You are here

Automatikával védett ipar villámcsapás ellen ( MEGOLDVA )

28 posts / 0 new
Last post
negeru
negeru picture

Helló mindenkinek.
Adott egy kisebb ipari helység, ahová szervereket szeretnének a kollégák telepíteni. Mivel elég nagy értékről van szó, ezért ezt a helységet teljes mértékben Fibaro rendszerrel felokosítanánk. Ettől a ponttól kezdve a Fibaro rendszer vezérelné a világítást, légkondicionálást, stb.. Ez mellett a rendszer az internet + mini meteorológia állomásnak köszönhetően tudja milyen az időjárás odakint. Ha éppen olyanra fordul az idő, hogy dörög villámlik, a rendszernek a szervereket le kell kapcsolnia a villanyhálózatról ( áramtalanítani ). ( Persze a Fibaro rendszer egy segéd tápról megy tovább ). Ezt a lekapcsolást 2 darab mágneskapcsolóval gondoltam megoldani ( LT1-F630 630A ). Kérdésem az lenne, hogy ezek a mágneskapcsolók kellő védelmet nyújtanának-e egy esetleges villámcsapás esetén? Vagy talán létezik más fajta megoldás is?
Köszönöm a válaszokat...
Laci Voltam....

Comments
agressiv
agressiv picture
*

Online UPS és masszív szupresszordiódák és probléma megoldva. :) A kalitba szerintem erős túlzás, egy külsö villámhárítót nem fog megkerülni a villám, mert annál rövidebb óton nem sülhet a földbe.

0

proba
proba picture

Amit hallottam, a településünk központjában minden villámhárítós a templomtoronytól kezdve az emeletes iskola teteje polgármesteri hivatal... Tőlük talán 100-200 méterre egy családi ház falából kiszerelte a vezetékeket a falból egy villám. A templomban a villámhárító ellenére szintén némi falbontás , szénné égett vezeték ( ez már az én dolgom volt) . Az ilyen csapás után az UPS csak füst jelek útján közli a berendezéssel hogy meneküljön, mert ő már nem bír az ellenséggel. A másik része, ahol ekkora áram keresztülmegy, vajon mekkora mágneses tér generálódik ?, ez a környékbeli elektromos hálózatban mekkora feszültséget generál..

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: ezért kell a ketrec.(is)

Bálint

0

agressiv
agressiv picture
*

Ezért lenne hatékony a lekapcsolás, majd utána a szupresszorok, erről menne az online UPS, aminek a kimenetéről a szerverek. A hálózatra már volt egy jó javaslat, az optikai adatátvitel. Ami a templomos példát illeti, érdekes kérdés, hogy működött-e az a villámhárító, valószínűleg nem.

0

proba
proba picture

A környéken nem volt villám által közvetlenül okozott fizikai rongálás. Szerintem a levezetők működtek. A kalitka jogosultságát nem vitatom / nem is vitattam, a dobozos példa csak arra volt,mivel az energia átvitel vezetéken történik,nehéz úgy kivitelezni hogy ne legyen rés a pajzson.

0

DINO54
DINO54 picture

Szia !
Állítólag megoldott az ügy bár az összfogyasztásról nincs érdemi információ de nem tudom feltűnt-e hogy a kérdező 630 A-es mágneskapcsolót emleget. Csak kíváncsiságból rákeresve az első találat úgy 330 000 HUF árat adott.
Szerény véleményem szerint át lesznek ott még gondolva a dolgok s lehet hogy sokkal alább adják az igényeket ha kiderül a projekt összköltsége.
Üdv. Laci

0

negeru
negeru picture

Helló.
Igen megoldva mivel megkaptam a választ :)
Ami a mágneskapcsolót illeti ő igen 630A a maximális telhetősége 400volton. A mágneskapcsoló adatlapja szerint olyan fogyasztók szabályozására alkalmazható, melyek névleges áramerőssége 115– 800А-ig terjed ( ez függ a feszültségtől ). Ebben az esetben 230Voltos szervereket fog működtetni ezért a 115Amperos határértéket vehetjük figyelembe. Ez már nem is olyan sok :)
Főbiztosítékaink 100Amperosak.
Igen, a mágneskapcsoló ára szép összeget üt, de ha megnézzük, hogy a rendszernek 30millió Ft értékű szervereket kell ki be kapcsolgatnia ha rosszra fordulna az idő, akkor a mágnes kapcsoló ára már el is törpül. Ez mellé mire bepakolom a túlfeszültség levezetőket, amik majd drágábba fognak kijönni mint maga a mágneskapcsoló akkor megint nem tűnik olyan drágának.
Különben is, az én dolgom átadni egy tervet és egy előszámlált, hogyan is kellene annak kinéznie. Arról még nem is mesélek, hogy mennyi pénzt kérnek, egy ehhez hasonló rendszer földmérésére és kialakítására, szondázására
Üdv Laci Voltam....

