Üdv Mindenkinek!
FÉG V4-es bojleremnek a vízmennyiség szabályzója már egy ideje nem működött. Most a készülék nagy-karbantartáson esett át (kazán vízkőmentesítés, hőcserélő lamellák kitisztítása, stb.) és a vízarmatúra hibás alkatrészeit is kicseréltem (membrán, tömszelence, vízmennyiség szabályzó+gumiharang+rugó, hőfokszabályzó). A vízarmatúra házát is kívül/belül kisavaztam, majd összeszereltem és vissza építettem a bojlerbe. A vízmennyiség szabályzása azonban továbbra sem működik. A beáramló hideg víz nyomásváltozásától nem független a kifolyó víz nyomása és így a meleg víz hőmérséklete sem! Mivel a víz-tér minden mozgó alkatrésze újra lett cserélve, ezért nem tudom mi okozhat még ilyen hibát? Ha valaki találkozott már ilyen hibával, kérem segítsen tanácsaival! Köszönöm!
Szveti
A víznyomásszabályozó hibája csak komplett vízarmatura cserével volt megoldható!
Üdv: Szveti
Üdv Mindenkinek!
Mint azt már decemberben jeleztem a címben jelzett típusú bojler javítását még nem tekintettem befejezettnek. A víznyomás-csökkentő nem kielégítő működése miatt - szemmel láthatóan - magas volt a gáz-, és a vízfogyasztás is! A javítás elkezdése előtt sikerült több információt beszereznem erről a hibáról. Bár a legtöbb helyen az - általam már kicserélt -alkatrészek cseréjét javasolták, ezért ezeket az ötleteket elvetettem. De akadt néhány figyelemre méltó ötlet, amely utalt az általam használt készülék életkorára is (gyártási éve 1986)! Ebből következően lehetnek vízkő lerakodások olyan helyeken (pl. vékony furatokban) is, melyek egy átlagos szétszereléssel nem hozzáférhetők, nem tisztíthatók még tartós savazással sem!
Ilyenek:
1.nyomáskiegyenlítő furat
2.venturi járat
3.nyomáskiegyenlítő csavar
A nyomáskiegyenlítő furatot próbáltam fecskendővel kisavazni, eredménytelenül. A venturi járat csavarja elvileg kiszedhető, azonban a képen is látható vízkövet több órás maratással sem lehetett feloldani. Így azt sem tudtam kicsavarni. Már korábban említettem, hogy a nyomáskiegyenlítő csavarját a gyári beállítás után át-stiftelték.
Ezek után kénytelen voltam belátni, hogy ennek a hibának az elhárítását csak egy új vízarmatúra beszerzésével tudom megoldani! Bontott szóba sem jöhetett, mert annak a belseje is tele lehet vízkővel a legkritikusabb helyeken!
Az új ára: 21570 Ft volt. Szívtam a fogam, hogy vajon meg fog-e térülni? Beszerelés után azonban azonnal látható különbség volt a hatásfokban! A vízcsapból már nem ömlött a víz, hanem a nyomásszabályzó végezte a dolgát, mint újkorában! Az alaposan lecsökkent víznyomás miatt, a gázcsapot is drasztikusan vissza kellet venni! Most a fürdéshez beállított hőfokú vizet kb. 1,5-2 cm nagyságú gázlánggal tudom előállítani, de 3-4 cm-es lángmagassággal már nagyon forró a víz! A régi armatúrával a fürdéshez is 3,5-4,5 cm-es lángméretet kellett beállítani!
Üdv:
Szveti
0
Nekem sikerült megjavítanom egy vízarmatúrát. A hozzászólásban említett gyújtásfék csavar kivehető, nincs stifftel rögzítve! Persze az enyém nem volt elvízkövesedve. A csavar kivétele után az összes kis furat hozzáférhető és takarítható. Ez a gyújtásfék cavar tulajdonképpen egy visszacsapószelep. A víz áramlásának megindulásakor a vízmembrán felfelé mozgását (láng begyújtását) késlelteti, lassítja. Ellenkező irányban nem akadályozza a membrán gyors zárását.
0
A gyújtásfék csavart cseréltem és azóta kis vízmennyiség is beállítható. Előtte a vízmennyiségszabályzó minden elemét cseréltem és nem javult meg. Fontos szerepe van a gyújtásfék csavarnak, mindenképpen ki kell venni és érdemes cserélni még ha ránézésre látszólag jó állapotban van is.
