You are here

Thomson dpl660ht végfok hiba

11 posts / 0 new
Last post
oatis
oatis picture

Üdv mindenkinek!
A segítségetekre lenne szükségem. A fent említett erősítővel küszködöm. Folyamatosan tönkre vágja a végfok tranzisztorokat. A félvezetőket a végerősítőben átvizsgáltam tranzisztor vizsgálóval,mind jónak tűnik. Nem tudom mostmár hogy merre kellene elindulnom.
A tápot is teszteltem lecsatolt végfokoknál, ugyanis akkor nem tilt le az erősítő. Mind a pozitív mind a negatív tápfesz megvan, viszont azt tapasztaltam, hogy a negatív oldal nem hajlandó kisülni csak 1-2 nap alatt mikor áramtalanítom. A pozitív oldal visszaáll a 0V-ra néhány perc áramtalanítás után. Ez normális jelenség? Elgondolásom szerint kb egy időben kellene a pufferekből az áramnak elszivárogni, mert tudomásom szerint nem csak a végfok igényel negatív tápfeszt, hanem egyéb áramkörök is az erősítőben.
Emellett még hiba jelenség volt mielőtt el nem szállt a végfok, hogy időnként egyáltalán nem érzékelte a bemenő jelet az erősítő, bármelyik bemenetet is próbáltam. Még a rádió is teljesen csendben volt, és a kijelzőn sem jelezte, hogy vannak csatornák. Csak villogtak a csatorna jelző kis piros négyzetek.

Comments
SzBálint
SzBálint picture
****

szia: rajzod van?

http://elektrotanya.com/?q=showresult&what=Thomson%20dpl660&kategoria=&k...

Először a tápot kell ellenőrizni műterheléssel.
A cserélt végfoktranzisztorok párbaválogatva voltak cserélve?
Nyugalmi áram csere után be volt állítva?

Bálint

0

oatis
oatis picture

Üdv!
Igen, a rajzokat már letöltöttem. Sajnos műterhelésem nincs, így nem tudom tesztelni a tápot ilyen formában. :-( Nem voltak párba válogatva a tranzisztorok sajnos. Alig lehet őket beszerezni. Ami feltűnt még tranzisztor fronton, hogy az egyik 2sc4137-es is el szállt(Q608), ami helyett itt Magyarországon tudtam venni egy másikat. A bétája 300 köröli, mivel szemben a gyáriak 1000 körüli bétával rendelkeznek.
A nyugalmi áramot nem bántottam. Azt gondolom az R623, R624, R625-tel lehet állítani.

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: itt van egy marékkal,

https://hqelektronika.hu/termekek/?keres=2sc4137&skat=

Ahogy nézem, itt magától beáll a nyugalmi áram.

Műterhelésnek betehetsz 2 db 230V25 W, vagy 230V/40W-os izzót is.

Méréskor meg kell cserélni az izzókat, mert nem biztos, hogy egyformák,

Ha 5%-nál nagyobb az eltérés a két oldal feszültsége között, meg kell mérni (kiforrasztva) a kisütött elkók kapacitását, ESR értékét, szivárgási áramát, vagy két vadonatújra cserélni

Bálint

0

oatis
oatis picture

Ez az izzós dolog jól hangzik. Meg fogom próbálni. Addig is köszönöm!

0

Pista47
Pista47 picture

Üdv!
A rendszeres végfok tönkremenetelnek lehet még az is az oka, ha nagyfrekvenciás gerjedés van.
Annak kiderítéséhez oszcilloszkóp, és valamilyen állandó frekvenciát adó készülék kell, mondjuk egy 1KHz-es szinuszra állított funkciógenerátor.
Ha ezek nincsenek, valamit ki lehet ügyeskedni a kimenetre kapcsolt 2 diódás csúcs egyenirányítóval, ha nincs bemenő jel, akkor a csúcs egyenirányító kimenetén van-e feszültség, és ha van, akkor mekkora?

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: ez így van, de először a tápot kell ellenőrizni, vagy javítani.

Bálint

0

oatis
oatis picture

Üdv!
A tápot sikerült megnéznem. Egy 25W-os izzóval terheltem le egyszer az egyik utána a másik oldalt. Úgy tűnik rendben van. A Pozitív ágon 52,9 a negatívon -53V-ot mértem. Szerintem ez korrekt. Ahogy időm engedi veszem a bátorságot újra felkapcsolni rá a végfokot. Kérdésem az lenne, hogy a végfok bemenet oldali földpontokat le köthetem-e földre úgy hogy a meleg pontok nem kerülnek csatlakoztatásra? Erre azért lenne szükségem, mert a végfok ezeken a pontokon keresztül kapja a földet. Szerintem a bemeneti csatlakozás teljes hiánya esetén a végfokok tönkremennek. Legalább is Quad405-nél ezt tapasztaltam.

0

oatis
oatis picture

Pc-hez csatlakoztatható oscilloszkópom van, a pc hangkártyájával meg 20 khz- ig bármilyen frekit elő tudok állítani. Vagy ez nem jó így? Először mindenképpen a tápot fogom megnézni.

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: az elég, nagyjából.
beállítasz egy 1 kHz-es jelet, (a bemenetnek megfelelő nagyságú legyen)a kimenetekre műterhelést teszel (a hangszóró impedanciának megfelelő. 10 W-nyi ellenállást)azon nézed a jelalakot
A hangerőt 1/4-1/3-ra kell állítani
Szimmetrikus, torzítás és gerjedésmentes jelet kell látnod-
Ezt meg kell ismételni 100 Hz és 15 kHz-en is, így átfogóbb képet kapsz.

Bálint

0

oatis
oatis picture

Üdv!
Megint áll a dolog. Újabb egy pár vég tranzisztor szállt el. Most egy másik csatornában. Első bekapcsolásnál minden rendben volt. 1 perc pihenő után újra be kapcsoltam, pár másodperc után már forrók voltak a tranzisztorok 3 csatornából kettőben a kettőből egy tönkre is ment mire kikapcsoltam. Mosz megint tanácstalan vagyok. Régebben volt egy olyan hiba jelenség, hogy valahonnan iszonyatos mértékű brumm került a végfokba, de az mindig csak ugyan azon a csatornán jelentkezett. Kezdetben kontakt hibára gyanakodtam, mert a végfok csatlakozó bemenetét megmozgatva el is tűnt és ideig óráig rendben is volt, majd később újra elő bukkant.Olyankor sok esetben le is kapcsolt az erősítő védelme. Overload villant be egy pillanatra a kijelzőn. Elgondolásom szerint az előfokból jöhet, de lehetséges hogy minden hiba okozója ez lenne? Annyira túl vezérli a végfokot, hogy az tönkre megy?

0

Sponsored links