szerintetek túlzott elvárás részemről, hogy egy vadiúj villanybojler fűtőbetét szigetelési ellenállása 50kOhm fölött legyen? Vagy jóvanazúgy, rakjam csak össze, a családban marad?
2017, December 11 - 16:50
#1
Sziasztok!
Akár a régi , akár az új előirásokat nézem 0,2--0,4MOhmnak "illene lennie!
Másik;
kint lakva én is megakadtam a felvett Kilowattokon,de ott ez szokásos ,10-30kW normális --nálunk meg mintha a vadonban sátorban laknánk.
Ott a klima 27kW hőtelj. villamos 4kW , +sutő 2db , villamos főzőlapok , vizmelegitő , vizszürő stb.
Itt nehéz 10kW nál nagyobb áramfejlesztőt venni .-.--ott meg 50kW volt a pincében.
Az áramszolgáltatót nem zavarta , bár nálunk is van 100 és 160A kismegszakitó.
üdv;Atis
0
Hello.
Én 200 Mohm-ot is mértem "szárazon"...de csak DMM-mel.
500/1000V-ot ráadva kellene mérni...hivatalosan.
Te ezt "nedvesen" mérted?
Van egy ládával ezekből...megtudom mérni, ha érdekel.
Üdv.:Uniman
0
Természetesen 500V-on mértem egy TR-2210 szigetelésvizsgálóval.
Hát lehet, hogy kicsit nedves lett a gallérja a nagy szerelésben... mindegy, összeraktam, fűt.
Francokat, péntek óta nem fürödtem, nem szórakázok tovább ezzel a kretén bojlerrel. Végülis a kúszóáram is csak a vizet melegíti, felfogható úgy is, mint üzemszerű állapot. :)
0
Üdv a tanyalaóknak.
Talán egy érdekes adalék a témához.
A napokban cseréltem ki az átfolyó rendszerü villanyboilerünket egy STIEBEL ELTRON ektronikusra. Talán otthon ez a fajta átfolyós boiler nem annyira ismert, itt Németországban viszont széles körben elterjedt. 3 fázis, 3 x 7 kW = 21 kW, 3 x 31 A. Komoly teljesétmény ellenére viszonylag kicsi és könnyü (470 x 225 x 110 mm, 3,6 kg). Áramlásbiztosító és légbuborék érzékelö vigyáz a készülék épségére.
Ami nekem újdonság volt, hogy ebben a készülékben a víz a csupasz fütöspirált közvetlenül körülveszi, ill. átfolyik rajta. A csapvíz specifikált vezetölépesége < 910 µS/cm, ill. >1100 Ohm cm.
A készülék és a réz kifolyócsö természetesen a védöföldelésen van. A 30 mA FI- nek szeme sem rebben.
A rendszer elönyei: olcsó, a víz keménységére nem érzékeny (nincs vízköképzödés), termikus tehetetlensége kicsi (ha elzárom a csapot, nem keletkezik hötorlódás).
Üdv. mindenkinek és jó fürdést Multi Multiplikátó-nak.
Marcell
0
Üdv.
Itthon is kapható és ha ritkán használják a meleg vizet (pl. sokat utaznak) nagyon praktikus.12-14 liter perc 50 fokos vizet is ad. Viszont a hazai hálózatok általában nem erre a teljesítményre vannak kialakítva. Sajnos.
http://www.ventil-team.hu/stiebel-eltron-dhb-21-sti-elektromos-atfolyos-...
Zaphod
0
Szia!
Biztos vagy benne, hogy csupasz az a fűtőspirál? El nem tudom képzelni, hogy ez ne lenne totál zárlat, azt még kevésbé, hogy a 3 hibaáram között nincs 30 mA különbség. Az elektrokémiai korrózió tönkretenné a fémeket rövid időn belül, illetve mérgező anyagokat oldana bele a vízbe.
0
Szia !
Rövid keresgélés után két utalást találtam a csupasz drót (bare wire) fűtőszálra.
Laci
.
http://www.stiebel-eltron.co.za/downloads/DEL.pdf
0
Szia !
"itt Németországban viszont széles körben elterjedt. 3 fázis, 3 x 7 kW = 21 kW, 3 x 31 A."
