Sziasztok! Javítanám ezt az erősítőt fél oldala működik , a másik oldal nem, munkapontját DC 0v a VR1 potival lehetne beállítani de a feszültség nem áll be. A Q7 tranzisztor emiterén és kollektorán + - 1.7voltnak kellene lenni ezt nem tudom beállítani mert elbillen vagy + vagy- 40 pár voltba. Ha nagyon célozgatom akkor sikerül valami szimmetriát beállítani , de ha a hangerőt tekerem felfelé stabilan kellene állni a +-1.7 voltnak de ez elkezd hullámzani a feszültség és ha szellő ráfúj a potira elbillen valamelyik irányba akkor is.Mindent végig mértem a jó oldal ott van puskának, ellenállások, tranyók, kondi esr minden jó de mégsem jó. A service manualja itt van a tanyán csak túl nagy méretű a feltöltéshez ,azt az egy oldalt ami kellene nem tudom kivenni a pdf ből.
Előre is köszönöm a segítséget.
2017, February 19 - 09:51
#1
Sziasztok!
Összeraktam a végfokot bele a két végtranyót, nem csavaroztam fel a hűtőbordára, hogy kézzel jobban tudjam kontrolálni a melegedést. A betápba beraktam + - ba, 1-1, 150 Ohmos ellenállást, és működik még szól is, a végfok DC 0V beállítva , még mindig érzékeny a poti VR1, ha nagyon picit mozdítok rajta felugrik 0.2-0.3 voltra. Nem melegszik semmi most jön a VR2 beállítása gyári 6.6mV-ra ,és szépen elkezd főni a két végtranyó, ha VR2 poti a legnagyobb ellenállást adó helyzetben van nem melegszik de a Q10-Q11 meghajtó tranzisztorok bázisának feszültsége aszimmetrikus Q10 +1.6V és Q11 -0.6V. Szerintem az előző készlet végtranyók a VR2 beállításától szálltak el de miért. Ha a nvcs-ba betettem a 10kohm ellen állást akkor a negatívon lévő pnp 2sa1494 elkezdett főni, ezért kivettem. Lehet hogy roszul irtam le a jelenséget az elején nem a kimeneten billegett a feszültség , hanem végtranyók nélküli állapotban , a Q10 és Q11 bázisára kerülő feszültség billent VR2 vel +30v vagy -30v irányba. Miért szállt el az első készlet vég tranyó a nyugalmi áram VR2 beállításakor?? Mit nézzek mit mérjek , az baj ,hogy Q10 és a Q11 bázisán a feszültség nem szimmetrikus ??
0
Üdv! Ez most komoly? Ilyen fontos infót elfelejtesz leírni, az emberek meg túráztatják az agyukat, miközben alapvető, szándékos "műhiba" áll fent, amivel megszakítottad a DC kört, és megszüntetted a stabilizáló visszacsatolást... :jajj: Nemigazán javítottál még erősítőt, igaz?
0
Szia !
Ebben a kapcsolásban a meghajtó fokozatok emmiter ellenállása közös. Kivett végtranzisztornál megszűnik a kapcsolat a kimeneti ponttal, nincs visszacsatolás DC szempontból, ez által egy teljesen labilis állapot uralkodik a kapcsolás minden pontján. A levegőben hagyott végtranzisztort lehetőleg a jövőben mellőzzed mert nem vezet jóra.
Laci
0
Köszönöm a tanácsot és BOCSÁNATOT KÉREK ,csak nem akartam két végtranyót újból elhajtani. ELNÉZÉST KÉREK!!!!!!!!
0
Szia !
Arra próbáltam utalni hogy hűtés nélkül rendkívül nehéz a végtranzisztort megóvni. Tapasztalatom szerint már a nem túlzásba vitt nyugalmi áram is pillanatok alatt tűzforróvá teheti. Mire kézbe veszed a mérőzsinórt már meg is történt a baj (ha nincs szerencséd). A kóros melegedés a tok elejére vagy a fémtalpára tapintva is jól érzékelhető viszonylag rövid időn belül.
