Hali!
PAM 8403 kimeneteit nem lehet fejhallgatóra kötni, mert a két oldalon a fejhallgatón közös a test. Milyen jelet kaphatok egy kimenet és a test között, ill. mi lehet a megoldás?
Két fejest szeretnék meghajtani egyszerre, egy kis és egy nagy ellenállásút.
Sajna nem vagyok tisztában a működésével...
Segítsetek!
Probléma megoldva, ebből rendeltem.
Szia!
Látjuk, hogy "megoldva", de melyik ajánlott változat szerint?
Üdv:
Fülesmester
0
Sziasztok!
Nem olvastam végig, de van nálam épp egy ilyen kis modul. Meghajtottam 160mVpp fűrészjellel, és a kimeneteket logikai analizátorra kötöttem, ha már úgyis digitális.
Ha a bemenetet nulla alatt van, a negatív kimenet dolgozik, ha nulla felett, akkor a pozitív. Ha a bemenetet úgy variáljuk DC-ben, hogy nulla alatt maradjon (vagyis a 8as láb Vref alatt), akkor csak az egyik kimenet dolgozik, és onnan le lehet szedni torzításmentes hangot.
Üdv: Jácint
0
Szia !
Ezzel a DC-eltolással azt éred el hogy felére csökkented a lehetséges maximális kimeneti jel amplitúdóját aminek a végeredménye hogy a kimenő teljesítmény cca. a negyedére csökken. Nem árt ha a szinteltoló DC zajmentes!!! Ez nem lesz egyszerű. Ez ebben az esetben ha csak füleshez használnák még előny is lehet a kisebb teljesítmény. De ha már a bemenetre szinteltolást kell tenni és a kimenetre/ bemenetre csatolókondit, akkor már mehet a szűrő is rá (20-30uH/0.2-1uF saccra).
Laci
0
Szia!
A PAM8403 nem fejhallgató-erősítő. Neked fejhallgató-erősítőre lesz szükséged, ha fejhallgatókat akarsz meghajtani.
Üdv, lcsaszar
0
Hali!
Itt is szenvedtek vele, a legalsó ábrán levő megoldás működött, bár azt írják, hogy elég halk lett a soros ellenállások miatt.
http://chromo.cc/crate/crate-sound-headphone-amplifier
Ezt is érdemes lehet még átnézni:
https://www.edn.com/design/analog/4313726/Add-headphones-to-a-Class-D-amplifier
A kimeneti trafó biztosan működik, de ehhez az erősítőhöz képest nagyon drága a trafó, érdemesebb olyan IC-vel szerelt panelt keresni, amin közösíthető a föld.
imrus101
0
Szia !
Én nem erőltetném ezt a dolgot különösen egy drága füles esetében mert drágább lehet a hús mint...
Gondolom ez egy épített valami lenne. Ezt az IC-t nem fejhallgatók meghajtására találták ki mert azok elsöprő többsége három érre közösítve van bekötve a szokvány, többnyire jack dugóra. Ebből fakadóan erre az erősítőre csak akkor kötheted rá a fülest ha négypólusú csatlakozót alkalmazol. Innentől nem kompatibilis a fülesed más készülékekkel! Keress más IC-T.
Egyébként esetleg erről a komplett panelról lenne szó?
Laci
0
Sziasztok!
Meg lehetne próbálni külön kimenetként használni a -OUT és +OUT lábakat (felbontani a hidat), így persze kelleni fog egy soros kondenzátor is minden kimenetre, viszont mindjárt két kimenete lenne minden csatornának föld referenciával (persze fordított házissal, de ez senkit sem fog zavarni).
Persze nem biztos, hogy az IC belső struktúrája megengedi ezt, de egy próbát megérhet.
0
Heló !
