Sziasztok!
Egy másik fórumon felmerült, hogy olyan egyfázisú készülékeknél, ahol meg van jelölve az L, és az N a hálózati csatlakozásnál, ott feltétlenül úgy is kell bekötni, mert hibás működéshez vezethet. Védőföldelés nélküli készülékeknél ez egyértelműen lényegtelen, villanymotoroknál ismereteim szerint szintén nem számít. Az általam ismert berendezéseknél csak autotrafóval szerelt berendezéseknél van tudomásom róla, hogy nem mindegy, hol a fázis és hol a nulla. Létezik olyan készülék, ahol ez még gondot okozhat? Gázkazánt emlegettek, hogy annak aztán nem mindegy.
Üdv: Jácint
Sziasztok!
Köszönöm a válaszokat!
Üdv: Jácint
0
Nem tudom mit okoz, Volt olyan UPS ami csak csipogott, ha fordítva volt bedugva. ( konkrét áramkör volt benne, ami nézte a helyes bekötést). A köznapi életben még az izzólámpás áramköröknél okozhat problémát a csere. Az égő ki/be helyezésénél rossz bekötés esetén az égő oldalán lehet ismerkedni az áram káros hatásaival.
A következő eszköz egy DVD volt. Rossz bedugás esetén a zavarszűrő kondenzátor a testre kötötte a fázist, így mégcsak nem is fél 230V hanem a teljes, ment a készülékházra. Addíg nem is volt probléma, míg nem csatlakoztattam egy földelt erősítőhöz kihúzás nélkül. Akkor viszont a csatlakozó kábelen meglátogatta az erősítő bemenetét a 230V.( sajna először az RCA melegpontja érintkezett a "testtel".) Utána jött a jelölgetés, de végül a kérdéses kondenzátort kivettem inkább.
0
Szia !
A DVD történetéhez valószínűleg hozzá tartozik hogy nem európai szabvány szerinti készülékről volt szó.
Álljon itt egy USA-belföldi piacra szánt gép mely messze nem egyedi eset. Lásd csatolmány. Ott és még néhány helyen nincs földelve a hálózat egyik ága sem.
Laci
0
Lehet nem európai szabványos volt, de nem a legolcsóbb, nem nevetlen cimkét viselt, és nem a legkisebb áruházból származott. (akkor miért hirdetik hogy ne hamisítványt vegyél, ha nem lehet kapni másmilyet.) Az viszont nem feltétlen szerencsés akkor sem hogy kettős szigetelésű dolgokban egy alkatrészen keresztül találkozhatsz a fázissal. És ez nagyon sok készülékre igaz. Hogy ez még nem tünt fel senkinek? Azt kellene ráírni nem szigetelt, nem azt hogy kettős szigetelésű.
0
Szia!
Az USÁban ? Dehogynem , van földelés 1930 óta !
azért mert van 115V -s készülék meg 230V-s , ugyanolyan PEN vezetővel van a lakás elosztóig bevive mint nálunk. Onnan meg odaviszed a védővezetőt ahová kell.
Nézd meg a 3 ágú villásdugót is.
0
Szia !
Kéretik elképzelni a szitut amit az életből veszek. A gitáros énekel a mikrofonba amely egy védőföldre is csatlakozó berendezés része, a mikrofon fémháza a védőföldre csatlakozik amennyiben korrekten van bekötve. Van ez az "amerikás" gitárerősítő melyet vagy átkapcsolnak 240V-ra vagy ha erre nincs lehetőség akkor autotrafót tesznek elé, de a lényeg: hogy marad ez az ide-oda kapcsolható földelés ami itt nálunk egy agyrém. Hangsúlyozom, ezen gépek kéteres vezetékkel csatlakoznak a hálózatra! Mindenkinek a fantáziájára bízom hogy mi történhet az előbb leírt összeállításnál.
