Sziasztok!
Arra lennék kíváncsi, hogy ha külföldről behozok egy (kondenzációs gáz-) kazánt, akkor kell e valamit módosíttatni a fizikai állapotán (pl gázszelepet/főfúvókát cserélni)? Régebben hallottam valami olyasmit, hogy ha csak úgy felszereltetem valakivel (pl gázszerelővel), akkor ha kijönnek és ellenőrzik, kaphatok bírságot illegális gázvételezés jogcímén, mivel azt a készüléket a Magyar Energetikai Hivatal nem vizsgálta be, illetve nem látta el tanúsítvánnyal (nameg hologramos matricával-címkével).
Valóban így van?
Létezik egyáltalán valamilyen kitaposott út/ösvény erre az esetre, vagy csak és kizárólag belpiacos készülékek vásárlása jöhet szóba?
Köszönöm a válaszokat!
Üdv.:
Laci
Én még soha senkiről sem hallottam, akihez csak úgy kimentek volna a gázműtől, kezükben a 25-30 évvel ezelőtti gáztervvel, és tételesen ellenőrizték volna, hogy vajon az abban szereplő készülékek vannak-e rákötve a hálózatra, vagy sem?
Amíg a számlákat rendesen fizeted, és az óra meg a plombák buzerálás mentesek, nem nagyon foglalkoznak ők azzal, hogy miben égeted el a gázukat.
Más kérdés, hogyha nemfizetés miatt kikapcsolnak, akkor visszakapcsolás előtt már megnézhetik, hogy mi van, hogy van felszerelve, és megtagadhatják a visszakapcsolást, hogyha módosítások tapasztalhatóak az eredeti gáztervhez képest.
0
Szia! No meg ha valamilyen baj történik (tűz, robbanás, eláztatja a kazán a házat (biztosító) akkor mindegy, hogy a kazán, vagy az óra a hibás, a közveszélyokozást,--még szerencséd van ha csak gondatlanságból--, rád verik, mert elérheti a kár a vétség, bűncselekmény küszöböt. Ez olyan mint az érintésvédelmi mérés, nem az a lényeg, hogy az általad mért eredmény jó hanem, legyen papírod róla, meg meglegyen a műszer hitelesítési papírja.
0
Ja, ja, persze, bár egy jó gázrobbanás után már elég jó szakértő az, aki megmondja, milyen készülék robbant föl. :-)
Igazándiból szerintem az ÉV is, meg ez a gázbiztonságosdi is kicsit túl van lihegve. Nekem van gáztervem a saját hálózatomról, hát basszus, le vannak rajzolva a konvektorok meg a rezsó, odahúzva egy vízszintes vonal (az a cső), amit időnként keresztez egy függőleges vonal (az a fal), hát nekem ne mondja senki, hogy ettől lesz a gáz biztonságos, de e nélkül aztán azonnal fölrobban. Ilyen "tervet" egy gimnazista is össze tud hozni egy unalmasabb irodalomórán, ha netán át akarnám építeni az itthoni csövet, nem jó szívvel fizetnék tízezreket senkinek, hogy egy ilyen mórickarajzot firkáljon nekem. De nem akarom. Nem is használom a gázt, évek óta cserépkályhával fűtök, a konvektort legfeljebb akkor kapcsolom be, ha színházba megyek vagy a hexensuss gyötör, és nincs lehetőségem tüzet rakni.
0
Szia!
Nem kell ezen agyalni. link Le van írva korrekten:
"4.1.1. A forgalomba hozás, felszerelés és üzembe helyezés feltétele
A rendeletben előírtaknak megfelelően Magyarországon 2000. december 31. után csak olyan gázfogyasztó készülék hozható forgalomba, szerelhető fel, helyezhető üzembe, amely megfelel az EU gázfogyasztó készülék irányelvnek, a szabványnak és közvetlen vagy közvetett rendeltetési országként Magyarország (HU) nevesített. Az ipari és mezőgazdasági gázfogyasztó készülékek minősítéséről és forgalomba hozatalának feltételeiről a 13/2004. (II. 13.) GKM rendelet rendelkezik.
Az előző bekezdés előírásait kell alkalmazni az ismételten üzembe helyezésre kerülő használt, vagy felújított .és/vagy magánforgalomban behozott gázfogyasztó készülékekre is. "
Üdv! Kalex
0
Szia Swad ! Ne tedd azt , amire készülsz ! A gáz ugyanis robban . Üdv varga jano
0
Külföldön is ugyanaz az orosz gáz jön a csőből, mint itt. Ha külföldön bevizsgálták azt a kazánt az ottani hatóságok és ezerszámra működik, akkor az itt sem fog fölrobbanni. A többi csak csak formalitás meg lehúzás.
