Sziasztok!
Még nem vagyok 100%-ig biztos benne, de esélyes, hogy szükségem lesz egy régi nokia TV-be sorkimenőre.
A tv típusa: FP72B2 avagy Nokia 7296
A sorkimenő típusa: Nokia M10-17
Néztem hqvideo-nál, de pontosan ilyet nem találtam, sőt az igazat megvallva sehol nem találtam, még külföldön sem. Valószínűleg olyan baromi régi a készülék, hogy már nem is gyártják. Van valakinek tippje hol tudok ilyet venni vagy mivel lehetne helyettesíteni?
Bontott is érdekel...
Köszönöm.
Uraim!
Az utóbbi időben picit eltűntem egy laza kórházi tartózkodás okán.
Örömmel jelentek, hogy két és fél hónap küzdelem után sikerült. A végső megoldás az lett, hogy félig áthidaltam a PALPlus dekódert, de ezzel csak minimális funkcionalitást veszítettem.
Nagyon sokat tanultam amíg ezt a készüléket megjavítottam és ebben nem kicsit vagytok benne TI, akik önzetlenül segítettetek.
Köszönöm!
DM
PS: Már vár a pincében egy 84 centis Hitachi (Nokia sasszival), unalom ellen.
0
Csak csendben és félve kérdem: ugye a Nokia és a kórház nincs összefüggésben?
Jobbulást mihamarabb.
Dávid.
0
Szervusz mdecsi!
Jobbulást kívánunk, és a felépülés ideje alatt nézheted a Magad javította TV-t.
Üdvözlettel:
exGelkás
0
Megjöttek az alkatrészeim, két napja betettem egy foglalatot a plcc IC-nek, úgyhogy most csak be kellett cuppantani a helyére. Bekapcsoltam és.... Eltűnt az eltérítés.
Nem vicc.
Nagyfesz van, visszafutási vinalak nincsenek akármennyire is tolom fel g2-t. Hányásszínű nagyon halvány foltok vannak mindenütt a képernyő.
Rángatózik a jobb szemöldököm!
Eltérítő tekercsek a helyükön, csatlakozók a sassziban, nincs leszakadva egyik sem.
Kapcsolási rajz...
0
Szervusz mdecsi!
Két lehetőség van. Az elsőhöz kell egy kis benzin, és ne a műhelyedben csináld!:) A másik, hogy valami DC került az eltérítésedbe, és kitornászta a képet képcsövön kívülre.
Kép, vagy sor halt el?
Üdvözlettel:
exGelkás
0
Neked lesz igazad, a függőleges eltérítést lehúzva megjelenik a vízszintes vonal középpen, de nagyon girbe-gurba. Valahol DC kerül bele.
Mondjuk ettől még nem értem, hogy amit látok az hogy jön létre.
Azon gondolkodok, van-e olyan része a készüléknek, amit még nem javítottam meg.
0
Szervusz mdecsi!
Ez valamilyen secunder emisszió látvány.
A hang még nem torzított!:)
Üdvözlettel:
exGelkás
0
Le volt szakadva a függ eltérítés + és - bemenete közül az egyik. Megforrasztottam, visszajött a kép.
Természetesen a PAL+ kártya javítás nem volt sikeres, krix-krax digitális zaj jön ki belőle. Átnézem.
Kösz a tippet!
Mi az a szekunder emisszió?
0
Szervusz mdecsi!
Az eltérítő vezérléstől független, nem irányított maradék elektronok megérkezése a megjelenítőre.
Ilyen köd formában jelenik meg, és működő készülékeknél kontrasztviszony romlásként jelentkezik. (nem hiba) A SONY nagy áttörése volt a black trinitron technika, ahol ezeket a kószáló elektronokat elnyelették a csövön belül, és nagyon szép "éles" képet produkáltak. Széles körben elterjedt ez a technika és külömböző fantázianeveket csatoltak hozzá a gyártók.
Üdvözlettel:
exGelkás
0
Nekem az első lehetőség szimpatikusabb.
Mellékelek egy képet. A szék háttámlájától - mint zavaró tényező - most tekintsünk el.
Feltekertem G2-t, hogy látványosabb legyen. Amint megfigyelhető szép nonfiguratív pszichedelikus foltok jelennek meg a megjelenítő teljes felületén. Valami ilyen lehet az LSD.
Én ezt nem értem, hogy miként lehet. Hiába variálok, visszafutási vonalak nem jelennek meg. Szerintem eltérítés egyáltalán nincs. Ugyanakkor egy pontnak kellene lennie csak középpen, de az sincs, tehát mintha fókusz se lenne.
Semmi sincs, csak nagyfesz és fűtés.
Ja, demagnetizáló hallhatóan dolgozik.
Ez mi a gyík?
0
Üdv!
Félretettem 1-2 hétre, mert ideges voltam és ilyenkor nem szabad vele foglalkozni.
Ma elővettem újra.
Eldöntöttem, hogy megpróbálom megjavítani a palplus dekódert. A D/A teljesen megadta magát, úgy döntöttem, hogy kicserélem. Szerencsére találtam. 3500 forintért.
Ami kellemetlen, hogy 68 lábas PLCC tokozásban van (lásd melléklet). A régit még csak-csak leszedem. Viszont ilyet még nem forrasztottam. Befele fordulnak a lábai, hogy lehet ilyen házilag forrasztani?
Gondolkodok azon is, hogy foglalatba teszem. Érdemes?
0
Szervusz mdecsi!
A levételnél ne kinlódj meleggel, mert a nyák elég gyorsan megadja magát, néhány komputernél egyszerűen hidegen aláfeszítve gyorsan elengedett, és szinte ott hagyta, a lábak ívének formáját Ezt az eljárást azért gondosan mérlegelni kell!
Ezek a kis gödrök jól pozicionálják az új alkatrészt, melyet forró levegővel, vagy nagyon hegyes pákafejjel rögzíthetsz.
Ha viszont már javították, vagy forrasztották a panelon ezt az alkatrészt, akkor csak a melegen levétel marad!!!! Sajnos felszakadhat a fólia ebben az esetben, feszegetés hatására.
Egyszerű kiforrasztófejet készíthetsz, egy öreg pillanatforrasztóra szerelt megfelelő alakú heggyel.
Üdvözlettel:
exGelkás
0
ÜDv!
Tehát jól értem, azt mondod, hogy hidegen kezdjem el tépni? Ez nem szakítja fel a pad-eket? Ez baromi meredeken hangzik, félek tőle, hogy széjjel szakad az egész.
Gyári még egyébként, tehát nem volt javítva.
0
Szervusz!
Jól körbe kell vizslatni, rendszerint a lábívek talppontján található cin, és egy jobb minőségű nyák kibírja. Ha belefolyt a forranyag a hurokba, akkor már nem lehet hidegen levenni. Nekem ennek elbírálásához mindenféle nagyítóeszközt kell alkalmaznom, és összeszedem minden bátorságom.Az első volt a felejthetetlen:)
Üdvözlettel:
exGelkás
0
Üdv!
Huh, hidegen leszedni, ez tényleg vad. Inkább elcsipkedném az összes lábát, vagy hőlégfúvóval kapnám le. Amíg enyhe nyomásra meg nem mozdul, nem szabad feszegetni. A gyantásan hagyott padek jól tolerálják a beforrasztást, ónharisnya legyen kéznél.
Üdv: Jácint
0
Biztos nagy már az izgalom, hogy vajon hol tarthatok! Tudom, hogy már alig bírtátok kivárni a következő bejegyzést!
Legutoljára ott tartottam, hogy kicserélem a teljes sasszit, fene se fog ezzel szívni. Nos, az égiek mást gondoltak. Jelentkezett is egy jótét lélek szerelő az elektronline-os témára, akinek van egy nagyon hasonló, csak 100Hz-es sasszija. Aztán egy hét után rávettem szegényt, hogy menjen le a pincébe és keresse elő. Akkor derült ki, hogy valóban van, kettő is, de ki vannak herélve, a kártyák már nincsenek is bennük, tehát ez az út sajnos zsákutca. Máshonnan meg nem sikerült ilyet szerezni.
Jelenleg a legjobb ötletem, hogy áthidalom a palplus dekódert. Ezzel elvesztem a képarányváltás lehetőségét és fixen 16:9-es lesz a kép. Aztán összerakom és eladom a gyíkba mint kishibás annyiért amennyiért vettem. Saját használatra vettem, de tartok tőle, hogy mindig felmenne bennem a pumpa mikor ránéznék.
Majd írok a fejleményekről...
0
Én nem adnám el a helyedben. Ha újra megáll benne valami, akkor ezek után már csukott szemmel is meg tudod javítani.
Sanyika
0
Üdv!
Nos, a ragasztós trutyi és a gyanta eltávolítása nem segített, de cserébe a világosságjel helyett 5V DC jelent meg a kártya kimenetén szép tejfehérré változtatja mindent. Ehhe ehe ehe (remegő jobbkéz).
Mivel ilyen kártyát tartok tőle nem találok, azon gondolkozok, hogy kicserélem a sasszit. Akad is pár pincék mélyén ami nagyon hasonló, de a legtöbb 100Hz-es. Az enyém csak 50-es volt.
Ha megoldom a csatlakozók kompatibilitásának nehézségét, akkor rá tudom rakni erre a képcsőre? Meg lehet hajtani egy 50Hz-es csövet 100Hz-el? Sajnos a szervízdoksikban nincs benne a cső típusa így nem tudok összehasonlítani, hogy melyikbe milyen van. Mi erről a tapasztalat?
0
Szervusz!
Maximum az eltérítő tekercsek hangolása okoz némi rumlit.:-)
Na egy kicsit nagyobbat! Igázából az a kérdés, hogy a (pincebeli) digi panel illeszthető-e az 50 Hz.-s helyére?
Gyakorlatilag, egy új nyák-ot kell készítened, mert arra szinte semmi az esély, hogy egy lábkompatibiliset találj! A mai világban.
Üdvözlettel:
exGelkás
0
Szervízdoksi alapján nagyon hasonló, nekem FP sasszim van, az meg egy FX sasszi, legalább 75%-ban ugyanaz a kettő. Az annyira gyűlölt PALplus dekóder panel helyett egy feature box van, de azon is hasonló az IC-k jó része.
