You are here

Miért bolondítja meg a háztartási gépeket a szivárgó áram?

35 posts / 0 new
Last post
Jaca
Jaca picture
*****

Sziasztok!

Mivel ritkán javítok nagygépeket (pl mosógép), így nem igazán mélyedtem bele a lelkivilágukba. most találkoztam vele először, mikor egy mosógép elektronikáját megbolondította a fűtőbetét szivárgása. Van valami konkrét magyarázata annak, miért viselkednek így ezek a gépek? Köze van ennek a soros kondenzátorral előállított tápfeszültséghez?

Üdv: Jácint

Comments
uniman
uniman picture
***

Hello.
A maximalisták 95°C fokon rotyogó vízbe merítve mérik a mosógép fűtőszálának épségét....vagy nem?
Üdv.: Uniman

0

Jaca
Jaca picture
*****

Szia Uniman!

Ne legyél telhetetlen!
Amúgy teljesen igazad van.

Üdv: Jácint

0

proba
proba picture

Szerintem a panel tápjának van egy közös pontja (akár egy zavarszűrő kondenzátoron keresztül ) a védőfölddel. Ha ezen kívül bármely perifériának lesz kapcsolata a földdel, akkor arra áram folyik, és ki tudja milyen úton. Elég ha egy érzékelő kicsit nedvesebb lába átvezet a testhez néhány 100 kohmmal. Ha a panelnek lenne ilyen tesztje, akkor arra mindig ugyan azt csinálná, jobb esetben tiltana, és küldene egy hiba kódot.

0

dezske
dezske picture

Üdv!
A félre értések tisztázás miatt kérdezném,hogy mit takar nálad?az elektronikáját megbolondította a fűtőbetét szivárgása.

0

Jaca
Jaca picture
*****

Szia!

Pontosan. Például egy Whirlpool 5108/3-as masina. Először betöltött, aztán tekert 3-at, majd ürített. Aztán volt, hogy lement az előmosás is, de volt, hogy arrébb kellett lökni a programtárcsát, hogy továbbmenjen. Aztán meg löködésre sem ment tovább.

Üdv: Jácint

0

dezske
dezske picture

Üdv!
Hála istennek nem egy agyon bonyolított,űr technológiával fel szerel típus,hanem egy autómata mosógép.Szerintem mindenkinek van egy kis igaza ezen érzékeny működéssel kapcsolatban,konkrét válasszal lehet hogy csak ezen processzorok tervezői szolgálhatnának.
Egyébként,ennél a típusnál még hiba üzenetnek is elmehet egy ilyen viselkedés vizuális megjelenítés híján.

Üdv:Dezső

0

dezske
dezske picture

Üdv!
Én ennek a "működését" úgy tudom elképzelni mint ahogyan az életvédelmi relék (FI-relék)más szóval hiba áram kapcsolók működnek.Ezeknél az eszközöknél az áramot egy összegző tranzformátoron vezetik át ahol helyes működés esetén a fázison és a nullán átfolyó áram értéke azonos,de ha ez az egyensúly megbomlik,valamilyen oknál fogva mundjuk mert egy készülék zárlata miatt az áram a föld felé kinyszerül az összegző tranzformtor körül keletkezett mágneses tér ki billenti a zár szerkezetet és leold a relé.Valószínű a mosógépek vezérlője hasonló képpen működik,csak vissza kell csatolni a hálózati feszültséget feszültség váltón keresztül a vezérlő ic-hez mondjuk valamilyen soros RC-taggal és már figyeli is hogy mi a helyzet a folyó áramokkal.Hozzá teszem ez a saját véleményem szerint működhet így.

0

Attee
Attee picture
*

Üdv!

Mivel a vezérlőpanel tápja nincs galvanikusan elválasztva a hálózattól, gondolom, ez zavarhatja meg.

0

Jaca
Jaca picture
*****

Szia!

Valahogy akkor sem világos. A mosógép burkolatára csak a védőföld van kötve, minden más szigetelve. Ha a fűtőbetét, ami egy relén keresztül van kapcsolva átvezet a védőföld felé, attól még nem kellene megbolondulnia. A vezérlőpanelra pedig rá sincs kötve a védőföld szerintem.

Üdv: Jácint

0

Edmundson
Edmundson picture
*

Szia!