0
Szia!
A családban hasonló probléma volt a napokban. Látszólag minden OK, de a meleg víz langyos, és már a bejövő vízcsap állításával sem lehet beállítani a jó víz hőmérsékletet.
Találtam itthon egy talán valamivel fiatalabb, de alig használt ZV4-es parapetes vízmelegítőt, amelynek a víz, és gáz része ránézésre megegyezik a miénkkel. Végül Szveti írásos megerősítésével kicseréltem csak a víz armatúrát, amibe előzőleg tettem új membránt, a régi min. 25 éves helyett. A hiba megjavult, van meleg víz, és szabályozható. A láng most nagyobb is lett, mint a régi víz armatúrával volt.
A kérdés ezután jött, hogy mi okozhatta a régi armatúrával a hibát. Azt szétszedve szinte semmit nem találtam, nem volt vízköves, a gyújtásfék csavar is ránézésre hibátlan. Ami talán feltűnt, hogy az a kis tengely, amit a szelep mozgat felfelé, érzéssel nehezebben csúszott, mint a másik, de mozgott. Megnézem, hogy gyújtásfék csavart külön lehet-e kapni, mert más hibára a leírásaitok alapján nem gondolok, én meg nem értek hozzá.
Üdv: formasu
0
Szia!
A membrán csere csodákra képes. :D
Ha nincs eltörve a középső műanyag tárcsa, és a membrán sincs átszakadva, attól még a gumi annyira meg tud nyúlni, gyengülni, hogy nem tudja teljesen benyomni a rudat, ami gázarmatúrába csatlakozik. Az már jó, ha kibír 2-3 évet egy membrán.
0
Szia!
OK, amit írtál, de nálam most másként volt ez!
A régiben jó állapotú a membrán, és mégsem működik jól, nem ad megfelelő hőfokú meleg vizet.
Amit találtam másik víz armatúrát, az talán 20 éve működött, néhány évig még volt benne víz, majd le lett szerelve. /Szerencsére kidobva nem lett!/ Ebben cseréltem ki a membránt újra, mert nem akartam a min. 25 éves membránnal beépíteni. Ez működött talán 20 éve egy keveset, és most is működik. Ami eddig volt felszerelve víz armatúra, azon nem találok semmi rendellenest, és mégsem működik jól.
Üdv: formasu
0
Szia!
Ezt már írtam én is: (REF:360219)
"...vízarmatúrában fúvóka (ez látszik is az egyik képen), kiegyenlítő furat, ezek is eltömődhetnek, kophatnak. Sajnos ilyenkor a komplett vízarmatúra csere segít. Vagy így használod tovább."
0
Üdvözlet Mindenkinek!
Nos nem volt teljesen alaptalan feltételezés az, hogy valami külső akadálya van a vízmembrán szabad mozgásának, ezért kiszereltem a kombinált gázszelepet! Már a szétszerelése előtt voltak külső jelei, hogy valami nincs rendben!(Lsd. 4.kép)A gázszabályzó szétszerelése után kiderült, hogy víz is volt a belsejében, a szelepszár elég nehezen és akadozva mozgott, a szereléséhez használt zsír kiszáradva. A pillangó szelep sem mozgott teljesen akadálytalanul (3.kép). A gázszelep rugófészkén levő „O” ringet már gyárilag „begyűrték” (2.kép).Az armatúra belső falán minimális mennyiségű finom „fekete por” volt látható. Ez a szennyeződés valószínűleg a gázzal együtt került oda.
Legelőször a víznyomokat törlőpapírral felitattam, a szelepszárat kihúzva a száraz zsírt benzinnel lemostam, felpolíroztam, majd - erre alkalmas – szilikonzsírral bekenve raktam vissza a szelep-fészekbe. Így már nagyon könnyedén „úszva” mozgott! Ezt követően a gázszelep összes alkatrészét benzines ronggyal áttöröltem. A fedélben levő acélpersely külső felületén mozgó pillangó szelepnek („úszónak” is nevezik) könnyedén kell mozogni! (3. és 1. kép) Összeszereléskor ezek érintkező felületeit nem szabad bekenni zsírral, csak szárazon szabad összeszerelni! (A teljes összeszerelés után a gázarmatúra házát le-fel megrázva hallani kell a pillangó szelep „klattyogását”! Ha ezt nem hallod, akkor valami szennyeződés, vagy szerelési hiba miatt szorul, esetleg azért mert olyan helyre is került zsír ahova nem kellett volna!)