Igazából arra utalt a kérdés, hogy egy CRT rendelkezik-e valamilyen különleges tulajdonsággal, de ezekszerint annyivan hajtom, amennyivel jól esik, legfeljebb az eltérítéssel kell játszanom.
Köszönöm! Ha olcsón odaadja a tulaj, akkor lehet, hogy kicserélem.
0
Elszakadt a cérna, én ezzel a PALPlus dekóder kártyával nem vagyok hajlandó tovább küzdeni.
Olyan sporadikus, teljesen random szerű zavarjel jelenik meg a kimenetén, amit nem tudok semmihez sem kötni. A bemenetén még nincs rajta, valahol útközben keletkezik, de a digitális rész lelkivilágába nem tudok és nem is lnne értelme belelátni. Csupa olyan IC van rajta, amit ma már nem lehet kereskedelmi forgalomban kapni. Találtam rajta pl. olyan memóriát, ami 12 bites szervezésben dolgozik. Van rajta olyan képprocesszor, amit szerintem direkt ebbe a készülékbe gyártottak. És amúgy is négy rétegű a nyák, ki tudja mi folyik a belsejében.
Ha valakinek van a fiókjában, vagy a bontottak között ilyesmi, azt szívesen megveszem:
http://kepfeltoltes.hu/view/090201/palplus_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
Itt az árnyékoló lemez le van szedve róla, amúgy a körbekerített rész olyan fémlemezbe van zárva, mint amilyenbe a tuner.
Szitázva az M1046C felirat van rajta, egy külön cetlin a DM621 felirat. A kapcsolási rajzon DM600 PALplus decoder module néven fut.
Köszönöm a segítséget mindenkinek, sajnos szomorú vagyok, hogy ennyi munka után az eredmény kudarc, de a téma itt most lezárva.
0
Szervusz!
Az árnyékoló fedelet Te vetted, már le róla, vagy Így "örökölted"?
Ha még van hozzá kedved, akkor nézd meg, hogy -a készülék előéletét tekintve- nem matattak a panelon, kölönösen nem forrasztottak-é? Ha igen, akkor minden gyantát távolíts el a forrasztások környékéről, én a nagyját lekaparom, és nitroba mártott fogkefével, lesikálom. A gyanta nagyobb frekiken vezetőként viselkedik!
Sokat melóztál vele, kár, hogy ez most megállít.
Üdvözlettel
exGelkás
0
Szia!
Az árnyékoló feledet én szedtem le. Először én is arra gondoltam, hogy ott szed össze valami zavarjelet, ezért megpróbáltam visszarakni, de semmi változás nem volt.
Gyanta van a panelon bőven, főleg az én tevékenységemnek köszönhetően. Bár általában le szoktam kapargatni ott ahol kritikus lehet, de azért van még mit leszedni. Nem tudtam, hogy nagyfrekin az ilyen problémát okozhat, köszönöm a tippet!
Levakarom acetonnal, nekem az vált be ilyen célra.
Rosszabb már nem lehet.
0
Sziasztok!
A panel láttán eszembe jutott valami.
Ha több helyen van rajta olyan ragacs, amivel az utólag odabiggyesztett vezetékeket és alkatrészeket rögzítették, gondosan távolítsd el!
Az idők során ezek a ragasztók átmennek "drótba" és furcsa dolgok történnek.
Egy próbát megér.
0
Szia!
Na erről még nem is hallottam. Elég sárgák azok a pöttyök, a tv 10+ éves, és van olyan hely a panelon, ahol egyszerre hozzáér egy ilyen gumó a Vcc-hez és az egyik videójel kimenethez is.
Lekapargatom őket.
Egyébként tele van a panel ilyen utolsó pillanatban odarakott megoldásokkal. vendégpanelek, utólag odadrótozott megoldások, a furatgalvánba rakott alkatrészlábak, sőt a levegőben lógó darabok is. Egy részük ezzel a trutyival rögzítve, egy részük csak úgy lóg. Ráadásul mindegyik szerepel a kapcsolási rajzon is, tehát gyárilag így készült.
Köszönöm!
0
Szia.
"szomorú vagyok, hogy ennyi munka után az eredmény kudarc"
Ha a harmadik nap után mondod ezt, elhiszem. Amit viszont elkövettél ezzel a Nokiával, sokkal inkább tűnik győzelemnek.
Remélem, talál valaki egy elfekvő, bontott dekódert.
Gratulálok.
Dávid.
0
Szia!
Bár nem osztom 100%-ig a véleményedet, de értem mire gondolsz. Ez az, amikor már nem a szakmáról szól a dolog, hanem a szenvedélyről. A mély árkokat elnézve az arcodon, biztos vagyok benne, hogy te is voltál már így. :)
Köszönöm!
0
Szervusz!
Először is gratula, átlépte a topic a bűvös 200 számot.
Annak idején, amikor még a tunerek javítható méretben készültek, jó néhány esetben okozott rendellenességet a forraszanyag gyanta
adaléka. Későbbiekben ugyan ezt a "átvezetés" problémát okozta, nagyteljesítményű adóvégfokok meghajtásában is. Feltételezhető, hogy a nagymeredekségű jeleknél a skeen hatásként ismert jelenséget hozza létre. Igaz, ezt a hatást, csak a csőszerelők
tudják pozitívan hasznosítani (mikrosok) és megfelelő szkóp nélkül
nehéz bizonyítani. Tehát egy TV-ben ez elsősorban a digit jelátalakításnál jelentkezhet, ahol viszonylag nagyfrekis jelekkel van dolgunk.
Üdvözlettel:
exGelkás
0
Pfffff....
Nagyon kész vagyok.
Van valami ötletetek?
A csíkok vándorolnak attól függően, hogy hol van a sötét rész. Ha elég világos a kép, akkor tökéletes. A PIP-en ott van megismételve, ott is tökéletes.
Tízszer átnéztem a panelt. Semmit problémát nem találtam. Azt sem tudom mit mérjek igazán. Az összes elkót kicseréltem low ESR 105 fokos mind.
Valami gerjedés? Vagy összeszed valami zajt?
Mi a gyík ez???
0
Szervusz!
Ahogy a képet nézem, a kék csatorna él önnálló életet.
A szín dekóder kash-től a kék kijáratig lehet valahol zavarforrás.
A D/A kék kimenetén mérj szkóppal, ott láthatónak kell lennie.
Üdvözlettel:
exGelkás
0
Köszönöm a bíztató szavaitokat.
Mérgemben áthidaltam a PALPlus dekódert. Ezzel megszűnt a kék-piros zaj, viszont elvesztettem a 4:3 és 16:9 közötti arányváltás lehetőségét, ezenkívül elmosódott gusztustalan színeket kaptam, nyilván illeszteni kellett volna normálisan, nem csak átkötni. Nincs szerencsém, meg kell javítanom, túl sok funkciót veszítek különben.
A PALPlus kimenete elég tiszta ügy, az utolsó IC három lába direktbe rá van vezetve az RGB proc bementére, így ott nem sok minden romolhat el. Az ADC előtt viszont van pár dolog:
http://kepfeltoltes.hu/view/090130/ad_www.kepfeltoltes.hu_.gif
Már lemértem őket, igaz a helyükön és komoly eltérést (rövidzár/szakadás) nem találtam.
Azt meg tudja mondani valaki, hogy IC3 szerepe mi? Elméletileg egy egy analóg multiplex-er. De minek? Van három jelünk: YUV, van egy A/D, aminek van három bemenete. Miért nem lehet kvázi közvetlenül összekötni a kettőt? Miért kell multiplexelni?
C60/C70-et már cseréltem, igaz nem low ESR típusra. Talán ez az az alkalmazás, ahol ez is számít... Megpróbálom lecserélni a létező legjobbra amit lehet kapni...
0
Szervusz!
Na ez az a fórum, ahol "az újjak elől" beálítás működik, mert az egérgörgőm, már csapágyas lett.:) Viszont azt is bizonyítja, hogy a "falu sámánja, és a körzeti villanyszerelő" áldásos tevékenységét,is remekül elhárítottad! Szép munka volt, és bár igen hosszú, de tanulságos képet adtál, egy TV javítás viszontagságairól. Ezt az ügyfeleknek kellene elolvasniuk, akik szerint ez egy "egyszerű hiba volt"!
Gratula a kitartásodhoz!
Üdvözlettel:
exGelkás
0
Esküszöm nem a 200 hozzászólásra hajtok, de már nem sokon múlik.
Azok kedvéért akik helyettem inkább a Csók és könny 4673. részét és a hüvelgyombát választották, röviden összefoglalom érfalrepesztően izgalmas kalandomat!
Vettem egy Nokia TV-t, se kép-se hang állapotban
Sorkimenőn nem jelenik meg fesz sehol sem. Hamarosan kiderül, hogy azért, mert nem kap vezérlést sem.
Ellenőrzés közben kiderül, hogy a tápfesz valamivel nagyobb mint kellene és nem szabályozható. Három tranzisztor, két dióda, két feszültségreferencia és egy optócsatoló cseréje után ez megszűnik.
A sorkimenő tranzisztor meghajtóágában cserélni kellett három tranzisztort, számtalan ellenállást (szégyenlősen elégtek), ekkor megérkeztek az impulzusok idáig, de még mindig nem jött meg a nagyfesz.
A vízszintes eltérítésnél van egy másik bika tranzisztor (biztos ennek is van normális neve), azt már valaki megpróbálta javítani előttem és jószándékúlag beletett a gyári PNP helyett egy NPN-t. Biztos meglepő, de nem működött. Csere után elindult a sorkimenő, megjelent a nagyfesz, fűtés, stb...
További ellenőrzés után kiderült, hogy az RGB végfok hektikusan működik. Néha a 200 volt is eltűnt a lábáról. Ellenőrzés közben rövidre zártam a 200 voltot az egyik bemenettel, minek jutalma egy elfüstölt RGB végfok lett. Tehát RGB végfok csere. Ezalkalommal a saját hibámból.
Csere után a hektikus működés nem szűnt meg. Kiderült, hogy hemzseg a nyák a kontakthibáktól. Felemelkedett forrasztási pontok, megbízhatatlan kábelcsatlakozók, stb... Az összes csatlakozó kiforrasztása (vitte magával a furatok alatti nyákot is) és a szalagkábelek normális kábelekre való cseréje megoldotta a problémát. Ez ingyen volt, az anyagot a legutóbbi lomtalanításkor szereztem egy pár éves 21 colos monitor komplett belsejéből kimentve.
