You are here

DIGITÁLIS ZAJCSÖKKENTÉS

VSP94x5B, 94x7B OPTIMUS Color Decoder and
Scan-Rate Converter





DIGITÁLIS ZAJCSÖKKENTÉS



Zajmérés (NM)

Mivel a zajcsökkentési algoritmusok rendszerint csökkentik a kis zajú képek minőségét, rendkívül kívánatos egy zaj adaptív mechanizmus alkalmazása, ami a gyenge minőségű (zajos) képekben nagyobb, míg a jó minőségű képekben kisebb korrekciókat végez. Ezen mechanizmus vezérlése céljából szükséges a zaj nagyságának folyamatos mérése.

A zajmérési algoritmus eredménye a bemeneti jel tényleges zajszintjétől függően a zajcsökkentési feldolgozás paramétereinek megváltoztatására használható. A zajmérést a TV mikrokontrollere végzi, amely folyamatosan olvassa a zajszintet (NOISEME), és ezen értéktől függően (0 = nincs zaj, ...126 = erős zaj) különböző paraméter sorozatokat küld a VSP94xxB zajcsökkentő regisztereibe. A 127-es érték túlcsordulási állapotot jelöl, amely meghiúsult mérést jelent.

A zajszint értéke számos félkép zaj jellemzőjének átlagolásával kerül meghatározásra. A zajmérés szempontjából figyelembe vett sort a NMLINE paraméter határozza meg. Ha a NOISEME mindeddig még nem olvasott aktuális adatokat tartalmaz, egy új NMSTATUS állapot kerül beállításra. Olvasáskor az NMSTATUS mindig újraindul.

Az NMLINE paraméter tehát meghatározza azt a sort, amely a VSP 94xxB-ben használatos a mérés számára. NMLINE=0 esetén az A félkép 2. sora és a B félkép 315. sora kerül kiválasztásra. NMLINE=3 esetén, az A félkép 5. sorának és a B félkép 318. sorának kiválasztása történik meg. A mérési pozíció (NMPOS), valamint az érzékenység (NMSENSE) szabályozható.



Zajcsökkentés

A 2-39. ábra a változás-adaptív időbeli lefolyású zajcsökkentés blokkdiagramját szemlélteti. Az időbeli lefolyású adaptív változójú zajcsökkentés szerkezete ugyanaz mind a luminancia (Y) mind a krominancia (C) jel esetén. A zajcsökkentést az NRON jel engedélyezi.


2-39. ábra: Időbeli lefolyású zajcsökkentés


A bemeneti jelben előforduló változásoktól függően a Ky (Kuv) változási tényező a 0 (= nincs változás) és a 15 (= maximális változás) közötti értékeket vehet föl a változás érzékelő révén. A krominancia szűrő szempontjából a változási tényező vagy a Ky (amikor a luminancia változás érzékelő kimenete érvényes, ekkor TNRSEL=0), vagy a Kuv (amikor a krominancia változás érzékelő kimenete érvényes, ekkor TNRSEL=1) lehet. A visszacsatolási útvonal késleltetése a teljes kép vagy a félkép késleltetés (TNRNR4YM, TNRNR4CM)

A luminancia és krominancia vezér csatorna (MASTER NR) számára a változás-érzékelő teljes kép, vagy félkép alapú lehet (TNRMD4YM). A rekurzív szűrőt ugyanarra az algoritmusra kell beállítani (TNRNR4YM, teljes kép vagy félkép alapú szűrés). A krominancia változás érzékelés mindig a zajcsökkentés késését használja (TNRNR4CM). A segéd csatorna (SLAVE NR) esetén a változás-érzékelés késleltetése és a zajcsökkentés nem választható ki elkülönülten a luminancia és a krominancia számára. Akár teljes kép, akár félkép késleltetés használatos, mindig TNRNR4YS választódik ki.

2-19. táblázat: Megengedett kombinációk a Master NR számára

Y Noise Reduction = Y zajcsökkentés
C Noise Reduction = C zajcsökkentés
Settings Y = Y beállítások
C uses C Motion Detection = a C feldolgozás C változás érzékelést használ
C uses Y Motion Detection = a C feldolgozás Y változás érzékelést használ
Field based = Teljes kép alapú
Frame based = Félkép alapú
Not available = Nem áll rendelkezésre

2-20. táblázat: Megengedett kombinációk a Slave NR számára

Y Noise Reduction = Y zajcsökkentés
C Noise Reduction = C zajcsökkentés
Settings Y = Y beállítások
C uses C Motion Detection = a C feldolgozás C változás érzékelést használ
C uses Y Motion Detection = a C feldolgozás Y változás érzékelést használ
Field based = Teljes kép alapú
Frame based = Félkép alapú
Not allowed = Nem engedélyezett