Miből gondolod, hogy a szivárgó áram 100%-a a föld felé folyik. Vannak ott hőmérők, áramlásmérők, folyadékszint mérő, stb. Ezek kis feszültségről működnek. Ha a víz felé is átvezet a fűtőszál, akkor az mindenfelé elfolyhat és összezavarja az érzékelőket. Arról nem is beszélve, hogy a burkolat sem szupravezető. A különböző pontjai közt (pl, dob-váz) simán kialakulhat feszültség. Elég pár 10-100 mV. Az még nem ráz, észre sem veszed, de ott van.

Üdv.

0

Jaca
Jaca picture
*****

Szia Edmunson!

" Vannak ott hőmérők, áramlásmérők, folyadékszint mérő, stb"
Épp ez az, a szintmérőt gumicső és levegő választja el, a hőfokmérő egy fém kupakban van, ami szintén jól elszigetelt, legalább is könnyebb tartósra megcsinálni a szigetelését. Áramlás mérő nincs benne, de ha van is, az általában mágnes és reed-relé megoldású. Ami itt vízhez ér, az mind el van szigetelve a védőföldtől. És a pláne az, hogy a víztérbe csak a fűtőbetét és a hőmérő van.

Üdv: Jácint

0

Kari
Kari picture
*****

Szia Jaca!
"a pláne az, hogy a víztérbe csak a fűtőbetét és a hőmérő van." Az böven elegendö lehet :-(
Noha nem mosogep, hanem Duvall kazannal volt hasonlo gondom ugy 2 eve: kiallt hibara-persze epp -20 fok tajt volt azon a hetvegen odakünn, mi meg messze a haztol...
Sok herce-hurca utan (anno topik is volt rola) kicsereltek a vezerlö kartyat, 3 napmulva a display kartyat is_nem volt addig eredmeny, majd balheztam a Pesti orszagos uraknal, hogy draga lesz a fütesem szetfagyasa szamukra ha a garanciat nem kepesek biztositani = kiderült, hogy amint kihuztuk a kazan alatti melegviezes tartaly közepeböl a hömerö erzekelöjet(Termisztor-elvileg szigetelt szerelessel) meg a külön kapillaris kijelzö csövet (ugye földön volt a potencialja): mondtam, hogy "ACSI!", a termisztor kabelköpenyen miert is van egesnyom szerü csik-valami!?
Nem tudta senki, de megmagyarazni sem, viszont ezzel megszünt a hibara kiallas, az üzemzavar! A kartya persze kemeny 3,3V-on üzemel, termisztor & HMV tartaly földelve- megis gubanc tamadt! Teny: a MMV tartaly közepeben levö "erzekelök csöveben" piszkos viz allott- minden esetre sötet szinnel, ki tudja miota, a rendszert azelött közel 1 evvel telepitettek...
Kari

0

Jaca
Jaca picture
*****

Szia Kari!

Ha egy processzorra kötött érzékelő testel le (még ha megaohmos nagyságrendben is), azt megértem, hogy problémát okoz. Az tiszta sor. De itt semmi olyan nem volt letestelve, ami a processzorra megy.

Üdv: Jácint

0

Kari
Kari picture
*****

Hali!
Ertem en ezt-vagy megsem?, de fellephetnek potencial eltolodasok, tranziensek kerülnek a szabalyzokörbe, avagy a uP-re - kiakasztjak a majdnem "intelligencs" SW-t, ill. "a beszivargott" kisördög tudja mèg mi...
Kari

0

uniman
uniman picture
***

Hello Kari.
Emlékszünk!
Egy mosógép "hőmérőt" gyorsan szétkaptam neked:

Kétlem, hogy ezeket bárki is vizsgálgatná szigetelés vizsgálóval...
Üdv.: Uniman

File csatolás: 

0

Gépklinika
Gépklinika picture

Szia!
Légyszíves ezentúl ne általánosságban írogass mindenféle feltételezésedről!
Én mindig, minden esetben minden perifériát lemérek szigetelési ellenállásmérővel! És igen, már találtam átvezető termisztort mosógépben. Sőt már átvezető szivattyút is. Mágnes szelep tekercset viszont nem!
Tehát általánosságban lehet, hogy senki, de én igen-mérem!
A múlt nevei alapján ítéled meg a jelen történéseit. Hát ne tedd!