ÉS MÉG EGYSZER: amíg nincs rendben a végfok DC szempontból, ne tegyél rá terhelést mert a végtranzisztorok és meghajtók mellett esetleg a hangdobozod is károsodhat egy kijutott állandó tápfesznyi DC szinttől.
Laci
0
Laci
Mint már írtam a DC 0V poti nagyon érzékeny, pici mozdítással könnyen eltudom billenteni vele a kimenetet akár + - 15V-ra is, ez mitől lehet, egyébként az erősítő mind a két oldala ilyen érzékeny. A nyugalmi áramot a, hogy állítsam be?
Miklós.
0
Szia !
Miután az az elképzelésem nem jött be hogy szakadt a visszacsatoló kör (az általad mért cca.60 Kohm egybevág a rajzon lévő értékekkel) elkezdtem alaposabban szemügyre venni a kapcsolást.
Arra a megállapításra jutottam hogy az általánossal ellentétben ez a kapcsolás DC jelekre nézve is ugyan olyan, kb. 150 szeres erősítéssel rendelkezik a miatt hogy a visszacsatoló körben lévő R11 390 ohm-al nincs sorba kötve kondenzátor. Így a visszacsatolt DC feszültség változás is kb. az 1/150-ed részére van leosztva. Ez avval jár hogy az egyébként csak finom korrekcióra szolgáló VR1 trimmer állítására meglehetősen idegesen reagál az áramkör mivel nagy az un. hurokerősítés. Tudom, most ezért majd kapok a fejemre, de én minden gátlás nélkül beiktatnék az R11-el sorba egy 10-100 uF kapacitást ahogy az a kapcsolások ezreiben tapasztalható. Ekkor DC-re vonatkoztatva kb. egyszeres, míg AC jelekre nézve változatlan volna az erősítés.
.
Amennyiben állítod a VR1-el a munkapontot akkor a kimeneten kell nulla voltra állítani az ott mérhető DC szintet! Az hogy ehhez a két végtranzisztor komplexumnak mennyire szimmetrikus nyitófeszültsége tartozik az egy másik dolog mint azt már egy másik hozzászólásomban írtam.
Más. Egy szorosabbra vett visszacsatolás, pl. amit javasoltam, (10kohm/390ohm) még mindíg az általánosan használt tartományba esik. Ettől semmi szín alatt nem szabad nyugalmi áram növekedést tapasztalni.
.
Szkóppal vizsgálva gerjedő végfoknál 1-2 volttól akár tápfesznyi nagyfrekvenciás (több tíz Khz vagy még több) jelet lehet látni vezérlés nélkül is vagy vezérlés hatására a legváltozatosabb formában. De már 1-2 V-os NF jel is komoly melegedést tud produkálni.
Üdv. Laci
0
Szia Laci
Köszönöm szépen hozzászólásaidat, időt és energiát nem sajnálva!!
Nagyon jó szó hogy VR1 poti idegesen reagál. Az erősítő szól működik mielőtt minden magas sugárzót tönkretennék vele szkóppal valahogyan megnézem. A probléma ott volt elásva hogy a nyugalmi áram potijával minimum ellenállás állásban el lehet hajtani a végtranyókat ,ha a nyugalmi áram potiját nem tekerem fel a gyári 6.6mV értékig akkor semmi problémája nincs, nem is melegszik , viszont olyan 3mV körül minden nyitófeszültség beáll ,én nem gondoltam volna . Az R21 ellenállás helyére beteszek egy 1.1Kohm ellenállást és ez megoldja, viszont a VR1 idegességét ,R11 sorba kötve a kondi R11 és a test közzé kötve ugye?
Miklós
0
Üdv
Ha öli a magassugárzókat is és rendes áramra elkezd túlságosan melegedni, akkor gerjed, nézted szkóppal a kimenetet?
0
Hali !
Szkóp. Az nem vanni. :(
L.
0
Szia !
"R11 sorba kötve a kondi R11 és a test közzé kötve ugye?"
Igen, hasonlóan a csatolmányban levő kapcsoláshoz.