Ez azért komoly áramigény ingadozásokat generál egy szűkebb területen a melegvíz használat függvényében. Ez vélhetően az áramszolgáltatóknak sem érdeke, ők a tervezhető illetve kiegyenlített fogyasztásban érdekeltek. Erről szól a külön mért (leánykori nevén éjszakai) tarifáról üzemeltetett bojlerek.
Nem tudom ott ahol ezt tudják üzemeltetni, hány Amper a max. amit a szolgáltató nyújt. Nálunk kb. az általad említett a max. ha a hálózat helyileg ezt képes nyújtani. Nálunk a fogyasztási helyek zöme egyfázisú, jellemzően 16A terhelhetőséggel. A 3 fázis leginkább családi házas területekre jellemző.
Lényeg hogy egy ilyen áramigényű készülék a 3fázisos fogyasztási helyen is a melegvíz vagy más fogyasztó üzemeltetése válaszút elé állítja az embert. (nálunk) De meglátásom szerint Fejlettiában sem általános ennek a lehetősége hiszen ehhez az épületeken belül és azon kívűl is komoly keresztmetszet bővítésre van szükség.
Üdv. Laci
0
Szia!
Németország egy kicsit más mint mi. A lányomnál (NRW sima bérlakás tetőszinten) 3x50A a bejövő. Nála is az átfolyós vízmelegítő került beépítésre. A kialakítás nem sokban tér el a mi átfolyósunktól, ám mivel nincs semmi tárolt vízmennyiség így kicsi kompakt a felépítés.
Üdv! Kalex
0
Szia DINO,
ez igaz, de én ezen a sokkon már régen túl vagyok. Talán nem az egész országban van ilyen bö kapacitás, de itt a Ruhrvidéken ez így van. Ha egyszer átfolyós, kell ekkora teljesítmény
Ebben a házban 4 lakás van mind ilyen villanyboilerrel felszerelve. És a szomszéd ház és az utca és igy tovább. Tudom, gigantikus... Ráadásul a fürdöviz egyidejüsége reggelenként....
Karvastagságú kábel jön be a pincébe, mert a hálózat itt földbe van fektetve. Minden estere, nem mértem még soha kevesebbet 228 V-nál, tehát a lámpák nem hunyorognak. Igaz, hogy elég drága itt az áram, majdnem 87 Ft/kWh.
Ami engem meglepett, az a csupasz fütöszál.
Ehhez mit szóltok?
Üdv Marcell
0
Gondolom, a titok a három fázisú mivoltában lappang. A három fázis összege 0V, így hát az elfolyó víz potenciálja is kb. 0V lesz, nincs áram a földelőelektróda irányában.
0
Szia !
"A három fázis összege 0V, " ez igaz de nem ez a titok nyitja hanem a víz alacsony vezetőképessége és a készülék kialakítása.
Laci
0
Szia Marcell !
Csináltam fejben egy gyors statisztikát. A család (szülők, gyerekek, testvér, ex) birtokában lévő, a legkülönbözőbb ingatlan mindegyikében 1 fázisú mérőóra van kivétel paradox módon a mátrai üdülőnk/lakásunk, de ott is gázos volna egy ekkora fogyasztásut üzemeltetni bár szöget ütött a fejembe a relatíve kis méretei folytán ha lenne kisebb teljesítményű, azt közelebb lehetne helyezni a vízvételi helyhez és ez által kevesebb veszteség keletkezne mind vízben mind áramban az egyébként szigetelten szerelt vezetékekben visszahűlő víz miatt. Remélem érthető voltam. Ez az a legfőbb ok ami miatt méltányolni lehet ezt a melegítési módot. Egy itthoni átlagháztartás csúcs teljesítményigénye úgy 3 kW körül lehet ami nyolcada e szerkezet igényének!
.
A csupasz fűtőszálhoz: Amennyiben a rendszer a védőföldhöz 100+ százalékos megbízhatósággal csatlakozik ez nem lehet probléma. A készüléket elhagyó víz a kicsatlakozásnál, a csapnál kap egy a védőföld irányába eső "rövidzárat", ezért a kifolyt víz érintése már nem jár veszéllyel legyen annak bármekkora a vezetőképessége.