A hozzám került összes ilyen gépet átalakítottam a nálunk szokásos védőföldes csatlakozásra. Sajnos ezen készülékek zöménél nincs lehetőség a jelföldet felemelni a készülékvázról mert az szerves része a huzalozásnak. Igy az esetleges földhurkot máshol kell megszakítani.
Laci
0
Szia !
Igen, okozhat hibás működést avagy működésképtelenséget. Ez nem jelenti azt hogy e miatt veszéllyel járna az üzemeltetésük. De ha egyszer úgy alakították ki a kapcsolást hogy a csatlakoztatás "polaritása" nem mindegy akkor azt úgy KELL csatlakoztatni ahogyan az elvárt.Ezen nincs mit polemizálni ha csak nem ér rá valaki nagyon ilyesmire pazarolni az idejét.
Laci
0
Szia Jaca!
A feltett kérdés helytálló. Sok esetben a kapcsolási rajzokon jelölve az L-N.De, adódik máris a kérdés, mi történik, ha hosszabítót használunk? Pl. elektromos fűnyiró,magasnyomású automosó , stb. Megjegyzem, hogy sok készülék rendelkezik védő /G/ csatlakozással. Lehet filozófálni, hiszen minden véleményből lehet tanulni, vagy elgondolkozni rajta.
Üdv. welding alt
0
Szia.
Minden kérdés helytálló de mikor értitek meg, hogy ami falba van kötve annál lényeg a fázis/nulla. Ja és komolyabb országokban ahol csak egyféleképpen lehet dugni.
Persze itt van Bálint csodalámpája ami "asztali", de ha zsebre dugja akkor zseblámpa. :)
Üdv.
0
Szia city217!
Értem én, hogy gőzeke, de a neve miért Gizike? Koncetrálj a topik cimére. Itt nincs szó arról, hogyan kell/ene/ bekötni egy adott készüléket. Megbocsáss, de ezt nem tudom komment nélkül hagyni:"Ja és komolyabb országokban ahol csak egyféleképpen lehet dugni." Szaporodnak is rendesen..... ( moderátor, elnézésed kérem).
Üdv. welding alt
0
Szia.
Ha a címet nézem akkor ilyen kérdés fel se merülhetne! Igaz jó tág a cím megfogalmazása, némelyikbe lehet fordítva is dugni!
Én meg nem győzöm leírni hogy nem/igen!
Üdv.
ui:Vannak olyan "komolyabb" országból való dugók amelyikben még biztosíték is van, és van olyan is ami hasonlít a mi földelt dugónkra csak három lába van. Nos ez utóbbinak csak ki kellet törni a középsőt, és már mehetett is a szex. :)
Úgy lenne helyes a kérdés, hogy melyek azok a "H" vagy bármilyen gépek aminél számít a L/N és miért.
0
Szia!
Elméletileg sok transzformátoros tápegységben is lehet jelentőssége. Mert a primer és szekunder tekercsek között lehet (van) kapacitív csatolás is és ha zavar jel van a primer oldalon az átszóródhat így a szekunderre akkor is, ha a mágneskör amúgy nem vinné át. Pl. a toroid transzformátorok szinte mind érintettek, mivel a tekercsek egymáson vannak és a primer jellemzően több sorban, így célszerú, hogy a primer "0 vége" legyen közelebb a szekunder tekercsekhez.
0
Sziasztok!
Igen vannak ilyen készülékek!
Én hőszivattyúval és gázkazánnál találkoztam ilyennel.
Ezekben kivétel nélkül az "egyszerűsitett "tápegység volt .---soros kondenzátor , egyenirányitó, zéner. elkó.
Ezeken a kondi miatt /a nulla miatt is kötött a csatlakozási sorrend.
Ebből jött ki a vezérlő 12v -nem lenne jó ha az pont a 230V-n lebegne !
Sajna az MSZ HD 60364 szabványnak megfelel? --mint "üzemi törpe feszültség " !!
0
Elképesztő, hogy 2017-ben még ilyen gányt bárki is csinálni mer!