A mozgásérzékelő kimenete a TNRCLC és TNRCLY paraméterek felhasználásával súlyozásra kerül. A 2-41. ábra által szemléltetett műveleti táblázatban (LUT) a bemeneti értéktartomány 8 szegmensre van felosztva. Minden egyes szegmens számára egy előre definiált görbe-karakterisztikát határoztak meg. A görbe-karakterisztikák luminancia esetén a TNRYSx paraméterrel, míg krominancia esetén a TNRCSx paraméterrel programozhatók. A görbe kezdetét a TNRSYY (TNRCSS) paraméter definiálja az utolsó szegmens végén. A teljes görbe megszerkesztése most a 6-os szegmens végének a 7-es szegmens elejéhez való csatlakoztatásával történik, és így tovább. Ky (Kuv) negatív értékei nem értelmezhetőek, ezért nullánál vágják őket. Az eredmény a 64 változási érték 16 Ky (Kuv) értékre való folyamatos leképezése.


2-40.ábra: Előre definiált görbe karakterisztikák a LUT számára


2-41. ábra: A LUT szegmensei


Forrás: VSP94xxB_Noise_Reduction.pdf
Ez cikk pdf formátumban: VSP94xxB_digitalis_zajcsokkentes_[ET].pdf

Comments
lapatnet
lapatnet picture
*

Üdvözlet Fülesmester !

Köszönjük a leírást! A mostanában születő gyerekek mire felnőnek el sem fogják hinni, hogy a televizió nem egy 5 cm vastag lapos valami volt.

0

exGelkás
exGelkás picture
*

Szervusz Fülesmester!
Köszönjük szépen, ezt az igen érdekes anyagot, bár ebéd után olvasva, egy kicsit nehezen emészthető.
Mivé lett a mezei AGC.
Üdv:
exGelkás

0

Fülesmester
Fülesmester picture
*****

Szia Gelkás!

Váljék egészségedre az ebéd! :)

Ezt csak érdekességnek szántam, mivel nem mindenki tanult erről az iskolában.
Nem árt, ha van némi elképtelésünk arról, hogy manapság mi is történik a jellel az IC-k belsejében. :roll:

Ezt a témát alaposan alá lehetne támasztani matematikával is, és akkor tényleg nehezen emészthető lenne. :yes:

Nem tilos többszöri nekifutásra megemészteni! :beer:

Üdv:
Fülesmester

0

exGelkás
exGelkás picture
*

Szervusz Fülesmester!
Nem sok van, már hátra az analóg műsorszórásnak, minden eddigi vételismeretünk elavult lesz. Meg kell ismerni az új technikákat, és az én koromban, ez itt a legjobb forrás, valamint a neten található információk. Sajnos az iskolákból, már kinőttem.
Emésztem, és próbálom memorizálni az új rövidítések, mozaikszavak jelentését.
Üdv:
exGelkás

0

gbenyov
gbenyov picture

Hello,

Végülis a zajcsökkentésnek nincsen köze az átvitel analóg, vagy digitális formájához. De azért van egy előnye a digitális átvitelnek: nem kell digitálissá alakítani, mert az maga is. (hi)

Én két-féle video-kép zajcsökkentés ismerek:

-RFNR azaz RealFrameNoiseRejection, azaz a valódi (1 db. képkocka) zajának csökkentése. Itt nagy csodák nem lehetnek, mert mindenképpen akár a finom részletek elnyomásában, vagy idegen részek beépülésében, ennek látható nyoma lesz. Persze azért, ha ilyen finoman csináljuk, mit a fenti -hasznos- cikkben írják, szépül a kép. Tisztán analóg eszközökkel is megcsinálták már eddig is.

-IFNR azaz InterFrameNoiseRejection, azaz a képek egymásutáni sorozata azonos képpontjainak -okosan képzett- kiátlagolása. Ezt sok, egymásutáni képpel lehet csinálni, mozgás nélküli képeken fantasztikus minőség javulással. Itt sem történnek nagy csodák, mert a képrészletek nem állnak meg. Persze a fenti cikkben erről is szó van. Ezt csak digitális (sok-kép tárolós) eszközökkel lehet megcsinálni.

Muszáj leírni: a zaj a digitális átvitel gyilkosa! A véges sávszélességű átviteli (digitális) csatornát, megterheli egy végtelen sávszélességű, teljesen felesleges dolog: A ZAJ.

gbenyov
0 Hz és az UV fény frekvenciája között minden érdekel...vagy tovább is?
Ráadásul "szőkén" okoskodok és valamilyen ismeretlen hatású pontokat is gyűjtök.

0