Azt hiszem, ezzel a szerkezettel már többen szembekerültünk.
Nekem is van egy ilyenem, alacsonyabb frekis jelek vizsgálatára eddig egészen jól bevált, impulzustechnikai méréseknél (fel-lefutási idő) viszont megszívatott párszor.
Csúcsot akkor dobott, amikor a legnagyobb szükség idején egyszerűen eltűnt róla a sugár.
Közelebbről megvizsgálva látszott, hogy ott van az, csak az ernyő legalján tartózkodik, ahonnan semmi módon nem lehet előcsalogatni, a függ. eltérítésre pedig egyáltalán nem reagál.
A Tanya-féle doksi alapján méregetve (Isten áldja meg, aki feltette!) az Y előerősítő feszültségei rendben voltak, a meghajtó foknál viszont holdbéli értékek adódtak (pl. + helyett - polaritás). Végtranyák ki (KT akármi típus), mér: rendben. Vissza: pár percet működik, majd ugyanez.
Nem akarok senkit sem untatni, lényeg, hogy némi kutakodással és istenkáromlással kiderült, hogy igen aljas hibáról van szó:
valamelyik beste dög, ahogyan melegedett, a kollektor-bázis átmenetén "átszúrt", ezután persze - a kihűlésig - többé nem működött, és magával vitte a meghajtókat is. (Érdekes, hogy a hiba az Y végtranzisztoroknál jelentkezett, pedig ezek igénybe vétele a kisebb.)
Csere, de mire?
A meghajtókat BC182C-vel helyettesítettem, a holdbéli végtranzisztorokat végső kétségbeesésemben egy kukázott színes TV színmeghajtójából származő BU871-ekkel (ezek bekötése szerencsés módon megegyezett az eredetivel, csak némi mechanikai berhelés volt szükséges, vö. rögzítőfurat körről, oválissá alakítása) váltottam fel.
Ettől nem csak megjavult a szerkezet, de az impulzus-átvitele is sokkal jobb lett.
Ezen fellelkesülve kicseréltem a bemeneti FET-et is egy BFW19-re.
Eredmény: az impulzus-átvitel olyannyira megjavult, hogy egy 74HC sorozatú IC felfutási ideje is, ha nem is mérhetővé, de láthatóvá vált a képernyőn.
Remélem, a fentiekkel - különösen az alkatrész-helyettesítés kapcsán - tudtam néhány hasznos tippet adni azoknak, akik egy ilyen kis szörnyeteg javítására "vetemednek"!
Szia Thanatos!
Gratulacio a szerencses javiatshoz!
"..Eredmény: az impulzus-átvitel olyannyira megjavult, hogy egy 74HC sorozatú IC felfutási ideje is, ha nem is mérhetővé, de láthatóvá vált a képernyőn."
CSak egeszen halkan jegyeznem meg, hogy;
Nem szandekom a kötekedes, de az a "gyanda sanum", hogy ez inkabb az impulzus elek lassubba tetelet jelentheti_ különben aligha lesznek lathatobba_fölteve, hogy a csö körül minden valtozatlan maradt_...
Kari
0
(remélem, a "Szia, Kari"-t odaírja magától, még nem ismerem annyira ezt a rendszert, azt sem tudtam, a cikk, illetve a válasz hol jelenik meg, ezért is reagálok megkésve.)
Ami a lényeget illeti: én sem igen akartam elhinni, de tényleg látszik. Nyilván rosszul fogalmaztam: arról van szó,hogy én egy EX-OR kapuból, és az egyik bemenete elé kapcsolt meghajtóból álló tűimpulzus-előállító áramkört mércsikéltem: a kapu kimenetén nyilván a meghajtó összes holtidejének megfelelő szélességű L impulzus jelenik meg, no, ezt/ezeket sikerült detektálni.
A csőnek a TV-képcső buherálás szabályainak megfelelően csak a fűtőfeszét emeltem meg kissé, mivel a fénye az évek során némileg megkopott.
Szóval, ennyi történt. Kösz a választ: Thanatos
0