Valamint itt egy szerintem nagyon jó könyv a témában, töltsd le ha érdekel.
https://drive.google.com/open?id=0B-gB7RqJ1_jwX3hzbExZN3ZZSVk
Még valami. A végtranzisztorok emmiterében lévő ellenállás biztos hogy 2x 0,22 ohm? Mert ha nem az, a rajta eső feszültség is más áramot jelenthet. Bár inkább megszakadni szoktak ezek az ellenállások de lehetséges hogy összeolvadhatott majdnem rövidzárba. Tanácsolom hoggy ellenőrízd az értéküket mert ha nem pontosak a rajtuk mért feszültség esések pontatlan árammérést erdményeznek!
Üdv. Laci
0
szia:én ESR mérővel szoktam ellenőrizni
Másik megoldás: feszültségosztó egyik tagjának bekötöm és kiszámolom
Akkora feszültség kell, hogy ne melegedjen
Bálint
0
Szia !
Én pedig ha van könnyen bontható pont a tápfeszágban (bizti, átkötés, stb...) akkor mérem "hideg" analóg múszerrel.
A kedvencem erre az UNIVEKá-m.
Laci
0
szia:amíg nem tudjuk, hogy az azonos pozícióban levő pnp és npn tranzisztorok erősítése közel azonos, addig egy ilyen többször DC csatolt erősítő bármit produkálhat.A félvezetők esetleges visszárama sincs vizsgálva
Bálint
0
Szia Laci
Butát fogok kérdezni de mikor van dc szempontból teljesen rendben, van egy lim-lom próbahangszóróm 16ohmos sok mindent túlélt már , a nyugalmi áram 6.6mV beállításakor elkezd melegedni, de viszont a Q10 és Q11 bázis feszültsége hamarabb eléri a + - 1.7V szimmetriát.
Üdv.Miklós
0
Szia !
A 6,6mV az egyik végtranzisztor emmiter ellenállásán (0,22ohm) eső feszültséget jelenti mely ez esetben megfelel 30mA áramnak. Ennél sokkal nagyobb értékek, akár 100mA is előfordul az egyes készülékeknél. Ennek szükséges értéke függ attól is hogy a végtranzisztorok mennyire tekinthető "jó" párnak. Ettől a 30mA nyugalmi áramtól semmi szin alatt sem volna szabad kóros melegedést tapasztalni hisz normál üzemben 1-2 vagy több amper áram folyik ugyan itt.
.
A végtranzisztorok tápfesz. áganként hármas emmiter-követőt alkotnak meglehetősen nagy áramerősítéssel. Amennyiben a két csoport eredő bétája lényegesen eltér egymástól a kimeneti nulla feszültség tartásához a két ágban eltérő nyitófeszültség szükséges. Ezt tapasztalod mint "anomáliát" az "első" meghajtó bázis feszültség asszimmetriája formájában. Ez az eltolódás bár az ideális viszonyoktól eltér de ettől még nem tekinthető kifejezetten hibának. Nagyon sok jól működő erősítőnél tapasztaltam hasonló jelenséget..
.
Amikor azt tapasztalod hogy a 6,6mV beállításakor elkezd főni az egyik, leírásod szerint a minusz ági végtranzisztor, akkor az egy zárlatot vagy ahhoz közeli állapotot kell lásson jelen esetben a plusz ág felé. Más szavakkal: A plusz ági tranzisztor szinte teljesen nyitva van, ezért az kevésbé vagy egyáltalán nem melegszik míg a minusz ági tranzisztor igen mert szinte rövid zárat "lát".
.
Ha a Q7 tranzisztor megszakad, vagy szakadásba megy át akkor durván megnövekedhet a nyugalmi áram. A végfok sok kiállt gyötrelme okán nem lenne hátrány kicserélni a biztonság kedvéért.
Ezen kívül eddig nem került szóba a bemeneti FET-ek source ágában lévő DZ2-n mérhető feszültség. 6V az elvárt érték a dióda kapcsain.
Mivel szkópod nincs így nem tudod ellenőrízni gerjedés szempontjából a végfokot pedig ez is okozhat megmagyarázhatatlannak tűnő jelenségeket. Van a kimeneten egy RC tag, 4,7ohm és 0,1uF. Nézd meg hogy az ellenállás nem szakadt-e meg!
Csatolok egy jobban látható képet a végfokról.
