You are here

Sorkimenő teszter

Előbb-utóbb mindenki (legalábbis aki TV-t javít) találkozik olyan sorkimenővel, ami bizonytalanul (leginkább sehogy sem) működik. Mivel nekem is sikerült egy ilyen esetbe belefutnom, utánanéztem, hogy milyen lehetőségek vannak az alkatrész tesztelésére.

1. Legjobb teszt a készülékbe beépítve
Kissé ortodox nézőpont, de bombabiztos. Ha a sasszi többi része működőképes, van sorimpulzus a sorvégfok tranzisztoron, van B+, a sorvégfok tranzisztor jó, akkor kell lennie nagyfeszültségnek.

2. HR teszter

Ez egy a HR által gyártott professzionális teszter. A készüléken kívüli kipróbálásra ez a legjobb megoldás, viszont az ára sajnos húzós, újonnan 30ezer forint körül van, de még használtan is 20ezer körül kapható, ha van. Sajnos több forrás szerint is néha hamis értéket ad vissza, jónak mutatja a hibás példányokat is. „Valódi” üzemmódban hajtja meg a sorkimenőt, így a nagyfesz rész is tesztelhető

3. Ring teszter
Több változata is ismeretes, de a legnépszerűbb a Dick Smith Electronics féle, amely itt a tanyán is szerepel. Alacsony feszültségű impulzusokat küld a sorkimenő primer tekercsbe, két impulzus szünetekben figyeli a csillapított rezonancia amplitúdóját. Azon az elven működik, hogy menetzárlat esetén a transzformátor Q-ja (jósági tényező) jelentősen csökken. Sajnos csak bizonyos hibák detektálására alkalmas, konkrétan a menetzárlatot lehet vele felismerni.

4. Különböző szintetikus megható áramkörök
Több ilyen is van a neten. Csak egy példa:
http://www.repairfaq.org/sam/flytest.htm#flym2

Ez egy jó kompromisszum a 3 és az 1 pont között. Az áramkör akkora impulzusokkal hajtja meg a sorkimenőt, hogy mérhető nagyfeszültség jelenik meg a kimenetén ívet húzva, így működőképessége ellenőrizhető

Itt most a harmadik megoldás kerül ismertetésre praktikus okokból:

  • Rövid kutatás után kiderült, hogy a sorkimenő hibák 75-80%-át rövidzár okozza a nagyfesz oldalon, ezeket megbízhatóan szűri ki a ring teszter.
  • Nem kell kiszerelni a sorkimenőt, a sassziban is tesztelhető. Ez egy 30 lábú példány esetében nagy előny.
  • A készülék nagyon érzékeny, már egy menet zárlatát is képes kimutatni.
  • Nem elhanyagolható szempont, hogy a műszer nagyon olcsón és gyorsan megépíthető megépíthető

Egyedüli hátránya, hogy nem képes kimutatni minden fajta sorkimenő hibát.

Több hasonló kapcsolás is van, de a Dick Smith féle a legnépszerűbb, ez megtalálható itt a tanyán a Hasznos műszerek között sorkimeno-fbt-teszter néven:

http://elektrotanya.com/?q=muszerek

Ez a kapcsolás került megépítésre.



A működés röviden:

IC1 egy dupla műveleti erősítő, melyek közül az egyik 100 ms-onként létrehozza a teszteléshez szükséges impulzust. Az impulzus kb. 4 ms-ig tart. Ez egyrészt továbbításra kerül a sorkiemenő irányába, másrészt rákerül IC2 reset lábaira, alaphelyzetbe állítva azt.

Az impulzus végeztével a sorkimenővel alkotott rezgőkör csillapított rezgéseit IC1 másik része erősíti fel, négyszöggé alakítja és továbbítja IC2 bemenetére. IC2 megszámlálja az impulzusokat és ennek megfelelően kapcsolja be a nyolc ledet. Értelemszerűen minél több világít, annál több impulzus jött vissza a sorkimenőből. Nyolcnál több impulzus esetén nem lesz változás a kijelzésben. A folyamat addig tart, amíg korábban előállított impulzus az eredeti kb. 15%-ára esik vissza. Ezután a műszer tartja az utoljára kijelzett értéket egészen 100 ms-ig, mikor is indul az újabb ciklus.