Összeszerelve csak a piros szín működött, a többi nem. Felcserélve a kék és a zöld színnel kiderült, hogy csak a piros működik a végfokban. Ismét RGB végfok csere.
Az új végfokkal minden szín megjött, végre először látszólag tökéletesen működött minden, a menük flottul mentek, mindez tartott egészen addig, amíg jelet nem kapcsoltam rá, ugyanis a kép sárgás-kékes színben jelent meg. A TXT és a menük azonban színhelyesek voltak. Rövid nyomozás után kiderült, hogy a tuner/scart teljesen más utat jár végig mint a többi, tehát elkezdtem nyomozni. A készülék egy PALPlus dekóderrel felszerelt modell. A dekóder maga 8 darab kb. 60 lábas VLSI IC-vel felszerelt többrétegű kártya. Az első IC úgy kezd, hogy digitalizálja az YUV jelet, az utolsó pedig visszaállítja analógra. Egyértelmű volt, hogy a kettő között nincs keresnivalóm.
Hosszas mérések után a kártyán levő kondik majd mindegyike rettentő kapacitásszegénynek bizonyult. Volt olyan 1uF-os, amelyik csak 0,3 volt mérésre. Teljes kártya átkondizása. A furatok annyira picik voltak, hogy csak nagyon nehezen sikerült felmelegíteni a pákával a lábakat. Ónszippantó/forrasztó harisnya, majd folyamatos húzás, másik oldalról meg páka hegyével való tolás módszere segített csak. Természetesen a hatodik kondinál ezt a páka nem honorálta, így eltört az hegyem. SMD hegy csere.
Az átkondizás után még mindig nem tért magához a hiányzó komponens az YUV hármasból. Hosszas visszafejtés és ellenőrzés után találtam egy elszakadt vékony fóliacsíkot, amelyet pótolva megjelent végre a várva várt harmadik összetevő is így végre kompletté téve a képet.
Jelenleg itt tartok, azonban még mindig van egy probléma, ami a PALPlus kártya javítása előtt nem volt, valószínűleg én okoztam. Amennyiben a képen több sorban van egymás alatt sötét részlet, akkor zavaró kékes-pirosas zaj jelenik meg a teljes hosszban. Ahogy a kép változik úgy tűnik el-jelenik meg ismét. Olyan mintha valami megpróbálna erősíteni a jelen és mivel alig talál valamit, ezért túlvezérlődik.
Dehát miez már nekem. Szimpla ujjgyakorlat...
0
WoW!
Le a kalappal a kitartásod előtt!
Üdv: Jácin
0
Gratula!
A kitartásodért, az eredményekért, a dokumentálásért
Sanyika
0
Nem tudom bárki olvas-e, de azért írok, főleg mert valószínű ti rutinból tudjátok mit kell tennem, nekem meg méregetnem kell.
Tehát:
Ez a tévé tele van kontakthibával. Elhárítottam még fél tucatot, minden széjjel volt szakadva. A panel tele van talpalásokkal, de végül siker koronázta a küzdelmeimet és elindult, megjött a kék/zöld/piros, van hang, minden tökéletes! Végre.
De csak majdnem.
Ugyanis a kép színei betegek, erősen lila és sárga felé eltolódott. Viszont a PIP és a teletext hibátlan, ott a kék-zöld-piros mind teljesen szabályos. És a meglepetés, a PIP ablakban a kép ugyancsak jó!
Csatolok egy képet:
http://kepfeltoltes.hu/view/090121/kep_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
Először azt hittem, hogy a pal dekóder nem állítja jól elő az yuv-t szabályosan, de akkor a PIP-ben is rossznak kellene lennie a képnek. A kapcsolási rajz rövid tanulmányozása után kiderült, hogy hol lehet a hiba:
http://kepfeltoltes.hu/view/090121/melyik_www.kepfeltoltes.hu_.png
Látható, hogy az RGB processzorba három felöl megy be a jel. Egyrészt külön a teletext, külön a PIP - ezeket jelöltem is - és külön a PAL dekóderből az YUV. Tehát a PAL dekóder jó, mert onnan átmegy a PIP modulba és az helyesen rakja össze a színeket.
Ezek után vagy az RGB processzor lesz a hibás ( az YUV lábain valemelyik nem jó) vagy ami valószínűbb, hogy kontaktos, vagy a két modul között valamelyik védőellenállás (biztosíték) megadta magát.
RGB-nél séróból vágom, hogy melyik hiányzik, de YUV-nél nem. Illetve a világosság nyilván jó, különben semmi nem lenne, de a két szín jelből melyik hiányzik? Ti akik már álmotokban is TV-t javítototk, biztos tudjátok, tehát melyik hiányzik , ha a kép a fentlátható módón sárgás-lilás elszineződéssel rendelkezik?
Baromira örülök egyébként, három hétnyi munkám van benne, hogy idáig eljutottam és baromi sokat tanultam.
0
Üdv, és garatula!
Csak egy ötlet: sok DVD-nek van YUV kimenete, próbáld meg ráakasztani (persze kell hozzá a kompozit az elejére, hogy szinkronhelyes legyen), és kiderülhet, hogy a PAL dekóder hibádzik, vagy a video proc. Vagy ha leakasztod egyenként a Y U V jeleket, meg lehet nézni, hogy melyik hiányában nem változik a kép.
Jácint
0
Szia!
Van egy DVD-m, amin menet közben lehet kapcsolgatni, hogy milyen jelet adjon. Rátettem scart-on és yuv/s-video/rgb beállítások is ugyanígy viselkedett.
Előfordulhat, hogy a TV belső szervezése úgy van megoldva, hogy az RGB-t először átalakítva YUV-ra, aztán megint vissza RGB-re? Mert ezek után csak ez tűnik lehetségesnek.
Egyébként nyilván ki tudom mérni, de írtó sz*r helyen van, ezért gondoltam, hogy spórolok magamnak egy kis küzdelmet, aki ért hozzá az biztos tudja, hogy melyik hiányzik... De ha más nem lesz, akkor vagy mérek, vagy leakasztok egyesével. Abban más úgyis nagy gyakorlatom van. :)
Kösz a tippeket amúgy!
0
Nem a Scartról gondoltam a YUV meghajtást, hanem közvetlen a videoproci előttröl.
Sőt, amilyen kontakthibás, lehet, hogy elég megmozgatni a modult, és sorra leakadnak. Csak úgy nem tudod, melyikek :-)
0
Nehogy azt gondoljuk, hogy ilyen egyszerűen és könnyen mennek ám a dolgok. A PAL dekóder és az RGB proc között természetesen minden stimmel. Valahol máshol veszik el a jel. A PAL dekóder pedig két A4es oldalt takar be és 7 VLSI IC van rajta.
Megvan a hétvégi programom!
0
Utánanéztem közben:
http://en.wikipedia.org/wiki/YUV
Jobb oldalt a második kép mutatja szétbontva világosság és U valamint V komponensekre a képet. Ezalapján nekem a V hiányzik. Azt hiszem...
0
Hát jobb híján ez lesz, kösz.
0
Aki azt gondolta, hogy meghalt ez a projekt, az tévedett!
Majdnem jó már!
Van kép, van hang, minden megy, de...
A G2 feszültségtől függően vagy nagyon kék, vagy nagyon piros. Mindig van benne egy kis zöld is, de az sosem domináns. Van egy nagyon vékony határvonal, amikor a kék és a piros közel kiegyenlíti egymást és szép padlizsánszínű képet kapok. Ilyenkor is van zöld, csak kevés.
G2-t teljesen letekerve is van kép, igaz teljesen kék és elmosódott.
Kicsit már kezd belőle elegem lenni, de mostmár csakazért is megcsinálom a k. életbe.
Azt gondoltam volna először, hogy valahol lehet állítani az RGB-t, de nem, a menüben a tint menüpont csak nagyon keveset változtat. Tehát valahol még mindig hibás a vas, de most nem tudom, hogy hol. Holnap megint mérhetek.
G1 feszültség szabályozható. Fókusz beállítható.
Ötletet szívesen várok. Persze egyedül is menni fog, csak tovább tart. Amint látható, most harmadik hete folyik a küzdelem...
0
Behehe, nem fogjátok elhinni. A képcső nyakára menő három szalagkábelből három kontakthibás volt. Kábelenként átlag 2-3 szál. Többek között ezért nem volt kép és ezért mértem egymástól totálisan eltérő eredményeket minden egyes alkalommal, amikor rátettem a szkópot vagy a multimétert.
Hírtelen felpuffadt az agyam, aztán kiszedtem a kábelt és kiforrasztottam azt a f*s csatlakozót, mert totál megbízhatatlan volt. Tettem be tüskesort és az egyik lomtalanításkor kukázott 21 colos fujitsu siemens monitor normális klasszikus kábelkötegét beforrasztottam egy klasszikus tüskesor anya csatlakozóba. Nos, mi történt? Hát semmi. Na ekkor rámértem és már megint eltűnt a 200 volt. Ekkor már kezdett gyanús lenni a dolog, megmozgattam a másik szalagkábelt és megjött a 200 volt. Aztán megint elment. Aztán megint megjött. És mi lett? Nos semmi, csak fekete képernyő, de végre nem volt eszement világos kép.
Aztán megnéztem az rgb előerősítő lábain az rgb kimeneten lógó dolgokat és a 3 darab 100 ohmos ellenállásból 2 szakadt volt. No igen... Kicseréltem őket. Bekötöttem mindent és végre valahára elindult, de most csak a piros szín. Ez viszont úgy jött meg, hogy G2 potmétert 25%-ra feltekertem, tehát végre nem kellett letolni teljesen. A piros színnel gyönyörű rajzolata van. Betettem gyorsan a hangmodult meg a mélynyomót és hála az égnek hangja is lett. Minden funkció működik rajta.
A tegnap előtti tanács alapján felcserélgettem a különböző színeket. Minden szín működött, ha a végfok piros bemenetére kapcsoltam, de a kék és a zöld bemenet nem reagált semmire. Ez azért fura, mert ez a végfok elméletileg négy napos. Bár el tudom képzelni, hogy a nagy igyekezetbe megadta magát.
