Sziasztok!
Ha már Pityesz rámírt, hogy nem használom a Tanyát, akkor feltennék egy kérdést, hátha valaki megválaszolja. Adott a tárgyban meghatározott, ütött-kopott, de még szól típusú autórádió. (https://elektrotanya.com/grundig_vw_beta-4_sm.pdf/download.html). Már rég kidobtam a kocsiból, és "lefokoztam" konyhai rádiónak anyukámnak. A probléma az, ha kihúzza a konnektorból / lekapcsolja a kapcsolós hosszabbítót, be kell újra írni a kódot, ami egy címkén található a készüléken.
Kerestem a benne lévő vezérlő IC adatlapját, meg is találtam (már nem emlékszem, hogy hol), de sehol nem volt utalás a SAFE kód kezelésére. Ideiglenesen úgy oldottam meg, hogy a procinak a tápját, valamint az akkufeszültség figyelő bemenetet diódákkal különválasztottam, és kapott 2db CR123-as lítium elemet, ami nem engedi a proci (http://www.nxp.com/assets/documents/data/en/data-sheets/M68HC11E.pdf) tápot lecsökkenni. Ezt Karácsonykor tettem meg, és néhány hete a rádió megint kódot kér. Nyilván a proci lezabálta ennyi idő alatt. Az elemet nem szeretném benne 3 havonta cserélgetni. Van erre valami más megoldás, hogy a SAFE kód kérését végérvényesen lekapcsoljam a prociban? Sajnos ez egy olyan modell, hogy nincs külön EEPROM, magában a processzorban van benne, ráadásul az adatlap szerint kiolvasás ellen védhető (gondolom meg is tette a gyártó). Az adókat persze nem felejti el, ha elveszem a tápot, csak ez a fránya kód... Ha nincs, akkor így jártam, maximum kap valami kis belső back-up akksit.
Ha jol emlekszem, akkor mukodo radion ujra meg kell nyomni azt a gomb-kombinaciot amivel a kodot jovahagytad (TA+TP?!).
Ujra keri a kodot es kikapcsolja, minden proci-programozas nelkul.
Elnezest ha rosszul emlekszem es ennel a modellnel megsem mukodne.
0
Motorola Cracker bármely verziója jó hozzá. És egy egyszerű hardware.
0
Helló! Ha tudod a procit olvasni, írni. akkor ezt a byte-okat kell átírni arra ami a képen van:
0
Pontosítok, 0000 a kód, és nem kéri.Így a helyes:
0
Világos, ezt már Uniman is megírta, még1x köszi, most már csak az a kérdés, hogy mivel tudom írni/olvasni ezt a kövületet. Elvileg USB-SERIAL ttl konverterrel rá tudnék csatlakozni, csak hogy teszem be progizó módba, és milyen szoftverrel szólítható vajon meg?
Elvileg elégnek kell lennie az UART-nak... http://www.tec-i.com/public_downloads/WP11Man.pdf
Ennek a proginak a demója elvileg lassítva, de megcsinálja (1 perc vs. 1 sec), elég jó a limitálás, akinek 1 írásra kell, nem kötelező megvennie... Következő hétvégén kipróbálom, addigis köszönet mindenkinek!
0
Szia
Szerintem nézd meg a proci lábait kikapcsolt állapotban úgy, hogy a táp rajta van és bekapcsolható úgy, hogy nem kér kódot, hogy melyik lábon milyen feszek vannak, (alacsony vagy magas szinten), utána vedd le a tápról és amint elfelejti a kódot tedd vissza a tápot és ismét nézd meg a lábakon a szinteket. Amelyik változik, azt egy 1nf kondival vagy húzd le, vagy emeld meg.
Tibi
0
Bocsi, de ezt most komolyan gondolod? :) Ez nem egyen szinteken múlik. Ha a proci tápot kap indul a szoftver,az EEPROM-ból kiolvassa többek közt hogy kell-e kód vagy nem. Ha nem akkor bekapcsol a rádió, hanem akkor kéri a kódot.
0
Szia
Nem vitatkozom ezen.
Tibi
0
Hello.