A könnyebb érthetőség kedvéért: A műszer pontosan úgy működik, mintha egy pohárra ráütnénk egy kanállal. Az ütéssel beadott energiát a pohár a saját rezonanciafrekvenciáján sugározza le egyre csökkenő amplitúdóval. Ha a poharat "lefojtjuk" valamivel (=menetzárlat), pl. kézzel, akkor az ütés után csak egy rövid tompa hang hallatszik.

Az eredeti alkatrészlista:

Mivel eredetileg kitben árulták, ezért van benne pár olyan dolog, ami nem egyértelmű. Az eredeti doboz ki volt fúrva és szitázva voltak rajta a feliratok. Szerencsére Lomexben lehet kapni egy olyan dobozt ami nagyon hasonló. Szélességben és hosszúságban megegyezik az eredetivel, valamivel azonban vastagabb ami nem probléma, csak picit „oroszosabb” lesz tőle a műszer. Vásárláskor ne feledkezzünk meg a banán aljzatokról/dugaszokról. Az eredetivel megegyező kinézetű kapcsoló is kapható.

Ne kövessük el azt a hibát, amelyet a szerző elkövetett, ti. ne téglalap alakú led-eket vegyünk! Az eredeti dobozban ki voltak vágva a lyukak, azonban ezt nekünk kell elvégezni az építés folyamán. Házilagos körülmények között 5 mm hosszú, 2 mm széles téglalapokból nyolc darabot egymás tetejére kivágni úgy, hogy köztük 1-2 mm van reménytelen feladat, a vége úgyis az lesz, hogy egy összefüggő résünk lesz. Az 5 mm-es kerek ledek tökéletesen megfelelőek, még ha nem is néznek ki olyan szépen mint az eredeti tervben.

A teljes projekt költsége kb. 2ezer forint, aminek nagy részét a doboz/kapcsoló/csatlakozók/elemtartó teszik ki. Ezt leszámítva párszáz forintból kijön az egész.

Lomex kódok:

doboz 47-01-22

kapcsoló 45-02-73

elemtartó AAA: 43-13-14 a dobozba befér a hagyományos ceruza is: 43-13-01

csatlakozók:
banánhüvely – piros: 43-04-39
banánhüvely – fekete: 43-04-33
banándugó – piros: 43-12-08
banándugó – fekete: 43-12-38

Az alkatrészeket természetesen ki lehet termelni fiókból is, meglehetősen kommersz darabok. Az IC-ket érdemes foglalatba tenni a biztonság kedvéért.

A NYÁK a már jól bevált vasalásos technikával készült. Ennek technikájához egy jó leírás található itt:

http://cnv.hu/elektronika/elektronika_pcb.php

FIGYELEM! A zip file-ban található nyák tervben van egy hiba! C2-ről R4-re és R5-re megy egy vezető. Ez a beültetési rajzon jól látható, a nyák terven azonban nem szerepel. Ezt pótoljuk vagy maratás előtt alkoholos filccel, vagy utána kössük össze őket!

Az átkötés nélkül a műszer elindul, oszcillál, csak nem 10Hz-en, hanem kb. 1MHz-en. A hiba kiderítése két napig tartó mókás, korai kopaszsághoz vezető állapot idézhet elő és ezt higgyük el, nem akarjuk!

Ezen kívül C2 fizikai mérete sem stimmel, a beültetési terven láthatóan közelebb vannak a lábak egymáshoz, ezt azonban kipótolható utólag is.

Maratás után:

Letisztítva:

Beültetve:

Elkészítés után bekapcsolva az első lednek világítania kell. A bemeneteket összezárva el kell aludnia. Próbának tegyünk rá egy nagyobb induktivitású tekercset. Egy 100mH-s induktivitás már ki tudja hajtani teljesen a műszert.