A rugófészken levő „O” ringet cseréltem (2.kép). A tetején levő csavart ne állítsd el! Ez gyárilag be van állítva. Ezzel a csavarral lehet előfeszíteni a szeleptányért nyomó rugót.
(Ha a rugó túlságosan elő van feszítve, akkor a vízmembrán nem tudja megemelni a (gáz)szeleptányért és a főégő nem fog begyulladni meleg víz vételkor. Ha pedig csak gyengén van előfeszítve, akkor a gázégő nem alszik ki a meleg-vízcsap elzárása után. Ez a veszélyesebb!)
Az összeszerelés után kézzel ellenőriztem, hogy a szelepszár könnyen, akadozás nélkül mozgatható-e, ill, hogy a fent említett „klattyogó” hang hallható-e? Ezután visszaépítettem a bojlerbe a gázarmatúrát. A víznyomás szabályzó most már valamilyen mértékben működik, de még nem úgy, mint új korában! Most ugyan már van meleg vizem (ha kell, akkor forró is), de teljes sikert még nem könyvelhetek el! Ugyanis a kifolyó meleg víznek még mindig feleslegesen nagy a nyomása, ezért a bejövő hideg vízcsappal továbbra is ajánlatos azt csökkenteni, különben a gázfogyasztás lesz sokkal magasabb!
Ezt a problémát most már valószínűleg csak a vízszelep-házon található „nyomáskülönbség” beállító csavarjával lehetne kiküszöbölni, azonban az a csavar nem mozdítható! (Lsd. A ID:360289 –es hozzászólásomat.)
A közelgő ünnepek miatt az idén már nem valószínű, hogy nekiállok újra ennek a hibának, de januárban feltétlenül szeretnék a végére járni!
Üdv:
Szveti
0
Üdv Mindenkinek!
Köszönöm mindenkinek a segítő szándékú hozzászólását! Sajnos szombaton egész nap nem voltam itthon, és ma is állandóan rohanok! Most is csak röviden tudok reagálni formasunak:
:"Nálam hiába tekerem bárhová a szabályozó gombot, nem változtat a láng erősségén. " Ha erre a tekerhető gombra gondolsz, ami a mellékelt 1. fényképen látható (jobbra kiálló hosszú tengely végén van) az a "hőfok szabályzó", de az nem a láng nagyságát, hanem a bojleren átfolyó vízmennyiséget szabályozza. (Persze egy bizonyos határon túl, a víznyomás annyira lecsökkenhet, hogy az már befolyásolhatja a láng nagyságát, sőt a főégő teljesen ki is aludhat! Normális működés mellett azonban ennek nem szabad előfordulni!)
A 2. kép a szétszerelt vízarmatúra belsejét (a membrán alatti üreget) mutatja: a kép tetején látható a hőfokszabályozó tengelyének a testbe benyúló vége. Ez egy közönséges vízcsap! Ha kinyitom, akkor a beáramló hideg víz egy része a membránt nyomja felfelé, a másik része – a hőcserélőt megkerülve – hozzá keveredik a hőcserélőn átfolyó és felmelegedett vízhez. Így annak a hőfoka alacsonyabb lesz. Ha ezt a kerülő utat lezárom, akkor csak a hőcserélőn átfolyó meleg víz távozik a bojlerből. (Persze csak akkor, ha tényleg így működik…! Ha nem, akkor javítsatok ki!)
Helyes működés esetén: ha a lakás melegvíz-csapjai közül valamelyiket megnyitom, akkor a kifolyón először teljes nyomással kell folyni a víznek, majd 1-2 mp után a nyomásszabályzó reagálása után a nyomásnak le kell csökkenni! Ez a késleltetett nyomáscsökkenés most nem jön létre!
Feltételezésem szerint a nyomásszabályzó azért nem működik helyesen, mert valami akadályozza a membránt a teljes mértékű elmozdulásban! Lehet, hogy a tömszelence tolórúdja csak részben tudja megemelni a gázcsapot, mert abban szorul/akad valami!
Most itt tartok, de ezt csak holnap lesz időm letesztelni.
Üdv:
Szveti
0
Szia!
