You are here

Színuszos inverter építése MEGOOLDVA

123 posts / 0 new
Last post
Jaca
Jaca picture
*****

Belefogtam egy színuszos inverter építésébe. A vezérlőjeleket két darab TL494 állítja elő, melyeknek kitöltési tényezőjét egy színusz oszcillátor modulálja. A pozitív félperiódusban az egyik, míg a negatívban a másik dolgozik, és egy középleágazásos trafót hajtok meg vele, aminek közepe 12V-on van és a végeit rángatom földre FET-ekkel. Természetesen a kapcsolási rajzot is közzé fogom tenni. Félsikert már elértem: Ha a trafó 220V-os oldalára kötöttem rá a feteket, akkor kis áramfelvétellel dolgozott, de a kimeneten gyönyörű színuszt kaptam. Ha a trafó 12V-os bemenetére akasztottam rá a meghajtást, az áramfelvétel 1,4A-re felugrott, a kimeneten viszont 90V-ot mértem, de az úgy görbült, ahogy kell. A tafó tekercseivel párhuzamosan egy-egy diódát kötöttem a visszarúgások miatt, ha leveszem őket, lecsökken az áramfelvétel, de eltűnik a színuszom is. Abban szeretnék segítséget kérni, hogy a FET és a trafó közé milyen kapcsolást tegyek, ami meggátolja a visszarúgásokat, de nem növeli meg az áramfelvételt, mint a diódák. Ha tudtok ajánlani gyári színuszos rajzot ami nem full hidas kimenetű, hanem hasonló, az is jó.
Mellékelek egy hirtelenábrát, igaz, egyelőre a kapcsolásom sem sokkal bonyolultabb.

Segítségetek előre is köszönöm:
Jácint

A végleges kapcsolást és a PIC programját fel fogom tenni.

File attachment: 
Comments
hwjveress
hwjveress picture

Tisztelt Fórumozók !

Elkészült az inverterem végleges változata.
A csatolmány tartalmazza a rajzot, a nyák terveket ..lay ban valamint a HEX kódot.

Üdv. V.J.

0

Fülesmester
Fülesmester picture
*****

Szia!

GRATULÁLOOK! (két O-val)

Ügyes munka!

Üdv:
Fülesmester

0

Jaca
Jaca picture
*****

Szia!

Köszi, volt vele kínlódás. Már csak egy itthon is kapható hídmeghajtó IC-t kellene találni. Nekem ugyan van, de hátha valaki utána akarja építeni.
Viszont van két komplett négyszöges inverterem, aminek középleágazásos a trafója, lehet, ahhoz még kiötlök valamit, hogy hogyan lehet minél egyszerűbben átalakítani.

Üdv: Jácint

0

Jaca
Jaca picture
*****

Sziasztok!

Fejlődött a tudomány. Felmentem 20kHz-re. Tettem bele szűrőket, most már szép szinuszt kap a trafó. Méregettem is. Van két szünetmentesem (egy 400 és egy 500W-os), meg egy 120VA-s toroid trafóm, amire rá tudtam tekerni a szükséges menetszámot. A lemezes trafókon 10W és 9W veszteség mérhető, a toroidon 7W. (Mértem a bemenő és kimenő áramot a trafón.) Az elektronikán és a szűrésen még elveszik 6,3W.
Egy SMPS trafó két szélső oszlopára tekertem fel huzalt, az lett a szűrő induktivitása. Ami érdekesség, hogy a tekercsek utáni kondenzátor csak annyit csinált, hogy a trafó bemenetén szép szinusz lett, de nélküle sem változtak a mért áramértékek egy-két tizedampernél többet, bár az is csalóka, mert a 230-as oldalt izzóval terheltem, ami kényes a feszültségváltozásra, 210V-on 35W, 220V-on 37W, 230V-on 40W.

Üdv: Jácint

0

hwjveress
hwjveress picture

HWJ

Szia !

Ez a mért teljesítmény már nagyjából jó. Ennek a fele a trafó felmágnesezéséhez kell. Én az UDC * IDC -vel szoktam számolni. Most nézegetem a (372385) rajzhoz tartozó HEX visszafordított tartalmát és az ugyan úgy vezérel mint az én PIC-em. Két biten ellen fázisú PWM jelet ad ki, RC szűrve teljes szinuszt.
Üdv. : V.J.

0

Jaca
Jaca picture
*****

Szia!

Felmentem 40 kHz-re, hogy ott mi történik, minimális javulás.
A dinoszauruszok kedvéért leírom, hogy semmi jelentősége nincs annak, hogy a trafó színuszt vagy PWM-modulált négyszögjelet kap-e. Egy fojtótekercs bőven elég, meg a szekunder (230V-os) oldalra egy 100nF-os kondenzátor. ( Tudom is, hogy miért, de túl öreg, hogy elfogadja a magyarázatot) Amit viszont egy szerencsés véletlennek köszönhetően észrevettem, a fojtó és a trafó is hálás, ha nem egy szál drótból van tekerve, hanem több vékonyabb szálból. Először szigetelt, sodrott vezetékből tekertem fel a toroidra a szükséges menetszámot, majd utána, mivel nem volt más, 5 szál vékonyabb lakkozott huzalból (a keresztmetszet kb ugyanaz maradt). Kisebb lett a veszteség. Ugyanígy volt a fojtóval is.

Már csak azzal fogok játszani, hogy mérem a kimenő feszt és az alapján fogok táblát olvasni, mert a kimenő feszültség azért kényes a terhelésre és a tápfeszültségre is.

Üdv: Jácint

0

DINO54
DINO54 picture

Heló !
Talán még most sem késő átolvasni. Veszteségek, stb... meg egyáltalán.
Többek között a 44. oldalon egy fontos képlet!
A témában őt tekintem az oldalon megnyílvánulók között az igazán hozzáértőnek: https://elektrotanya.com/?q=hu/content/szinuszos-inverter-epitese-megool...
Laci

0

Jaca
Jaca picture
*****

Szia!

A képletekkel az a legnagyobb baj, hogy van egy csomó paraméter, amit nem ismer belőle az ember. Azok csak akkor hasznosak, ha magad készíted a trafót, tudod, pontosan milyen vas van benne, hány menetet tekersz rá, stb.
Én az egyszerűbb, gyakorlatiasabb megoldást választottam. Az egyik trafót szembefordítottam a másikkal, így szín tiszta szinuszt kapott, és mértem bemenő feszültséget, bemenő áramot, kimenő teljesítményt. Ugyanazokat az értékeket kaptam, amiket mértem a meghajtóáramkörömmel. AC oldalon tehát mindegy, hogy szinuszt kap, vagy egy fojtón keresztül négyszögjelet. Az elektronika meg nem melegszik, így ott sem veszik jelentős teljesítmény. Szóval az egész topik egyik leghasznosabb hozzászólása ez volt:
https://elektrotanya.com/?q=hu/content/szinuszos-inverter-epitese-megool...
Hiába, no, a gyakorlati, tapasztalatok alapján adott tanácsok többet érnek, mint ezer ajánlott irodalom.
Emlékszem, mennyi mindent tanultunk a tranzisztor h21, h11, h12, meg bétájáról, és csak pislogtunk. Aztán bejött Király tanár úr, felrajzolt egy földelt emitteres kapcsolást, a bázisosztóra meg első körben annyit mondott, ide ennyit szoktunk tenni. Aztán onnan elmagyarázta, hogy számolunk kollektor és emitterellenállást a GYAKORLATBAN. Na, akkor megértettük, hogyan kell számolni.

Üdv: Jácint

0

DINO54
DINO54 picture

Heló !
Örvendetes hogy újra sikerült felfedezned a skin hatás jelenségét de erre ne legyél büszke!
A vaskeresztmetszet, a gerjesztés, a frekvencia, a voltonkénti menetszám szoros összefüggésben van. Ezt és a vasmag jellemzőit ha nem vesszük figyelembe, a veszteségek nem kívánt mértékben megnőnek. (már 50 Hz-en is!)
Teljesen érthetetlen hogy a kismillió gyártó nem a Te projekted követi. Biztos valamit nagyon rosszul tudnak.
L.

0

Jaca
Jaca picture
*****

Szia!

Szerintem kihoztam abból a trafóból a legtöbbet, pedig csak a trafók menetszámának összefüggéseit ismerem úgy nagyjából. De ha gondolod, megadom a toroid típusát, aztán építs vele jobbat, és akkor meghajolok az okoskodásod előtt.

Üdv: Jácint

0

Jaca
Jaca picture
*****

Sziasztok!

Elkészült, igaz, más kincepcióban. Egy PIC adja a PWM-modulált négyszögjelet (táblából felolvasva az értékeket) és egy FET-es H-BRIDGE-et hajt, ami közé be van kötve a trafó. Nagyon szép szinusz jön ki, bár terhelve kicsit háromszögesedik. Ennek ellenére a keringetőszivattyú hang nélkül működik róla.
A trafó kimenetén 1uF van szűrésnek. Ami zavar, hogy nyugalmiban is 0,25A fogyasztása van, ami akkumulátoros üzemnél jó lenne, ha kevesebb lenne. Szerintetek lehetne ezt csökkenteni? A fogyasztás trafó nélkül szinte nulla.