Miért nem lehet odafosni egy filléres kapcsitápot? Egy hőszivattyú vagy gázkazán vételára igazán elbírná...
0
Jóval több a hibalehetőség egy kapcsolóüzemű tápnál, mint a kondi dióda meogldásnál. Épp tapasztalom, hogy milyen, amikor a fűtés megdöglik, nem hiányzik, hogy egy kapcsolóüzemű táp is a hibalehetőségeket gyarapítsa. Amúgy demrad kazánban sima 50Hz trafót láttam, ami tökéletes kompromisszum.
0
Üdv!
Ha minőségi alkatrészekből van kiválóan megkonstruálva a tápegység, akkor elég megbízható ahhoz, hogy akár életfontosságú berendezéseket működtessenek vele, nemhogy egy nyamvadt kazánt...
Ehhez képest egy kondis táp hiába egyszerűbb, nem igazán megbízható...
0
Szia!
Szerinted mennyibe kerülhet a gyártó cégnél az XXXX/YY gázkazán ?
Mert elsőre azt mondanám; bolti ár 290 000 Ft -levonva minden "harácsot" a gyártónál nem lépi át a 29000 Ft-t !
Ekkor már spórolni kell az alkatrészekkel --idővel ! Persze a legjobb /rosszabb indulatommal mondom mind ezt. üdv; Atis
0
Szia !
Ilyen egyszerűsített tápokat használnak telefontöltőkbe, és egyéb dugasztápokban is.
Ott miért nem érdekes a csatlakoztatás ?
0
szia:azok mind kapcsolóüzemű tápok,primer-szekunder el van választva
Bálint
0
Szia!
Vannak olyan ketyerék, ahol spórolási okból a fázis oldalon van csak teljesítmény mágneskapcsoló/relé... Itt azért nem mindegy, hogy hova teszed, mert ha a nullát szakítja meg, akkor kikapcsolt állapotban is lehet fázis potenciálon eleme...
Kapunyitónál is láttam ilyet már sajnos. Meg villanysütőnél, főzőlapnál.. De hűtőgépnél a leolvasztó fűtés is csak egyik oldalon szokott megszakítva lenni, pedig párás helyen van. Persze ott a FI relé, de jobb a békesség...
Működni működik fordítva is, de biztonság mindenek előtt...
0
Szia!
A biztonsági szempont oké. Engem most kifejezetten olyan esetek érdekelnek, ahol a fázis és a nulla működési problémákat okoz, mint pl az ionizációs lángőr.
Üdv: Jácint
0
Szia !
Kérdés az, hogy miért merül fel a kérdés ?
Adott egy elektromos berendezés, annak helyes bekötése.
Ha a készülék fix bekötésű, akkor nem kerül semmibe helyesen bekötni.
Ha a készülék dugvillás, akkor meg nincs mit bekötni, és nyilván mindegy a csatlakoztatás iránya.
0
Szia!
A kérdés egy beszélgetés során merült fel, mert vannak emberek, akik filccel megjelölik a dugót és az aljzatot is, melyik oldalon van a fázis. Én inkább szakmai oldalról voltam kíváncsi, ha egy készüléken fel van jelölve a fázis helye (pl nézzünk egy keringetőszivattyút), akkor mennyire lehet kényes, hogy valóban oda kerüljön a fázis, hiszen lehet akár dugvillával is ellátni. Pl javítottam automata kávéfőzőt, mosógépet is, ahol szintén fel van tüntetve a fázis és a nulla helye, de dugvillával van ellátva, itt egyértelmű, hogy mindegy, hová kerül a fázis. Egy gázkazánt is el lehetne látni dugvillával, de ezek szerint ott valóban számít, hogy hová kerül a fázis.
Üdv: Jácint
0
Szia !
