You are here

egy vonal több készülék

34 posts / 0 new
Last post
perlaci
perlaci picture

Tisztelt telefontechnikában jártas kollégák.
Régen relével megoldható volt egy vonalon két telefon készülék, így nem hallgatta le a másik szobából a beszélgetést. A mai vonalaknál ez nem működik. Van egy FAXMATE168 telefon/fax kapcsoló ketyerém. Igazából nem tudom mire találták ki. Talán ha faxot küld az ember nem lehet a párhuzamos telefont beemelni mert addig azt megszakítja. De bejövő híváskor meg lehet állapítani, hogy fax vagy beszélgetés jön?
A problémám, hogy egy analóg vonalra szeretnék két készüléket és egy faxot kötni. Volt egy alközpontom de az megadta magát. Most ISDN2 van de megtakarításból analógra egyvonalasra váltanák. Szétválasztás azért kéne mert szüleimmel egy házban lakunk és jó lenne a faxot is használni.
Ehhez kérném segítségeteket.
Laci

Comments
sagyuri
sagyuri picture

@Kalex, 2010-08-18 21:03

Teljesen jogos: ha ötről nyolcra emelem az alkatrészek számát (sőt, frászt: marad öt, mert integrált Grätz-et használok) és a diódahíd egyenáramú átlójába teszem a tirisztoros izét, akkor már meg is van oldva a polaritás-probléma.

Azt a faxos micsodát én is ismerem felületesen, de az már bonyolultabb kérdés. Ezek a cuccok többnyire faxkészülékbe vannak építve; van egy kis elektronika, ami az első csengetésre felveszi a vonalat és ezután "úgy csinál", mintha még nem vette volna fel (olyan csengetésivisszhang-szerűséget ad a vonalra). Közben fülel, hogy hallja-e a vonalon a faxok összekapcsolódásához szükséges fütyörészést és mindeközben csengeti a telefon-részt. (Szegény hívó soxor nem is sejti, hogy ilyenkor már fizet...)
Ha felvesszük a telefont, arra adja a bejövő vonalat. Ha nem, és érzékeli a túlvégi fax hangját, akkor indítja a faxvételt.
Persze megépíthető független cuccként is egy bejövő vonal- és két kimenő készülékcsatlakozóval (normál telefon és buta "csak fax" készülék), de én így önálló verzióban még nem találkoztam vele.
Szóval jóval bonyolultabb cuccos ez, mint valami kozmás kis KIL a maga 5-6 alkatrészével... :D

0

sagyuri
sagyuri picture

> Lakásában volt egy fővonalas telefon és egy piros telefon tárcsa nélkül. Gondolom nem a sarki fűszereshez volt bekötve a reggeli tejért.

"K" vonal? Piros telefon? :)
Nekem is van egy kiváló állapotú CB76-osom, amin minden piros: a készülékház, a kézibeszélő, a csatlakozózsinór, a dugasz... A spirálzsinórra nem esküszöm meg: az vagy fekete, vagy az is piros, már nem emléxem (otthon van, én meg még melóban); de nagyon feelinges a cucc, főleg hogy tényleg nagyon egyben van, szinte új cucc benyomását kelti. :)
Majd behozom melóba és kiteszem az asztalra, hadd lássák, mennyire fontos ember vagyok... :D

Az általam megépített "minimalista" KIL összesen (csatornánként) 5 db alkatrész: 2 ellenállás, 1 Z-dióda, 1 tirisztor és egy normál dióda ellenpárhuzamosan a tirisztorral. Egy egycsatornás példány egy 1,5 × 1,5 centis NYÁK-on elfér és egy szimpla kétpólus (persze egycsatornásnál; amúgy a csatornák száma + 1 drót jön ki belőle)... :)
Annyi a hátránya, hogy előzőleg egy DVM-vel meg kell nézni a bejövő vonal polaritását. Ha esetleg utólag valahol a KIL előtt ágcsere lesz, akkor sincs gond, csak nem működik tovább KIL-ként, hanem az antiparalel dióda miatt szimpla párhozamosan kapcsolásként.

