Ott kezdődik a történet, hogy szinte akaratom ellenére sikerült az ebay-en leütnöm egy Tektronix 2246 szkópot. Lefekvés előtt tettem rá egy kisebb összeget (120 dollárt), abban a biztos tudatban, hogy biztos felüllicitálnak majd, mert ezek a cuccok 200 dollár alatt nem igazán szoktak megállni. Reggel megdöbbenve láttam, hogy én vagyok a nyertes. Örültem is meg nem is, mivel a szállítási költség több volt mint a szkóp vételára, szóval kicsit szívtam a fogam. Ezen a héten hétfőn kaptam meg a szkópot. Sajnos még rávertek jó sok ÁFA-t is a buzi vámosok.
Tudtam, hogy eléggé elhanyagolt állapotban van az ebay-en látott képek alapján, de amikor kinyitottam a csomagot majdnem elsírtam magam. Ennyire legyalázott állapotban nem igazán láttam még szkópot, mint amilyenben ez volt.
Koszosabb volt mint a képek alapján gondoltam. A hordfül egyik oldali rögzítő tárcsája eltörve, a hátsó műanyag takaró egyik sarka eltörve. Egyértelműen látszott, hogy leejthették, talán nem is csak egyszer. Egyéb olyan sérülések is voltak rajta, amiből látszott, hogy nagy ütéseket kaphatott. Ráadásul az összes előlapi forgatógomb lötyögött, lehetett érezni, hogy nem forgatnak semmit, az egyik ki is esett szállítás közben. Attól féltem, hogy hiányzik a komplett panel amiben a potik vannak. Gyorsan kinyitottam és akkor láttam, hogy megvan a panel, csak valószínűleg szintén a mostoha bánásmód miatt elmozdult a helyéről és a forgatógombok lecsúsztak a potik tengelyéről. Visszaraktam a helyére meg a gombokat is rátoltam a potikra. Nagyon féltem az első bekapcsolástól és a félelmem jogos is volt. Egyetlen szervíz üzenet volt a képernyőn, hogy tekerjem az összes VAR gombot a gyári kalibrált állásába. Mivel már eleve oda voltak tekerve, ez nem jelentett sok jót. Hagytam kicsit bekapcsolva, aztán elkezdett feléledni a cucc. Megjelentek egyéb feliratok, elkezdett futni az önkalibráló program. Végül kigyulladtak a LED-ek is az előlapon ami eddig tök sötét volt. Na ekkor kezdtem reménykedni, hogy nem egy halom hulladékot vettem. Végül gyakorlatilag feléledt a cucc. Kalibráló jellel meghajtva szépen rajzolta a négyszög hullámot és a readout is működött. Látszólag annyi gond volt csak, hogy még mindig azt jelezte, hogy a VAR gombok nincsenek a kalibrált állásba tekerve, pedig ott voltak. Később viszont a kiírt feliratok karakterei kezdtek elromlani. Hiányzott egy részük meg hasonló dolgok. Kicsit próbálkoztam még ki-be kapcsolgatni a műszert, de nem javult a helyzet.
Jobban megnézve a felső CPU kártyát, észrevettem, hogy a rajta lévő 2 db gombelem körül oxidációs nyomokat lehet látni, mint amikor kifolyik az elem és szépen megeszi a fémeket. Kipiszkáltam az elemeket és valóban szét voltak folyva. Így nem tehetem mást, kivettem a panelt és amennyire tudtam megtisztítottam az oxidtól és savmaradványoktól. Kiforrasztottam néhány passzív alkatrészt, volt amit cseréltem is mert gyakorlatilag leszakadtak a kivezetései.
Átmostam az egész panelt izopropil alkohollal és WD-40-el. Átforrasztgattam és csipogóval leteszteltem a gyanúsan kinéző forrasztásokat, vezető sávokat. Szerdán értem el odáig, hogy elkezdhettem újból összeszerelni a műszert. Persze szépen kitisztítottam előtte a portól. Előlapot, gombokat, a házat megtisztítottam. A törött műanyag alaktrészeket összeragasztottam, így a hordfül is ellátja a feladatát. A kifolyt 1,5 V-os sorba kötött elemek helyett mivel az egyik elemtartó is széttört beraktam egy 3V-os lítium gombelemet ideiglenesen.
Féltem tőle, hogy nem fog elindulni vagy egyéb problémák jönnek elő, de meglepetésemre és nagy boldogságomra az első bekapcsoláskor teljesen rendben elindult a szkóp. Megcsinálta a kalibrálást és szerencsére megszüntek a korábbi problémák is. Gyakorlatilag teljesen jól működőnek látszott. Kipróbáltam mind a négy csatornát, a mérések egy részét és minden rendben volt.