0
Szia!No meg büdös. De a robbanás kicsit gázosabbnak tűnik, és a hűtők indító reléi sok otthont amortizáltak már le!
0
Jano.
Már kérdezni se szabad?!
A gáz nem robban hanem gyúlékony, zárt helyen és abban a térben ahol mozogsz ott lehet. :)
Üdv.
0
Szia!
Ha hallgattál volna....
A gáz ugyanis tényleg robban! Mond neked valamit az ARH 20 és az ARH40 kifejezés? Az már más kérdés, hogy emiatt nem kell lemondani a korszerűsítésről, csak be kell tartani az előírásokat.
Üdv! Kalex
0
Szia.
Igen mond /automatikus rendszám felismerő/, ha bezárod mint írtam is, akkor csodákra képes. Na de ne felejtsd el az oxigént se.
Így ale-natúr hogy robban az nevetséges.
Üdv.
0
Szervusz!
Feltétlen a hivatalos utat javaslom, a kötelező tervek, engedélyek és biztonsági vizsgálatok okán.
(vagy mint uniman írja cseredarabokat tartalékolni)
bencsik
0
Szia!
Hívd fel a gázszolgáltatót. Ha ők kapásból nem tudják, akkor megadják egy velük szerződött szerelő vagy tervező, kivitelező számát és ő mondja meg a tutit. Lehetünk mi itt okosak, de a szolgáltató előírását kell követni.
imrus101
0
Hello.
"csak úgy felszereltetem"...na ez a legfontosabb, ami nagyon "gázos".
Nem írtad, hogy új létesítmény, vagy a régi készülék cseréje lenne a terv...egyik sem "csak úgy" kategória.
(A szomszégban egy FÉG cirkó helyére került egy (belföldi forgalomban vásárolt) kombi kondenzációs kazán...legálisan, "lepapírozva", engedélyeztetve)
...súlyos százezrekről van szó!
Üdv.: Uniman
0
Szia!
Kéményes - nyílt égésterű- gázcirkó helyére menne egyenlőre csak használati melegvíz előállítására,később ha majd aktuálissá válik egy fűtésrendszert is illesztenénk hozzá.
A fali kivezetés előzetes felmérés alapján megoldható - előírásoknak megfelelne.
0
Hello.
Mindegy mire használnád, az a része a "szerveket" nem érdekli...csak, majd, ha legközelebb jön a kéményseprő a "füstgázok" visszaáramlását mérni.
De a mostani cirkó helyett vehetsz akár használtan ugyanolyan típust és "csak úgy" kicseréled...ez a legolcsóbb. Ezt sok-sok év műlva is megteheted, ha veszel tartalékba több darabot...a törvény nem kötelez a "modernizálásra"!
Spórolni úgysem fogunk ezekkel a modern kazánokkal...abból a párszázezerből, amit megspórolsz így, évtizedekre futja a magasabb havi gázszámlára...:D
"De ez csak az én véleményem!" Igaz a "környezetszennyezés"... :falfej:
Üdv.: Uniman
0
Ja, fater is így nyomja. 70 éves már, ő hosszú távú beruházásokban már nem érdekelt. Van egy komplett, használt tartalék-cirkója, meg összevásárolgatta az utolsó elfekvő készleteket a Vailantnál, és csá. Ő már nem akarja kibéléscsöveztetni a 4 emelet magas kéményét, meg gáztervet csináltatni, meg faszom azért, hogy új cirkót rakathasson föl, mert elmenne rá vagy fél évi nyugdíja, oszt mire menne vele? Semmire. Inkább toldozza-foltozza a 30 éves cirkóját. (Szerencsére abban még nincs elektronika.)
0
Szia !
Lassan mindenki, talán még a laikusok körében is ismert csak a törvényhozók körében nem az a tény hogy a kondenzációs kazánok nyújtotta hatásfok növekedést ergó fogyasztás csökkenést csak padló vagy falfűtésnél szokásos alacsony hőfokú fűtőközegnél lehet hasznosítani. Ezek a fűtési rendszerek ha nem is marginális de nem jelentős részt jelentenek az ingatlanok egészét tekintve.Sok helyen a fenti fűtési módok kivitelezhetetlenek vagy csak elképesztően drágán. A turbós megoldásnak lenne az általános esetekben létjogosultsága de a sokszintes városi társasházaknál a szükséges kémény módosítások is drasztikus költségeket okoznak.