Laci
0
„Ez az a legfőbb ok ami miatt méltányolni lehet ezt a melegítési módot. Egy itthoni átlagháztartás csúcs teljesítményigénye úgy 3 kW körül lehet ami nyolcada e szerkezet igényének!“
A legföbb ok nem a veszteségek csökkentése. (egyébként nálam közvetlenül a kád/zuhanyozó fölött van felszerelve), hanem amennyiben átfolyós, KELL ekkora teljesítmény (jó, van “kisebb” is 18 kW). Gondolj bele: a vizet mondjuk 10 °C-ról 35 °C-ra
felmelegíteni kg-onként 105 kJ hömennyiség kell. 21 kilowattal kb. 12 liter/perc átfolyás lehetséges. 3 kW-al 1,7 l/perc. Mire a kád megtelik, a víz megint kihült.
A csupasz fütöszálhoz.
Ha ez a megoldás nem lenne 100 + % biztos, akkor a TÜV nem adta volna áldását rá. De ez valóban logikus is.
A vezetékes víz elektromos vezetöképessége meglehetösen alacsony. Ca 500 µS/cm vagy 2000 Ohm m. A készülékben van egy ca. 60 cm hosszú csöszakasz, mielött a melegvíz a földelt rézcsövön azt elhagyja. Legyen az utolsó potenciáltól számított 60 cm hosszú vízoszlop átméröje 10 mm, keresztmetszete 0,785 cm².
A vízoszlop ellenállása: 2000*45/0,785=114,650 kOhm. A kilépési ponton így kereken 2 mA folyik a földelés felé.
Üdv.
Marcell
0
Szia !
A veszteségek csökkentése alatt azt értettem hogy a készülék befoglaló méretei miatt az nagyon közel helyezhető a kifolyási ponthoz, ezáltal rövid vezetékszakaszt kell újramelegíteni függetlenül attól hogy az mennyire jól szigetelt. Egy messzebb lévő hagyományos bojlernél még ha van is a rendszerbe cirkuláltató vezeték ill. szivattyú, az csak a kényelmet szolgálja, vizet azt lehet vele spórolni de a kényelem ára a plusz áramfogyasztás ami a melegvízvezetékben lévő víz hőfokontartásához szükséges.
Laci
0
@ Multi Multiplikátó
Erre én is gondoltam, de mi van, ha kimarad egy (vagy két) fázis?
Elfelejtettem írni, a csatlakozás R,S,T und PE. A csillagpont nincs kivezetve.
A "titok" az alacsony vezetöképességben rejlik.
Marcell
0
Szia!
Arrafelé nem tud kimaradni az 1 v 2 fázis. Van áram v nincs. Ahol laktam , az utcán 1f 19000 v jött végig --aki csatlakozott az kapott 1db trafót 4-10kW v efelett 25 35 kw stb s erről jött be a házba a kábel . erről az 1f trafóról hozták be a 2x115V-t ezért két fázist kaptam ! logikus 1f 115v ---2f 2x115v és 230v .
Télen nem volt áram tavaszig ki sem javitották, akkor ment az aggregátor --az üzemköltséget meg levonhattam az adómból,a jegyző igazolta! üdv; Atis
0
Szia !
"Arrafelé nem tud kimaradni az 1 v 2 fázis. Van áram v nincs. Ahol laktam , az utcán 1f 19000 v jött végig --aki csatlakozott az kapott 1db trafót 4-10kW v efelett 25 35 kw stb s erről jött be a házba a kábel . erről az 1f trafóról hozták be a 2x115V-t ezért két fázist kaptam ! logikus 1f 115v ---2f 2x115v és 230v ."
Hogy Te ezzel mit zúdítottál a nyakadba... Vagy pontatlanok az információid. Trafó az a "trafó"?
Laci
0
Szia Laci!
Jól írja, csak ne a 3 fázishoz viszonyítsd. Nálunk ha 3-ból két fázist kapsz, az 2X230V vagy 1X400V. Ott meg 2X115V vagy 1X230V. Csak az a két fázis 180 fokban van, nem 120-ban. Végülis egy középleágazásos trafó.
Üdv: Jácint
0
Szia !
Nem kellene összekeverni azt amikor itthon (Magyarországon) a három fázisból bekötnek hozzád kettőt azzal amikor egy fázisról üzemeltetett transzformátorról adnak a középponthoz képest 2x 230V-ot. E két feszültség minden időpillanatban ellenfázisban van, vektoros eredőjük nulla, ebből kifolyólag a középső vezetéken (neutral) csak a mindenkori terhelő áramok különbsége folyik. Ezért lehet a neutral vezeték ugyan olyan vastag (keresztmetszetű) mint a fázis (line). Persze nem tisztán rezisztív terheléseknél ennél bonyolúltabb a helyzet de azt most hagyjuk.