0

mindigehes
mindigehes picture
**

Szia!

Esetleg elgondolkodtató lenne, hogy a lekapcsolást követően a szoba leválasztó pontja után egy második kontaktorral a 3F és N pontokat közösen földre húzni. Így a berendezések ha kapnak is valamit, közös módusban kapják.. Ha pedig valami induktív úton csatolódna be a közvetlen találat miatt, akkor is nagyobb az esély a túlélésre, kisebb az esély a kárra.

Kommunikációra csak optikai kábelt használj a szoba fele, és se koax (TV), se analóg telefon ne menjen be.

0

negeru
negeru picture

Szia.
Remek ötletet adtál a közös föld ötlet.
Internet az vonalas, de Wifi kapcsolattal lesznek összekötve, hisz ide csak minimális nett kell, de kell. Ha az ki is nyiffan nem lesz nagy a kár.
Üdv Laci Voltam.

0

Jaca
Jaca picture
*****

Sziasztok!

Ha a kábeleket erenként egy jól földelt, hosszú vas csövön átvezetjük, akkor azon a kábelszigetelés átütési feszültségén felül elvileg nem kellene átjönnie túlfeszültségnek, innentől kezdve talán a hétköznapibb villámvédelmi eszközök is elbírnak. Persze ez közvetlen villámcsapás esetén védene. Vagy hülye az ötletem?

Üdv: Jácint

0

lcsaszar
lcsaszar picture
*

Megoldás lehet olyan ferritgyűrű, ami a laptop tápkábelen, USB kábelen, stb. szokott lenni, csak éppen nagyban? Nagyon nagyban? Az induktivitás nem engedné át a gyors lefolyású tranzienseket. Talán már alkalmazzák is...

Üdv, lcsaszar

0

DINO54
DINO54 picture

Szia !
Láttál már közvetlen villám csapás helyszínét? Én láttam. Gyakorlatilag kő kövön nem maradt. Ez ellen csak az ima segít vagy az sem, :)
Üdv. Laci

0

lcsaszar
lcsaszar picture
*

Ja bocsánat, nem tudtam, hogy a NATO hadműveleti központját tervezgetjük...

0

Jaca
Jaca picture
*****

Szia!

Akármi is legyen az, ha 3-4 milliót belefektet valaki, akkor azt szeretné megvédeni.
Egy átlagos háztartásban 300-600ezer körül van a konnektorban lévő műszaki cikk, háztartási gép. Ezeket saját célra használjuk, vihar esetén akár ki is húzhatjuk. Ha viszont sokmillás gép lenne a pincében, ami nem csak engem, hanem a tág környezetemet is kiszolgálja, akkor oda már kell egy komoly villámvédelem, mert nem örülnének, ha azt mondanám, bocs, de dörög az ég, kihúzom pár órára. Azt meg tudjuk, kevés dolog tud megvédeni a villámtól, ha közel csap be.

Üdv: Jácint

0

DINO54
DINO54 picture

Szia !
Azt hogy mi is ez a szigorúan védendő "ojjektum" azt nem árulta el a topik indítója de talán nem is lényeges. Azt talán sikerült vele megértetni hogy a helységbe "belátogató" villám nem fog szépen leülni a hokedlire mert lát egy mágneskapcsolót elejtve az útjában. :lol: A sok millió volt meg a kiloamperek nem viselkednek túlzottan illeedelmesen. Ilyen esetben már az is nagy eredmény ha nem keletkezik tűz. Lehet hogy nem is kell a szürke?
Üdv. Laci

0

Jaca
Jaca picture
*****

Sziasztok!

Ismerősöm mesélte, autópályán a két benzinkút közé, az azokat összekötő kábelbe csapott be a villám. Persze mindkét kút KO. Biztosító persze megkérdezte: Miért oda csapott be a villám?