Laci
0
A 4.7 ohmos ellenállás nem szakadt viszont a működő oldalban szakadt ???, a DZ2 6.2V mérek, a szkópon mit kellene látnom lehet tudok kérni kölcsön, a FET-ek source körében lévő trimmer mitől annyira érzékeny a mozdításra, és mivan akkor ha VR2 kissebre állítom mint 6.6mV?
Köszönöm!
Miklós
0
szia:a Q7nél a két elkó ESR-jét nézted?
A 2x3 diódán azonos feszültségnek kell lenni
A tranzisztorok biztos jók a meghajtókörben, nincs visszáramuk?
Az előfokban a +/- 55 V azonos (az ellenállások előtt)?
Bálint
0
Szia Bálint
A Q7 nél a két elkó ESR-je jó, 2x3 diódát reggel megnézem, egy amatőr kérdés a melyik a meghajtókör( Q7 előtt előfok és utánna végfok?) és hogyan tudom megnézni a visszáramukat. A táp szerintem szimmetrikus de megmérem. Reggel hírrel leszek.
Üdv. Miklós
0
Szia !
A két szembe kapcsolt elkó más kapcsolásokban egy 100nF-1uF közötti fólia vagy hasonló kondi szokott lenni. Hiánya gerjedéssel járhat. Zárlata vagy átvezetése legfeljebb a nyugalmi áramot nullázza de katasztrófát nem csinál.
Laci
0
szia:a meghajtókör a diódáktól balra eső rész.
A visszáramot legegyszerűbben analóg ellenállásmérővel lehet mérni, max állásban .A bázis-emitter és a bázis-kollektor diódákat kell mérni, az egyik irányban vezet, megfordítva nem vezethet, természetesen kiforrasztott állapotban. Kollektor-emitter között mérve szintén szakadást kell mérni
A Q5-Q9 és a Q6-Q8 tranzisztorok erősítése (egymás tükrei) 10%-on belül azonosnak kell lenni
Bálint
0
A végfok tápja nincs + - 55V, csak + - 49.3V a két bekötött 150 ohmos ellenálláson ez esik +45V és -44.5V-ra és ez a feszültség esik tovább R17 és R25 (68 ohm) ellenálláson a meghajtó fokozatra 1V-tal kevesebre ,szerintem nem a meghajtó kör eszi meg a 0.5V kölönbséget . A 2x3 diódán mind a kettőn esik 1.8V, Q6 bázisára 41.5V kerül, Q8 bázisa -41.2V van .
Üdv. Miklós
0
szia:ez nagyjából rendben van, a lényeg, hogy pár százalékon belül egyforma legyen
Bálint
0
Ha VR2 kettővel tekerem felfelé a nyugalmi áramot ,kezd beállni a szimmetria , ha elérem a TP ponton a gyári 6.6mV értéket elkezd melegedni (ellenállás nélkül el szálnának a végtranyók), és a bekötött ellenállásokon kb.10V esik. A vég fokozatban mit kellene mérnem. Mivan ha a nyugalmi áram trimmjét a legnagyobb elenállásban hagyom, csak ekkor nem szimetrikusak a feszültségek ??
Üdv.Miklós
0
Jóreggelt.
Ha bázis-emitter és a bázis-kollektor diódákat digit műszerrel mérem dióda mérő állásban, nem ugyan az ??????
Miklós.
0
szia:csak majdnem,nem olyan egyértelmű a kijelzés-
A visszáram(átvezetés) mérésekor az analóg műszeren jobban látható, hogy méréskor 1-2 másodperc után elmozdul a mutató, valamint a mutatós műszer nagyobb árammal méri az ellenállást.
Bálint
0
Üdv
Oszt a bemenetet földre húzó ellennállás nem szakadt-e meg? Ahogy látom az előfok kimenete kondival csatolt, tehát a bemenet elbillenhet, ha nincs földrehúzva.
0
Szia !