0

uniman
uniman picture
***

Hello Gépklinika.
Azóta, hogy megszerezted ezt a műszeredet, úgy tűnik mindenre "rásütöd"...

Talán még annak a bizonyos guminak is megvizsgálod "átütési" szilárdságát!? ..mert annak "szivárgása" is végzetes lehet. :D :beer:
Üdv.: Uniman

0

Kari
Kari picture
*****

Szia uniman!
Nem szüksèges.MEO-zàskent allitolag megteszik a gyàrtok, s tenylegesen HV alkalmazàsàval...
Kari

0

Jaca
Jaca picture
*****

Szia!

Megvizsgálja szerszámot, ha nem szivárog, gumi sem kell :D

Üdv: Jácint

0

Gépklinika
Gépklinika picture

Szia!
Elméleti méréstechnikában a szigetelési ellenállásmérő nagyjából ugyanolyan hasznos mérőeszköz, mint az ESR mérő.
Azonban a gyakorlatban sokkal hasznosabb, mert a mérendő alkatelemek fajlagos ára több nagyság rendel nagyobb és jóval több vesződséggel jár a kicserélésük.
Tehát amég egy panelon van 20 kondi, amikből 1~20 hibás és abból a 20 db kicserélése (20X10~50 FT) és kb 15 perc, addig egy fűtőbetét 3~8 ezer forint egy motor 8~15 ezer forint és minimum 15, de inkább több perc. Ráadásul a csere kondik egy cigis dobozban elférnek, még egy mosógép motort cipelje az magával (Több fajta kellene sok-sok fajta csatlakozóval... A fűtőbetétek meg. Hú!) az, aki ezek után DMM-l akar 3 voltos mérőfeszültségen szigetelési ellenállást mérni Tehát az ESR mérő elnélkülözése jóval olcsóbb és egyszerűbb.

A múlt nevei alapján ítéled meg a jelen történéseit. Hát ne tedd!

0

city217
city217 picture

Szia.
A nagyság nem rendel, taxit hívott és megy haza!
Jó lenne ha nem szürkítenétek le a topic-ot, mert jön Pataki és elviszi! :)

Üdv.

0

dezske
dezske picture

Nem gondoltam 100%-ra.Amit írtál az érzékelőkről meg a vízen folyó áramról.....
Ha a víz felé folyik akkor a föld felé is folyik,úgy gondolom,hiszen a fűtőszál fémből van általában ami jó esetben le van földelve és ki tudja mi az az érték amire ez a típusú védelem be van állítva,te tudod?
Én a saját véleményem írtam hogy talán így lehet megoldva.

0

Edmundson
Edmundson picture
*

Sziasztok!

Kedves dezske (mert én köszönni is tudok). Köszönöm, hogy találgatsz, szeretem az ilyet. Viszont a fenti hozzászólásomat nem Neked írtam, nem a hozzászólásodra reagáltam.

Én még nem láttam olyan mosógépet amiben fi-relé lenne, olyat meg végképp nem amelyben a fi-relé működése letiltás helyett "megbolondítaná" az elektronikát. Az lenne a vicces fi-relé. :)
Ha létezik is ilyen mosógép, akkor az vélhetően azonnal lekapcsolná a hálózatról a nagy áramú részt és karácsonyfa szerű villogással jelezné, hogy baj van. De komolyra fordítva a szót. Teljesen biztos, hogy a szivárgó áram és a hibás programműködés közt ok- okozati összefüggés van? Kicserélted a fűtőszálat? Elmúlt a hiba? Amíg ezekre a kérdésekre nem tudjuk meg a választ nem zárhatjuk ki annak a lehetőségét sem, hogy két teljesen független hibáról van szó. Attól mert egyszerre jelentkezett még lehet két teljesen független jelenség. Ki tudja mióta vezet át a fűtőszál szigetelése? Lehet, hogy már régóta, csak most derült ki a másik hiba javítása során.

Üdv.

0

dezske
dezske picture

Szia Endmndszon!
Elnézésed kérem a figyelmetlenségemért.
A többiben meg igazad van.

0

Attee
Attee picture
*

Üdv!