A megoldást nem fogják a hozzáértők a világ szeme elé tárni...hogy miért? Mert akkor a "kuncsaft"-ot többé már nem fogják viszontlátni...
Esetleg írd be, hogy privátba osszák meg veled a megoldást...pl. a "Borozó"-ban.
Üdv.:Uniman
0
Nehogymár, egy ilyen régi vacakhoz való cuccokat titkolják az ezzel foglalkozó "szakik", amikor tele az internet az újabb, LCD-s, navis, kamerás, Windows-t futtató, beépített "kávéfőzős" készülékekhez készült hack firmware-ekkel, és ráadásul ezekhez a régi Bétákhoz is van publikus keygen, ami a rádió gyártási számából megadja ezt a bizonyos bekapcsoló 4 jegyű kódot. Magyarul mindenki ellen véd, csak épp a (már divatból rég kiment) rádiótolvajok ellen nem... Mindegy, off-topic...
0
Szevasztok,
elvi kérdés, hogy a "műhely" kisebb nagyobb fogásait kiengedjük-e a palackbol vagy sem, ugyanis én már 35 éve vagyok "szaki" legális, bejegyzett műhellyel. De van olyan is, hogy a kódmeghagyás nem csak elvi hanem anyagi haszonnal is jár. Minden kizárt rádió tulajdonosának megmondom, és ennek már több mint 20 éve, hogy a kódot nem tárolom és nem érdekel ha elveszíti. Voltak többen is akik pár évente visszatértek és újra kifizették kódot, de az extrém eset az egyik kuncsaftom volt aki 2 éven belűl 4x, mert elfelejtette, hogy hová tette a névjegykártyáimat amelyre felírom a kódot. Isten hozta. Azt, hogy a rádiólopásokat nem lehet kódolással megfékezni, nem rám tartozik. Viszont, sok rádiót amelyek kizárását "fake" kalkulátorokkal akartak kizárni, vagy több fórumon "segítő" kolegák légböl kapott számokat megadva végleg bezárt rádiót sikerűlt életre kelteni. Az ö "segítségüket" is áldja meg a Teremtő. A legextrémebb eset tavaly volt amikor az ismerősöm megkérdezte, ki tudom-e zárni a renault rádióját? Semmi gond, jöjjön az autóval a műhelybe, és meg lesz oldva a legrövidebb időn belűl. Hát, nem tudja lehajtani az autót, nem tudja beindítani. Mert, valami gond van vele? Nem volt amig amig a kamasz fia az internetes fórumok "segítségével" ki nem próbálta zárni a rádiót. Addig szivatták a kölyköt amig le nem zárta az autó fedélzeti számítógépét és kapufa. Csak annyit tudtam neki mondani, hogy ebben a helyzetben a rádió kódja a legkisebb probléma ami elé most néz. Ahhoz, hogy az autót újra be tudja indítani egy autóelektronikus részére komoly összeget tegyen félre és a karécsonyi lapos TV meglepetést halassza el jövőre.
Az ami a B4 rádió proci olvasása írását illeti, ha azt írja rajta, hogy Made in Portugal, szinte 100% a proci eepromja le van védve az olvasástól, ugyanis a sec bit aktív. Ahhoz, hogy kiolvassad, MOD B-be kel allítanod. A buktató abban van, hogy a konzervnyitó a konzervben van. Amint MODE B-be helyezed anélkűl, hogy bármit el is kezdtél volna csinálni, az eeprom ki van törölve, akkor viszont egy jó eeprom tartalomra van szükséged. Miután megépítetted a programozót, szétszedted a rádiót, újraírod az eepromot, valószínűleg meggondolog, habár csak egy vacakrol van szó, hogy kikapcsolod-e a kódkérést.
Azoknak a kuncsaftoknak akik már azzal jönnek, hogy a netten látta mi a cucc bajának a megoldása szívesen felkínálom a szervízem szerszámkészletét és az alkatrészeket, hogy ingyen javítsa meg magátol, de ha netán rám bizza a javítást akkor ez x pénzbe kerűl. Az esetek 99%-ban, kieggyezűnk, hogy a tisztelt kuncsaft a netten a pornóval foglalkozzon a továbbiakban én meg előitélet nélkűl megjavítom a készüléket.