:"Nálam hiába tekerem bárhová a szabályozó gombot, nem változtat a láng erősségén. " Ha erre a tekerhető gombra gondolsz, ami a mellékelt 1. fényképen látható (jobbra kiálló hosszú tengely végén van) az a "hőfok szabályzó", de az nem a láng nagyságát, hanem a bojleren átfolyó vízmennyiséget szabályozza.
Igen, erre gondolok. Amikor még jó volt, akkor ezzel tudtam a zuhanyon a víz hőfokát is állítani. Amikor már kicsi volt a vízsugár, /mert annyira levettem a víznyomást/ akkor a lángot is valami lejjebb vette. /Valószínűleg, hogy a lángot a membrán szabályozta le, mert már túl kicsi volt a víznyomás olyankor/
Amikor jól működött, és levettem a víznyomást ezzel a tekeréssel, tudtam azt is csinálni, hogy bármelyik melegvízcsap kinyitásakor be sem gyújtott a láng. Ekkor "feljebb kellett tekerni, és már OK lett a láng is.
Most tekerem, de mintha nem csinálna semmit ez a gomb, pedig a két végállását érzékelem.
Üdv: formasu
0
Szia!
Pedig nem olyan bonyolult ez.
A membrán a nyomáskülönbség alapján mozgatja azt a kis acél rudat (6. kép), így nyit vagy zár a gáz szelep, ég vagy nem ég a láng.
A láng nagyságát ( hőfokot) az előlapon lévő csuszkával állítod be.
Annak az acél tengelynek könnyen kell mozognia a házában, ezt kézzel ellenőrizheted.
Amiről még nem esett szó, és szintén fontos, hogy tényleg meglegyen a nyomás különbség. Ehhez minden csapból tekerd ki a szűrőt, ( a zuhanyzó rózsát is takarítsd) mert tuti hogy tele van apró vízkő morzsákkal, és nem tud leesni a nyomás, ezért nem mozdul el eleget az acél tüske.
Laci
0
Szia Laci!
Az összes csapszűrő ki van tisztítva! De félre értettél: nálam nem dugulás van, ami lefogja a kifolyó víz mennyiségét! Ellenkezőleg! Én ha kinyitom bármelyik csapot, akkor ömlik belőlük a víz, ami azt jelenti, hogy a nyomáscsökkentő nem működik (vagy valami nem engedi működni)! Ilyen vízátfolyási sebességnél pedig csak langyos vizet produkál.
A tömszelencében levő acéltengely is vadi új és kézzel könnyen működtethető!
Üdv: Szveti
0
szia: nem lehet, hogy a savazás nem csak a vízkövet, hanem anyagot is eltávolított egyes méretezett lyukakból?
Bálint
0
Szia Bálint!
A savazás sem lehet az ok, mert én nem savaztam, és nálam is ugyanez a gond!
Üdv: formasu
0
Szia!
Ha nincs megfelelő nyomáskülönbség, nem is indul be a láng!
A láng nagyságát állítom a csúszkán, de a kijövő víz hőfokát ennek a tekerésével is tudom állítani! /Több vizet engedek, a láng nem változik, és így a hőfoka csökken!/
Most, mivel ez nálam nem szabályoz, "helyettesítem" a bejövő hideg víz golyósszelepének "beállításával".
Üdv: formasu
0
Szia Szveti!
Nem lehet,hogy savazáskor a membrán és a ház közé szorult a rozsda,vagy a membrán mozgató pecek beszorult?Nekem idáig csak membránszakadásom volt.
Üdv:Sándor
0
http://www.hoporta.hu/kesz-v4-vizmennyiseg-szabalyzo-8934
0
http://slime.lapunk.hu/?modul=galeria&a=104162&p=1
0
Szia!
Látom, hogy kapható, de ebben romló "anyag" úgy látom, csak a membrán. Ha az kilyukad, nincs láng, nincs meleg víz. A többi anyag java része rézből van, és az nem törött el!
Tehát továbbra is: a membrán jó, és a víz mennyiségét /legalábbis én/ csak kívülről, a bejövő hideg víz csapjával tudom szabályozni, ezzel pedig nem! Mi lehet az oka? /Bocs, most nem tudom szétszerelni egyéb okok miatt!/
Üdv: formasu
0
Szia!
A szavaiddal élve, "romló anyag" még az a rugó is, ami vízmennyiség szabályzóban van. Ennyi idő után már eltörhetett, vagy megszorult a belsejében. Ezenkívül van még a vízarmatúrában fúvóka (ez látszik is az egyik képen), kiegyenlítő furat, ezek is eltömődhetnek, kophatnak. Sajnos ilyenkor a komplett vízarmatúra csere segít. Vagy így használod tovább.