A jelenség ismert, nem is nagyon ritka hiba. Fűtőbetét csere után általában "kijózanodik" a gép.
De, szerintem, nincs mögötte misztikum, szivárgó áram zavarja meg az érzékeny, a hálózattól galvanikusan NEM ELVÁLASZTOTT vezérlőelektronikát. (Nem csak a soros kondis táppal ellátott, hanem az SMPS tápos, sőt a sima trafós sincs leválasztva, hiszen felesleges bonyolítás lenne.) Az elektronika megkavarodása természetesen nem szándékos, nem így van megírva a szoft.

0

Jaca
Jaca picture
*****

Szia Edmundson!

Holnap (csütörtök)lesz berakva a fűtőbetét. Egyik tippként kaptam, hogy szivárgás esetén okozhat anomáliát. A gép állítólag működött, majd lekerült pihenni egy felújítás és mosógépcsere után, mivel a burkolata igen rozsdásodott. Ezzel az infóval vette meg a szomszédom. Nála már nem indult el. A fűtőbetét kivezetéseinek tisztítása után látszólag javult a helyzet, de még mindig nem volt tökéletes. Ekkor szereztem be egy szigetelésvizsgálót. 500V-on alig 1 Mega, 1000V-on rövidzár.

Üdv: Jácint

0

Jaca
Jaca picture
*****

Sziasztok!

Bekerült a fűtőbetét, a gép normálisan elindult, és túllépett azon a szakaszon is, ahol előtte megakadt. Remélem ezzel meg is oldódott.

Üdv: Jácint

0

Jaca
Jaca picture
*****

Sziasztok!

Szerintem félreértitek, amit kérdeztem. Ha jól tudom, nem figyeli a vezérlőpanel a szivárgó áramot. Semmilyen áramkörről nem hallottam még mosógép kapcsán, amit azért építettek be, hogy ha szivárog a védőföld felé az áram, akkor tiltson le. Ha lenne ilyen, akkor a mosógép indításakor be kellene kapcsolja az összes perifériát, és mérnie, hogy van-e szivárgás. De nem, egyszerűen csak hülyeségeket, logikátlan hibákat generál, sokszor hibajelzés nélkül. Ha lenne ez ellen védelem a gépben, akkor a bejövő védőföldelést át kellene vezetni valamilyen érzékelőn, vagy együtt mérni a fázist és a nullát, hogy ami befolyik, az ki is folyik-e.

Üdv: Jácint

0

dezske
dezske picture

Szia!
A vezrlő áramkörrel rendelkező mosógépek a mosási programot egy gyors ön tesztel kezdik ahol le ellenőrzik a perifériákat.
Ha hibát talál valahol egy valamilyen be programozott hiba üzenetet ad amit a szerelő jó esetben tud értelmezni és ki javítja.

0

stevepapa
stevepapa picture

Hi!

Gondolom észreveszi, hogy folyik némi áram akkor is mikor nem lenne szabad. A fűtésen, és a motoron is értelemszerűen, csak a rákapcsoláskor van feszültség, folyik áram. A köztes időszakokban megjelenő "fogyasztás" keveri az "agyát".

Üdv Stevepapa

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: ez tulajdonképpen életvédelmi szempontból hasznos, mert nem engedi továbbműködni a gépet.
Szerintem nincs közvetlen köze a soros kondis táphoz(ami anyagtakarékos, de gusztustalan megoldás) trafós tápnál is kell lenni védelemnek.

Bálint

0

sasa11
sasa11 picture
*

Szia Bálint !
Egyes Indesit trafós vezérlők is megállnak szivárgó motor vagy fűtőbetét esetén.
A szivárgó áram olyan zavarforrás ,amit a processzor nem tud megfelelően értékelni !
Valóban nem a tápegység milyensége a lényeg!
Sőt egyes processzorok , még a fűtőbetét ellenállását is figyeli , így a fűtőbetét helyett
próbára beletett izzó is hibajelként működik.
Legtöbbször ugyan is a fűtőbetét egyik ága van relén keresztül vezérelve.
így a N és a föld között kialakuló hurokban elinduló szivárgó áram már jelzést ad
processzornak , hogy hiba !
Szép napot mindenkinek !

Padra Sándor
Alias :sasa11

0

SzG
SzG picture

Merre szivárog ez az áram? A védőföld felé?

0

Jaca
Jaca picture
*****

Szia!

Természetesen. Például ha a fűtőszál, ha 2MOhm alatt van.

Üdv: Jácint

0

Sponsored links