Egy FM0533-as sorkimenő teszt alatt:

Jól láthatóan az összes led világít. Így néz ki mindez szkópon (gatya a fókusz, tudom, bocs):

Csak egyetlen menetet rátekerve a ferritre forrasztó ónból a változás radikális, már csak két led világít:

Ugyanez szkópon ( jó-jó, tudom, hogy nincs fókusz, majd megjavítom… valamikor…):

Mint látható a második ciklus után szinte teljesen „elfogyott” a kakaó a ferritből. A műszer nagyon érzékenyen, jól működik.

A műszer nem csak sorkimenő, hanem más tekercs vizsgálatára is alkalmas, pl. eltérítő tekercs. Ekkor azonban előfordulhat, hogy abban az esetben sem jelez ki nyolcat, ha a vizsgált alkatrész hibátlan. Ez normális, kisebb tekercseknél 4-5 is jónak számít.

Ha netán nem működik:

Mérjünk rá szkóppal IC1 7-es lábára, itt 10Hz-es tűimpulzusokat kell mérni közel tápfeszen. Ha nem jó, át kell nézni IC1 6-os lábán lógó dolgokat.

A négyszögnek meg kell jelennie:
- Q1 bázisán, ha hiányzik, akkor R3, R6, R7 ellenőrizendő
- kb. 650mVpp a HOT (collector) kimeneten, ha hiányzik, akkor R8, R9, C3, C4, D2 ellenőrizendő
- valamint IC2 4 és 6-os lábán, ha itt nincs meg az impulzus, akkor a ledek esetlegesen villannak fel, mivel nem kap reset-et az IC ez esetben c6 ellenőrizendő

Ha az impulzus megvan az összes helyen, akkor IC1 2-es és erősítve a 3-as lábon meg kell jelennie a sorkimenőtől visszakapott jelnek. Ha nem így van, D3, C5, R13, R14, R15, R10 ellenőrizendő

Ha idáig minden megvan, akkor már csak az lehetséges, hogy IC2 nem számol valami miatt. Ellenőrizzük C7-et, valamint a led-ek polarítását és R17-R24 előtét ellenállásokat.

Comments
kattila
kattila picture

Szia
elkeszitettem 2 tesztert jol mukodnek.

0

gyuri50
gyuri50 picture

Szia Attila!
Gratulálok!
Mi lehet mdecsi-vel?
Üdv. Gyuri

0

uniman
uniman picture
***

Hello.
Az eredeti,2007-ig "élt":
http://members.ozemail.com.au/~bobpar/k7205.pdf
Üdv.: uniman

0

danyi
danyi picture

Én is elkészítettem,és nyugodtan elmondhatom hogy rendesen működik.És köszönöm hogy közzétették.Mindenkinek csak ajánlani tudom aki szükségét érzi.

0

kattila
kattila picture

szia
ezt el fogom kesziteni,remelem meg sokaig fogom hasznalni.

0

basyrkan
basyrkan picture

Sziasztok!

Nincs véletlenül egy kész nyákotok a teszterhez? Vagy tudok e jó pénzért eladni?

Üdv.

0

zss2
zss2 picture

Tisztelt Lezlit! megkaptam a pcb nyákot,nagyon köszönöm!További szép napot!Üdv:Sándor!

0

fbela90
fbela90 picture

Nekem úgy lett jó ha C4-et átkötöttem.

0

sniper888
sniper888 picture

én is nekiállok aszem de van egy kis gondom.. a rajzal mert egy jpg.t méretarányosan nyomtatni elég nehéz. esetleg valaki gyakorlotabb nem dobná bele egy Sprint Layoutba?

0

mdecsi
mdecsi picture

Szia!

A jpg is tartalmaz információkat a valós méretéről, elméletileg a felbontástól független dpi érték kerül tárolásra benne. Ennek köszönhetően ha egy jobbfajta programmal nyomtatod, akkor méretarányos lesz. Én Photoshoppal csináltam, tökéletes lett elsőre a nyomat.

Próbáld meg kinyomtatni egy sima papírra és tegyél rá pál 16 lábú DIP IC-t a megfelelő helyre. Ha stimmel a raszter, akkor a többi alkatrésszel már nem lesz gond.

Ha nagyon nem boldogulsz, átteszem neked pdf-be, vagy valamibe amit meg tudsz nyitni.