Mivel ma bojlert is szereltem (broáf) ezért ma abbahagyom, de holnap végignézem a végfok környékét, hátha valami ott sem stimmel és tudok zöldet meg kéket fakasztani. Ha mindent rendbe találok, akkor veszek megint egy végfokot, mert úgy tűnik ezt is kinyírtam.
De legalább a sasszit már nem kell többet kivennem, csak a kis panelt a képcső nyakán.
Lassan tv lesz belőle. Megküzdöttem érte!
0
Visszaraktam a régi RGB processzort/előerősítőt és a mellékelt kép a végeredmény. Kék. Semmi más.
Én nem értem ezt, mérem szkóppal a lábakat a lábain, de sehol semmit nem mérek csak egyenáramot. Multiméterrel megvan mindenhol a 3.6 volt. A képcső lábain a kék 110V, a piros és a zöld 90,90 volt.
Az új RGB processzorral semmi hasonlót nem tudok elérni. Ez mi a gyík lehet, nem értem... Megnézem az RGB erősítő környékét, van ott egy tranzisztor meg pár kondi...
Ez röhög rajtam.
0
Szia!
Valami nem gömbölyű.
90V-tal a pirosnak és a zöldnek virítania kellene, hacsak a katódokra menő 470 ohmok közül nem szakadt egy-kettő.
Szerintem a kék most teljesen rendben van.
Cseréld fel a bejáratokat, így ki tudod deríteni, hogy a dekóderből nem jön jel, vagy a színvégfok a hunyó.
0
Közvetlenül a képcső nyakán mértem már az ellenállások után az értékeket. Egyébként én kevésnek tartom, 130 voltnak kellene ott lennie. Ja és G2 teljesen le van tekerve, de már nincsenek visszafutási vonalak, így éppenhogy nem túl világos a kép.
De ez sem indokolja, hogy a szkóp miért nem látott jelet az előerősítőn. Ez fizikai képtelenség, ha megjelenik kép, akkor át kell mennie az előerősítőn és a végfokon és mindkét helyen látnom kellene. Biztos valami hibát követtem el.
Az sem teljesen indokolt, hogy ezt csak a régi előerősítővel hajlandó produkálni, a zsír új frissen beszerzett IC viszont 10+ voltot juttat oda, ahol max. 3.6 voltnak kellene lennie.
Szerintem az előerősítő körül adta meg magát valami és gerjed vagy mittomén.
Egyébként jó tipp amit mondtál, ráteszem a kék színt a zöldre és a pirosra, ha akkor úgyanúgy kapok monokróm képet, akkor legalább a képcső rendben van. Aztán ugyanezt megteszem az előerősítő és a végfok között, végül a végfok bejáratán is.
Előbb-utóbb ebből tévé lesz...
Köszönöm a segítséget!
0
Kiseréltem az RGB végfogok és az előerősítőt/processzort valamint a lábain lógó elkókat.
Megjelent valami nagyon halvány kép, de semmi más. Azért, mert a 200 voltnak se híre se hamva, kb. tizede volt. Természetesen kiégett a védőellenállás a sorkimenő megfelelő lábán. (de akkor miért nem nulla?) Nem most először, mert a gyári 27 ohm helyett 11 ohm volt bent, valakinek éppen ez volt kéznél. Nekem meg 25 ohm, úgyhogy az került be. Megjött a 200 volt. Eltűnt az őrült nagy fényerő, végre.
Kép viszont sehol. Az rgb végfok bemenetein 3.6V-nak kell lennie. Közel 50 voltot mértem rajtuk.
Végigmértem a képcső nyakán levő panelen az összes diódát és tranzisztort (csak egy volt). Mindegyik jó volt.
Videójel az előerősítő bemenetein tobzódik, a kimenetein semmi. Remélem megint vitte magával mindkét IC-t a túlfesz.
B@ssza meg a vörös seggű ördög ezt a romhalmazt!
Válaszokat "benzineskanna és gyufa" jeligére kérem a Végtelen Történet kiadóba!
0
Üdv!
Ma este sikerült stabil képet kapnom ami teljesen kék volt ugyan, de már nem kapcsolt ki a készülék. Kiderült, hogy igazából csak azért kapcsolt ki, mert bekapcsoláskor végignézi az összes beállított csatornát és a videobemeneteket, ha nem talál semmit, akkor pár másodpercen belül kikacsol. Nem tudom mi értelme ennek, de biztos jó...
A képcső nyakán a teljes panelt átforrasztottam, legalább három kontakthibát találtam, valamint sikeresen megjavítottam egy vékony szalagkábelt (hogy én mennyire gyűlölöm ezeket!), amiről fogalmam sincs, hogy micsoda, velocity modul néven fut és egy SVM yoke nevű tekercsre csatlakozik. Biztos fontos lehet, de amikor nem volt bekötve, akkor sem láttam semmi különbséget. Ha már forrasztgattam át is kondiztam, csak három darab volt rajta.
A fényerő továbbra is az egekben. G2-t nem lehet feltolni, mert nem bírja a táp a veszett terhelés, összehúzódik függőlegesen. G1 működik, a fényerőt állítva szépen változik. Egy érdekes dolog, hogy G2-t emelve eltolódik a kép zöldes-sárgás irányba és egy idő után eltűnik, csak egy elmosódott pacni lesz visszafutási vonalakkal.
Elég sokat olvastam ma a témában és gyanús volt egy kék katód-fűtés rövidzár nekem, mivel annak a leírások alapján nagyon ilyen kinézetűnek kell lennie (erős kék túlsúly, alacsony g2 esetén is hatalmas fényerő látható visszafutó vonalakkal). Ezért függetlenítettem a fűtést, rátekertem 3 menetet a sorkimenőre és rákötöttem a fűtésre. A helyzet nem változott, csak annyiban, hogy sokkal lassabban izzik fel, ugyan úgy kék minden. De legalább mostmár ilyet is csináltam és tudom, hogy kell javítani katód-fűtés rövidzárt képcsövet.
Ekkor kezdtem el méregetni az rgb végfokon. Minden kimenetén volt feszültség, hol több, hol kevesebb. Kékből jelentősen több, 130 volt helyett 160at mértem.
És ekkor sikerült rövidre zárnom a kék bemenetet a 200 volttal a mérőzsinórral. Jutalmam egy pici szikra és egy elfüstölt TEA5101 rgb végfok. Kikapcs-bekapcs után szép fehér képernyő visszafutási vonalakkal és semmi egyéb.
Még szerencse, hogy csak 500 forint az IC. Ha ügyesen vittem magammal a tda4780-as rgb processzort is, akkor még 600 forint.
Megvan a hétfő délelőtti programom, mehetek hqvideo-ba. Még szerencse, hogy mindkettő van raktáron.
Köszönöm a tapsot!
Mondjuk arra kíváncsi vagyok, hogy valaki olvass-e és legalább jól szórakozik...
Vasárnap későn kelek!
0
Üdv!
Méghogy olvassa-e valaki? Könyvet készülök kiadni belőle! A Nokia állja a nyomdai díjat, és beveszik a Nemzeti alaptantervbe ;-)
Várom a további élménybeszámolókat,
Üdv: Jácint
0
Pimasz vagy, tudod? :)
Trianta anyukájának orionját megjavítottam távolról. De mostmár kezdem értékelni az egycsippes sasszikat. Mennyivel könnyebb egy török darabot összerakni. Csak kicserélsz pár kondit-diódát és máris minden rendben. Igaz, hogy ezt évente el kell játszani, de akkor is...
Az RGB processzornak amit pár napja küldtem:
http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/19343/PHILIPS/TDA4780.html
két bemenete van. Az 1-es és 13-as lábán tudja szabályozni azt, hogy melyik bemenet aktív. Szkóppal rámérve kapcsolgatja is, ha megnyomom a txt gombot.
Elolvastam az adatlapot, de nem volt teljesen egyértelmű, ez attól fast switch, hogy képes egy soron belül is kapcsolgatni a két jel között? Kérdezem ezt azért, mert van olyan eset, amikor mindkét forrásból jön jel, pl. a teletext átlátszó.
Egyébként tegnap mikor még működött a kék kipróbáltam scart-al RGB üzemmódban (be lehet állítani a DVD-n, hogy milyet adjon ki magából) és ott is túl fényes, kék szímű képet adott, tehát a tuner-pal dekóder részt többé-kevésbé kizártam. Szkóppal rámérve az rgb processzor és a végfok lábaira is volt jel, tehát szinte biztos vagyok benne, hogy a holnapi csere megoldja a problémámat. Lehet, hogy még pár kondit ki kell cserélnem, úgy látom az RGB processzor tárol valamit a lábain amit nem teljesen értek, hogy micsoda, de azok simán kiszáradhattak.
0
Bocsi, csak oldani próbálom benned a feszültséget :-)
Csak most az a bajom, hogy ilyen jelenséggel még nem találkoztam, ezért nincs is használható ötletem, de nagyon szorítok Neked, hogy sikerüljön.
Üdv: Jácint
0
A szándék a legfontosabb! :)
Egyébként meg szétszedem és kimosom a távirányítóját, mert baromi retkes. Csak hogy ma is csináljak valamit.
Ígérem vigyázni fogok rá! :)
0
Kell az még Neked ahhoz a TV-hez!
0
Tudom, hogy már meglehetősen elegetek van belőlem, de most ismét lenne pár kérdésem, kedves nagytudású kollegák!
Először is a jó hír:
Lett kép.
El se hiszem.
És nem álom. A menü is működött, sőt a PIP is. Sőt a teletext is.
A következő szépséghibák vannak:
- Csak a kék jött meg, a zöld és a piros valahol pihen
- A kék is úgy jött meg, hogy közben rámértem a képcső nyakán levő panelra az RGB végfok egyik lábára
- A készülék instabil, bár azonnal indul, de pár másodperc múlva kikapcsolja magát. Ezt majd megoldom valahogy.
Egyéb infó:
- A képcső nyakán az RGB jeleket szállító szalagkébel teljesen tropa, tiszta kontaktos volt a csatlakozója is és a panelba beforrasztott része is. Ez olyan rászorítós megoldás, aminél rá kell préselni és belevágja magát a csatlakozó. Rövid próbálkozás után hatástalanítottam az egészet és beforrasztottam direktbe a kábelt a nyákba.
- G2 teljesen le van tekerve. Így 170V van rajta. A kép tele van visszafutási csíkokkal még így is és nincs normális fekete, a háttér mindig szürke.