Ez olyankor esélyes mint ahogy volt is már egy topikban példa rá amikor a kisáramú ill. jelföld a sasszin keresztül kapja a kontaktust csavaros kötéssel a panelre. Maga az ellenállás elég "védett" helyen van a végfok bemenetén, kicsi a valószínűsége hogy megszakadjon. Az invertáló bemeneten pedig ha megszakad a GND-re menő ellenállás az totális n.v.cs.-t jelent más jelenséggel. Tény, ez is tud hasonló jelenséget produkálni és elég nehéz rájönni ha csak bizonytalan a kontaktus.
Laci
0
Mi a frász az az nvcs miért olyan nehéz normálisan írni?
0
Szia !
Ez egy több évtizedes, a szakmában elfogadott és használt rövidítés. És nyugi. :)
Laci
0
negatív visszacsatolás.
Ne légy negatív!:)
KN
0
Szia !
Az a trimmer a FET-ek source körében NEM a munkapontot állítja be hanem csak annak pontosítását végzi. Alap esetben ugyan el lehet billenteni vele a kimenetet, de bárhová állítod stabil lesz a kimenet feszültsége. Az általad leírt jelenség arra utal hogy a visszacsatoló kör szakadt. mivel ennél a készüléknél a negatív visszacsatolásba be van építve a "lepke" tipusu hangszín szabályzó is plusz egy azt kiiktató kapcsoló is, ez utóbbi hibájára (k.h.) tippelek.
Ha nem ad a kapcsoló kontaktust, (a rajz szerint a végfok rajzrészlete alatt találod) a visszacsatolókör szakadt lesz. Elég ökör megoldás de ezt kell szeretni. Lehetett volna a kiiktatást máshogy is szervezni.
Üdv. Laci
0
Köszönöm az ötletet , és a kimerítő választ .A vissza csatolásban nem találtam kontakt hibát, beleraktam a vég tranzisztorokat és próba rövid bekapcsolássokkal. Kimenet 0volt beállítva bár a poti nagyon érzékeny( a jó oldalon is) ,következett a VR2 poti beállítása 6.6mV a gyári teszt ponton, ekkor a két meghajtó közötti 120 ohmos elszállt a két végtranyóval együtt, bázis-kollektor zárlatos lett az emitere leszakadt ha ez mond valamit hogyan tovább !
Köszönöm.
0
Szia !
A VR1 arra szolgálna hogy amennyiben a kimenet nem pontosan 0 V-ra áll be ( ez jellemzően néhány tized volt szokott lenni) akkor ki lehessen egyenlíteni hogy a hangszóróra statikusan ne kerüljön egyenfeszültség s nem mellesleg valamit javít is a torzítás értékén.
Szerintem a jónak minősített oldal sem "százas", legfeljebb ott ha erősen lecsökkent mértékű is de van némi n.v.cs.
Az a szektora az EQ kapcsolónak jobbnak látszik. A 27 és 29 pontok közé beforrasztott 10 Kohm-al adhatsz egy fix visszacsatolást próbára, ez által "kilőheted ezen hibaforrást.
A sajnálatosan tönkrement dolgokhoz: A VR2 csuszkájának nem érintkezése esetén a végtranzisztorok nyugalmi árama a kisebb értékek felé megy el. Első körben levenném minimumra a nyugalmi áramot, majd ha már stabil a kimenet, nem billeg ide-oda adhatunk néki többet ha szükséges. Tehát: VR2-őt a max. ellenállást adó helyzetbe! Lehetséges hogy véletlenül zárlatot csináltál esetleg mikor tönkre mentek a félvezetők?
Addig amíg nem stabil a kimeneti DC szint NE tegyél rá terhelést, sem hangszórót sem műterhelést! Az általad jónak minősített oldalnál se "játsszál" a VR1-el, azt tekerd közép állásba és keresd meg miért nem áll be a kimenet közelítőleg 0 V DC szintre!
Üdv. Laci
0
Szia.
Zárlatot elvileg nem csináltam, az EQ felőli oldalon 62k ellenállást mérek a 22 és 29 pont között rajz szerint ,nem lehet valami nagy frekis gerjedés, szkópom nincs. Megyek dolgozni estére beteszem a 10k ellenállást de a betápba beteszek 2 ellenállást (40 Ohm körülit) szerinted milyet tegyek bele.