DM

0

sniper888
sniper888 picture

az a baj hogy nem én nyomtatom ha én csinálnám megoldanám, hanem nyomdában mert nekem nincs lézernyomtatóm és ott nincs photoshop, sőt más sem nagyon pedig a fősulin van.. :S

a pdf jó megoldás lenne..

köszi!

0

mdecsi
mdecsi picture

Szia!

Bocsánat, picit el voltam havazva mostanában.

Kijavítottam rajta azt a hibát, ami az eredeti rajzon volt, így közvetlenül küldhető nyomtatóra.

Üdv,
DM

File csatolás: 

0

patexati
patexati picture

Megépítettem a kapcsolást tökéletes! Köszönöm!

0

patiqs
patiqs picture

Köszi!

Szép napot!
Sanyika

0

BigTom
BigTom picture

Szia mdecsi!
Ez aztán a doktori disszertáció!
Nálam megvédted, pedig még csak félig volt időm elolvasni.
BigTom

0

mdecsi
mdecsi picture

Szia Tom!

Köszönöm, azért ne túlozzunk. :)

DM

0

pihe
pihe picture
*****

Annak idején ezt a kapcsolást én is megépítettem, de megbízhatatlannak ítéltem és nem használtam (persze az említett nyáktervhibát nem vettem észre).
Mivel időm nem volt vele foglalkozni ezért c vágányra toltam.
Most a cikket olvasva, előkotortam a szekrény aljából, és valóban, az átkötést pótolva megfelelően működni látszik. :)
Köszönöm mdecsi így utólag is, hogy felhívtad erre a figyelmet!

0

mdecsi
mdecsi picture

Örülök, hogy segíthettem. :) Elég alattomos hiba, elbohóckodtam vele egy ideig, amíg rájöttem.

0

gyuri50
gyuri50 picture

Szia mdecsi!
Jó lenne ehhez is egy nyák gyártót találni.
(sajna én nem tudok nyákot csinálni)
Üdv. Gyuri

0

mdecsi
mdecsi picture

Szia!

Frissítettem a leírást egy linkkel ahol le van írva a házilagos vasalós NYÁK gyártás. Ide is beírom a linket:

http://cnv.hu/elektronika/elektronika_pcb.php

Nem egy nagy ördöngősség, ha nincs hozzáférésed lézernyomtatóhoz, akkor is meg tudod valósítani, nyomtasd ki bármivel és aztán fénymásolóval meg tudod csinálni. Hidd el nagyon jó és szórakoztató technika, érdemes begyakorolni. Lehet nagyobb mennyiségben is csinálni, egy A4-es lapra akár tucatnyi ilyen is ráfér. Ha nem lesz tökéletes a nyomat, akkor sem kell kétségbe esni, utólag ki lehet pótolni alkoholos filccel.

Üdv,

DM

0

gyuri50
gyuri50 picture

Szia!
Köszönöm a gyors reagálást és a tippet.
Kérdés: sima alkoholos filccel nem lehet megrajzolni?
Üdv. Gyuri

0

mdecsi
mdecsi picture

Szia!

De igen, csak picit tovább tart és lehet, hogy nem lesz olyan szép, de amúgy ettől még teljes értékű megoldás.

DM

0

gyuri50
gyuri50 picture

Szia DM!
Ez tényleg egy profi munka!
Az enyém is elkészült.
( Köszönet lezlit-nek a nyákért. )
Elsőre OK
Üdv. Gyuri

0

gyuri50
gyuri50 picture

Szia!
Köszi! Majd gyűjtök hozzá lelki erőt!
Üdv. Gyuri

0

delon1
delon1 picture

Szia mdecsi!

Ez egy 200%-osan kidolgozott leírás,segítség. Mindenféle súgásával..
Mivel nem egy nagy anyagi kiadás, ha lesz időm talán lehet hogy meg is építem. A fiókomban is megvan hozzá sok minden.

De ugye a kor haladtával egyre kevesebb lesz a 'sortrafós' tv, és már lassan nem is lesz kapható cserealkatrész (trafó) hozzájuk?!
De azért még mindig sokhoz van.'Hálistennek'!

0

Sponsored links