- Fókusz remek. Fényerő úgyszintén.
Kérdések:
- Az, hogy hozzáérek az RGB végfok egyes lábaihoz és hírtelen bejön a kék szín kísértetiesen hasonlít egy kollega tegnapi kérdésére a SONY trinitron készülékével kapcsolatban. Akkor azt a javaslatot kapta, hogy minden bizonnyal kuka a cső. Nem teljesen értem a dolog mechanizmusát, egy megfelelő fényerővel és fókusszal rendelkező képcső miért romlik el úgy, hogy az RGB végfok lábait mérve egyszer csak elkezd dolgozni?
- G2 teljesen le van tekerve. Ha emelek rajta szinte azonnal túl világos lesz a kép. Előfordulhat, hogy a cső jó, csak G2 túl alacsony? Próbálok rájönni logikával, mi köze G2-nek és a fűtésnek ehhez az egészhez, de nem sikerül. Ezzel nyilván az emissziót növeljük, de mi összefüggésben van ez az RGB végfokon való méréssel?
- Hogyan lehet letesztelni a képcsövet biztosra, hogy jó-e? A képcsőteszter mit csinál? Kérdezem ezt azért, mert a készüléket akitől vettem garanciát vállalt a csőre és probléma esetén ígérett kaptam rá, hogy kapok egy másikat. Csak akkor élnék ezzel ha biztos, hogy hibás a cső.
Mégegyszer köszönöm a segítségeteket és türelmeteket velem szemben. Tudom, hogy szükség volt rá néha...
0
Szia!
Nem tudom ennél hogy oldják meg,(egy nagyon vacak rajzom van) de figyelik a képcső állapotát és ha nem jó a cső lezárja a dekóder IC-t.(sötét a képernyő)
Meg kéne nézni, hogy a nyakmodul megkapja-e a 12 és a 200V-ot. Amíg ezek nincsenek meg úgyis borul a bili.
Nem ismerem a készüléket, de vannak típusok amelyek a kevés G2-re hasonlóan reagálnak, mint a sokra. Állítsd középre a potit és keresd meg miért virít!
0
G1-re gyanakodtam, de az ha teljesen nulla, akkor sem lehet olyan nagy fényerő telesen letekert G2-vel, hogy ne legyen teljesen fekete és visszafutási vonalak legyenek. Amúgy köszönöm a tippet, végignyalom, hátha csak letilt.
0
Ismeritek a mesét a sárkányról, aminek ha levágjátok egy fejét, kettő nől helyette?
Találjátok ki mi történt ma este, mikor áram alá helyeztem a készüléket úgy, hogy nem nyúltam hozzá tegnap óta.
Nos Rk58:
http://kepfeltoltes.hu/view/090109/hetfeju_sarkany_www.kepfeltoltes.hu_.gif
egy szolíd pattanás (kb. közepes méretü enyhén szottyadt lufi) közepette kieresztette a mágikus füstöt magából.
Ha pár nap múlva egy kényszerzubbonyos őrültet láttok majd az újság nyitólapján aki a "MEG-JA-VI-TOM!!!" szót ismételgeti összeszorított foggal, akkor az én vagyok...
0
Távirányítót keresek Nokia 7296-hoz!
:-)
0
Ne idegelj. :)
Inkább azt mond meg, hogyha ezen a kapcsolási rajzon:
http://kepfeltoltes.hu/view/090109/rbgzp_www.kepfeltoltes.hu_.gif
A zölddel jelzett pöttyökön mérek jelet, a piroson nem, akkor ugye kéne lennie jelnek az IC kimenetén?
http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/19343/PHILIPS/TDA4780.html
Úgy tűnik befele még van jel, kifele már nincs...
0
Hali!
A 19-es lábramérj rá, ott jőn vissza valami infó az RGB áramáról. Ha az ki van akadva, lehet, hogy lekapcsolja a kimenetet, illetve nézd meg FSW1 és FSW2 állapotát, ezek döntik el, melyik bemenetet válassza ki.(fsw1 az rgb1 és Y bemenet, fsw2 az rgb2-t aktiválja.) Meg a 14-esen a homokvár impulzus meglegyen.
A távirányítóra vigyázz :-)
Üdv: Jácint
0
Lenne egy kérdésem:
http://kepfeltoltes.hu/view/090108/crtm_www.kepfeltoltes.hu_.gif
Nem látok szkóppal jelet Ich1 1, 3 és 4-es lábán. Ha külső áramforrásról betáplálok ide 1-2 voltot, akkor azzal tudom tesztelni a képcső és az rgb vékfok működését? Jól gondolom, hogy a képernyőn meg kell jelennia a kéknek, zöldnek, pirosnak?
0
Azt már tudom, hogy az előző kérdésre a válasz igen és a próba sikeres is volt.
Viszont itt:
http://kepfeltoltes.hu/view/090108/rgbp_www.kepfeltoltes.hu_.gif
a 2 és 10-es lábakon ugyanezt megpróbálva 1.2V-al nem jutottam eredményre. Jól gondolom, hogy itt is kellene változást tapasztalnom, ugye?
Mert ha igen, akkor vagy az IC a hibás, vagy az I2C verézlés.
0
Szia!
Erre nem tudok válaszolni, mindenesetre érdekes megközelítés.
Én szóppal szoktam kontollálni, ezt a módszert veszélyesnek tartom az IC elhalálozása szempontjából.
Nem biztos, hogy ezeken a pontokon hatásos a módszered, mert lehet, hogy az IC le van zárva és ezért nem megy át rajta.
0
Köszönöm!
Szkóppal nézve teljesen halott.
Az I2C busz adat és órajel sinjén is van jel, bár meglehetősen értelmezhetetlen, de valamivel folyamatosan próbálkozik.
Tovább kell mennem visszafele...
0
Csatoltam egy képet. :)
G2-t majdnem teljesen lecsavarva adta ezt. Ha csutkára letekertem, akkor is voltak visszafutási vonalak halványan.
Ennél többet egyelőre nem sikerült belőle kicsikarni, úgy tűnik agyhalott, de legalább már a teste működik.
Elég bizonytalan a működése, áram alá helyezve néha standby-ba kerül, innen nem is lehet kimozdítani, néha azonban bekapcsolódik, ilyenkor veszi a távirányító jeleit, amikor csatornát váltok, akkor egy pillanatra megremegnek a visszafutási csíkok, valami történik a háttérben.
Őszintén remélem, hogy csak valahol megtört az rgb kábel vagy hasonlók. A jelfeldolgozás már ránézésre is halál. Remélem a digitális rész működik és csak egy kiszáradt kondi miatt bizonytalan...
Megyek rajzot bújni meg oszcilloszkópozni. Remélem nem csap meg a nagyfesz, 29kV van benne. Pazar.
0
Szia!
És azok a függőleges csíkok? :)
Nézd meg a 200V-ját, lehet, hogy hiányzik, vagy a G1 a levegőben van.
Ezek után bárhol, bármi lehet.
0
Kicseréltem a proc reset lábán a 10uF-os elkót, mostmár korrektül indul elsőre mindig.
200 voltnak se híre se hamva a az rgb végfokon... Nem lepődök meg...
0
Azok a függőleges csíkok a szék háttámlájának a lécei. Csak szólok, mielőt még valaki elkezdene gondolkodni, hogy milyen zavarjel szuperponálódott rá az rgb-re... :)
Egyelőre a processzor környékét nézem meg, mert tízből egyszer indul el, de van, hogy percekig játszani kell vele. Megnézem a reset áramkörét meg egyéb elkókat. Annyi van mint a disznó...
De köszönöm a tippet, lecsekkolom G1et is.
0
Végre van kép! Gratula, bár ezért egyenlőre csak magaddal szexelhetsz :-)
0
Kicseréltem Tk4-et. Betettem a még korábban kioperált Ro36 0.1 ohmos ellenállást a 12 voltos ágból. Betettem Lo1 korábban áthidalt hiányzó induktivítást. Vettem pontos értékű Rk58 10 ohmos ellenállást (eddig 11 ohmos volt bent)...
És megjött a nagyfesz+fűtés. Pár másodpercen belül kép is lett. Az egész képernyő tiszta fehér egyre erősebben, aztán kezdett összeugrani vízszintesen.
Próbálok G2t és fókusz állítani...
0
Most először érzem úgy, hogy nagyon belenyúltam ebbe a "gyanús nokia tv"-be.
Tk3 gyárilag egy BD241D, 160v, 3A, 40W.
Nézem, hogy vajon miért mehetett tönkre? Nos, valaki "javította" előttem és beletett egy BD140-et. Apróbb gond, hogy ez 80V, 1.5A, 12W. Az már nagyobb, hogy az eredeti NPN. Ez viszont PNP.
Nem tudom, hogy sírjak, vagy nevessek...
Vettem BU406-ot, ez volt olcsón. 400V, 7A, 60W.
Ha egyszer elindul, esküszöm orális szexben részesítem magam.
0
Tom!
10R a Tk5 emiterén.
A mai folytatásos képregény:
http://kepfeltoltes.hu/view/090101/hor_www.kepfeltoltes.hu_.gif
Kicseréltem ezt a 10 ohmos ellenállást és csak azt értem el, hogy nem indul standby-ból, a tápfeszek pedig az égbe emelkedtek, 155V helyén 180 van. Ellenállás mérővel Tk5 emitere és a föld között nincs rövidzár.
Először Tk5, vagy a kollektorán levő dolgok zárlatára gyanakodtam, logikusnak tűnt, hiszen kikapcsolva nem érzékelhető. De ez nem jött be. Dk3-at azért kicseréltem a biztonság kedvéért, mert legutóbb gyanusnak találtam. Természetesen semmi változás.
Aztán kiszedtem a Trk2-t, hátha zárlatos. Sokat nem értem el vele, mivel olyan kicsi az ellenállás, hogy a multiméterrel még értelmesen mérhető érték alatt van mindkét tekercs. Ránézésre .35 körüli huzal van rajta, abból pár tucat menet. Szemrevételezéssel nem találtam rajta égési vagy fizikai sérülést.
Miután a biztonság kedvéért mindent végigmértem mégegyszer Rk46 és TRk2 között, megnéztem Rk58 10 ohmos ellenállástól felfele Rk42 és Rk42 fele menő részt. Itt sem találtam rövidzárat, de Tk3 szakadt már nem emékszem, hogy bázis emiter vagy bázis kollektor között. Mivel nem volt otthon olyan PNP tranzisztorom ami elbírta volna ezt az áramerősséget (NPN természetesen kb. 10 darab is volt), ezért itt abbahagytam.