Nagyon köszönöm a segítséget
Üdv. Miklós
0
szia:erősítő végfok élesztése/javítása esetén nem árt a +/- tápra , a biztosíték helyére 2x2-3 db sorbakötött gépkocsi indexizzót tenni, ezek 12V/21 W-osak
Bekapcsoláskor felvillan 1-2 másodpercre, ha minden rendben van, elalszik
Ha égve marad, gyorsan le kell kapcsoln,i a hibát elhárítani
Bálint
0
Üdv! Összes félvezető + kondik cseréje + a poti is. Mérni egy üzem közbeni szivárgó áramot vagy félvezető visszáramot nem lehet hidegen, alap műszerrel. Vagy ha van türelmed, átpakolni a jó oldalból egyesével, kiderül, melyik okozza.
0
Szia !
Azért az ész nélküli csere bere előtt nem árt egy kicsit elgondolkozni a tapasztalt jelenség lehetséges okain sem.
Laci
0
Üdv! Várjuk az építő jellegű hozzászólásaidat is.
0
Üdv!
Tudod, van a szerelő, ő szerel, cserél. És van a műszerész és a mérnök, aki mér és használja ami a padláson van és aztán cserél.
Laci
0
Üdv! És ezért szoktak megérkezni a villamosmérnökök hatalmas tudással és nulla javítási tapasztalattal a hónuk alatt a készülékükkel. Közben mindig elmondják hogy milyen okosak és hogy milyen képzettek, mennyi egyetemet végeztek csak éppen ahhoz a készülékhez nincs lövésük sem amivel megérkeztek:-). A mérnöknek amúgy ráfordított munkaórát és gazdaságosságot is számolnia kell, nem csak áramot. Egy ilyen áramkörnél az elposszant végfok számos alkatrészt oly módon is kivégezhet, hogy simán kimérve jónak mutatkoznak. Hetekig is lehet vele kínlódni és nem lesz meg, csak még párszor újra elszáll az egész és további megnyúlt alkatrészek bonyolítják majd az amúgy sem egyszerű képletet. A magam részéről ilyenkor szépen készítek egy listát a végfok alkatrészeiről, az összesről és megy a rendelés, majd mindent kicserélek. Még azokat is, amik nem annyira kritikusak, biztos ami biztos. Lehet hogy egy napos munka, de legalább nem rágódok a dolgon egy hétig, vagy kettőig. Ráérek erre akkor is, ha már vidáman muzsikál az erőlködő:-). Ja, és a tulajok sem szoktak két nap múlva megjelenni, hogy megint füstöt eregetett a szívük csücske. Üdv: dongo
0
Üdv! Erről jut eszembe, jó 20 évvel ezelőtt volt kb, hogy egy villamosmérnök hozta a Recor TV-jét, hogy felrobbant benne egy 160V-os elkó, megmérte, és 180V van rajta... Kicserélte 250V-osra, mert tervezési hibás, vagy rosszat tettek bele a gyárban, így már nem robban fel, de nem működik a Tv, nézzük meg. Az a 160V-os elkó a 120V sortáp szűrése volt, és a primér oldali hibás kiselkókat meg sem nézte, amitől megszaladt a táp...
0
Üdv! Én megmondtam volna neki, hogy tegyen bele egy 1000V-ost, az tuti hogy bírni fogja... Recor, Elekta, azok a régi szép idők..., sose jöjjön vissza...:-)
0
Naigen, akkor még volt normális javítás, volt becsülete a készülékeknek, hosszabb távra is gyártottak, az ember évekig tudta hasznosítani a készülékek javítása alatt szerzett tapasztalatokat, normálisan megfizették a munkáját. Pfuj! :)
0
A '80-as évek voltak az aranykor, Videoton/Orion, kis munka-sok pénz, majd beözönlött az ázsiai szemét és elkezdődött az orbitális szopás, azaz sok munka-kis pénz...:-)
0
És van a nagy számok törvénye alapján javító! :)
Kn
0
Üdv! Bocsi, közben olvastam, írtál épkézláb, levezetett, logikus segítséget is. Az még kimaradt, hogy van aki gyakorlatban, tapasztalatból, és van aki elméletben javít... :)
0