Üdv: Jácint

0

negeru
negeru picture

Üdvözletem.
Jómagam megoldottnak tekintem a dolgot. Több olvasgatás után rájöttem, hogyan is működik az egész. Csak, hogy nem olcsó mulatság kialakítani, de megéri.
Köszön a válaszokat. Nagyon sokat segítettetek.
Üdv Laci Voltam

0

proba
proba picture

Láttam olyan. szinte teljesen zárt fém készülékházat, amibe a betáp kábel vitte be a villámot. Szerintem ez ellen a mágneskapcsoló nem véd. ( más kérdés valószínűleg ritka jelenség lehet) A rendes hálózaton is méteres távolságokat biztosító megszakítók vannak (sokkal kisebb feszültségre) , ha ennyire komoly lehet itt is valami motoros, karos valami biztonságosabb volna.
De én is inkább a duplikálásban /triplázásban hiszek. hiszen a természet roppant találékony, az emberek meg ha hibáznak, még kreatívabban teszik.

0

negeru
negeru picture

Helló és kösz a gyors válaszokat.
Tehát valami ilyesmi sorrendbe menne az egész.
Tápkábel---> Főbiztosíték--->Túlfeszültség-védelem--->Mágneskapcsoló--->Elosztótábla :) ( ez durván van leírva, hisz itt nem kell számolni azzal, hogy villámütés éri a rendszert még be van kapcsolva )
Vagy tévedek?
Laci voltam

0

DINO54
DINO54 picture

Szia !
Egy közvetlen közeli a hálózat felől bejutó villámcsapás ellen nagyon nehéz védekezni mert akár 1-2 métert is vagy többet simán átívelhet. Az ilyen olyan szikraközök is csak korlátozottan képesek megvédeni ilyenkor a kényesebb berendezéseket. Talán egy spec. nagyméretű mechanikus bontó szerkezet jelenthetne megoldást. Az sem mindegy hogy légvezetéken vagy földkábelen érkezik a delej. Ez utóbbi talán egy fokkal védettebbnek tekinthető.
Aztán ha ez az egész miskulancia a szervereket is beleértve egy Faraday kalitkába van elhelyezve még mindig ott vannak a szerverekhez csatlakozó klf. kábelek. Ezek vajon nem-e tudják villámcsapást egyenesen a "tetthely" kellős közepébe vezetni?
Ha van emberi felügyelet az esetleges áramtalanítás talán egyszerűbb de az emberi mulasztás lehetősége miatt ez sem 100%-os megoldás.
Az igazi megoldás talán a rendszer elkülönített földrajzi helyen történő duplikálása lehetne de az sem egyszerű és legfőképpen nem olcsó!
Üdv. laci

0

lcsaszar
lcsaszar picture
*

Szia!

Nincs ez túlragozva? UPS + annak be- és kimenetén túlfeszültség-védelemmel ellátott dugalj nem elég?

Üdv, lcsaszar

0

Kalex
Kalex picture
*****

Szia!
"Nincs ez túlragozva?"
Nincs.
"túlfeszültség-védelemmel ellátott dugalj nem elég?"
Nem.
Olvasgasd a vonatkozó szakirodalmat. Érdekes dolgokkal fogsz találkozni.

Üdv! Kalex

0

uniman
uniman picture
***

Hello.
A kikapcsolt mágneskapcsoló érintkezőin a villám simán "átugrik...valami más is kellene még hozzá.
Üdv.: Uniman

0

Kalex
Kalex picture
*****

Szia!
A betáplálási pontra beépített túlfeszültségvédelmi készülékkel kombinálva igen.
Egy kis olvasnivaló: link
És ahonnan bemásoltam: link
És egy ábra:

Üdv! Kalex

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: ilyenkor szoktak Faraday kalitkát csinálni az ilyen helységből
Magyarul a falat és mennyezetet 5-10 cm-es lyukú fémhálóval bevonni és földelni
Külföldön lehet kapni ilyen fémhálós tapétát is.
Gondolom, a környéken meg van oldva a villámvédelem is.

Bálint

0

Kalex
Kalex picture
*****

Szia!

A Faraday kalicka nem véd meg a vezetéken beérkező káros hatástól. Ezért kell a belinkelt védelem is.

Üdv! Kalex

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: egyetértek, de hiába van akár méteres megszakítás, ha nincs ketrec

Bálint

0

Sponsored links