Üdv: Jácint

0

DINO54
DINO54 picture

Szia !
"Egy PIC adja a PWM-modulált négyszögjelet (táblából felolvasva az értékeket) és egy FET-es H-BRIDGE-et hajt, ami közé be van kötve a trafó. Nagyon szép szinusz jön ki, bár terhelve kicsit háromszögesedik. "
Na áljunk meg egy kicsit! A híd kimenetén 50 Hz-es szinusz függvény szerint modulált PWM négyszögjel van. Ebből úgy lesz szinuszjel ha átengeded egy aluláteresztő szűrőn. A trafód 50 Hz-es szinusz jelet vár, hiszen erre gyártották. Elvi tévedésben vagy ha az x frekvenciájú PWM jelet kapcsolod rá. Kell egy korrekt szűrő a trafó elé (olyan mint a D-osztályú végfokoknál) és akkor szép lesz a jelalak terhelve is. Lényegében arról van szó hogy egy 50 Hz-el hajtott D-osztályú erősítőt használsz a kimeneten egy illesztő trafóval hasonlatosan a 100 V-os rendszerekhez.
Laci

0

Jaca
Jaca picture
*****

Szia!

Valahogy úgy. A négyszögjel 4800Hz. De a hidat hogy szűrjem meg, ez itt a nagy kérdés.
Van olyan trafóm, ami középleágazásos, egy négyszöges inverterben volt. Most annak a felét kell beraknom a hídba.

Valahogy így, mint az alsó képen?
http://www.hobby-hour.com/electronics/170wpoweramplifier-large.gif

Üdv: Jácint

0

DINO54
DINO54 picture

Sia !
Igen úgy ahogy a hidkapcsolású végfok rajzodon van.
Csatolok egy rajzot a szűrő alkatrész értékeit mutatva. 30-200uH a szokásos L és ehhez igazodó 220nF-1,5uF fordul elő de meglehet pontosan méretezni is bár itt nincs jelentősége némi torzításnak és eleve 50 Hz átvitele a cél.
Laci

File csatolás: 

0

Jaca
Jaca picture
*****

Szia!

A csatolt erősítő gondolom 100kHz fölött dolgozik bőven, nekem meg 4800Hz-en.

Üdv: Jácint

0

ty
ty picture

Szia Jaca!

Bár nyilván van okod, hogy miért döntöttél a PWM mellett, én inkább DA-t használtam volna.
Van PIC 5 beépített bites DAC modullal és van számos külső DAC IC is, SPI vagy akár paralel meghajtással is.

Üdv, ty

0

Jaca
Jaca picture
*****

Szia!

Van egy termékünk, ami eredetileg ablaktörlő motort hajt, van rajta egy hídvezérlő IC, meg a 4 FET (40V RDS=12 mOhm). Használunk a cégnél 4-5 fajta PIC-et, az egyik 8 lábút fel tudtam rakni a panelra, és bedrótoztam a DIR és PWM jeleket. Ha DA-t használnék, akkor azt még fel kellett volna erősíteni, hogy meghajtsam a trafót. Mivel minden volt hozzá, írtam egy kis programot, kipróbáltam, és működött. Legrosszabb esetben elviselem a veszteséget, max nagyobb akksi kell mellé, évente 3-szor 1-2 órára lesz rá szükségem, a kazán keringető szivattyúját tartaná életbe, míg le nem ég a fa, ha áramszünet lesz.

Üdv: Jácint

0

DINO54
DINO54 picture

Szia !
A hídvezérlődet egyébként meghajthatnád PWM jellel két duál vagy egy négyes OPA-val készített áramkörrel is.
Egy csinálja a PWM jel kapcsolófrekijét (háromszögjel) egy a komparátor (ahogy számtalan PWM végfok teszi) további egy vagy kettővel pedig csinálsz egy 50 Hz-es szinusz oszcit. Kb. egy gyufásdoboznyi helyigénnyel. Mondjuk én ilyen dolgokban analógmániás vagyok. de amíg x-kilohertzes PWM jelet bocsájtasz egy 50 Hz-es trafóra addig ne várd hogy az elgondolásaid szerint működjön. Ha már PWM -el állítod elő a trafót meghajtó 50 Hz-es jelet, azt tedd erre ideális frekvencián! Úgy látom még mindíg fogalmi zavarban vagy ugyan is a kimeneti trafót NEM x-Khz-es négyszögjellel kellene hajtani. Gondolom az fel sem merül hogy a legcsekélyebb mértékben is összenyissanak a FET-ek. (valószínűleg van dead time áramkör a hídmeghajtóban) Kis mértékű összenyitás is okozhat megnövekedett áramfelvételt.
Laci

0

Transzduktor
Transzduktor picture

Te legalább értesz az elektronikához. Én inkább tartózkodtam a hozzászólástól mert világos, hogy Jaca nem igazán akart elmélyülni a témában, hiába írogattam már ide 2012-ben okosságokat.

Én amúgy egy keringtetőszivattyúra "parasztosan" csinálnám a tápot. Egy megfelelő méretű 50Hz-es rezgőkört C osztályú meghajtással (elvileg még egy őskori tranzisztorból is kihozható) működtetnék. Az induktivitás része lenne a feszültségemelő tekercs. A hatásfokon nem nagyon rugóznék, hisz a hajtott keringtetőszivattyúnak is messze 50% alatt van a hatásfoka. Ehhez képest az én megoldásom simán eléri a 70%-ot is - ha nem spórolunk a rézzel.

Bár a legkulturáltabb a hasonlóan 50Hz-es rezonáns "push-pull" kapcsolás lenne, ami egy feszültség-feszültség típusú átalakító. Ehhez az elrendezéshez azonban két jól méretezett 50Hz-es induktivitás kell, melyből az egyik a táptekercs a másik a trafó, mely a rezgőkört is alkotja egyben.

0

DINO54
DINO54 picture

Szia !
"Én inkább tartózkodtam a hozzászólástól mert világos, hogy Jaca nem igazán akart elmélyülni a témában, hiába írogattam már ide 2012-ben okosságokat"
Nem csak ebben a topikban hanem itt is: https://elektrotanya.com/?q=hu/content/negyszoeges-szuenetmentes-szinusz...
Nullára strappáljuk a billentyűzetünket mi szerint a nagyfrekis PWM jelet meg kell szűrni mielőtt ráengedjük az alacsonyfrekvenciás, feszültség emelés célját szolgáló transzformátorra. De ez 2009.03.03 óta még mindíg nem tudatosult Jacánál.
Laci

0

Jaca
Jaca picture
*****

Szia Transzduktor!

Tény és való, a kapcsoló üzem nem a szívem csücske. Igen, olvastam miket írtál 2012-ben, de Te egyel (vagy sokkal) magasabb szinten látod ezt a kapcsolóüzemet, trafóméretezést. Én már annak is örülök, hogy ott a trafóm kimenetén a szinusz. Már régen gondoltam (meg írtam is szerintem), hogy egy megfelelő teljesítményű D osztályú végfokkal kellene trafót hajtani, de egy 2-300 W-os darab is drága, és akkor még szinuszt is kell neki varázsolni. Ez a projekt úgy jött, hogy ránéztem a panelra, és beugrott, hogy ezzel lehetne, aztán írtam egy programot PIC-re, rákötöttem egy trafót, és örültem, hogy ott a megfelelő jel a kimeneten.

Üdv: Jácint

0

DINO54
DINO54 picture

Szia !
Egy "parasztos" megoldáshoz kiindulásként lásd a csatolmányt melynél az elemértékekből joggal feltételezhető a közel szinuszod kimenőjel. A megadott kimeneti trafó 500W-hoz méretezve. A jelölésről: http://iag3.narod.ru/SPRAVKA/trans.html Valamint egy pdf az inverterek elméleti alapjairól.
És még egy önyv egy közismert hazai szerzőtől. https://drive.google.com/open?id=0B-gB7RqJ1_jwX0JuUXF6MHBJQWM
Laci

0

Transzduktor
Transzduktor picture

Szia!
A "Capture1.jpg" nem szinuszos invertert ábrázol. Ezt a kapcsolást ismerem, mivel a szociban szinte minden nyelven lepublikálták. (Csehszlovákiában Arendáš-Ručka szerzők ismertették.) Bár a kapcsolás hasonlít a rezonáns kapcsoláshoz, de nem az. A szinuszos üzemhez sokkal nagyobb kondenzátor, az ellenállás helyett komoly tekercs, légréses trafó, és teljesen vezérelhető kapcsolóelemek szükségesek.

A szinuszos kapcsolásnak a hátrányai mellett egy nagy előnye is van, mellyel kevesen vannak tisztában. A félvezetők feszültségmentesen nyitnak és áram nélkül zárnak. Ez nagy feszültségnél és nagyfrekvenciás üzemnél óriási előny. A szinuszos kimenet pedig lehetővé teszi a nagyfeszültségű kimenetet, mivel a parazitakapacitások szervesen hozzájárulnak a működéshez és nem okoznak veszteséget.