0
Szia vision61!
"még az a rugó is...""Ennyi idő után már eltörhetett, vagy megszorult a belsejében"
Még egyszer leírom részletesen mely alkatrészeket cseréltem vadi újra:
1. Vízmennyiség szabályozó, komplett (Ez tartalmazza:
a./ záródugót
b./vízmennyiség szabályozó rugót
c./vízmennyiség szabályzót (dugattyú)
d./vízmennyiség szabályzó gumit
2. Gumi membrán+műanyag nyomólap
3. Tömszelence, komplett (tehát az acél nyomórúd is!)
4. Hőfok szabályzó (csap)
Tehát az összes mozgó alkatrész ki lett cserélve! Nem használtra, hanem teljesen újra!
A kiegyenlítő furat eltömődése logikusnak tűnik, azonban azt (még a savazás előtt) egy vékony csigafúróval kitisztítottam, majd utána savaztam ki. Ennek a kiegyenlítő furatnak az átjárhatóságát vízzel átfecskendezve ellenőriztem, OK.
A nyomás-külömbség beállítására van egy állító csavar (Lásd a mellékelt fényképet), amelyet nem tudtam eltávolítani (talán jobb is, ez pirossal jelölve), mert vagy bele van rohadva, vagy gyárilag át van stiftelve (kékkel jelölve a feltételezett stift)
Egyébként az összeszerelt armatúrában a tömszelence, a membrán ill. az acél stift kézzel könnyedén mozgatható! Ezért feltételezem, hogy beszerelt állapotban valami más akadályozza/gátolja a teljes elmozdulását. Holnap ismét szétszedem és ellenőrzöm - most már - a hozzá csatlakozó alkatrészeket is.
Üdv:
Szveti
0
Hello Szveti!
"beáramló hideg víz nyomásváltozásától nem független a kifolyó víz nyomása és így a meleg víz hőmérséklete sem"
Leírásában pedig ez van leírva: "a névlegesen átfolyó...vízmennyiség-állítást"
Ettől ne várd, hogy automatikusan szabályozzon (olyat ez sosem tudott!)...ez csak egy "állítószerv"...vagy nem?
Üdv.: Uniman
0
Szia!
Ettől ne várd, hogy automatikusan szabályozzon (olyat ez sosem tudott!)...ez csak egy "állítószerv"...vagy nem? Ez nem is szabályoz automatikusan hőfokot, de szabályozza a bejövő víz nyomását, és ha azt túl kicsire vesszük, akkor leszabályozza a láng nagyságát is! Az enyém legalábbis így működött, de már ezt nem csinálja. Szerintem valahol ott a membrán körül, amit szabályoz, lehet a hiba, de nem a membrán okozza, mert ha az lyukas, akkor be sem indul a láng. Arra is gondoltam, hogy ez a gomb tekerhető ugyan, de valójában változtat-e valamit belül, és nem ez lehet a hibás?
Üdv: formasu
0
Szia Szveti!
Egyem a szíved! Hol áll ez az ElektroTanya profiljához???
Ebből akkora "mindenki ért hozzá" lesz, hogy annak a kocsmában lesz a helye!!!
Szóval érted?! Ennek semmi köze a háztartási gép elektronikához, tehát nincs keresnivalója ebben a fórumtémában!
Ezen az oldalon, ez max. csak a kocsmában fér el. :)
Üdv Tibi.
0
Szia!
Az "Egyéb berendezések" topik jobb lenne neki! Szerintem meg van helye itt is!
Ennek a megoldása engem is érdekelne, mivel nekem is van egy működő V4-em, és annak is egy idő után ez lett a baja. Én még szét nem szedtem, mert így is használható. Nálam hiába tekerem bárhová a szabályozó gombot, nem változtat a láng erősségén. Már egy éve ilyen, és úgy tettem "használhatóvá", hogy beállítottam a gáz szabályozóval, a csúszkán, a normális méretű lángot, /Ennek a helyét megjelöltem/ és a V4 alatt, a bejövő hideg víz szabályozóval beállítottam azt a maximális víz mennyiséget, hogy a kijövő meleg víz éppen jó hőmérsékletű legyen.
Üdv: formasu
0