.
Ez a rendszer továbbra is vagy mind ezek ellenére egy földelt rendszer ellentétben az Oroszországi rendszerrel ami földfüggetlen. Ezért más ott a berendezések kialakítása életvédelmi szempontból mert feszültség alatt lévő részek a földhöz képest nincsenek feszültség alatt csak parazita kapacitások révén.
Laci
0
Szia!
Nem tudom ---bár helyesen sosem tudtam magyarul irni--ha kiprobálnátok a cirill betüs billentyüzeten magyarul irni? Lehet, hogy nem szép--helyes de ez határozza meg a hozzászolás értékét?
villanyszerelőként azért talán felismerem a transzformátort? :beer:
üdv; Atis
0
Szia !
Parancsolj. :) Ахол лактам, аз утцаи..
Nem a helyesírást tettem szóvá hanem a pongyola megfogalmazást.
Ez az egyedi trafós megoldás nálunk (eddig) ismereteim szerint nincs alkalmazva, legalább is jártamban keltemben nem találkoztam vele.
Lényegében ez egy "öszvér" rendszer mely a 460V-os vonali feszültségével 15%-al nagyobb teljesítményt képes átvinni úgy hogy egy vezetéket (vagy egy dupla keresztmetszetüt) a maga összes költségével meg lehet spórolni. A rendszert az x kilovoltos hálózat és a házon belüli fogyasztók között értem!
Laci
0
Szia! Szuper! :king:
bár én igy irnám;где сам живео......továbbiakban hagyjuk ezt. :)
bemásoltam egy-két jegyzeti ábrát;
A kelet europai hajok a dél amerikai kikotókben, indonéziai kikötökben hogyan müködnek a helyi hálózatról?
igencsak erdekes .........
0
Szia !
Mint ha kezdenénk egyformán beszélni.
A háromfázísu elosztó hálózat fázisai között 120fok a fáziskülönbség.
A "double phase grid" képeden lévő, jelen helyen tárgyalt megoldásnál a két "fázisvezeték" között 180fok.
Ezen eltérésből adódnak a vonali feszültségek különbségei. 208V vs. 240V avagy 400V vs. 460V
Laci
.
A kívánságod, cirill betüs billentyűzeten magyarul írni volt de tényleg hagyjuk...
0
Kösz DINO54,
Te megtaláltad és megértetted.
Elsö pillanatra nekem is sajátságos volt a "csupasz apirál" megoldás,
de mindig tanul az ember. Ezért akaartam mgosztani aveleek.
Üdv.Marcell
0
Szia !
Lehet hogy nagyon félreértettem valamit. De azt írtad hogy bemegy a trafóba 1 az az egy fázis x kV és kijön belőle 2x 115V, és ahogy Te ezt nevezed, két fázis.
A fázis az az időbeliségre utal az ismereteim szerint. Egy egy fázisról táplált trafóról csak egymással szinkronban (azonos fázisban) lévő feszültségek vehetők le legyen annak akárhány szekunder tekercse!
Így a jelen ismeretek szerint a lakásba/házba három vezetéken 230V megy be 115V-os leágazással.
A trafó nem trafó kérdés nálam úgy merült fel, esetleg 3fázisu kimenettel rendelkező AC/AC invertert rejt a "trafó"-nak látszó tárgy. De akkor még nem volt arról szó hogy ez lehet kinn az oszlopon ugyan is földkábelt emlegettél.
Próbáltam az előbb utána nézni a némethonban jelenleg telepített kisfeszültségű elosztó hálózat jellemzőinek de a meglehetősen hiányos nyelvtudásom miatt nem találtam meg amit kerestem.
Laci
0
Szia!
Magyarorszagon helyes az okfejtésed, de máshol? Izrael, USA, Oroszország?
Esetleg; A hullám időbeli lenditésének nagysága X V --jelentése?
magyarázat helyett néhány kép..........
0
Szia !
Szeretném ha mindenkinek érthető lenne amit csatoltál.