Mindent el lehet látni dugvillával, viszont ha tart valaki egy "szabályt" akkor azt veszi alapul, hogy ami gyárilag dugvillával szerelt az dugvillás és vagy fix bekötésű is lehet (gondolok itt egyértelműen a villanysütőkre).
Ami gyárilag nem dugvillás, az pedig fix bekötésűnek kell kezelni minden esetbe.
A gázkazán jó példa hiszen kábel nélkül árulják, és nem a mobil eszközök csoportjába tartozik, hanem fix telepítésű.
Egyébként nagyon kis százalékban van olyan berendezés, ahol számít a helyes sorrend.
A L-N jelölés inkább a hálózati csatlakozás pontját jelöli, nem a felcserélhetetlen sorrendet.
0
Szia.
Sőt még az indukciós főzőlap se szereti ha fordítva dugják.
De a magyar az a csokira rögtön dugót szerel. :)
De nem kellene felébreszteni a Bálintot, mert neki van egy csodalámpája, ami szintén kényes s dugásra. :)
Üdv.
0
szia_ bizony, érintőkapcsolós fényerőszabályzóval
Bálint
0
:)
Bálint.
Ünnep lévén már ittam eleget, de a mások oldalra dőltem. Megoldanád hogy lássam is, mert így fejjel lefelé látom.
Az hogy te mit buherálsz mit hova kötsz a magánügyed, de ha fontos lenne neki a fázis akkor fix hogy fix lenne! :D
Üdv.
0
szia: ez egy asztali lámpa!
S566 dimmer IC-vel
Bálint
0
Zoli
Szia!
Gázkazán ionizációs lángőr, nem állja a tréfát fixen illik bekötni
0
Szia!
Az ionizációs lángőr miért?
Üdv: Jácint
0
Szervusz Jaca!
A lángőr (nullája) alsó potenciálja a "védőföld" a gyujtóláng elektódán.
Fordított bekötés esetén a nulla és a védőföld közötti potenciált kellene a lángőrnek "vezetni"
Üdv:
exGelkás
0
Szia exGelkás!
Köszi! Akkor ez gyakorlatilag a gyártók anyagspórolása.
Üdv: Jácint
0
Szervusz Jaca!
Tulajdonképen az!
5-10 mikroamperért nem tesz bele egy cca.300V-os szekunderű trafót.
Üdv:
exGelkás
0
Szia!
Van olyan, ahol trafó van benne, de ritka. A szép az, hogy az is megszakadt... :)
0
Szevasztok!
Volt már vagy 15 éve, hogy az egyik kollégám hívott el, hogy nézném már meg, hogy mi az oka annak, hogy a kazánja minden próbálkozásnál lenyomja a fi relét. A csatlakozás dugaszos volt.
Az lett a megoldás, hogy a dugót meg kellett fordítani.
Hogy eredetileg milyen irányban volt bedugva, arra nem lehetett fényt deríteni, nem emlékeztek rá.
A kazán típusára nem emlékszem, azt hiszem, hogy kondenzációs kazán volt, és nem őrláng volt benne, hanem elektronikus gyújtás.
0
Üdv!
Kenyérpirítóm verte a fi relét ha fordítva dugtam be. Leselejteztem.
0
szia:gázkazán,fényerőszabályzós lámpa, hőtárolós kályha biztosan.
Bálint
0
A gázkazánok varázslatosak: sosem értettem miért kell ennyire elbonyolítani...
A lángőr csak akkor kényes, ha a hálózati feszültséget használja: 10nF X2 (sokszor csak 400VDC) kondival mindenképp a fázist kéri, mert ugye a készülétest a védőföldön van.
De: több készüléknél is láttam már, hogy a gázmágnesszelep tekercsének belső fém gyűrűjére (belül) rá van ponthegesztve a menetkezdet és a védőföldről(!) működik. A leírásban is benne volt, hogy működésképtelenség esetén fordítsuk meg a dugvillát - merthogy azzal szállították...
Ehhez persze nem tehetsz fel FI relét (ÁVK-t).
0