0

Kalex
Kalex picture
*****

Szia!
Bátorkodom figyelmedbe ajánlani a trhead korábbi hozzászólásait, illetve az alábbi linket. Itt meg van oldva a polaritásfüggetlenség.
Üdv! Kalex

0

perlaci
perlaci picture

Üdv!
Hú de régen tanultam ezt!
Annó az ikres világban voltak efféle trükkök.
Egy érdekesség idevágóan. A szomszédunk valami nagy ember volt időnként jöttek érte fekete autóval, de a lényeg. Lakásában volt egy fővonalas telefon és egy piros telefon tárcsa nélkül. Gondolom nem a sarki fűszereshez volt bekötve a reggeli tejért. Másnak meg éveket kellett várni egy iker vonalért. Egyébként nagyon rendes fazon volt, elintézte, hogy kiemelt alakulathoz hívjanak be, de amikor kiderült, hogy cukros vagyok és nem lehetek katona, örökre eltűnt a papírom a seregből
Laci

0

perlaci
perlaci picture

Üdv!
Igen megoldódott. Amit írsz az pontos. Most relé helyett tirisztorral oldható meg és ha jól értelmezem a kapcsolást szinte korlátlan mellékig bővíthető. Persze mindig csak egy működik.
Kaptam is egy ilyen kütyüt bár kissé átalakították és van egy vezér és egy szolga telefon. Amit úgy érts, hogy a mester mindig hallgathat de a szolga csak akkor működik ha a mester leteszi. Ügyes megoldás.
Laci

0

sagyuri
sagyuri picture

Vezér-szolga: akkor tkp. ez egy "egycsatornás" KIL! :) Csak a szolga előtt van egy elektronikus KIL, a vezér direktben kapcsolódik a vonalra. A vezér bármikor felkapcsolódhat, a szolga viszont csak akkor, ha a vezér-telefon le van téve.
Ilyenkor érdemes a vezérrel párhuzamosan egy nyomógombot is bekötni, ami rövidre zárja a vonalat. A rövidzár a vonalnak nem árt, viszont a tirisztor áramát annyira lesöntöli, hogy az kikapcsolódik. Így "le lehet dobatni" a vonalról a szolga telefont! (A felemelt vezér miatt kicsi a vonalfesz., így a rövidzár megszűnte után a szolga KIL-jének tirisztora nem gyújt vissza.)
Régi tárcsás, földelőgombos telefont használva vezérnek át lehet kókányolni a földelőgombot úgy, hogy a bontókontaktus UTÁN csináljon rövidzárat. Így ha a vezér fel van emelve, a (néhai) földelőgombbal "ledobható" a vonalról a szolga-telefon. Ha viszont a vezért letettük, a földelőgomb hatástalan (pl. a megnyomása nem okoz hamis indítást a központban).

0

Buhera01
Buhera01 picture
*****

Szia Laci!
Szegény lánykáid! :evil: .... :p
Üdv: Laci

0

perlaci
perlaci picture

Üdv!
Ne féltsd őket. nem ellenük irányul. Csak azért kell hogy ne keljen idős szüleimnek feljönni az emeletre ha itt veszi fel valaki a telefont és őket keresik. Egyébként nem az átalakított változatot kívánom használni. Ezt csak érdekességnek írtam.
Laci

0

sagyuri
sagyuri picture

Perlaci, megoldódott végül is a probléma? Annyi volt az egymásba ágyazott hozzászólás, hogy elvesztem a részletekben... :)