0

DINO54
DINO54 picture

Szia !
Tisztában vagyok vele hogy ez nem szinuszos jelet ad. Ettől függetlenül ez legalább 50 Hz-re való kimeneti trafóval dolgozik. Csak arra akartam rávilágítani vele hogy rém egyszerű eszközökkel is lehet 50W-ot csinálni és a kimenetre szűrőt téve egész elfogadható jelalakot lehet elérni. Szánalmasnak tartom Jaca kifogását hogy pl. gyártani kell egy 50HZ szinusz oszcit a D osztályú erősítős verzióhoz.Nagy kaland. A követelményeknek jelen esetben egy szál OPA-val megoldható, talán tíz alkatrész sincs. Ő mostanában rá van kattanva a PIC és társaira, s úgy tűnik, mindent ezek révén szeretne megoldani. Aztán kb. 10W-os trafón akar min. 50 W-ot átvinni. És komolyan hisz benne! Ja , és retteg minden féle tekercs készítéstől.(más topikban tapasztaltam)
Más. El tudnék képzelni egy olyan verziót is ahol egy négybites számláló kimenő jelei megfelelő kombinációban négy FET-es teljesítmény kapcsoló fokozatot vezérelnek. Ezzel a kváziszinuszosnál lényegesen korrektebb jelalak nyerhető az igényelt teljesítmény szinten, melyet már alig kell szűrni a feszültség emelő trafó előtt. Ez a megoldás bizonyos korlátok között tetszőleges teljesítményűre építhető kommersz elemekből. csak a trafó az igazi költsége.
Laci

0

Jaca
Jaca picture
*****

Te milyen invertert építettél?

Üdv: Jácint

0

DINO54
DINO54 picture

Szia !
Lényegtelen. Viszont amit Te csináltál az nem 12VDC/230VAC inverter hanem eg 12V-ról üzemeltetet PWM tápegység kimeneti egyenirányítók nélkül a működési frekvenciához és teljesítményhez nem igazán alkalmas transzformátorral.
Az hogy lead valamennyi szuflát nem fedi el az elgondolásod teljesen hibás voltát. Megpróbálhatnád átnézni a tisztánlátás véget az általam csatolt és linkelt két elméleti anyagot. ha nem megy az inverter építés akkor csinálj egy 12VDC-ről üzemelő 50W-os akármilyen erősítőt (D osztályúval jobban jársz) a kimenetén egy 7,5/230V trafóval. Ezt megépítheted kapcsolóüzemű gyakorlat nélkül is. Ez olyan mint egy trafós autós erősítő melyet a megafonos handlérok használnak. Egyébként nem én akarok már jó pár éve invertert építen. Ismereteim szerint pedig ez részedről a második indított topikod ez ügyben.
Laci

0

Jaca
Jaca picture
*****

Szia!

A kistrafót már elfelejtheted, még csak ötször írtam le, hogy van két PC-s szünetmentesem, amiben ott a megfelelő méretű trafó. Az, hogy egy Wien-hidas oszcillátorral, egy fűrészgenerátorral és komparátorral előállított PWM jel miden különbözik egy PIC által előállított PWM jeltől, el nem tudom képzelni. Ez Téged csak azért irritálhat, mert értesz a PIC-hez.
A megafont meg jó is, hogy felhoztad, ott az a cél, hogy elférjen minden a nyelében, és bőven elég, ha érthető, amit ordibálsz bele, össze se lehet hasonlítani egy HiFi erősítővel. Nekem sem folyamatos üzemre kell, és amit most megépítettem tökéletesen meghajtja azt a szivattyút, amit akarok.
Az, pedig, hogy Te milyet építettél azért nem lényegtelen, mert csak elméleti síkon, könyvekre hivatkozva osztod az észt, és nem gyakorlati tanácsokat adsz. Transzduktor kolléga kritikáit szívesebben fogadom, Tőled nem kell segítség.

Üdv: Jácint

0

DINO54
DINO54 picture

Szia !
Csak tucatnyi saját konstrukciójú és utánépített kisebb nagyobb D osztályú végfok a termésem.
Az hogy nem állok ki vele ne zavarjon. Bő négy évtized alatt nem szorultam rá mások tanácsára, itt sem vettem igénybe senkiét. Ennyit az elméletről... Csináld úgy ahogy akarod.

Laci

0

Jaca
Jaca picture
*****

Szia Laci!

Mivel az IC-t kifejezetten hídvezérlőnek készítették, így biztosan nem nyitnak össze. Az egész sztorija annyi volt, hogy nézegettem rajzokat, és az első képtalálat ez volt:
https://cdn.instructables.com/FBA/2596/HBHGIOD6/FBA2596HBHGIOD6.RECT2100...
Aztán bent kezembe akadt egy ablaktörlő motor vezérlő a híddal és a vezérlővel, és pár óra alatt összeraktam. Igazából az a 250mA nem olyan vészes áramfelvétel. Csak gondoltam rákérdezek.

Üdv: Jácint

0

DINO54
DINO54 picture

Szia !
Nékem az igazi problémám avval van mi szerint ahogy írod leesik a kimeneten a feszültség terhelés hatására.
Ez egy hangfrekis végfoknál, mert végül is itt is arról lenne szó, nem szabadna változni számot tevő mértékben a kimeneti jel nagyságának ha a trafó mint illesztő eszköz helyesen illeszt. Ha feltételezésem szerint 12 VDC-ről megy a híd akkor 12V csúcsfeszültségű (félperiódusra értsd) szinuszjelet tudsz generálni a trafó meghajtására. Ez kb. 8,4 V eff. vagy RMS. Ezt kell feltranszformálnod 230V RMS-re. Ez a kimenet mindaddig feszültség generátorként fog üzemelni amíg a trafó képes az adott terhelést átvinni illetve a híd biztosítani a megfelelő nagyságú áramot. A fentiekből vissza számolható trafó áttételből követ kezik hogy pl. 100W 230 VAC a meghajtás oldalán 8,4 VAC-hoz milyen terhelő ellenállás avagy impedancia tartozik.Az ehhez tartozó áramot pedig tudnia kell biztosítania a hídnak.
Laci

0

Jaca
Jaca picture
*****

Szia Laci!

Na, mist kipróbáltam egy leharcolt autóakksiról. Ott ált már egy éve, most kb 2 órát töltöttem, aztán rátettem az áramkört, meg egy szobai ventilátort 46W hálózatról. Egy órát ment. Arra rájöttem, hogy a kimenő feszültség erősen függ a tápfeszültségtől, a kimenő 205V a végére már csak 165V lett, 27W terheléssel. A kis trafó rendesen melegedett, de még kézben tudtam tartani. Ekkor érte el az akksi a 10,5V-ot.
Rákötöttem kétféle szünetmentes táp trafóját, azzal 15W illetve 21W üresjárati fogyasztása volt, a kimenő feszültség lényegesen kevesebbet esett. Jó lenne találnom a kettő közötti trafót.

Üdv: Jácint

0

Transzduktor
Transzduktor picture

:hmmm: Akkor most már ideje lenne egy normális szűrőt méretezned a készülékre. Számoljam ki neked?

0

DINO54
DINO54 picture

Szia !
Igen, biztos legalább 100 Khz. Az alacsonyabb freki annyiban jobb hogy a vasmag kevésbé fog melegedni. Gyűrűmagot használj és a huzal legyen kellő vastagságú a kimenő áramhoz. Bár lehetséges hogy ezena frekin a lemezelt vasmag előnyösebb. Fontos, hogy a szűrő tekercsei ne dolgozzanak telítésben! Próbálkozz először azzal amit találsz otthon. Ha szkópon nézed a szűrő után a jelet, szépen lehet látni a kapcsolójel frekvenciájával jelentkező csipkéket. A lényeg hogy az 50 Hz a szűrő áteresztő sávjába essen.
Laci

0

DINO54
DINO54 picture

Szia !
Nincs az a trafó túlgerjesztve? Próbáld a kimenő jel amplitúdóját vissza venni ha programból megoldható vagy a hidat tápláló feszültség csökkentésével. Ki fog derülni ez e a probléma. Ha megszünteted a szinusz vezérlést akkor ugye 50% kitöltéssel kapcsol a kimeneti híd. Jó beállítással semmi DC szintnek nem szabad lenni a hídkimeneten. Ha van, akkor gondoskodni kell hogy a DC offset állítható legyen hardveresen.
Laci

0

Jaca
Jaca picture
*****

Szia!

Kösz az ötletet, megpróbálom nagyobb trafóval. A híd 100% rendben van, egy hídvezérlő IC teszi a dolgát, PWM és DIR bemeneteken vezérlem.

Üdv: Jácint

0

hwjveress
hwjveress picture

HWJ
Szia !
Gratula a saját inverteredhez.

Ha tudnám az Inv. trafo néhány paraméterét (Up/Usz Pnévl), Ube DC kiderülne sok-e az áramfelvétel. Amúgy ha 200 VA körüli akkor jó az érték. Ha tudod emeld meg a PVM frekit 10KHz fölé, ott jobb a hatásfok és nem hangos a ferrit szűrő. Ha megírnád milyen PIC-et használsz, valamint érdekel híd típusa. Én most váltottam PIC-et és ezzel 47-ről 64-re tudtam növelni a táblák számát.

Üdv. V.J.

0

Jaca
Jaca picture
*****

Szia!

Írom, mi van a panelon:
PIC12F683
L9904 motor driver IC
IPD50N04S3-08 FET (40V, 50A, 7.5mR)
A trafó lemezes vasmag, EI, vas külső méretei: 65mm X 55mm X 23mm, keresztmetszete 2,53cm2.

Csatolva a forrás
A szinusztáblát excellel számoltam.

Üdv: Jácint

File csatolás: 

0

Jaca
Jaca picture
*****

Csatolok még mellé 3 számolt táblát.

Meg még lemaradt az include-file.