Üdv. Laci
0
Szia!
Azért ha megfelelően méretezett radiátorok vannak, akkor nem nehéz a visszatérő víz hőfokát 50C alatt tartani. Ehhez persze nem 75C/65C előremenő/visszatérő hőmérsékletre kell méretezni a radiátorokat, hanem pl. 55C/40C-ra. A téli és tavaszi időszakokban a hagyományos radiátoros fűtésnél is megvalósul a kondenzációs üzem, pláne ha az előremenő vízhőfok a külső hőmérséklet függvényében szabályozott. Amilyen kemény teleink vannak mostanában, ez az időszak egyre hosszabb.
imrus101
0
Hello Imrus101.
"hagyományos radiátoros fűtésnél is megvalósul a kondenzációs üzem" :jajj: :falfej: :szetver:
Tudod te egyáltalán, hogy mit takar a "kondenzációs kazán" kifejezés!?
Üdv.: Uniman
0
Hali!
http://www.kazan.hu/hasznos-informaciok/kondenzacios-kazantechnika/fontos-szempontok-uj-kazan-vasarlasa-elott
Téves az a nézet, amely szerint radiátoros fűtésnél nincs kondenzáció, és ezért csak padló-, ill. falfűtésnél érdemes kondenzációs kazánt alkalmazni. Radiátoros fűtésnél is minden esetben van kondenzáció, ha 50 °C alatt van a visszatérő fűtővíz hőmérséklete. Ha a nemzetközi és a magyar előírások szerint is ajánlott 75/65/20 °C-ra méretezik a radiátorokat, csak -5 °C-nál alacsonyabb külső hőmérsékletnél nincs kondenzáció, a többi esetben igenis van.. Ez azt jelenti, hogy a magyar éghajlati viszonyok mellett, a fűtési szezon több mint 90%-ában kondenzációs üzemben működik a kazán. A régebben szokásos 90/70/20 °C-ra méretezett radiátoroknál a fűtési szezon mintegy 60-70%-ában számíthatunk kondenzációs üzemre. Ha figyelembe vesszük a szokásos túlméretezést és az utólagos épület-hőszigeteléseket, ablakcseréket, még ennél is jobb a végeredmény a 90/70/20 °C-ra méretezett radiátoroknál, így régi, nem kondenzációs kazánokra tervezett rendszerek esetén is javasolt a kondenzációs kazánra való csere.
http://statisztikus.hu/kondis/mukodes/
Az égésterméket a benne lévő vízgőz kondenzálódásához alacsony hőmérsékletre kell lehűteni. A hőcserélőbe beáramló visszatérő hidegvíz hűti az égésterméket. Amennyiben kb. 57 fok alá hűti, létrejön a kondenzáció. A kilépő melegvíz már lehet magasabb, akkor is kondenzál a kazán. Persze minél alacsonyabb annál jobban, de így is kondenzál. A kondenzáció létrejöttéhez ugyebár a visszatérőnek kell alacsonynak lenni, tehát a 60/40, 50/30, 40/30 is jó! 50 fok alatti visszatérőnél kialakul a tartós kondenzáció.
imrus101
0
Szia !
Öregem én arról a sok százezer ingatlanról beszélek amelyeknél az egész fűtési rendszert kellene többé kevésbé átépíteni hogy az általad leírtak igazak legyenek. Nézz szét az országban. Nagy részüknél még egy relatíve olcsó szigetelésre sem futja. Van egy nyíregyházi házam melyben 70-90 fokos előre menőre lett méretezve a fűtés anno. Eszem ágában sincs átépíteni mert soha nem fog megtérülni.
Üdv. Laci
0
Tulajdonképpen két takarékossági beruházás van, ami gazdaságos (belátható időn belül megtérül), az a fafödémek hőszigetelése kőzetgyapot paplannal, és a meglévő ablakok körberagasztása habszivacs csíkokkal.
Minden egyéb esetben a beruházási költség aránytalanul nagy az elérhető megtakarításhoz képest.
0
Hali!
Ha így nézzük, akkor persze nem éri meg. Nálunk sem lett volna kivitelezhető értelmes költség- és időkereten belül a fal- és padlófűtésre átállás a ház felújítása során, de a szigetelés és a radiátorcsere igen.
imrus101
0