Ha jól emléxem, amit te szeretnél, azt KIL kapcsolás néven emlegetik a telefontechnikában. Egyetlen analóg vonalra több készülék kerül; bejövő hívás esetén az elsőként felvett készüléken lesz a hívás, a később beemelt telefonok süketek. Ugyanez a helyzet kimenő hívás esetén is: aki a leggyorsabb, az kap vonalat, a többi cucc süket. Az egyszerű párhuzamosan kapcsolástól eltérően a beszélgetés titkossága tehát kimenő és bejövő hívások esetén is biztosított, viszont továbbra is egyszerűen átadható a vonal egy másik készüléknek. (Mindössze kicsit hamarabb fel kell venni a másikat, mielőtt az eddig aktív telefont letennénk; a vonal "átugrik" a másik készülékre.)
Mivel a vonalak csengetőfeszültségét nem lehet a végtelenségig terhelni, ha 2-3 készüléknél többet akartak KIL-ezni, akkor az egymástól hallótávolságban lévő készülékek közül néhánynak kikötötték a csengetőáramkörét (főleg a hagyományos "kolompos" telefonoknál nem mindegy, hány készülék terheli a csengetőfeszültséget).
A KIL kétféleképpen is megvalósítható: áramvezérléssel (relével) és feszültségvezérléssel (tirisztoros áramkörrel). Mindkettőnek megvannak az előnyei és a hátrányai.
A jelfogós megoldás előnye: polaritásfüggetlen, a működést nem befolyásolja a vonal üzemfeszültsége (24-48-60 V) és a felvett kézibeszélőnél fellépő feszültségesés. Késleltetett elengedésű jelfogót használva az impulzustárcsázással is jól együttműködik. Hátránya viszont nagy tömege és térfogata; a jelentős feszültségesés a jelfogó tekercsén; a KIL "csatornák" (mármint hogy hány készüléket teszünk egy vonalra) számával gyorsan nő a szükséges jelfogóérintkezők száma; ha nem akarunk sokeres összekötő kábelt, akkor a jelfogóknak "egy kupacban" (egymás közelében) kell lenniük. A jelfogótekercset kondenzátorral át kell hidalni, hogy ne csillapítsa nagyon a csengetőfeszültséget (meg a beszédet se).
Az elektronikus megoldás előnye: pici térfogat és tömeg; 5-6 olcsó alkatrész, egyik sem mozgó; kis feszültségesés a tirisztoron és diódákon (pár száz millivolt...1-2 volt); nagyon gyors működés (ez impulzustárcsázásnál hátrány!). Az egyes csatornák alkatrészeinek nem kell egymás közelében lenniük: akár az egymástól távoli aljzatokban is elfér a pici NYÁK-ra épített "egycsatornás" KIL. Hátrányai: polaritásfüggő (Grätz-híd kellhet); komolyabb túláramokkal és nagyobb túlfeszültségekkel szemben érzékenyebb, mint a jelfogók; mivel a nyugalmi és a készülékkel terhelt vonalfeszültségtől függ a működése, ezért behangolást igényel (megfelelő letörési feszültségű Z-dióda megválasztása).
Anno a Hobby Elektronika újságban is jelent meg ezzel kapcsolatos cikk, de igény esetén nagyon szívesen küldök rajzot. Sőt, akár fényképet is egy élő példányról... :)
(Jelfogós KIL pedig egyszerűen építhető ikerdobozból - ha valaki hozzá tud még ilyenhez jutni - mert abban már benne van a két megfelelő jelfogó és a kondenzátorok is.)

0

perlaci
perlaci picture

Üdv!
Köszi Kalex.
Ez egyszerű, bár nem hasonlít arra amit kaptam. Abban két kis relé is lakik. Gondolom ugyan ezt a feladatot látná el, csak át lett alakítva. Most az egyes mellék ha átadja a vonalat és újból beemel akkor a két telefon párhuzamosan megy.
De a te verziód egyszerűbb úgyhogy nekiállok elkészíteni.
Laci

0

Kalex
Kalex picture
*****

A relést nem szeretem, mert terheli a vonalat, vagy saját tápot kell adni. Ez meg gyors olcsó kényelmes.
Üdv! Kalex

0

perlaci
perlaci picture

Üdv!
Én se vagyok oda a relésért, bár régebben a tárcsázósokhoz csináltam nem is kevés relést mert akkor bírták a vonalak. De kipróbáltam és nem működtek a mai digitális központokkal. Ezért is kerestem itt.
De minden jó ha a vége jó. Ti megint segítettetek és ez remélem ezen a portálon mindig így lesz.
Azért ami nálam van megpróbálom kirajzolni hátha valamire még jó lesz. Furcsáltam is minek relé is meg tirisztor.
Laci

0

perlaci
perlaci picture

Üdv!
Kaptam egy MC-97 vonal szétosztót, csak bele van piszkálva. Van valakinek ehhez rajza vagy esetleg KITE12-ről. Két kis relé van benne meg tirisztorok. Ha jól tudom 3-mas elosztó is létezett.
Laci

0

perlaci
perlaci picture

Üdv!
Az a KITE érdekelne de mintha már hallottam róla valahol. Ezek szerint az működhet a mai digitális központok esetében is. Most kaptam kölcsön egy MICROMA MC-97 kütyüt ami szerintem ugyan az lehet mivel ebben is tirisztor lakik.
A fax leválasztónál igazából az lenne a kérdés, hogy tudható e mi csöngeti a vonalat. Egy másik telefon vagy FAX. mert ugye csak ez esetben lehet az irányítást megoldani.

0

Kalex
Kalex picture
*****

A fax leválasztó úgy müxik, hogy befigyel a vonalba, és ha hallja a fax füttyöt, akkor átkapcsol a fax kimenetre. Amennyiben beszéd frekvenciát érzékel, akkor a telefon ágat favorizálja.
A KITE-k használhatók alközponton is, csak át kell alakítani a figyelő áramkört, mert az eredeti az 50V-os vonalfeszültségre készült, a kisközpontok legtöbbje pedig csak 24V-ot ad vonalra.

Üdv! Kalex

0

Buhera01
Buhera01 picture
*****

Szia Laci!