Üdv: Jácint

0

DINO54
DINO54 picture

Szia !
50 Hz-en 2,5cm2-es vasmaggal akarsz átvinni 100W nagyságrendű teljesítményt? :szetver:
Laci

0

Jaca
Jaca picture
*****

Szia!

Nem, csak 50-et :) Ez volt a fiókban.
De próbáltam egy 50W-os szünetmentes trafójával is, ott még nagyobb volt az üresjárati áramfelvétel.

Üdv: Jácint

0

DINO54
DINO54 picture

Szia !
Az a vas kb. 10W-os. De ezen most ne vitatkozzunk mert alapvető, elvi tévedésben vagy mint már vagy harmadszor írom itt le. Te ezt a történetet egy PWM tápnak gondolod AC kimenettel. A figyelmed elkerüli hogy állandó amplitúdójú négyszögjelet kapcsolgatsz a trafóra ez idáig 4800 Hz-el amely frekvencián ez a vas talán elég is lenne egy szivattyú táplálásához. A probléma az hogy a PWM jeled spektrumában a moduláló, 50 Hz-es szinusz jel képviseli az átvivendő teljesítményt és 50 Hz-en ez a vas sajna nagyon satnyácska. Néked egy 50-100 W-os erősítő kell 12 vagy 24 V-ról üzemeltetve kimenetén egy olyan áttételű normál hálózati trafóval amivel a kívánt, 230 VAC kimenetet biztosítod. Jó hatásfokkal egy ilyen erősítőt D-osztályban lehet megvalósítani. Még egyszer: szinusz generátor 50Hz hajt egy PWM erősítőt korrekt szűrővel a kimenetén, kimenetére egy megfelelő áttételű trafó és örül.
A másik, sokkal bonyolultabb és megvalósításában macerásabb megoldás: Építesz egy 12/24 VDC-ről üzemelő PWM tápot 322 VDC kimenettel és erről járatod az 50 Hz-es szinusz jellel modulált párszor 10 Khz frekin üzemelő teljes hidas kapcsoló áramköröd. Így elkerülöd a nehéz és nagy térfogatú 50 Hz-es trafó használatát viszont szerzel egy hosszú távra szolgáló elfoglaltságot magadnak mert ez így együtt már egy komoly, összetett fejlesztési feladat és még semmi féle védelem nincs megoldva.
Laci

0

Jaca
Jaca picture
*****

Szia!

https://elektrotanya.com/?q=hu/content/egs002-driver-modul-egp1000w-powe...
Erre gondolsz?
Amúgy a szünetmentes tápok ennél csúnyábban bánnak a trafókkal. Úgy vagyok most vele, ha egy-két óra alatt sem melegszik fel annyira, hogy ne lehessen megfogni, akkor a célnak megfelel. Egy 7Ah-s akksiról pedig 2 órát legalább tudom járatni, az pont elég, hogy ne forrjon fel a kazánom áramszünetben.

Üdv: Jácint

0

iparos
iparos picture

Üdv!
"7Ah-s akksiról pedig 2 órát legalább tudom járatni"
MGE600 gyári szünetmentes táp 30 percig tudta ellátni a 90W -os Grundfoss keringetőt új 7Ah -s aksiról.

0

Jaca
Jaca picture
*****

Szia!

Én bedugtam a konnektorba a fogyasztásmérőt, abba a 12V-os tápegységemet, rá az invertert, és rá a szivattyút. 10W-al volt nagyobb a fogyasztás, mint magának a szivattyúnak. Van egy régebbi autóakksim, majd megmérem izzóval terhelve mennyit bír, aztán ráakasztom a szivattyút.

Kérdés az is, hogy terheletlenül mennyi idő alatt merül le az az aksi a szünetmentesedben?

Üdv: Jácint

0

DINO54
DINO54 picture

Szia !
Igen, hasonlóra vagy akár erre. De. 50 W-ért felesleges ekkora hókusz pókuszt csinálni. Fogsz egy olcsó, 50 W-ot tudó D osztályú végfok IC-t. Bemenetét hajtod egy szimpla OPA-val épített Wien hidas oszcival (ide a legegyszerűbb is megteszi mind a freki stabilitást mind a torzítást tekintve) Kimenetére az IC-nek pedig egy 50 W-os 230/7.5 V-os trafó visszafelé bekötve ha 12V-os akkuról táplálsz. Ennél egyszerűbb csak egy "önrezgő" szinuszos teljesítményoszcillátor lenne de annak a transzformátorát több próbálkozásra tudnád elkészíteni. Ezt "megúsznád" ellenütemű kivitelben 2 tranzisztorral.
A "bolti" IC-vel sajnos az a baj hogy 12 V-ról éppen hogy találsz olyan típust ami ha nagy, 10%-on felüli torzítással tudja hídban az 50 W-ot. Ezért kénytelen vagy a jelenlegi felállás teljesítmény részét használni erősítőnek mert ezt tudod terhelni a szokásos hangszóró impedanciákhoz képest lényegesen kisebb impedanciával.
Laci

0

Jaca
Jaca picture
*****

Szia!

A trafóról csak annyit tudok, hogy eredetileg a 230-at 7,2VAC-ra transzformálta le. Gőzöm sincs, hány VA, de az 60W-os ventilátor szépen pörgött róla, nem melegedett, igaz, a kimenő feszültség lement 200V köré. Megmértem hagyományosan 230-ról, alig 1,5W-ot mértem. Mivel a PIC a belső 8MHz-s órajeléről megy, így nem igazán tudtam feljebb tornázni a frekvenciát. Bent van a melóhelyemen, majd holnap megadom, meg csatolom a programot is.
A szinusz táblával játszottam, 16 értékkel már korrekt volt a jelem. 200 értéknél sem javult sokat. Lehet, hogy csökkenne az áram, ha nem hajtanám ki 0-100% -ig a PWM-et, hanem csak 25-75%-ig, csak akkor kicsi lenne a kimenő feszültségem.

Üdv: Jácint

0

hwjveress
hwjveress picture

HWJ

Szia !

Köszönöm az infókat. Ezzel a kapcsolással már én is találkoztam, de program nélkül nem tudtam vele mit kezdeni.
Meg van az eredeti forrás is? Megépíteném mert van hozzá Transzformátorom és tranyóm is. A PIC12F1823 tud belső 16Mz -en illetve PLL -ben 32 MHz -ről járni. És ugyan úgy használható mint a Te mostani PIC-ed. Az én invertermben a PWM programocska megtalálható PIC-KIT-2 cd-jén illetve a gyártó cég honlaján is (AN655a).

ÜDV. V.J.

File csatolás: 

0

Jaca
Jaca picture
*****

Szia!

Kicsit feljebb ott a forrás (asm és hex), én írtam.
https://elektrotanya.com/?q=hu/content/szinuszos-inverter-epitese#372357
A kapcsolás a hídmeghajtó IC alapkapcsolása, az irányt (DIR) és a PWM-et vezérlem.

Üdv: Jácint

0

hwjveress
hwjveress picture

HWJ

Azt letöltöttem, még ismerkedem vele. Azt gondoltam, hogy a rajzzal letölthető .HEX -nek van forráskódja. Na akkor a Tiedet átkonfigurálom PIC12F617 -re mert én abból vásároltam be. A FET amit választottál az adatlapja alapján nagyon jó (főleg gyors), tökéletesen megfelelő 300 watt-ig.

Üdv.V.J.

0

Jaca
Jaca picture
*****

Szia!

Sajnos a rajzot nem adhatom közre, mert az már ipari kémkedés lenne, az egyik általunk gyártott ablaktörlő motor meghajtó áramköre. A meghajtó IC kimenetén viszont csak simán rajta van a 4 fet, ahogy a termék adatlapján is látható, de igazából semmi extra nincs benne, bármilyen hídkapcsolással működik.

Üdv: Jácint

0

hwjveress
hwjveress picture

HWJ

Szia !
Megértem, hasonló ok miatt én meg a inverterem programját nem közölhetem le, ezért utaltam az általam használt DEMO program elérhetőségére. Ha tudod töltsd le, kicsit átalakítva nem csak az Amplitúdó hanem a Frekvencia is változtatható. A 16F690 -el megcsináltam az Inverter szinkronizálását is csak megtelt program memória ezért kellett más típusra váltani. Sőt benne van az egyfázisú frekvenciaváltó lehetősége is.

Üdv.: V.J.

0

Jaca
Jaca picture
*****

Szia!

Azt próbáltam ki, hogy nem hajtom ki teljesen a trafót (a PWM csak 50%-ig megy), így kisebb lett az üresjárati teljesítmény, de akkor kicsi volt a kimenő feszültségem, vagyis kellene hozzá egy olyan trafó, ami 230/4 VAC a 230/7VAC helyett. Visszacsatolással így lehetne szabályozni a kimenő feszültséget is, ahogy a Te kapcsolásodban van. Most egyelőre a jelenlegi eredményemnek is örülök, már régóta tervben volt valami, amivel a keringető szivattyúmat tudnám hajtani áramszünetben. Valahol van olyan PIC-em is, ami tud PWM-et alapból, azzal nagyobb frekvencián tudnám járatni.

Üdv: Jácint

0

hwjveress
hwjveress picture

HWJ
Szia !