Én úgy értelmezem hogy ez a háromvezetékes "játék" arra jó hogy egy trafóról két tekercsről lehet levenni a terhelést és a "v1 v2" képed alapján ez itt történetesen Németországban 2x 230V. Ez meglátásom szerint arra jó hogy a nagy terhelés a trafóban két tekercsre a lakásba/házba bevezetés két vezetéken történjen. Vélelmemszerint ezzel kisebb a "rézveszteség".
.
A "trafók" képed arról árulkodik hogy azért ott is előfordul egy helyen mind a három fázis. Szerintem azért mert ott is szükség van nagyobb teljesítményű forgó gépek üzemeltetésére s vélhetően nem minden darab 1fázis/3fázis inverterről működtetnek. :)
Minden esetre aki háztartási körülmények között akar ilyen gépet járatni annak nem marad más lehetőség csak az iverter ill. frekvenciaváltó.
.
Viszont korábban azt írtad: "erről jött be a házba a kábel . erről az 1f trafóról hozták be a 2x115V-t ezért két fázist kaptam ! logikus 1f 115v ---2f 2x115v és 230"v
És csak néztem ki a fejemből: Már a sváboknál is 115V a fázisfeszültség?
Üdv. Laci
0
Hali!
Sztem eltevedtel, itt az "Allamok" tàp-vezetekezeseröl lett volna szo ejtve.
Kari
0
Szia !
"Sztem eltevedtel, itt az "Allamok" tàp-vezetekezeseröl lett volna szo ejtve" :jajj:
Nos, nem! A "bundesrepublik"-ról volt szó.
L.
0
Szia Laci
Igen trafo. Fölül a mókus sütögető x Kvolt és 2x117 volt 100 Amp a bejövő.
Üdv Gyuri
0
Szia !
Egyébként kb. ez a hazai kínálat: http://www.ventil-team.hu/elektromos-atfolyos-vizmelegito/11963.1.chtml
A kisebbek 1 fázisúak. Imponáló a méretük, gyakorlatilag bárhová beépíthetőek.
Laci
0
A legkisebb is 16/20A-s. 32A-s villanyóráról még éppen-éppen elmegy... de persze, vezeték is kell hozzá.
És abból a melegvíz még nem folyik, hanem éppen csak hogy csordogál.
0
Gondolom, van valami fáziskimaradás elleni védelem vagy benne a készülékbe, vagy elő van írva, hogy ilyet csak azzal szabad bekötni.
Vagy ha van FI relé, az is leold, ha kimarad egy fázis, és elemelkedik a csillagpont a nulláról.
Biztos, hogy valamilyen kiegészítő védelem van itten.
0
Szia!
"Egy itthoni átlagháztartás csúcs teljesítményigénye úgy 3 kW körül lehet"
Ez nem kevés kicsit? Egy egyszerű vízforraló is 2kW.
Üdv: Emil
0
Nyilván egy gáztűzhelyes, gázbojleres háztartásra vonatkozik a 3kW... Ahol minden villannyal megy, ott azért gyorsan összejön 15-20A.
0
Szia !
Nem. Arra hogy a legtöbb helyen 15A a bejövő kismegszakító de a 10A sem ritkaság. Régi szereléseknél vagy panelben ez a vezetékekből is adódik amit nem célszerű túl lépni. Még ahol 3x25A van, ott is célszerűen, megfontoltan kell elosztani az egyes csatlakozásokat hogy a napi használat során ne legyen egymást korlátozó terhelés.
Más. Ha családi ház esetén növelni szeretnéd a teljesítményt, egyből azzal találod szembe magad hogy a szolgáltató a telekhatáron létesítendő mérőszekrényt ír elő számodra.
Laci
0
Tudom. Nekem is itt a tetőtartón a három fázis, két szál drótot kéne behúzni és az órát kicserélni, és egyszerűen nem hajlandók rá, mert tétessem át az órát meg faxom. Nemhogy örülnének, hogy több áramot akarnék tőlük vásárolni, mint eddig, még gáncsoskodnak is.
0
Helló
Elvileg MΩ-nak kellene lenni.De lehet hogy amikor hajlították akkor lett valami.
De ha jól számolok 230/50000=4.6mA,itt még a fi-relé sem szólal meg.
Adnék rá külön villanyt és megmérném földhöz az átfolyó áramot.
Mert még az is lehet nyirkos a belseje.
0