Már attól féltem megint szegény lánykáid ellen készülsz valami merénylettel! :rohog:

Üdv: Laci

0

Kalex
Kalex picture
*****

Szia!
Több dolgot kérdezel egyszerre.
Egy vonal-> két vagy három készülék, amik nem hallják egymást -> KITE 12 vagy KITE 13 vonalválasztó. Készen kapható 2-3000.- Ft
Egy vonal-> telefon - fax szétválasztó -> készen kapható
javaslat: a bejövő vonalra betenni a telefon/fax szétválasztót majd a telefon ágra betenni a KITE megfelelő verzióját. A KITE úgy működik, hogy bejövő csöngetéskor csörög mindegyik készülék és amelyiket felveszik ahhoz ugrik a vonal. Mivel elektronikus az átkapcsolás (tirisztor), ha felveszed a másik készüléket (amiben persze nem hallasz semmit) és leteszed az épp vonalban lévőt a vonal átugrik a felvett készülékre vonalszakadás nélkül.

szerk: van itthon KITE12-őm. Esetleg kirajzolhatom. :hmmm:

Üdv! Kalex

0

Buhera01
Buhera01 picture
*****

Szia Kalex!
Én még mindig várom itt, hogy kirajzold! :villa:
Üdv: Laci

0

Kalex
Kalex picture
*****

Rohanok! - mondta Teknőc Ernő.
Azt hittem senkit nem érdekel, de akkor közkincsé teszem. Lerajzolom és felteszem a telefonos ládikóba. :yes:
Üdv! Kalex

0

Buhera01
Buhera01 picture
*****

Szia Kalex!

Majd sikíts, ha már elérhető! :oke:
Köszi! :bow:

Üdv: Laci

0

Kalex
Kalex picture
*****

:jajj: :jajj: :jajj: :jajj: :jajj: :jajj: :jajj: :jajj: :jajj: :jajj: :jajj: :jajj: :jajj: :jajj:
Eléggé hallható? :rohog:
Rendezetlen: kitel_12_13.pdf néven megtalálod.
Üdv! Kalex

0

Buhera01
Buhera01 picture
*****

:jajj: Majdnem megsüketültem! Ekkorát még Perlaci lányai sem tudnak sikítani! :rohog:
Mindjárt megnézem, de előre is kösziii! :p
:beer:
Üdv: Laci

0

dav53
dav53 picture
*****

Szevasztok.
Laci, ezen a néven keresd:
produtel-kft_kitel-12_13_telefonvonal-eloszto_info_sch

http://elektrotanya.com/?q=showresult&megnev=produtel&megnev2=&kategoria...

Dávid.

0

Buhera01
Buhera01 picture
*****

Szia Dav!
Gondolom ez ugyanaz csak átkeresztelve, így részemről már tárgytalan mert a rendezetlenekből leszedtem. :p
De attól még köszönöm az értesítést! :bow:
Üdv: Laci

0

tibibalogh520
tibibalogh520 picture
***

Köszi!
Saját fejlesztésed?
Üdv Tibi.

0

Kalex
Kalex picture
*****

Nem. Csupán továbbfejlesztés. Egy időben elég sok helyen kellett 1/4-es kisközpontot úgy bővitenem, hogy KITEL-t használtam. Akkor kaptam szét, mert a bolti nem ment az adott helyen. Volt ahol a soros ellenállást is módosítanom kellett, de mindig meg lett oldva. :oke:
:beer: :beer: (Mivel 1 sör, nem sör)
Üdv! Kalex

0

szoke
szoke picture

Szia Kalex!
Én is köszönöm a rajzott, igaz használni nem fogom (bár kitudja), de kíváncsi voltam rá, hogyan is néz ki. Nem hittem, hogy ennyire egyszerű.
Üdv: Szőke

u.i.: Ja, és a jutalom sör:
:beer: :beer: :beer: :beer: 2 Sör -> fél sör

0

Kalex
Kalex picture
*****

2 Sör -> fél sör 4 sör 1 sör, 1 sör nem sör....... :rohog:
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: ........

Üdv! Kalex

0

szoke
szoke picture

Szia Kalex!
Remélem te is hordóban gondolkozol!
Üdv: Szőke

0

Kalex
Kalex picture
*****

Naná, majd 3 centesben. :rohog:
Üdv! Kalex

0

szoke
szoke picture

De nem a minihordóra gondoltam, hanem az ilyenre:

üdv: Szőke

0

Kalex
Kalex picture
*****

Tényleg pihent vagy ma! :yes:
Üdv! Kalex

0

tibibalogh520
tibibalogh520 picture
***

Gratula...
A lényeg, a végeredmény!
Üdv Tibi.

0

Sponsored links