A 230/7 V-os trafo jó, Pnévl. legalább 100-150 VA legyen, lehet hogy elég oda 0,5 uF -os kondi is a kimenetre. Valamint tegyél a híd és a trafo közé ferrites fojtót. Én elhalt PC táp vasmagját használom úgy hogy a két szélső oszlopára tekertem 4-5 menetet Ezzel lényegesen csökken az üres járási áram. A nagy inverternél csak a fojtóval 4 A ról 1,4 A csökkent a DC áram üresben !
Úgy érdemes beállítani, hogy üresben 240 V legyen a kimenő fesz, terhelve meg leesik 230-220 V ra. Szabályzó nélkül így csinálnám.
Nálam 240-245 V AC van a hálózaton, az inverter 240 re van állítva. Már több mint egy hónapja automatikusan reggel 6 -tol Napelem+Inverter este 18 órától hálózatról megy a hűtő. A kettővel lejebbi hozzászólásom kapcsolási rajza műkszik most.

Az enyémnél minden 24 V DC -hez van számolva :25 V DC -> 230/12 V trafo ; 12,5 V DC -> 230/6 V trafo.
25 V DC nél pont 230 V AC és ezt tudom +/- 15% tartományban szabályozni 0,5 % -os felbontással. Így 21 V - 35 V DC között tartja a 230 V AC-t. Persze ha állandó az Ube DC ugyanígy szabályoz a tehelés változásra is.

Üdv. : V.J.

0

Jaca
Jaca picture
*****

Szia!

A fojtó úgy, ahogy a csatolmányon van?

Üdv: Jácint

File csatolás: 

0

hwjveress
hwjveress picture

HWJ

Szia !

Igen úgy, 200 W ig elég egy vas, nagyobb teljesítménynél két három vasat is össze lehet fogni és úgy megtekerni.
Igaz a fényképen pont belül van. Csak így kevesebb menet fér fel.

A felső műszer a napelem árama az alsó az inverteré (700 Watt).

Üdv. : V.J.

File csatolás: 

0

kpak83
kpak83 picture

üdv, mindenki!

Engem is érdekel ez a téma. Milyen státuszban van a projekt? :)

üdv,
Karesz

0

hwjveress
hwjveress picture

HWJ

Tisztelt Fórumozók !

Engem is érdekelt, ezért építettem egyet. Akkor még nem voltak ilyen panelok, én a nulláról kezdtem. Végy egy szinuszt vágd meg háromszög jellel ...
Csatolom a rajzot és PIC-be töltendő kódot. Napelemekről üzemelt a hűtő ezzel a DC-AC átalakítóval a nyáron.
Üdv. V.J.

0

Jaca
Jaca picture
*****

Szia!

Szép munka, gratulálok! A szinusz jelet táblázatból szedi a PIC, vagy előre beállított értékeket kapcsolsz a kimenetre?

Üdv: Jácint

0

hwjveress
hwjveress picture

HWJ
Szia !

Igen táblázatból. A PWM program rész Y=k*sinX értékeit egy 32 db-s táblázatból veszi, ebből van 45 darab 0,7-től
0,92-ig k szorzóval. A PWM programot nem én írtam, abban csak egy tábla volt.

Üdv. V.J.

0

Jaca
Jaca picture
*****

Szia!

Nemrég leltem modulokat, amikkel leegyszerűsödik az élet:
http://elektrotanya.com/?q=hu/content/egs002-driver-modul-egp1000w-power...

Üdv: Jácint

0

SzG
SzG picture

Próbáj meg áram jelalakokat is mérni, abból még kiderülhetnek dolgok. A trafó honnan van? Valami gyári? Arról kéne megbizonyosodni, hogy a trafó nem megy-e telítésbe.
A freki mekkora?

0

uniman
uniman picture
***

Hello Jaca.
"Belefogtam egy színuszos inverter építésébe..." :hmmm:
Üdv.: Uniman

0

exGelkás
exGelkás picture
*

Szervusztok!
Belefogott-belefogott, de mikor?
Azóta, már akár színuszos invertergyára is lehetne!
Üdv:
exGelkás

0

Jaca
Jaca picture
*****

Sziasztok!

Az még a nagy gazdasági válság idején volt, mikor csak be kellett járni a munkahelyre, de munka az nem volt. "Szerencsére" nem maradt időm befejezni a projektet.

Üdv: Jácint

0

l.pozsgai
l.pozsgai picture

Hi!
A BHG-épített a telefonközpontjaiba Igazi szinuszos invertereket! Pl: EP 512
Már nincs hozzáférésem! Viszont elképzelhető itt a Tanyán fellelhető lenne doku! "Csengető generátor" Illetve "nagy floppy meghajtó"
Más! A MULTICOM fejlesztett a MÁV-nak, 24V/220_sinus invertert, ami az étkezőkocsik hűtőgépeinek a villanyát adta. Annó, mindkettőt volt szerencsém méregetni, valóban tudták, amit kellett! /a hiba elhárítása után!/ Sajna rajzom nincs, kb 10-éves történet!
5-letnek szánom!
Illetve HIP4081_!
Pozsgai

0

Kari
Kari picture
*****

Hellotok!
"A BHG-épített a telefonközpontjaiba..."_Az is megszünt mar vagy 15 eve :-( _ambar szeptemberben Szekszardon jarva legnagyobb meglepetesemre az iparnegyedeben "BHG" emblemas cègesèpületre leltem, de, hogy miköze az eredei cèghez?
Kari

0

l.pozsgai
l.pozsgai picture

Nemtom!
A HM, Dunai Vasmű, bányák, MOL_stb.
Most jut eszembe, 48/220_sinus 1.5KWh invertereket is adtak, embargós forrásból! Már nem emlékszem a típusára! Kétsoros LCD-n adta az adatokat.
Igazi szinusz volt! DC_48/DC300/220/sin
Sajna nincs egyenlőre több adatom.

0

mindigehes
mindigehes picture
**

Teljesen véletlenül botlottam ebbe a "kínai" inverter belezésbe..

Érdekes lehet...

http://ludens.cl/Electron/chinverter/chinverter.html

0

Boldogblog
Boldogblog picture

Szia!

Ihol egy marék szünetmentes táp!

Óh, de szép! Jaj, de szép... Nézzük meg a belsejét! (Kun László)

0

uniman
uniman picture
***

Hello Bb.

Olvasd el a topic címét: "SZÍNUSZOS" Azok közül egy sem az!
750VA-tól felfelé már volna rá esély...

Üdv.: uɐɯᴉun

0

hwjveress
hwjveress picture

HWJ
Üdv. minden Tagnak és Vendégnek a Tanyán !
A minap arról olvasgattam itt lehet-e aszinkron motort négyszög inverterről üzemeltetni.
Mivel ez a probléma már többször előkerült segítek a döntésben és közzé teszem a szinuszos
inverterem rajzát és nyomtatott áramköri tervét(sprint lay 50). A kapcs.rajznak van egy kis szépség hibája mert nem szerepel a rajzon a hídmeghajtó (IR2111) áramkör. Ha van valakinek a TINA-7 hez alkatrész szerkesztő programja és ezt elküldené, akkor azt is berajzolnám.

A "Szinuszos Inverter-PIC628.txt" kiterjesztést .....PIC628.lay re kell átírni !!!

HardWeresJános

1

nyaki
nyaki picture

Üdv!
Alakul ez! :super: Csak látni fogjuk a végleges rajzot is. :bow:
A teljes kapcsolási rajzot, majd feltöltenéd letölthető formátumban?

Szép napot!
„Az élet nem is bonyolult, csak azzá teszik!”

0

hwjveress
hwjveress picture

HWJ

Szia nyaki !

Még egy kézi rajzot felteszek az IR 2111 bekötéséről. Ezen hiányzik a trafo és a híd közötti
ferrites szürő, az első rajzon kék szöveges utalások mutatják mi hova van kötve. A rajz ennyi.
Vagy tegyem fel a TINA-7 ben rajzoltat ?

V.J.

File csatolás: 

0

nyaki
nyaki picture

Hali!
Nem kell a maca. ;) Egyszerűen valamilyen letölthető formátumra gondoltam.
Bár nem igazán értem, de a trafó kimenetére minek az a kondi, talán jelalak formálásra? Ha igen, akkor oda legalább 450V-os típust javasolnék, mert egy "visszarúgó" induktív terhelés hatására, ott biz 300V feletti impulzusok szaladgálhatnak, meg nem ártana a kimenetre egy kismegszakító és egy 300V-os VDR sem. Egyébként nagyon tetszik a dolog. :super:
Köszi

Szép napot!
„Az élet nem is bonyolult, csak azzá teszik!”

0

hwjveress
hwjveress picture

HWJ
Szia !
Teljesen igazad van a túlfesz védelemmel kapcsolatban, mert amikor lekapcsolom róla a kW-os
vízmelegítőt felugrik a fesz 250-270 V-ra, mert a szabályzója csak 3V/60 milisec sebességgel
tolja le 230 V-ig. Én a bemenetre (24V akku) tettem 32 A kisautomatát. A kondi meg kell 200-300
wattonként 2uF , sőtt motor indításnál még plusz 10uF kell. 10uF -al 800 W egy fagy.szekrény indítsa míg 20uF esetén csak 300 W, tudod a cosfi miatt. Te mibe rajzolsz mert nekem csak
TINA 7 -em van meg kézzel rajzolt ? De az még az ős verzió. Ennek is át kell irni a kiterjesztését .TXT helyett .TSC -re. Vagy az összeset egybe kéne ZIP -elnem ?