Tk3 szakadása úgy látom a vízszintes eltérítést teszi működésképtelenné. Mivel szakadt és nem rövidrezárt, ezért ha jól okoskodok el kellett volna indulnia a sorkimenőnek, csak horizontális eltérítés nem lett volna.
Ami miatt most aggódok, az az, hogy miért nem indul el standby-ból. Ugye standby-ban nincs impulzus Tk4 bázisán, tehát ha rövidzár van Tk4-től jobbra eső részen, akkor attól még meg kellene próbálnia elindulnia, csak azonnal le is állna.
Másik lehetőség, hogy a 71-es ponton túl van valahol rövidzár pl. tk1 bázis-kollektorában. Viszont ebben az esetben Rk58 10ohmos ellenállás már egy ideje elszenesedett volna. Nyilván nem ok nélkül halt meg az előző ellenállás sem. Az védelem miatt van ott, direktbe a 17V-os tápra megy rá. Most viszont nem melegszik egyáltalán.
Tápfeszültségeket végigmértem a hálózati transzformátor szekunderén a diódák után és egyik sem hiányzik, viszont mindegyik jóval magasabb mint kellene. 17V is megvan. Igen, tudom, ez így megint nem lehetséges, hiszen ha az általam vizsgált áramkörben van rövidzár, akkor a 17V helyett 0-t kellene mérnem és valami nagyon meleg lenne. Ne nézzetek hülyének, a multiméter nem téved én pedig már mindent két-háromszor is megmérek.
Holnap szerzek új Tk3-at, megmérem a stabok után a tápfeszt, ha ott van rövidzár, akkor azt elméletileg nem látom a hálózati transzformátor szekunderén, végül végignyalom a 71-es ponttól Lk51-ig mindent.
0
Van róla fogalmatok, hogy ez mi lehet?
http://kepfeltoltes.hu/view/090107/tk4_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
BC353-nak látom, de olyan nincs.
0
Nos, rendbe raktam a tápot. Mindkét LT431 hibás volt, sőt, ami itthon volt bontottként az is. Azzal kellett volna kezdeni, hogy készítek neki egy tesztáramkört. Nagyon sok időt és bosszúságot megspórolhattam volna. Ahogy korábban írtam, a tranzisztorok is rosszak voltak.
Most minden rendben, standby és üzemi állapot katonásan váltja egymást. Beállítottam 155V-ra, pontosan tartja.
Összeraktam és kicseréltem Tk5-öt a gyári BC327-re. Nem indult. Rámértem az impulzusra Tk4 bázisánál. Ezt kaptam:
http://kepfeltoltes.hu/view/090107/szk_p_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
Sajnos Tk4 emiteréhez már nem jut el a jel. Mivel fogalmam sincs, milyen típus, próbáltam betenni egy BC327et, mivel abból van most bőven. Ez segített is, de akkor meg dzk4nél akadtam el. Típus nincs feltüntetve. Azt gondolom, beteszek egy akármilyen 3.3Vos zenert, de ma már nincs rá energiám és nincs is itthon csak bontott, azt meg nincs kedvem válogatni. Kiszedtem magát a diódát, de érdekes módon diódavizsgálaton multiméterrel helyesnek tűnt, viszont mikor még bent volt, akkor szkópot rászúrva már nem jelent meg rajta az impulzus.
Ez az utolsó lánc tk4 és tk5 között (rk47-et kimértem, jó), úgyhogy úgy számítom, holnap magához tér. Persze csak ha nem sorkimenős...
Tk4-re továbbra is várom a tippeket.
Köszönöm a segítségeteket: BigTom, delon1, exGelkás, Jaca, stomi.
Azt hiszem az én topicom a leghosszabb az elektrotanya történetében.
0
Hali!
Tk4 bc858 ! Ha rákeresel guglival, az első pdf az smd.ru oldalról, az smdkód is passzol 3F. A zener a feltüntetett feszkók alapján 12V-os.
Na, hazaértem, itt a címe az adatlapnak:
http://www.smd.ru/files/upload/1253/ru/bc856_bc857_bc858_4.pdf
pnp tranzisztor
0
Szia Jaca!
Kicseréltem újra ezt is meg a zenert is, de még nem akar indulni. Méregetek, mostmár nem lehet sok hátra.
Köszönöm a segítséget!
Jól látom, hogy a BC8xx az SMD tranzisztorok számozása? Tehát ha SMDről van szó, akkor 8-asnál kisebb számmal kezdődő nem lehet?
Van valahol valamilyen dekódoló táblázat, amivel ki lehet találni, hogy pl. a 3FB mit jelent?
0
Hali!
Egy egész weboldal!
http://www.tkb-4u.com/code/smdcode/indexsmdcode.php
Balra a LIBRARY-ban válaszd ki az első karaktert.
Azonosítás után érdemes rákeresni az adatlapjára is.
Jácint
0
Hát ez nagy királyság, beraktam a linkek közé.
Egyébként rk58 szakadt. Én nem tudom mi történt ezzel a tévével, de azon a környéken ahol valami elpusztult, ott tucatjával döglöttek az alkatrészek.
0
mdecsi!
Melyik az Rk58?
A Ck57 felett a 2,2R, vagy a 10R a Tk5 emitterében?
BigTom
0
annak akit érdekel: Ico8, Do9 és az optó cseréje után szabályozható a táp. Ico8 anódja egyelőre még fixen földre kötve.
mindjárt berakom a tranzisztorokat.
Ami eddig biztosan hibás volt:
Ico8, Do10, és To2-To5-To6 közül kettő. Nem tudom melyik kettő.
0
Mdecsi!
Egy kérés!
Az R053 R055 közös pontján mérd meg, és írd le a két feszültségszintet (STBY/üzem), lehet, hogy a proci is kapott valamit visszafelé.
Remélem ma ezen a TV-n nézel híradót :-)
Kösz: Jácint
0
Mdecsi!
Így reggelire megnéztem újra a mért eredményeket a T2-T5-T6-ról. Lenne kérdésem.
-Mikor bekapcsolod frissen a készüléket és az elején a zöld LED világít, akkor mekkora feszültség van az R053 R055 közös pontján? Pontos érték kellene.
Meg rajzoltam egy TL431 tesztert 4 ellenállás kell hozzá:
http://kepfeltoltes.hu/view/090106/TL431_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
És itt az adatlapja:
http://www.fairchildsemi.com/ds/TL/TL431A.pdf
Üdv: Jácint
0
Jóreggelt Jaca!
Köszönöm a küzdelmet. Tegnap este barátnőm látta, hogy eléggé el vagyok kenődve és mondta, hogy állítsam össze a listát ami kell, ma elmegy a Lomexbe és megveszi nekem, hogy este mire hazaérek ott legyen az asztalomon az alkatrész.
Veszek zsír új TL431-est és tranzisztorokat is C-sre. Kicserélem az optót is újra, valamint az összes diódát.
Biztos vagyok benne, hogy azért nem tudtatok segíteni, mert a szabályzás fele hibás. Nagyon gondosan jártam el a méréseknél, nehogy hamis információkat szolgáltassak. Mindent duplán ellenőriztem. Nyilvánvaló, hogy hibásak az alkatrészek és nem csak egy, hanem több.
Azt hiszem 90%-ban megértettem a működését. Beteszem az új TL431-eket először tranzisztorok nélkül az anódot földre kötve. Így működnie KELL. Ha nem, akkor elszakadt a fólia, vagy rövidzár van.
Más eset nem lehetséges.
0
Jó reggelt Neked is!
Akkor este megint későn fekszünk le? :-)
Azt majd ellenőrizd, hogy a proci és a táp földelése közt nincs-e szakadás.
Egyébként sokkal rosszabb, ha el sem indul a táp. Azt úgy tudom utálni, mérni semmit nem lehet, minden ráz, brrr.
Üdv: Jácint
0
Legutóbb egy vietnami csodában megfutott a táp. Mondjuk elég egyértelmű volt, olyanok voltak a kondik mint a ping-pong labdák. Hangvégfok kinyílt mint a tubarózsa. 1 omhos ellenállások megsülve. Táp primer oldalán két tranzisztor zárlatban minden mindennel. Az ellenállásokat leszámítva semmi védelem nem volt benne, megfutás esetén füstöl ami füstöl.
Pár óra alatt végeztem vele. Nem kellett sok mindent csinálnom, csak egy multiméter és cserélni serényen ami vagy ránézésre rossz volt, vagy sejthetően.
Nyilván a rutin és az évek sokat segít. Ha nem, akkor a szerencse is belejátszik. Eddig kb. tucatnyi tévét javítottam, majdnem mindegyiknél a táp volt a hibás, de egyik sem okozott ilyen gondot.
No mindegy, este összekrampácsolom az új alkatrészekkel és elindítom. Ennyi.
0
Uraim, célegyenesben vagyunk!
Most már ne ajdák fel!
Ico7 anódját leföldeltem. Ico8 refjén megjelenik a feszültség amit Po01-el állítok. Az anódján ezzel arányosan változik a fesz 2-3 volt között! Tehát idáig jó!
Az optó egyik ágán 13.5, a másikon 12.5 és nem változik egyik sem Po01 tekerésére.
Arra tippelek, hogy Do10 nem jó. Jól tippelek?
0
mdecsi!
"Arra tippelek, hogy Do10 nem jó. Jól tippelek?"
Sziasztok, megyek aludni!
BigTom
0
Álllj!
Amelyik IC anódját leföldeled, az dolgozik!!! (Anódnak a tranyó kollektorával közös pontot hívod ugye, nehogy félreértsük egymást)
0
Jólvan vazze, igazad van. A másik Ic anódja csak lóg a levegőben.
De Do10 szar volt. És szerintem mindkettő IC szar. Hiába cserélgetem őket, nem változik semmit.
Veszek újat szerdán és majd folytatom.
Rá lehet tenni a tököt a fejemre. Csak már nemesebb szervem tele van az egészből.
Nem is írok addig amíg ki nem cseréltem mindkét TL341et és mindhárom tranzisztort C-sre.
Majd szerda délután írok, remélhetőleg azzal, hogy működik.
