Előrebocsátom nem vagyok szakmabeli, csak egyszerű hobbista. De talán tapasztaltabbaknak is érdekes lehet a történet.
A címben említett típusú mosogatógépünk van, ami mintegy 2 év üzem után (garancia már nincs, de ha lenne akkor se tudom hol vannak a papírjai :)) meghibásodott: A mosás során egyszer csak leveri a kismegszakítót.
Az első gyanúsítottam a fűtőszál volt: mégiscsak benne lóg a vízben, olvastam is hasonló esetről itt a fórumon. Ugyanitt olvastam, hogy tesztelés gyanánt ilyenkor érdemes lehet megfordítani a dugvillát, így ha a fázistól "távolabb" kerül a lyukas burkolat, akkor nem keletkezik (akkora) zárlat. Ellenben most a dugó pozíciójától függetlenül leoldott az automata. A gyanúm viszont kitartott, továbbra is a fűtőszálat gondoltam bűnösnek.
Szétszedtem hát a gépet és lehúztam a fűtőszálra kapcsolódó dugót. A dugó kissé nehezen jött le, mivel a műanyag ház vége kicsit megolvadt, de nem tűnt vészesnek.
Elindítottam egy programot, ami ezúttal hiba nélkül lefutott.
Ellenpróbaképp visszadugtam a dugót, az újabb mosás során sikerült is sötétségbe borítani a házat. Úgy éreztem ez igazolja a gyanúmat, a hiba forrása tehát a fűtőszál. Hiába találtam meg a hibát, nem volt őszinte a mosolyom, az oka a képen látható:
A fűtőszál (a csatlakozójára mutat a nyíl) össze van integrálva egy szivattyú félével, amiben egy BLDC motor lakik a vezérlőjével együtt. Ki tudja mennyire lehet szétszedni, és ha szét is lehet, lehet-e kapni külön alkatrészt hozzá, vagy csak az egész komplexumot lehet cserélni. Utóbbi esetben biztos lesz pár nulla a számlán... Az egyszer-használatos bilincsekről amik a csöveket tartják nem is beszélve.
Miközben ezen gondolkodtam, bosszúságomban méricskélni kezdtem. Szigetelésvizsgálóm nincs, így ellenállás- és áramméréssel, ill. próbalámpával próbáltam keresni a szivárgás helyét. De hiába, a burkolat felé nem folyott egy mikroamper sem.
Ekkor terelődött a gyanú a csatlakozóra. Sajnos ekkor még nem gondoltam a dokumentálásra, így nincs a szétbontás előttről képem, de még talán így is látszik, hogy a külső burkolat épnek tűnik:
Szétbontva azonban igencsak össze talált égni, mi több a Faston csatlakozókon is látszik az ív helye, a fém szépen elfröccsent:
A dugók között ugyan volt műanyag elválasztó lap, de az bizonyára a fűtőszál melegétől megolvadt (szép kerek lyuk formájában), így amikor csatlakoztatva volt, olyan szerencsétlenül feszült a két dugó, hogy összeért. Amikor lehúztam, a dugaszok szerencsésen mozdultak el, ezért nem volt zárlat. Amikor visszadugtam megint összeértek, így keltve azt a hatást, mintha a fűtőszál feszültség alatt átvezetne.
Érdekes, hogy a dugók az ábra bal oldala szerint voltak behelyezve a műanyag házba, azaz a domború felük nézett egy irányba. Így (mivel az apák pozíciója fix) sokkal közelebb kerültek egymáshoz, mintha a jobb oldali módon helyezkedtek volna el.
Úgy tűnik ilyen apróságokon múlik az, hogy egy termék mennyire bizonyul majd tartósnak.
Szia !
Erre nem figyelnek tervezéskor a nagy cégek?
De az is lehet, hogy csak egy figyelmetlen összeállító munkásnak az áldozata lett a géped.
Azért megküzdöttél vele mire megtaláltad,de megérte mert ha elviszed a szervizbe egy tízest biztos legomboltak volna
rólad, de lehet hogy keveset is mondtam.
0
Szia!
A csatlakozó szerintem gépi összeállítású volt, az összeállító munkás nem tud rajta fordítani. Bár ki tudja...
Ha a gépet szervizbe kellett volna vinni, vagy egy munkatársuk a helyszínre kiszállt volna, lehet az utazgatás költsége meglett volna a tízezer pénz. De!
Lett volna nagyobb költség is: az idő. Nem kellett telefonálni, szervezkedni, szervizre várni, stb.
Igaz kellett egy kis szerencse is, de így meglett az egész kb. 1 óra alatt. Becsültére legyen mondva a tervezőknek, ez egy könnyen szétbontható, szerelhető gép.
0
Szia!
Így legalább más is tudja mit kell nézni ha bedöglik az ilyen gép hála neked.
0