V.J.

0

uniman
uniman picture
***

Hello.

A keringető szivattyúk már újra forognak...az áramszünetet okozó viharok még távol vannak, de egyszer ideérnek! ...akkor most kezdjük(újra)...vagy ne?

Üdv.: uɐɯᴉun

0

uniman
uniman picture
***

Hello.
Van kettő színuszos, "bazinagytrafós" szünetmentes tápegységem. FU500QA (500VA) és PK205 (1000VA), de a "gugli" mindent tagad róluk. Keresem a kapcsolási rajzukat. Az egyikben tönkrement az IRF5xx, az 1000 VA-es működik, 24V-ról megy, csak gyöngélkedik benne a 2 db 12V-os zselés akku.

Talán hasznos lehet a mellékelt doku.
Üdv.: uniman

0

hwjveress
hwjveress picture

HWJ
Üdvözlök Mindenkit itt a Tanyán !
Ahogy tegnap ígértem felteszem az általam épített 300 W-os hardweres szinuszos inverter rajzát illetve a nem túl szép próba panel fényképét. Ez nekem is csak prototipus volt, hogy megtudjam egyáltalán erdemes-e foglalkozni vele.

0

Transzduktor
Transzduktor picture

Szia!
Néztem a rajzaidat, de nem értem miért hiányzik nálad is a nagyfrekvenciás szűrés a PWM hidak és az alacsonyfrekvenciás trafó között. Hogy működött, nem lettek oda a tranzisztorok? A transzformátort minek hangolni kondenzátorral? Én egyszerűen váltva-átlapoltan raknám össze a vasmagot, hisz a meghajtás determinálja a pontos szinuszos lefutást, szimetriát, meg a többi paramétert.

0

hwjveress
hwjveress picture

HWJ
Szia Transzduktor !
A kérdésedre, először én is tettem mind két ágba toroid magra négy menetet de 800 W körül nagyon melegedtek és nagy volt rajtuk a feszültség esés. A kondi meg azért kell mert enélkül nagyon "ragyás" a szinusz görbe (látszanak a lepcsők) valamint javítja cosfit. Ma már nem de a jövő hét utáni héten különböző kondikkal teszek fel szkóp fényképeket.

0

balage
balage picture

Pont most javítok egy 2,5kW-osat,ez tényleg sinuszos.Az eleje hagyományos,12-vagy 24V/310VDC inverter, a szek oldal viszont egy nagyteljesítményű digitális "hangvégfok" Szerintem házilag jót igen macerás összehozni.

0

Transzduktor
Transzduktor picture

Szia!

Ha jól értelmezem, egyszerű 50Hz-es trafót használsz feszültségemelésre. Csakhogy ebben az esetben a megadott kapcsolásod elvileg hibás! Az 50Hz-es trafóra nem engedhetjük rá a nagyfrekvenciás PWM kimenetet.

(Átszerkesztettem tegnapról, pontosítottam meg javítottam.) PC tápokhoz hasonló kapcsolást lehetne használni (visszafelé konfigurálva), csak állandó feszültségnormál helyett kétutasan egyenirányított szinuszgenerátorból legyen vezérelve. A nagyfeszültségű oldalra 50Hz-es váltóhidat kell tenni a nagyfrekvenciás szűrés után, természetesen nullátmeneti detektoros védelemmel ellátva. Elvi okból a kimeneti filter miatt minimálterhelést kell biztosítani a kimenetre egy 50Hz-es induktivitással, hogy a feszültség a kimeneten (csekély késéssel) kövesse a primer oldali impulzusszélesség modulációt. Védelmet kell kiépíteni arra, hogy ha a kimeneti feszültség szimetriája sérül, vagy a kimeneti nullátmenet nem következik be majdnem szinkronban a modulációval (pl. külső kényszer miatt) akkor haladéktalanul letiltsa a meghajtást. Ha ez nincs akkor a kapcsolótranzisztorok gyorsan elrobbanhatnak. Mindezekhez ugyebár még jár a túláramvédelem, és a kimeneti feszültséget stabilizáló visszacsatolókör. Nem árt még beletervezni elektronikus ki és bemeneti - alul és túlfeszvédelmeket, meg a kimenetre túlfesznyelő áramkör is kötelező.
Ez a verzió valamikor tervben volt nálam is és mások is álmodoztak róla, de jobban belegondolva csak speciális esetekben érdemes használni. Legnagyobb hátránya, hogy nem képes normálisan kezelni a reaktans jellegű terheléseket. Más szóval nem tudja kezelni a negyedperiódusban visszakényszerített energiát, tehát felejtős ez a konfiguráció. Az alábbi verziók viszont széles körben el vannak terjedve a gyakorlatban:

A "B" verziónak tehát vegyünk egy "D" osztályú végfokot 50Hz-es feszültségemelő transzformátorral. Ennek a második megoldásnak az az előnye, hogy képes bármilyen visszahatást "benyelni" és oda - vissza képes vezetni az elektromos teljesítményt. Ha megoldjuk a hálózattal való szinkronizálást, akkor akár a bemeneti akkut is képes tölteni maximális teljesítménnyel. Mellesleg egyszerűbb kidolgozni az egészet. Hátránya a nehéz alacsonyfrekvenciás trafó.

A "C" verziót már valaki itt említette: Egyenfesz-kimenetű nagyfrekvenciás nyitóüzemű inverter, nagyfeszültségű PWM szinuszosítóval. Visszafele nem dolgozik ugyan, de az esetleges visszahatást megfogja a kimeneti híd egyenfeszültségű puffere, így nem kell túlfeszültségnyelő áramkör a kimenetre. Elbír bármilyen jellegű terheléssel.
Megfelelő méretezéssel a nyitóüzemű inverterek képesek a bekapcsolási áramlökést is kiszolgáltatni a fogyasztóra - ez hatalmas előny a gyakorlatban.

Kellemes időtöltést és sok türelmet kívánok! :super:

0

hwjveress
hwjveress picture

HWJ
Lefényképezem és majd csatolom a következő hozzászóláshoz.
Jó éjszakát mindenkinek.

0

hwjveress
hwjveress picture

HWJ
Szép jó estét mindenkinek a Tanyán !
Én is építettem egy darab TL 494 -el szinuszos invertert hídba vezérelve. Felépítése a következő: ICL 8038(szinusz gen.) ezt követi egy CA 3140-s műv. erősítő(AC és DC illesztő), TL494 két kimenetét 180 fokos fázis eltolással használom (földelt emitteres illetve emitter követőként), ezután a két félhid vezérlő áramkör hajtja a FET-eket. Ezek az áramkörök 15 V-ról mennek. A trafo 230/12 (kb. 2 KVA-es) áttételű. Én a hidat 24 V DC -ről táplálom és az áramfelvétele 3 amper körül van, ennyi kell a felmágnesezéséhez. Ja és még valami fontos, a 230 V-os oldalra 500 W-onként 2 uF -ot illik tenni (nekem 10 uF/250 V AC van). Dióda nincs a körben sehol. Ez a kialakítás így 400 W-ot tudott, a mostaniról (építés alatt) már indítható a hűtőszekrény és tartósan 1 KW-al terhelhető ameddig az aksik bírják. Ha érdekel tudok néhány jó tanácsot adni az építéssel kapcsolatban. Csak kézi rajzaim vannak róla mert az előzö csak a próbákhoz kellett.
Üdv. V.J.

0

Kari
Kari picture
*****

Szia hwjveress!
"Csak kézi rajzaim vannak róla mert az előzö csak a próbákhoz kellett." Erzesem szerint nem kellene magad zavartatni miattuk, szivesen neznenk, ill. az ujabbal is kapcsolatos tapasztalataid örömmel olvasnank nehanyan-köszi!
Kari

0

kattila
kattila picture

szia tanulmanyoz szunetmentes tap rajzot.

0

josef.48
josef.48 picture
*

Sziasztók !
A D osztályú erösitök PWM –el müködnek.Pl a Sony Class D Amplifier név alatt biztos rajzokat is találhattók a net-en ,nagyon régota gyártanak ilyen erösitökket ,kis méret és hatalmas teljesitmény . üdv.Jóska

0

exGelkás
exGelkás picture
*

Szervusz Jóska!
Reméljük, Jaca, megoldotta, mert nem fagyott meg, de az is lehet, hogy nem volt Náluk áramszünet, az elmúlt közel három évben. :-)
Üdv:
exGelkás

0

karakara
karakara picture

-Sziasztok.

-Én is vadásznék valós 12/230 színuszos inverter
rajzára kb:2500-3500 W
-Ézek elméletben ,,PWM erősítők"

-Az 50 hz-es jelből mintát vesznek egy trapéz jellel.
-Amit a trapéz jel ,,kivág" azt erősítik, mint négyszög
jelet.
-A végfok híd vagy , ellenütem.
-A kimenten van egy szűrő, LC - és kész a valós 50Hz.

-Persze ez csak elméletben ilyen egyszerű.
-Pwm végfok van a neten egy vagon.
-Viszont pwm szinuszos inverter rajzot még én sem
nagyon láttam.

-Ráadásul irreálisan drágák.

-Esetleg valakinek van működő rajza, feltehetné.

-Előre is köszönöm.

