You are here

Használható-e fehér hővezető paszta réz hűtőbordához?

20 posts / 0 new
Last post
Edmundson
Edmundson picture
*

Sziasztok!

Több tápegység javításánál is találkoztam réz hűtőbordával. Szinte mindre elmondható, hogy nem használtak hővezető pasztát az alkatrész és a borda közt. Ugyanakkor, ugyan abban a szerkezetben másik alkatrészt már alumínium hűtőbordára szereltek és ott alkalmaztak hővezető pasztát? Szerintetek ennek van valami oka? Olyasmire gondolok, hogy a réz valamiféle kémiai reakcióba léphet a pasztával, vagy a vas-paszta-rész találkozása okozhat problémát? Van olyan processzor hűtőborda amely réz maggal rendelkezik és azt simán bekenik fehér pasztával. Persze azokat nem évtizedekre tervezik. Szóval ha van ezzel kapcsolatban tapasztalatotok vagy ötletetek kérlek írjátok le.

Régi készülékeknél tapasztaltam, hogy a hőpaszta teljesen kiszáradt és szinte porszerű anyaggá vált. Elképzelhető, hogy ilyen állapotában már az is jobb ha nincs is ott? Gondolom, hogy kiszáradt állapotban még rosszabbul vezeti a hőt mint a levegő ezért hosszútávon (hosszú élettartamra tervezett eszközökben) nem szerencsés alkalmazni? Mi a véleményetek erről?

Üdv.

Comments
Edmundson
Edmundson picture
*

Sziasztok!

Mindenkinek köszönöm a hozzászólását.

Üdv.

0

Transzduktor
Transzduktor picture

Szia!
Kérdésedre egyenes választ adok: IGEN! :yes:
A fehér hűtőpaszta - ha nem pancsolt - finom eloszlású korundporból készül, ami nem reagál a fémekkel, csak abrazív hatású. (Ezért szürkül, ha alumíniumon dörzsölöd.)

Én még olyan trükköt használok, hogy a száraz pasztamaradékokat felhígítom szilikonzsírral. (Meg vagyok olyan trehány, hogy sosincs kéznél paszta, amikor kellene. Nem tudok olyasmit csórni a melóból.) Így jól terülő, de a zsírnál kevésbé elfolyós anyagot kapok. A tiszta zsírt tökéletesen felfekvő felületeknél illik használni, a pasztát pedig a kevésbé illeszkedő, durván megmunkált, nem polírozott felületekre.

0

lcsaszar
lcsaszar picture
*

Szia!

Én is szoktam hígítani a pasztát szilikonzsírral. Vajon mi van eredetileg a fehér pasztában, ami el tud párologni belőle? Mert a szilikonzsír nem párolog. További kérdésem, hogy jó-e a szilikonzsír önmagában, tehát a fehér paszta helyett? Ha nem, miért nem? Ha igen, miért nem azt használ mindenki?

Üdv, lcsaszar

0

Transzduktor
Transzduktor picture

Üdv - én szilikonzsírt használok, amikor csak lehet. (Valahonnan rám maradt egy kompótosüvegnyi. :D ) Volt már hogy felcsiszoltam a hűtőtuskót meg az alkatrészeket, hogy rendes legyen a felfekvés és ne kelljen paszta hozzá.

Miért szárad ki a paszta? A rövidebb molekulaláncú olajok - ha lassan is - de párolognak. Elvileg segédanyagokkal lehet csökkenteni a párolgást, de nem minden trutymó olyan átgondolt összetételű, hogy megkösse a folyékony részt. A pasztát valószínűleg azért vezették be, hogy az extrudált aluprofilokra - a rizsföldön igencsak invesztíció és/vagy munkaigényes felületi megmunkálást mellőzve - közvetlenül szerelhessék az alkatrészeket az olcsó tömeggyártott cuccokban.

0

agressiv
agressiv picture
*

Akármivel is csiszolod a paszta mindíg kell, nem tudsz olyan egyenletes és sima felület létrehozni, ami úgy tudna vezetni, mint pasztával. És persze vannak egészen extrém megoldások is, a processzoroknál a kupak alatt nagyon hatékony, csak az aluminiumot eszi meg. :)

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: sok pasztának a fehér anyaga cinkoxid. A cinkoxid jobb hővezető, mint a szilikonpaszta
A paszta feladata a két felület közötti egyenetlenség kitöltése a jobb hőátadás érdekében.
A paszta minél vékonyabb legyen, hogy csak a "réseket" töltse ki.
Minden pasztázáskor megcsúszkáltatom egymáson a felületeket, hogy minél kevesebb maradjon köztük.
A hordozóanyag alacsony viszkozitású olaj, amely egy idő után oxidálódik, elbomlik.
A katonai és egészségügyi készülékekben nem a közönséges hűtőpasztát használják(ezt az FMV-ből, TÁKI-ból és a Medicorból tudom) A Videotonban is többféle hűtőpaszta volt
Vannak még mikronos nagyságú fémporból (Al, Cu, stb)készült paszták is.

