Ha már szóba került -az előző írás kapcsán- a távirányító, akkor most nézzük meg hogyan lehet egy egyszerű módszer segítségével megállapítani azt, hogy működik-e.
Nem kell hozzá más, mint egy digitális kamera. Ugyanis a digikamerák érzékelik az infravörös fényt.
Mivel napjainkban nagy népszerűségnek örvend a telekommunikáció, ezért sok háztartásban megtalálható már a mobiltelefon, ami többnyire kéznél is szokott lenni, ezért jól használható erre a célra.
Természetesen egy olyan telefon kell ami rendelkezik kamerával. De ha ez nincs akkor jó bármilyen digikamera, digifényképező.
A dolog roppant egyszerű, irányítsuk a távirányítót a kamera felé és nyomjuk meg a távirányítón valamelyik gombot.
A kamera által mutatott képen látni lehet a kibocsátott fény villogását.
Ha pl. voltak a távirányítón nem működő gombok, akkor "javításuk" után ezzel a módszerrel azok működését is könnyen letesztelhetjük.
Természetesen ezzel a módszerrel NEM lehet 100%-an megállapítani azt, hogy a távirányító valóban jól működik-e.
Ez csak azt mutatja meg, hogy az infra működik-e, azt hogy pontosan azt az információt küldi-e ki, amit valóban kell, azt nem lehet ebből megállapítani.
Azonban az esetek döntő többségében ha már láthatóan kiküld jelet, akkor az a távirányító jónak tekinthető.
Kiegészítés: Ez a módszer csak régebbi vagy olcsó, nem infraszűrős kamerákkal működik!
Comments
Sziasztok
Én is a telefont használom de erre saját magam jöttem rá amikor fényképezni akartam valakit és felém mutatta a távirányítót láttam hogy villog. :)
0
A dolog csak régebbi vagy olcsó, nem infraszürös kamerákkal müködik. (Technikai háttér: amennyiben nem szürjük ki az infra hullámhosszát, a kék ég fehéres lesz a képeken, és a színek sem lesznek igaziak....)
1
Köszönöm a kiegészítést, bevésem a szövegbe.
1
Sziasztok!
A kamerás idők előtt kisrádióval próbáltam, természetesen a jel frekvenciáját az sem ellenőrizte, de gyakori távoknak a kattogásából a kód hibát is lehetett sejteni. Középhullámon adó mellé, csendes részre kell hangolni és a távirányítót szorosan mellette tartva kell nyomkodni a gombokat. A kamerás telefonok korában persze már sokkal egyszerűbb.
Szerintem nem csak digitális kamerával működik, eddig bármilyen kamerával sikerült ami a kezembe akadt, akár a műhelyben, akár ügyfélnél. A rögzítés analóg vagy digitális módjának nincs köze a készülék infra érzékenységéhez. Fényképezőgép esetében helyénvaló a "digitális" megkülönböztetés, még mielőtt valaki hagyományos filmes gépre gondolna. Tényleg! Az látja? A kérdés persze elvi, diagnosztikára lassú és drága módszer lenne.
Amire doggy gondol, az szerintem az UV (ultra ibolya) szürő és nem infra. Pont a fiatalabb kamerák használják az infra érzékenységet éjszakai módban infra LED megvilágítással.
1