0

Jaca
Jaca picture
*****

Egy fénykép a panelról. Az a ráépített két zöld panel ne ijesszen meg senkit, csak arra volt ráforrasztva a BTS6163D-s fet (SMD kivitelű). Szerintem nem alkatrésztemető.

File csatolás: 

0

tibibalogh520
tibibalogh520 picture
***

Szia Jácint!

Így a fotó alapján tényleg egyszerűnek tűnik,bár a BTS6163D-t nem találtam sehol(érdekelt volna az ára).

Üdv Tibi.

0

Jaca
Jaca picture
*****

Szia!
http://www.tme.eu/hu/katalog/artykuly.phtml?search=bts&idp=1#search%3Dbts
Itt van néhány darab hasonló, nem a legolcsóbb, viszont egyszerű használni. De lehet használni egy darab IR2110PBF ( http://www.tme.eu/hu/katalog/artykuly.phtml?search=ir2110&idp=1#search%3... ) fetmeghajtó IC-t, meg két külső fetet is. Az a lényeg, hogy ha a fetet arra használod, hogy a pozitív feszültséget kapcsolod vele, akkor a GATE-re minimum 6V-al nagyobb feszültséget kell kötnöd, mint a SOURCE potenciálja, vagyis a táp fölé kell menni.

Üdv: Jácint

0

exGelkás
exGelkás picture
*

Szervusz jaca!
Lehet, hogy neked egy olyan "hangfrekis" erősítő kellene, ami a kimenetén 220V 50Hz-t termel? Precíz frekivel, jó operálni, de egy kicsit macerásnak tartom a négyszögjeleket átküldeni, egy viszonylag lassú trafón.
Üdvözlettel:
exGelkás
Bocsi! átvert a szerveridő! Az utolsód, még nem olvastam!

0

Jaca
Jaca picture
*****

Szia!
Itt pont a lassú trafó a lényeg, így modulált négyszögjel burkológörbéjét viszi csak át. Ahol kicsi a szinusz pillanatnyi értéke, ott kicsi a kitöltés, a színusz csúcsán meg jó nagy a kitöltés. Ha átlagolod, pont a színuszt kapod vissza.

Üdv: Jácint

0

perlaci
perlaci picture

Üdv
Trafónak próbálj hiperszilt vagy torroidot mert azok némák. Porvas 50Hz-en használhatatlan. A visszacsatolást a feszültség kontrolálására használják optocsatolós megoldással, de elég bonyolult a dolog. A kimeneti jelet biztosan kell formázni. Én egy zavarszűrő modult akasztanék oda próbának.
A kazános dolgot én is próbáltam és valóban nem szeretik a trpézformájú szünetmentest.
Laci

0

Jaca
Jaca picture
*****

Szia!
Igazából itt mehetne a DC visszacsatolás is nem muszáj leválasztani, bár jó lenne olyan trafót találni, aminek van egy plusz kimenete, amivel szabályozni tudnám a színusz amplitudóját, úgy néztem az erősen függ a terheléstől. Vagy akár egy kisebb trafó visszafele. Majd meglátom, mennyire szükséges. A kimenetre egy PC tápban talált ferritgyűrüs tekercset használtam, meg egy egymikrós kondit.
Közben megleltem milyen IC-t használtam a teljes híd felső, 12V-ot kapcsolgató ágába: http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/infineon/1-BTS6163D_20030925.pdf
Hálás kis dög.

Üdv: Jácint

0

exGelkás
exGelkás picture
*

Szervusz jaca!
Igazából, a meredek jelek okozta másodlagos veszteségekre gondoltam, melegedés, plusz áramfelvétel. Egy trafón nem célszerű veszteséget is termelni. Minden esetre sok sikert, és én is kíváncsian várom a végeredményt.
Üdvözlettel:
exGelkás

0

Jaca
Jaca picture
*****

Halihó!
Ma továbbfejlesztettem teljes hidasra, és láss csodát, nyugalmi áramfelvétel 100mA, és nem rugdalózik. Sajnos nem volt megfelelő trafó kéznél, így a 230VAC-t nem értem el, de egy 100V-os motort megpörgetett, igaz nyögve, mert nagy volt a trafó 220-as oldalának az ellenállása. A gyantával kiöntött Puskás trafó szép csendes, a vaslemezes ciripel picinyt. A porvasmagost kifejezetten utálta! Induktív terhelésre torzul a színusz, de nem olyan veszélyes, főleg hogy semmféle visszacsatolás nincs. Ezután jön majd a finomítgatás, mivel a FET-ek meghajtásán, a kimenő szűrőn és a primer oldal szűrésén lehet tuningolni, de alapból nagyon biztatóak az eredmények. Ja, és még kell egy jó 50Hz-es színuszoszcillátor, mert eddig egy hanggenerátort használtam referenciának.
Amint lesz rajz, felteszem!

Köszönöm az eddigi segítséget és biztatást!
Üdv: Jácint

0

tibibalogh520
tibibalogh520 picture
***

Szia Jácint!

Igaz Én a biztatáson kívül túl sok hasznodra nem voltam, de most adnék néhány tanácsot.
-Az 50Hz frekijének stabilitására ne fektess túl nagy hangsúlyt (hiszen a szivattyúnak, és szelepnek mindegy, hogy 48, vagy 52 Hz)
-Kimeneti feszültség stabilitás szempontjából mivel állandó környezetben fog dolgozni, csak arra vigyázz, hogy a max terhelésnél meglevő névleges feszültség, a terhelés megszűnésekor (pl.: szivattyú kikapcsol) a fesz ne emelkedjen olyan szintre, ami bármiben is kárt tehet( pl.:mágnes szelep). Bár ha a szelep megy akkor a szivattyúnak is illik mennie.
-A kimeneti jel alak szempontjából ismét csak azt vedd figyelembe, hogy állandó környezetben fog dolgozni(szerencsésebb helyzet ez, mintha egy néha 20W-ot fogyasztó rádiót, néha meg egy 500W-os fúrógépet kellene táplálni).
A szűrőket így talán könnyebb optimalizálni.

Szóval az üzem biztosság a fő szempont, nem pedig a mérnöki pontosságú paraméterek betartása(természetesen szükséges határok tartása mellett).

Kitartásodhoz gratulálok, további jó fejlesztést, építést.

Üdv Tibi.

0

patiqs
patiqs picture

Hello!

Nem emlékszem pontosan, de mintha valami olyasmit tanultam volna erről, hogy a trafón ugyebár nagy frekin megy át a jel, így a szekunderen egy nagyjából szimmetrikus burkológörbe alakul ki. Ezért aztán a szekunderen is kell valami aktív elem, ami szinkronban a primerrel megmondja, hogy merre kell forgatni a feszt az eredeti jel visszaállításához.
Remélem érthető amire gondolok.

Szép napot!
Sanyika

0

Jaca
Jaca picture
*****

Szia!
Ha jól sejtem arra gondolsz, hogy vissza kéne csatolni a szekundert a primer vezérlőáramkörére. Igen, meg lehet bonyolítani ezzel is, de nem törekszem az 1-2%-os THD-re. Nagyfrekis trafó használatára is gondoltam, ahol feltranszformálom a megfelelő szélességű nagyfrekis impulzusokat, és utána egy LC-szűrővel megkapom a burkológörbét. Kísérletezgetek, és bízok a legjobbakban :-)

Üdv: Jácint

0

patiqs
patiqs picture

Jaca!

Próbáltam közben keresni egy jó ábrát, de nem találtam. Majd rajzolok egyet és megpróbálom érthetőbben leírni amire gondolok.

Az átalad vázolt módszernél ha jól értem az 50Hz-s trafó lenyeli a nagy frekit, így a kimenetén csak az 50 Hz jelenik meg. Ez a "lenyelés" magyarázat lehet a FET-ek melegedésére.
Teszt: A trafó közepével sorba kapcsolt 1-2 ohmos ellenálláson eső feszültséget szkópozva (lényegében a felvett áramot megjelenítve) szerintem minden kapcsolásnál tüskéket fogsz látni.

Szép napot!
Sanyika

0

patiqs
patiqs picture

Nah nem ábrát találtam, de a működési elv ennél olyan, amit próbáltam leírni.

Szép napot!
Sanyika

0

Jaca
Jaca picture
*****

Szia!
Megnéztem, hát lehet rajta rágódni, de ha jól láttam, ez négyszöggel csinál 200V-ot, és abból egy full híddal színuszt. Viszont vannak benne ötletek, majd még bogarászom.

Üdv: Jácint

0

tibibalogh520
tibibalogh520 picture
***

Szia Jácint!

Csak viccesen vedd amit most írok.
"Remélem nem egy alkatrész temetőt akarsz kitenyészteni", mert a rajz engem is érdekelne (természetesen csak ha publikus lesz). :)

Üdv Tibi.

0

Jaca
Jaca picture
*****

Szia!

Képzeld, egyszerűbb, mint gondolnád!
Kell bele 2db TL494 (lehetne eggyel is, csak úgy bonyolultabb, de tényleg), egy LM339, 2 FET, meg két különleges, de beszerezhető ic, ami egy fet, és az őt meghajtó fokozat (ez annyit tud, hogy benne van a feszültségemelő, hogy a bejövő feszt ki tudja kapcsolni a kimenetére, majd a típusát megnézem), néhány kondi, néhány ellenállás, meg majd az oszcillátor, amit még nem tudom milyen lesz, de egy LM324-ből szeretném megúszni.
Majd teszek fel egy fényképet is.