Jóéjt és bocsánat ha idegesítő voltam.
0
Ok, jó éjt.
Nem voltál idegesítő, csak lámpalázas. Végülis nálad volt a készülék.
Üdv: Jácint
0
Kösz Jaca, igazad van. Ráadásul ha látnád a nyákot. Toldozva foldozva, már mikor kezeim közé került. Átkötések a felszakadt fólia darabok miatt. Nekem ehhez sikerült még hozzáraknom legalább 4-5 hasonlót.
Ennek ellenére nem tagadom, amatőr vagyok. Csak örültem mint majom a farkának, hogy megjelent végre a feszültség Ic08on és változott Po01 hatására. Nyilván rossz mindkettő IC. Nem érdemes velük szenvedni. Kicserélem őket, akkor okosabbak leszünk.
Szerintem ezért jönnek ki olyan értékek is amik nem lehetnek.
Majd csere után.
Köszönöm a segítséget srácok, szerda délután jelentkezem.
0
Az nyert aki velem fogadott. 2.2 és 3.3 kohm az ellenállása iránytól függően. Cserélem!
Háttérben dobpergés!
0
Szervusz mdecsi!
Megközelítőleg leírtam, hogy mi, és hogyan teszi a dolgát, a vezérlésben! Azt is, hogy minek mit kell vezérelnie.Ha így halad a dolog, akkor szép csendesen eljutunk az infravevőig. Utoljára ott tartottunk, hogy a táp nem hajlandó menni. Próbáld meg a leírtakat értelmezni, és azon a környéken mérni, lehet, hogy előbbre jutsz. Most egy nagy erdőbe igyekszel, koncepció nélkül.
Mondhatnám ez a dolog kezd beleveszni a részletekbe:
Üdvözlettel:
exGelkás
0
Szervusztok!
Akkor most tegyük rendbe ezt a készenlét(std-by) üzem állapotot.
Az ilyen néven illetett vezetéket kikapcsolt(std-by) állapotban, egy 2,2KR tartja logikai 1-ben, az 5V-os készenléti feszültség felhasználásával. A bekapcsolást a vezérlő proci totem pool kimenete húzza le log 0-ba. Mivel a parancsot végrehajtó elemek tranzisztorok(To05-To06)és azoknak bázisáramra van szükségük, a nyitásra, és nincs a zárásra, ezért az ott mért log 1 feszültség értékét fogadjuk el a rajzon szerepeltetett 2.4V-nak. Az oda beépített ideiglenes LED-xR kontroláramkör okozza a lecsökkent feszültséget az adott ponton. A To05, és a To02 ellenkező nyitásával engedélyezi a két TL431 vezérlését, ezzel kényszerítve a Do10-Do9 diódás vagy kapun keresztül+ optó a táp IC-t a készenlét-üzem helyzetre. Amennyiben az Ic08 a vezérlő elem,(be van kapcsolva) akkor a P01 szabályzó képes.(ON) Hogy a To6 érdemben vezérelhesse a To2 tranzisztort, meg kell lennie az Ro2 10KR ellenálás alján a 13V-nak.
Üdvözlettel:
exGelkás
0
stdby to5 bázis: 0.5 V
To6 bázis: 0.5V
To2 bázis: 0.68V
0
Mind a 3 tranyó nyitva van valamennyire, ez gáz! T06-ot cseréld ki, bármilyen kis npn tranyó jó, BC182, BC109, BC337
0
Mindhárom tranzisztort kicseréltem tegnap BC547A-ra . Most végigmértem mindhármat, igaz nem forrasztottam ki, és dióda állásban 600 körüli értéket mérte. Pozitív a bázison, negatív a kollektoron és az emiteren.
0
A kontrolLED így van ugye?
http://kepfeltoltes.hu/view/090105/LED_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
0
ellenállás nélkül, de igen. Nyitófesz 2.2V, a led nem világít túl erősen.
0
Tegyél bele 100-200ohmot, a tranyóknak kevés így is az áram a határozott működésre, meg a proci sem szereti. Üzemben T02 kollektorán max 0,3 volt maradhat, de én azt is sokallnám.
0
Mdecsi!
Nézegettem a mért eredményeid, t02, t05 t06 feszültségei nagyon zavarosak.
Stand by állapotban
r55/53 közösén 2,4V, leded világít, t05 és t06 bázis 0,6V kollektora ~0,2 IC07 szabályoz, t02 kollektora nagyobb 1Vnál, ezt nem tudom megtippelni, lebeg.
Üzem:
r55/53 közösén 0V, led nem világít, T05 és T06 bázis 0V. T05 kollektora nagyobb 1Vnál, lebeg, T06 kollektora 0,6V, T02 kollektora ~0,2V, IC08 szabályoz!
Ha eltérés van, valami nem jó itt, jelezd, mi az eltérés.
0
megmérem a stdby feszt, 1.8V. ez kevésnek tűnik, nem?
0
330 ohm bent van, bekapcsoláskor felvillan. várom amíg bemegy standbyba.
0
mdecsi!
Jó estét mindenkinek, ez hosszabb lesz, mint a Szabó család!
Ki kéne venni mind a két (To2, To5) tranzisztort, majd az egyik szabályozó IC anódját leföldelni. Utána tesztelni a másikkal is. Az, hogy nem indul a sor szerintem megbolondítja a processzort.
BigTom
0
Üdv!
Jó ötlet, a standbyfesz 1,8V-ja meg tényleg kevés.
0
De R055 R053-at kiforrasztva "üzem" módban el kellene indulnia.
0
megjött a standby
to2 bázis 0.68V
to5 bázis 0.57V
to6 bázis 0.57V
Ico7 ref: 2.8 volt anód: 0.46V katód 13.4V
Ico8: ref,anód:0 katód 13.7
0
mdecsi!
"to2 bázis 0.68V
to5 bázis 0.57V
to6 bázis 0.57V"
Ez így nem lehet!
Ha a To6 bázisán van nyitófesz, akkor a kollektora földre kerül, tehát a To2 bázisán nem lehet nyitófesz!
Valamit elkötöttél, vagy elmértél, szerintem.
BigTom
0
Vagy szakadt a föld a proci és a táp közt, vagy kicsi a nyitóáram, vagy kicsi a tranyók bétája.
0
keresek rövidzárat.
0
mdecsi!
Ki kéne venni mind a két (To2, To5) tranzisztort, majd az egyik szabályozó IC anódját leföldelni. Utána tesztelni a másikkal is.
Szerintem ebben a kapcsolásban a tranzisztor bétájának nincs sok jelentősége.
ICo4 ből jön ki a stby táp 5V-ja. Az megvan?
BigTom
0
BigTom!
Hadd vitatkozzak, szerintem számít a béta, mert ha igazak a mért értékek, akkor T06 nem tud rendesen kinyitni, és T02 bázisára nyitófeszültség kerül. Vagypedig ki-be kapcsolgat a stanby, és ott egy négyszögjel átlagát méri mdecsi, lehet, hogy gerjed a stby5V?
0
Jaca!
"Hadd vitatkozzak, szerintem számít a béta, mert ha igazak a mért értékek, akkor T06 nem tud rendesen kinyitni"
Ne vitatkozzunk, csak beszélgessünk. :)
Itt a tranzisztorok kapcsolónak vannak használva és a bázis és kollektor ellenállások, tehát a folyó áramok hasonló nagyságrendben vannak, tehát nincs annyira kihegyezve, hogy számíthasson.
Szerintem.
BigTom
0
Ok, csak beszélgessünk! :-)
Viszont engem nagyon zavar, hogy T06 nem tudja padlóra rántani T02 bázisát. Főleg itt elég kényes a szitu, ilyen helyzetekben jobban megkergetném a tranzisztort, vagy ragaszkodnék a nagy bétához.
0
Szervusz jaca!
A "mérőáramkör-LED+R" benne lakik még?
Üdvözlettel:
exGelkás
0
Megtörtént, Ic08 anódja földön.
Mindjárt kapcsolom.
0
állapot: bekapcsolva.
Ico8 0V 0V 13.7V
Ico7 2.6V 3.1V 13.6V
stdby: 0V
várjak amíg lemegy standbyba?
0
Szar az IC8! A refen nem lehetne 0!
0
Nade To2 nincs bent! Ott nem leehet 0 V
0
To8 ref és föld között 14 ohm van.
0
Nem az IC08-anódját (T02kollektor) földelted le?
T08 hogy jön ide? Nem tudom hová megy, de lehet, hogy az normális.
0
De Ico8 anódját. És a nagy izgalmamban elírtam, nem To8 és föld, hanem Ico8 és föld között van 14 ohm.
Szerintem is döglött az IC. Megmértem egy másikat és szakadást mutat a kettő között
0
mdecsi!
Ezt én javasoltam: "Cserélni szoktuk, nem méregetni."
Bocs! Elfelejtettem mondani, hogy újra cseréljük. :)
BigTom
0
No!
Elmentél boldtba egy újért? :-)
Mizujs?
Egyébként csináltam egy képet az átkötésekről, ugye így vannak?
http://kepfeltoltes.hu/view/090105/zarlat_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
0
Jaca!
Igen, helyesen gondolod.
Lehet, ezzel kellett volna kezdjük?
BigTom
0
Ez azt jelenti, hogy világít a led?
0
Igen, világít standbyban.
To9 és Ro54(vagy 64, nem látom jól) környékét ne ellenőrizzem? 1.8 volt kevés szerintem...
0
Igen, kicsi a STBY fesz, és ezért nem nyit rendesen T06. Ha van STBY fesz, akkor T02 bázisán 0-t kell mérned. Nincs otthon 3db C-s tranyód? (BC182C, 109C vagy BC337-40)
0
bekapcsolva to2 bázisán 0.7 volt. to2 és to6 bázisán 0 volt.
0
To5 és To6 bázisán 2 tized volt, tehát bekapcsolt állapot.
stdby kontrol led világít:
Ico7 ref=2.8v anód=1.6 katód=13.7v
Ico8 0v 0v 13.9v
A távirányító 1 gombját megnyomva reagál.
bekapcsolva:
Ico7 2.7v 3.1v 13.7v
Ico8 változatlan
Tehát Ico8ig el se jutunk, ha jól sejtem
0
LED bekötve, nem világít. Távirányítóra villog a táv visszajelző led, de nem tudom se kikapcsolni, se bekapcsolni. Nyomom a kikapcsolót, semmi nem történik, nyomom a számbillentyűket, nem történik semmi. Nem tudom standbyba tenni.