Most csütörtökön akartam készíteni néhány képet róla bekapcsolat álapotban, hogy elküldjem egy ismerősömnek, de pár perc használat után megint elkezdtek elfogyni a feliratok a képernyőről.
Kezdtem kicsit ideges lenni, hogy bújhatok megint bele a fotózás helyett, de nem volt más választásom. Nézegettem a nem egyszerű áramköröket és vakargattam a fejem. Egy-két trimmert megtekergettem aminek köze van a readout-hoz, de nem változott semmi. Jobb ötlet híján a digitális kártyát kezdtem vizslatni, amelyiken a kifolyt elemek voltak. Tapogattam az IC-ket, hátha a nyomkodásra kiadja, hogy hol van esetleg valami kontakt hiba. Szerencsére rátapintottam a lényegre. Egy 24 lábú pókot tapogatva sikerült mindenféle sormintákat varázsolni a képre, de további macerálásra egyszercsak megjavult az összes kiírás. Először arra gondoltam, hogy itt is dolgozott a sav, így újabb öblítést végeztem alkohollal ezen a területen. Viszont az újbóli bekapcsolás után megint rosszak voltak a feliratok. Az IC tapogatásával sikerült újból ákom-bákomokkal telepakolni a képernyőt, de most már nem működött a korábbi kézrátételes gyógyítás.
Elővettem a kapcsolási rajzot, ami ugyan nem teljesen passzol ehhez a szkóphoz, de ez a rész szerencsére megegyezett. Sikerült megtalálnom a 24 lábú IC-t a rajzon, ami a CHARACTER DOT POSITION ROM hangzatos címet viselte. Elkezdem rövidzár vizsgálóval nézni az IC kapcsolatait a hozzá tartozó egyebekkel és rövidesen találtam egy összekötést ahol nem sípolt a műszer. Gyorsan forrasztottam egy darab drótot a két pont közé és bekapcsoltam a szkópot. Az történt, amit reméltem: tökéletesen működött minden kiírás.
Kivettem a drótot és összeforrasztottam a problémás kivezetést az elmenő vezető sávval. Nem lett nagyon szép, viszont legalább működik a cucc.
Ezután nem volt más hátra, mint újból bedobozolni a szkópot és végre kezdődhetett a fotózás. Ízelítőűl berakok pár képet arról, hogy néz ki a szépség:
A rendberakás után egész kúltúráltan néz ki a műszer. Nagyon jó, szépen fókuszált képe van. Nagyon boldog vagyok, hogy sikerült pár nap alatt rendberaknom és most van egy csúcsszuper szkópom.
Köszönöm, hogy elolvastátok a kis beszámolómat.
Szia Big Blaster !
Most olvastam a javításról szóló cikkedet , lehet már el is felejtetted .
Gratulálni szeretnék én is mint a többi kolléga aki valóban tudja értékelni a hozzáértést és kitartást !
Szeretném megkérdezni , ha van időd egy Hameg 1005 karbantartását , rendberakását el tudnád e vállalni.
Üdv lm
0
Szia!
Nagyon ritkán járok erre felé, így csak most olvastam a hozzászólásod. Gondolom, már aktualitását vesztette a kérdés. Ha mégsem, akkor jelezd és megbeszéljük a dolgot.
0
Szervusz !
Sajnos nem láttam a számomra kedvező választ , még aktuális lenne a segítség .
Mostanság jobban ráérek .
Mailcímem lmisi1437@t-online.hu
M:304/5731975 ha megcsörgetsz visszahívlak .
Előre is köszönöm
Üdvözlettel lm
0
/átmásoltam a fórumra is http://elektrotanya.com/?q=hu/content/tektronix-2246, inkább oda kérek válaszokat, köszönöm/
üdv,
Én is begyűjtöttem egy ilyen műszert egy itteni kollégától és segítséget szeretnék kérni a javításához.
Probléma: a readout és a jel néha elég rondán keveredik
Szimptómák: villódzó kiírások (alja/teteje nem mindig van meg), láthatóan darabos jelalak, és időnként egyéb rondaságot is produkál: az intenzitást szinte kicsutkázza (a potikkal már csak minimális mértékben állítható) és a kép "beszőrösödik"; de van mikor intenzitás-hiba nélkül is előfordul ez.
Mikor még reagál az intenzitásra, és leveszem a readout-ot, a jel elég jól kivehető (bár a vízszintes vonalak még akkor is kicsit vastagnak tűnnek)
A tápegységben úgy nézem ki lettek a kondik és mintha pár egyéb is cserélve, többnyire jók a feszkók is: +/-5V helyett 5,2.. bár a -15 helyett -16 - -16,5V van.