Időközben megleltem az IC típusát: BTS6163D, http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/infineon/1-BTS6163D_20030925.pdf

Üdv: Jácint

0

Jaca
Jaca picture
*****

Szia!

Azt már megtaláltam miért melegszik, ha diódát teszek bele, akár föld felé, akár táp felé, amikor a másik tekercs dolgozik, kinyit és rövidre zárja. Egyébként az a sunyi trafó simán átviszi a 20kHz-t. Diódák nélkül viszont nem nagyon van kimenő jelem.

Üdv: Jácint

0

patiqs
patiqs picture

>a másik tekercs dolgozik, kinyit és rövidre zárja
Jogos.
>sunyi trafó simán átviszi a 20kHz-t
De milyen veszteségek árán!

Nézd meg diófák nélkül a felvett áramot! Esetleg rövidre zárt szekunderrel. Szerintem ezzel a trafóval termeled a tüskéket rendesen.

Szép napot!
Sanyika

0

perlaci
perlaci picture

Üdv
Nagy fába vágtad a fejszéd. Először is 50Hz négyszögjellel ez lehet egy sima 555 is kell vezérelni a feteket. A diódák vagy a fettel párhuzamosan vagy olyan típus amiben benne van. Kondi a tekercsel párhuzamosan rezgőkör behangolása. Válassz jó minőségű trafót a kis vasveszteséghez. A kimeneti szinuszt a szekunder oldalon kell L-C tagokkal beállítani. Sok ilyen rajz van nem könnyű a méretezés.

0

Jaca
Jaca picture
*****

Szia perlaci!

Tudom, hogy nem egyszerű, de kell egy ilyen, viszont nincs rá 30-50ezer forintom. Az 50Hz-es négyszögjel mihez kell? A TL494 megcsinálja a színusszal modulált négyszögjelet, ez a része nagyon jól sikerült. A diódákat próbáltam a FET-tel párhuzamosan, ugyanúgy forralódik, mintha a táp felé akasztom. Úgy néz ki, ez a félhidas nem a legjobb megoldás, ma megcsinálom teljes hidasra, van hozzá olyan IC-m, amiben benne van a FET, és direkt arra a célra találták ki, hogy pozitív tápot kapcsoljon a kimenetére, így nem kell a tápnál nagyobb feszültséget előállítanom a gate-re. A jó minőségű trafó alatt milyet értessz? A rezgőkört a TL494 frekijére kell hangolni?

Üdv: Jácint

0

BigTom
BigTom picture

Jaca!
A barkácsolástól nem szeretném elvenni a kedved, de ezek nem olyan drágák:
http://www.hqelektronik.hu/pr?srch=t%E1p&sm=2&ls=20&ag=95001#list

Mit akarsz róla működtetni, hogy a legolcsóbb 300W-os kevés, ami olcsóbb, mint10000.-?
http://www.hqelektronik.hu/info/hu/p_sup_inv0300w1.html
A csúcs terhelhetősége 900W, akinek eddig vettem senki sem panaszkodott, hogy valami ne működne róla. Mielőtt átadtam én is kipróbáltam róluk különböző típusú terhelésű készüléket, de mindent vitt, mint a tök ász.

Persze van nagyobb is, de még az is csak 20000.- és 600/1500W-os!
http://www.hqelektronik.hu/info/hu/p_sup_inv0600w1.html
BigTom

0

TAKLACO
TAKLACO picture

UDVOZLETEM

En is csatlakoznak nehany linkel,valos szinuszos inverter:

http://www.hadex.cz/zdroje-menice-solarni-panely--menice-cista-sinusovka

Modositott szinuszos inverter:

http://www.tipa.eu/sk/menice-napatia/c-1216/

0

tibibalogh520
tibibalogh520 picture
***

Szia BigTom!

Jaca szinuszos kimenetű invertert szeretne építeni, melynek végkifejletét kíváncsian várom.
Az általad talált inverterek, sajnos nem azok :(
Az ilyen "módosított szinusz",és társai jel alakra egy tisztán induktív fogyasztó, mint pl.: fűtési keringető szivattyú, nagyon haragszik.
Morog is rá kellőképpen, szinte "lázba hozza". :)
Egy darabig biztosan el veszekednek, aztán vagy a szivattyú, vagy az inverter meg adja magát.
A teljesen szinuszos invertereknek megvan az ára.
Egy 300W-os 40.000 Ft
http://www.panelectron.hu/belfoldi_arlista.htm

Üdv Tibi.

0

BigTom
BigTom picture

tibibalogh520!
O.K. Megértettem elsőre is.
Mondjuk keringető szivattyúval tényleg nem próbáltam ki ezeket a "vackokat".
BigTom

0

tibibalogh520
tibibalogh520 picture
***

BigTom!

Bocsánat. Valószínű egyszerre írtunk Jacával, mert mikor hozzákezdtem, a hozzászólásomhoz, az övé még nem volt ott.
A kis piros "ÚJ" felirat meg még most sem, szóval csak véletlenűl vettem észre az enyémet meg előző hsz.-át. :(
Így már leesett hogy miért írtad: "Megértettem elsőre is".

Üdv Tibi.

0

BigTom
BigTom picture

tibibalogh520!
O.K. No para! :-)

Jaca! Ha zavar a zörgés, húzz egy gumi kotont a bot végére és húzogasd úgy! :-)
BigTom

0

Jaca
Jaca picture
*****

Én kipróbáltam. Olyan hangja van, mint amikor egy botot végighuzol egy aluminium trapézlemezen :-) A mágnesszelep pedig elsőrendű buzzer...
Jácint

0

Jaca
Jaca picture
*****

Szia!
Sajnos ezek az olcsóbbak nem TRUE SINE WAVE-esek. Keringetőszivattyút szeretnék járatni róla, illetve a gázkazánt (van benne egy mágnesszelep, ami nem szereti a négyszöget, egyéb elektronika nincs benne). És nem csak áramszünetben, hanem tervben van egy szélgenerátor, ha fúj, arról mehetne a szivattyú. Nameg a kihívás, meg autóiparban dolgozom elektromos karbantartóként, és most úgy visszaesett a termelés, hogy van időm rá, és a főnököm sem haragszik érte, ha olyat csinálok, amitől fejlődhetek.

Üdv: Jácint

0

bekeipeter
bekeipeter picture

Üdv!

Megnéztem a rajzodat a diódákkal kapcsolatban! Gondolkozz el rajta, remélem rá fogsz jönni a hibára. A megoldás annyi - szerintem -, hogy kössél sorba a fetek Drain-jeivel egy-egy RL tagot (Ellenállás+tekercs párhuzamosan). Ennek az a dolga, hogy a trafó visszarúgásait "elnyelje". Én a diódákat a helyedben áttenném a fetekkel párhuzamosan. Ha 12V-ból akarsz 230V-ot, akkor javasolnám, ha 2x9-10V-os trafóval kísérleteznél. De, ha bővebben utána akarsz nézni, ha jól emlékszem valamelyik régi RT-ben van róla szó!

0

Jaca
Jaca picture
*****

Szia!

Én is arra gondoltam, hogy mikor az egyik tekercs dolgozik, a másikat rövidrezárja. Bár ezt a bekötést a neten bogarászva találtam. A trafó áttételével majd akkor akarokjátszani, ha elérek valami pozitívabb eredményt. Az RL tagot megpróbálom, köszi a tippet.

Üdv: Jácint

0

BigTom
BigTom picture

Sziasztok!
Jaca!
Nem vagyok elméleti szakember, különösen nem ezen a területen, de arra gondolnék, hogy a trafó, mint egy rezgőkör egyik eleme kell működjön, akár egy TV-ben a sorkimenőtrafó.
A rezgőkört rá kell hangolni a tervezett frekvenciára a leggazdaságosabb működés érdekében. Gondolom 50Hz. Tehát ki kéne számolgatni a trafó induktivitásából és a frekiből a szükséges kapacitásértékeket és azokkal behangolni a rezgőkört.
BigTom

0

thanatos
thanatos picture

Szevasz!
Ha megengedsz néhány észrevételt?
1. A diódákat gyorsan felejtsd el ( az ő jelenlétük miatt ugrik meg az áramfelvételed, mivel a szemben-oldal gerjesztésekor az aktuális dióda kinyit).
2. Ha szinuszos invertert ilyen módon - hagyományos, 50 Hz-es trafóval - akarsz épiteni, én a rezonáns kivitelt ajánlanám ( magyarul a trafó primerjét egy alkalmas kondival ki kell hangolni 50 Hz-re, és igy piszkálni a két ellentétes tekercsvéget).
3. A trafónak okvetlenül bifiláris primerrel kell rendelkeznie, különben - az aszimmetria miatt - telitésbe szalad.
4. A 2 db. TL-t szerintem hanyagold (elbonyolitja a kapcsolást, és nem erre találták ki,ha egymástól függetlenek, nem tudod biztositani a vezérlő jel szimmetriáját, valamint drága), ellenütemű vezérlőnek a SG 15/3524-et ajánlanám, abban minden benne van (komplett 2 fázisú PWM vezérlés, hibajel-erősitő, túláramvédelem, stb.).
4. Ha nagy teljesitményű, de relativ kicsi és könnyű tápot akarsz épiteni, szivesen segitek.
Sok sikert!

0

Sponsored links