Bálint

0

varga jano
varga jano picture
*****

Szia Icsaszar !
Anno , a sashalmi gyárban . A fejlesztés , a prototípus elkészítésénél , a szilikonzsír használta . A gyártás , már a "fogkrém" sűrűségű , pasztát . Ennyit erről . Üdv jano

0

SzBálint
SzBálint picture
****

0

Csaba1002
Csaba1002 picture

Szevasztok!
Nem érten, hogy miért használják ezeket a kiszáradós hűtőpasztákat, amikor a szilikonzsír (Szilaero) minden tekintetben sokkal jobb, őrök idő álló, nem szárad, és igen jó a hővezető képessége. Nagy tételben használtuk fel a beagban, tranzisztorok alá, soha semmi gond nem volt vele. Kézzel ki lehetett tapogatni, ha összeszerelési hiba miatt kimaradt valahol, a hideg bordát, és a forró tranzisztort simán meglehetett különböztetni, a rendesen megkent változattól, ahol nem éreztél hőmérséglet különbséget. Harminc éve őrizgetek egy kis üvegben belőle, és még mindig nyugodtan felhasználható javításoknál, pl. műanyag csapágyak kenésére is. Egyedül a fémcsapágyakat kell kerülni, ott elfolyósodik, megfeketedik, és megszűnik a kenőképessége igen gyorsan. Oda nem való.
Csaba

0

oritop
oritop picture

Sziasztok !
Magashőfokú lithium zsirt használok kb. 40 éve (vazelin féleség) ahogy az előbbi koléga irta. Csapágyzsir ami 500 c fokot is kibir, nem folyik, nem vezet, nem szárad ki soha tán.(filmvékonyan kenem fel) Nem volt gondom vele, fehér hűtőpasztával csak a javitásnál találkoztam DE sohasem használtam. Azt letörlöm ez a zsir vagy ha szigetelni kell Csillám. üdv.

0

Transzduktor
Transzduktor picture

Szia! :) Kérlek ne vedd kioktatásnak, de a lítium zsír ugyan kibír 500 fokot - csak nem "celziuszban" hanem kelvinben! (A teflon is csak 400-ig bírja. Molibdészulfidos pasztát használnak 500 C foknál, de ott is kiszárad/kiég belőle a zsír.)

0

DINO54
DINO54 picture

Heló !
Szintén zenész. :)
Némely márka erősítőiben bőven fölös mennyiségben használják a fehér "cuccot". Ezeknél a kitüremkedett anyagot egy javításnál abszolut jól fel lehet használni
Laci

0

uniman
uniman picture
***

Hello.
..."vagy" csillám ? Én csillámot+szilikonzsírt látok mindenfelé... :hmmm:
Üdv.:Uniman

0

Jaca
Jaca picture
*****

Sziasztok!

A csillám önmagában kevés. Annak mindkét oldalát meg kell kenni.

Üdv: Jácint

0

uniman
uniman picture
***

Hello.
:oke:
Üdv.:Uniman

0

Tropfehérke
Tropfehérke picture

Szia!

A PC processzorhűtőknél, ahol a hőleadó tömbbe öntve vagy sajtolva réz is van, szintén raknak hőpasztát.
A saját gépem portalanításakor szilikon sprével szoktam taknyossá hígítani a kiszáradófélben lévő hőpasztát és nekem nem vált még porrá.

üdv.
Tropfehérke

0

AzzA
AzzA picture
*

Szia !

Igen ha kiszárad az rosszabb mindennél.
A legolcsóbb és hosszan bírja, használj vazelint, vagy 0.2mm thermal pad-et, vagy csillám lemezt.

Üdv.

0

agressiv
agressiv picture
*

Dehogy rosszabb mindennél! Csak azért mert a szilikon kiszárad belőle a hővezető anyag még ott marad. Azért nem használnak pasztát egyes esetekben, mert igénytelen szemét gyártóról van szó. A csillám és szilikon szigetelőket is pasztázni kell, különben nagyon rosszul vezetnek.

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: mindenesetre orvosi készülékekben minden variácóban van hűtőpaszta.
Szerintem a tervezett elavulás miatt hiányzik helyenként a hűtőpaszta

Bálint

0

Sponsored links