Mert az éjszakai áram egy kicsit olcsóbb, mint az A1.
Itt a háznál pedig csak 1 fázis van éjszakain.
0
Szia!
Gondolom, hogy éjszakait nem adnak három fázisban! Esetleg adnak?
Üdv: formasu
0
Üdv!
Igen éjszakait is adnak 3 fázisban. Az összes hőtárololós kályha is így üzemel (3,15- 4,5- 6Kw-osok). Így egyenletesebb a 3 fázisú rendszerek leterhelése, jóval alacsonyabb áramfelvétel mellett fázisonként.
Üdv.
0
Üdv . Ezt az éjszakai 3 fázist külön kell kérni ? Mert nálam csak 1 fázis bojler áramot adtak és az is 6A kismegszakítóval , azt mondták ennyi jár alapból .
0
Üdv!
Igen az éjszakai 3 fázist külön kérni kell, és ha az áramszolgáltató rendszere elbírja a terhelést, engedélyezik (egyéb feltételek megléte esetén, lakás hálózat igazolt alkalmassága stb.) Az igényelt teljesítmény után lehet, hogy hálózatfejlesztési hozzájárulást kell fizetni A-onként, ami elég húzós. Éjszakainál nem tudom mennyi az alap. Nappal 1fázis-32A, 3fázis-3x10A. Az áramszolgáltató pontosan megmondja.
Üdv.
0
Szia!
Köszi, erre nem is gondoltam.
Üdv: formasu
0
Hello.
"B2"-t vitaminként ismerjük...meg van "A2" két zónaidős áramdíj tarifa (most már "villanyautókhoz" is OK), meg a "GEO".
Üdv.: Uniman
0
Köszi az észrevételt!
Javítottam a B2-t B-re. :)
Nem tudom miért, de én B2 emlékeztem. ;)
0