üdvözletem
0
Helló! Az SC303-nál biztos le van zárva,de ezeknél emlékeim szerint nem.Mivel van egy csomó tartalmam,amiket én mentettem ki valaha réges-régen.
0
Hello.
Azért van ahol már elárulták a titkot:
Ez a proci: MC68HC11EA9 PLCC-52
Ez meg a megoldás:
"$09 - 00
$0A - FF
$0B - 5A"
Üdv.:Uniman
0
Hali! Ez tutti nem jó. HA a 09-et 00-ra írod, már buktad is a dolgot.
0
Kedves Uniman! Köszönöm, gondolom a proci EEPROM-részében a 9-10-11. byte értéke írandó át... A procit nekem is sikerült beazonosítani. Elég régi modell. Kérdés, milyen debugger, programozó jó hozzá, én Atmel AVR-eket meg STM32 procikat szoktam használni a saját tervezésű eszközeimbe, kérdés, hogy ehhez a kövülethez vajon milyen programfeltöltő hardware kell. Kérdés, ér-e ez a vacak rádió annyit, hogy építsek egy ilyet. Gondolom soros porton nem szólítható meg a beépített, a panelra kivezetett UART-on keresztül, vagy tévedek?
0
Hello Peti.
Sajnos én utoljára UV ablakos 256kb-os Epromokat írtam 199x-ben... :D
Üdv.:Uniman
0
Találtam. Elég bonyolult műszer. https://www.aliexpress.com/item/2012-high-quality-super-711-programmer/5...
Utána gugliztam... A proci mellesleg 1985-ös modell, és akkor formabontó volt, az integrált CMOS EEPROM-jával, ami a későbbi mikrokontrollerekben jelent csak meg általánosan... https://en.wikipedia.org/wiki/Freescale_68HC11 Egyébként soros porton keresztül programozható valóban, de egy programozó feszültség ráadásával kell indításkor "programozó módba" tenni. Az Aliexpresses hardver valószínűleg így alkalmas in-circuit programozásra is. Viszont 70+ dollárt nem ér meg.
Úgy sejtem, ezt a procit előszeretettel alkalmazták a 90-es években autóelektronikákban... De mivel ilyenre sosem fogok fejleszteni, marad Bálint megoldása, a plusz elem, a proci kiforrasztása, a programozó felhajtása helyett.
0
szia: az elem helyére tegyél akkut
Bálint
0
Igen, ez lesz, csak gondoltam, hátha van valami szoftveres mód a funkció kikapcsolására. Gondolok a proci rxd, txd lábának kivezetésére, hogy valamilyen módon arra valamit küldve valamilyen (régi, gyári) szoftverrel stb...
0
Szia!
Szerintem biztosan van a kód kikapcsolásra valami mód mert az én Car400 autórádióm még soha nem kért kódot, pedig az autót 13 éve vettem és volt már benne egy két akkucsere, sőt olyan is volt, hogy a rádiót vettem ki belőle egy hétre!
Üdv: lizakl
0
Hello.
Ez a topic Grundig rádióról szól...amit meg te említesz az meg Blaupunkt gyártmány!
Üdv.:Uniman
0
Hi!
A CAR400 Philips de mindegy....
0
Hello Vad!
Már írtam volna (...vagy Philips ?) A CAR300 ugrott be...
Lizakl-nak: Meg ez: Láttam a szomszédom keverék benzint önt a trabantjába, biztos van olyan Jaguar, ami elmegy keverékkel...ugye?
Mindenkinek (ennek a topiknak jobb helye lenne itt!?): https://elektrotanya.com/?q=hu/forums/elektro-forum/szerviz-menue-es-unl...
Üdv.:Uniman
0
Szia!
A proci írásához mázli is kell, valamelyik hajlandó kapcsolódni, valamelyik nem, valamelyik csak a helyéről kivéve.
Vagy akkut teszel bele, vagy egy PIC-et, ami bekapcsoláskor beírja a kódot.
Üdv: Jácint
0