Megpróbálok várni 5 percet, hogy kapcsoljon ki. Tegnap ez működött.
0
Szervusz!
A kérdés, az az , hogy hova tetted ezt a "kontrol led-t" ? Ha az Ro55-Ro53 közös pontra, akkor a nyitóirányba tett LED-n átfolyó áram
exGelkás
0
igen, ro55 ro53 közös pontján van a led
0
bekapcsoláskor felvillan a led egy pillanatra, tehát működik és be is kerül standbyba egy pillanatra. Amíg várok arra, hogy kikapcsoljon, mérek egyet.
0
Jó estét! Kezdődik a ma esti szeánsz!
Aki nem figyelt, annak kedvéért összefoglalom röviden a történteket:
1. Visszafogtam magam, hogy lelocsoljam benzinnel és felgyújtsam. :)
2. A táp még mindig nem szabályzoható. Nem tudtam eldönteni egyértelműen, hogy mikor van stdby és mikor üzemi állapotban. BigTom szerint összekevertem a két üzemállapotot. Erre most azt találtam ki, hogy bekötök egy ledet a stdby ágba.
3. Kaptam egy olyan tippet, hogy a vezérlés szórakozik és lehet, hogy mérés közben bizonytalan a gép állapota, ill. változik.
4. Van távirányítóm hozzá, így elméletileg már tudom ki-be kapcsolni
5. A tetején állítsd át egyszerű nézetre és a legújabb elöl beállításra, aztán OK és időrendben látni fogsz mindent.
Máris összerakom a gépet és mondom a ma esti kalandomat. Gondolom mindenki nagyon várja már...
0
Üdv a fedélzeten!
Taposs a lovak közé! Néztem a rajzot, abba a prociba tényleg beleférnek a kis gané manók :-)
Ha nem világít a STBY vonalra tett LED, akkor elvileg üzemben van a készülék és lehet szabályozni a tápot, vagy pedig rossz a LED-ed :-) Próbáld ki előtte!
Üdv: Jácint
0
Szervusz!
Köszönöm az ötletet, így egy kicsit egyszerűbb.:)
Várom a folytatást, és majd kotnyeleskedek!
Üdvözlettel:
exGelkás
0
Jóreggelt!
Aludtam egyet a dolgokra! Az alábbi megállapításokra jutottam:
1. A rajz:
http://elektrotanya.com/?q=show_result1&megnev=nokia&megnev2=7295&katego...
2. A táp a rajzon ketté van vágva. Összeillesztettem, így sokkal jobban átlátható:
http://kepfeltoltes.hu/view/090104/ps2_www.kepfeltoltes.hu_.gif
3. Ro56 és Ro53 közös pontjára teszek egy LED-et, a másik pontot meg földre kötöm. Így ezentúl mindig biztosan láthatom milyen állapotban van a készülék. Ha világít, akkor standby, ha nem, akkor működik.
4. Jácintnál lesz a pont szerintem. Rákoncentráltam veletek együtt a tápra, de közel sem biztos, hogy a vezérlés stabil volt. Lehet, hogy közben folyamatosan változott az üzemállapota. Ezt a fenti ledes megoldással azonnal látni fogom. Biztos, hogy más baja is van a gépnek, nemcsak a táp.
5. Az előző pont alapján, ha nem tudok számomra megfelelő stabil állapotot előállítani, akkor átvágom a fóliát Ro56-Ro53 közös pontjánál és rákötök 2.4 voltot egy külső áramforrásból kapcsolóval. Ezzel a tápot függetlenítem a vezérléstől. Erről ha jól emlékszem BigTom is írt már. A kapcsoló segítségével elkészítem a tápot tökéletesre, hibátlanra. Ha az megvan, akkor visszakötöm a standby vonalat és megyek tovább a vezérlés felé.
6. To7-et és környékét még meg sem néztem, illetve fogalmam sincs mi az a Plot-on, de annak is utána kellene nézni, hogy hova megy, ahogy Jácint írta.
7. Ma este lesz a készülékhez távirányító.
8. Kellett ez nekem mint mókusnak az erdőtűz, de toljam fel a bal orlyukamba a hőfokszabályzott pákámat, ha nem keltem életre ezt az izét! Mostmár csak azért is!
Ó hogy én milyen ideges voltam már tegnap este...
Lassan az egész elektrotanya az én csoffadt tévémmel fog foglalkozni. Várom magánba, hogy kinek milyen sör/bor/pálinka/dobozos tej a kedvence.
Köszönöm srácok, ismét!
0
Azt áruld el nekem, hogy Ico8 lábain mekkora feszültségnek kellene lennie, mert egyiken megjelenik a kb. 13 volt, a másik kettőn meg csak pár tized. Ráadásul nem változik a poti csavargatására. De a poti végén is csak tied voltok vannak.
155 volt felől a potiig haladva:
171.2V Ro41 5.5V Ro44 0.5V Po01 0.083V
Ez a végén baromi kevésnek tűnik...
0
Szervusz mdecsi!
Most hol tartunk???? Lemaradtam!
Üdvözlettel:
exGelkás
Már érdeklődtem BigTom-nál is!
0
Szervusz!
Ha a névleges 155V-os feszültséget nézem, akkor az Ro41,Do8 anód
találkozásánál 6,94V-ot kellene mérned, az osztások alapján. Tehát a 171V nál, itt mért 5,5V igen kevés. Ezt a pontot támasztja meg szembe, a Do8-Do20 diódákon keresztül,a Do16-Lo04 9,6 V-os táp, táplálva az Ic06 1.lábát.
Ellenőrizni kellene, hogy ez valóban meg van-é? Valóban terhelhető a táp, vagy csak az Ro41 tolja oda a villanyt, a Do08-20-n keresztül? Itt megjegyezve: A To09 bázisában látok egy Rec-on feliratot, és mindha erre is utaltál volna egy LED villogással kapcsolatban.
Üdvözlettel:
exGelkás
0
Szia exGelkás!
"Valóban terhelhető a táp, vagy csak az Ro41 tolja oda a villanyt, a Do08-20-n keresztül?"
A Do8 anódon (D20 nincs) kisebb a feszültség, tehát nem onnan származik.
Az 5,5V-ot akkor mérte, mikor még a potin nem volt feszültség. Azóta a potin emelkedett 2V-ot, feltehetően az 5,5V-is ment vele följebb.
Jaca!
Szerintem nem érdemes konstrukciós módosításba bonyolódni, meglesz ez előbb utóbb.
mdecsi!
Viszont az érdekelne, hogy az Ro55/Ro53 közös pontján mikor mennyi a feszültség? Rajz szerint: ON: 0V / stby: 2,4V.
Bekapcsolva a FET is bekapcsolja a 12V-ot a Do19 anódjára. Az megvan?
Na, mi újság?
BigTom
0
Szervusz BigTom!
Igazából az volt a felvetésem, hogy az Ic06 táplálását is a Do08-on keresztül azRo41 látja el, abban az esetben, ha a 9.6V-os táp nem megy. Így jogosnak tartanám, az Ro041..stb. osztó felső tagon levő feszültség csökkenést.
Az viszont igaz, hogy ezt a szegény táp IC-t igen csak megkutyult környezetbe rakták, Grundigék megoldották néhány passzív elemmel
Üdvözlettel:
exGelkás
0
exGelkás!
Elkerülhette a figyelmed, hogy az Ro41-es ellenállás 100kR-os.
Valóban elég elk*rt egy gép, ezt már az elején is emlegettem. Javítottam már, de most csodálkozom igazán, hogy eddig nem kellett rajz hozzá. :)
Felkondizni, átforrasztani, Bu-t cserélni stb. minek is kéne, ha valaki tisztában van az alapokkal. Inkább a szerencsén múlott, hogy nem fogtam ki egy komoly hibát.
BigTom
0
Szervusz BigTom
A helyzet az, hogy most már én sem tudom, hogy mit, és milyen üzemállapotban mért a kollega. Kezdem ebben az esetben úgy érezni, hogy a kapcs rajz, csak bonyolította a történetet. Ezt tetézi az, hogy mivel ez a "best; 83 válasz!" a fórumon, és a mai nap csak most kezdődik,(nekem) nem tudom, hogy hol tart a javítás!
Ha megoldható, légyszíves foglald össze, hogy hol is tart ez a történet, amennyiben Te képben vagy.
Üdvözlettel:
exGelkás
0
mdecsi!
A poti csúszkáján mérhető feszültség szélső értékei 2,4-3,2V között lenne az osztás szerint.
Az magában nem sokat mond, hogy az egyik szabályozó IC-n mennyi a feszültség, mert egyszerre mindig csak az egyik szabályoz.
A To5 és a To6 bázisainak közös lábára érkező ki/be kapcsoló feszültségtől függ, hogy melyik szabályozókör aktív. A rájuk kapcsolódó tranzisztorok egyike mindig testeli az egyik szabályozó IC-t.
Tudom, hogy nem egyszerű a felépítése, működése, de rá kéne szánni egy kis időt, hogy próbáld megérteni. Ha tudnád, mi miért van, hidd el a javítás is könnyebb lenne.
Az összes tápfeszültség megjelenik készenlétben is - szerintem - csak a sorvezérlést nem kapja meg a processzorkörtől.
A kapcsolót nem látom, csak feltételeztem, hogy - mint a Nokiák általában - segédérintkezős. Viszont több lehetőséget is javasoltam. Pl. tanítható táv.
A paneleket a táp ellenőrzése után azért vissza kéne tenni.
BigTom
0
Bekapcsolva hagyom és várok vele, amíg lekapcsol a jel hiánya miatt stdby-ba.
0
Táp stdbyban, zárójelben működés közben, kötőjellel amennyinek lennie kéne
Do16: 8V (7.8V) - 6.9V
Do14: 7.6V (8V) - 7V
Do13: 19.3 V (20V) - ?
Do12: 32.4V (33.1V) - 30V
Do11: 163.1V (172.5V) - 155V
0
mdecsi!
Katonás! :) :)
Műterheléssel, ugye? Akkor tényleg sok. Miből tudod, hogy stby-ben van, vagy működik?
A potit próbáld mindkét üzemállapotban, hogy szabályoz-e?
BigTom
0
Pages