(csatolt képeken a kalibráló-jel, csak a trigger nem állt még rá)
0
Szép munka! Én a 2445(A)-kat illetve -65B-ket nézegettem, de nem is mertem még belevágni, meg pénzem se volt (most sincs) rá :(
Egyre tuti beruházok úgyis, ha lesz miből, mert nagyon tetszenek - sokkal jobban, mint akármelyik LCD-s csilli-villi gép…
0
Köszi. :-)
Régen a műhelyünkben is volt egy 2465 vagy ahhoz hosanló szkóp. Már nem emlékszem pontosan, mert kb. 20 évvel ezelőtt volt ez. Rám is igen mély benyomást gyakorolt a szerkezet. Szerintem egy lakás árába került amikor megvették a '90-es évek fordulója körül.
Én is jobban kedvelem a hagyományos katódsugárcsöves műszereket. Ezek a modern LCD-s tamagocsik olyanok mellettük mint valami játék (pedig azért nem rosszak ezek sem). :-)
0
Gratulálok a szkópodhoz! Csak egy kis apróság: A gombelemekre forrasztgatásnak könnyen nagy pukkanás a következménye. Én már jártam így majdnem pórul :).
Feri
0
Köszi a figyelmeztetést. Megpróbáltam nagyon gyorsan forrasztani, hogy ne melegedjen fel az elem, szerencsére nem lett pukk belőle. :D
0
Gratula Big B.!
TEK. forever!
Én is most szereztem be 1 2235A-t.
Szuper, minden funkció műxik, és mindez 25 kHUF-ért,szinte vadi új állapotban!
Hogy mi kell...? Jó megérzés, szerencse és némi hozzáértés...
Örülök neki, mint majom a farkának,
Ez is "B"-s, ami eredeti sorozat.
További sikereket
Lajos.
0
TEK rulez foreva! :bow:
Ügyes vagy, ha ilyen olcsóért tudtál szerezni egy ilyen jó kis műszert. :oke:
Egyébként nekem is van egy 2235. Mostanában kicsit hanyagolom, amióta megvan a 2246, de egyébként korrekt kis műszer az is.
Üdv:
B.B.
0
Szia!
Gratulálok, szép munka és a leírás is kíváló!
Köszönjük!
0
Köszönöm. Örülök, hogy tetszett.
0
Szervusz Big Blaster!
Gratulálok!
Mázlid is van, meg türelmed, ami meghozta a gyümőlcsét.
Igen szép darab, egy darabig nem lesz gondod a mérésekkel.
Egy ilyen bánásmód után, nem nagyon fogsz kontakthibákat találni benne a későbbiek során sem. :)
Üdv:
exGelkás
0
Igen, szerencsém volt, hogy nem volt komolyabb gond vele. Láttam a panelen korábbi javítás nyomait, lehet, hogy nem boldogultak vele, aztán gyakorlatilag szemétként kezelték a műszert.
Azért jó dolog, hogy ezeket a Tek szkópokat úgy tervezték, hogy 30g-s ütéseket is kíbírjanak. Nem biztos, hogy más gyártó cucca is ennyi hibával túlélte volna azt, amit ez kaphatott.
Ez egy igazi álom műszer. Még most is csodálkozok, hogy 25 évvel ezelőtt miket tudtak már csinálni az óperenciás tenger túlpartján. :-)) Nem sok jobbat tudnék elképzelni magamnak.
0
Szervusz Big Blaster!
Érdemes megnézni a gépkönyvben, hogy a most berakott CR2032 helyén, eredetileg, nem aksik voltak-e!
Nehogy az legyen az eredeti hibája, hogy az azonos kinézetű aksikat valami jóember elemekre cserélte valamikor, egy mókolás során, amik persze nagyon útálták a töltési állapotot.
Üdv:
exGelkás
0
Köszi a figyelmeztetést. Ezt már néztem a brossúrában. Ami érdekes, hogy az én szkópomat 1Y opcióval szállították, ami azt jelenti, hogy ez a katonai kivitel kereskedelmi verziója. A brossúra szerint ezeket gyárilag ezüst-oxid gombelemekkel szerelték líthium helyett. Na ebben pont ilyen ezüst-oxid elemek voltak. 391 a típusszámuk. Egyébként vajon miért használtak ilyen ezüst-oxid elemeket?
0
Szervusz Big Blaster!
Ahogy én nézem, a hosszabb élettartam lehet az oka. Szerencsére egy elég elterjedt típus, nagyon sokan gyártják.
Üdv:
exGelkás
0