Az IC adatlapja komplementer kimeneti fokozatokra tesz utalást az Rds on értékek közlésével. Belső oszcillátor. Szóval a lehető legősibb kapcsolás. Egytápfeszes, részben ezért van a hídkimenetes megoldás. A kimenetek itt is féltápfeszen vannak a kapcsolójel mely itt 260kHz középértékét nézve. Van is adat ennek a kimeneti átlagfeszültségnek a driftjéről az adatlapon. Ha a "fél" végfok kimenetre és a GND-re kötöm a hangszórót leválasztó kondi nélkül, lényegében az alsó P-s FET-et rövidre zárom. Tehát ha innen bármi féle jelet szeretnék kicsatolni, evidens hogy szükség van kicsatoló kondira!
Ezeknél a PWM erősítőknél a kimeneten állandóan ott van a kapcsolójel ha van moduláció (bemenő jel) ha nincs. Ez terheli a kimenetre kötött fejhallgató/hangszóró tekercsét feleslegesen. Nem véletlen hogy a kimeneti LP szűrőt csak ilyen kacat jellegű ketyerénél merik elhagyni. nagyobb teljesítményeknél erősen "vonakodnak" a gyártók ez ügyben.
Egyébként azért tehetik meg a szűrő elhagyását mert nem hogy itt ahol 260kHz a kapcsoló frekvencia, de bőven 100kHz alattinál a fűl egyrészt nem hallja másrészt a hangszóró sem képes átvinni. De a különböző komplex impedanciájú terhelések csúnyán felboríthatják szűrő nélkül az egyébként még kifogástalan jelalakú végfokozat viszonyait is.
Ha már a kérdező minden áron ehhez ragaszkodna, vegyen még egyet (gyakorlatilag egy közepes minőségű poti áráért) és használhatja őket külön külön a két füleshez négypólusú csatikkal( de akkor felejtse el hogy a telóba is azt dugja be). És ez esetben gondolkozzon el rajta hogy az adott USB csatlakozón van e 5-10 Watt kivehető teljesítmény, mert kb. ennyire lenne szükség.
Laci
0
Szia Jakyg!
A "Filterless Class-D Stereo Audio Amplifier"-eknél ez a megoldás erősen ellenjavallt, többféle okból is! Ez nem analóg hídkapcsolású erősítő.
Üdv:
Fülesmester
0
Szia!
Lehet, de kipróbálni nem kerül sokba :)
0
Szia !
Hangfrekis "leválasztó" trafóval meg tudod oldani.
A primer oldalak mehetnek az erősítő kimenetére, a szekunder oldalak pedig már közösíthetők.
Nézd a "Móricka" rajzomat.
A TME-nél elvileg vannak ilyen trafók, nézz utána.
Üdv! Luki
0
szia: meg kell nézni a hallgató dugóját
Sok fejhallgatónál a dugóban közösítik, ha ilyen, ki kell cserélni 4 pólusú dugóra
Lehet S-video csatlakozót is használni
Bálint
0
Szia!
Nem igazán értem a problémádat! Kifejthetnéd kissé kevésbé szűkszavúan is!
Mit szeretnél? Egy meglévő készülékre fejhallgató kimenetet csinálni?
Sztereó, vagy mono fejhallgatókról van szó?
A fejhallgatók bemeneti csatlakozója földfüggetlen, ami csak akkor válik földeltté, ha bedugod egy földelt aljzatba. Ha olyan aljzatba dugod, aminek egyik kivezetése sem földelt, akkor továbbra is földfüggetlen marad. Így csatlakoztathatod a differenciál kimenetű D-osztályú erősítőkhöz, mint amilyen a PAM 8403 is.
Ezeknek az IC-knek a kimeneteit még csatoló kondenzátorral sem ajánlott földelt terhelésre kötni.
Üdv:
Fülesmester
0
Szia FM!
"A fejhallgatók bemeneti csatlakozója földfüggetlen, ..."
Hmm-nemtom , de hogy alighanem a 3polusu kabelezesre (közös referencia potencial/"GND") gondolt kerdezönk-elegge valoszinü...
Kari
0
Szia Kari!
Nem vártad meg, míg befejezem a hozzászólásom szerkesztését!
Így fest a végleges változat Jani számára:
Nem igazán értem a problémádat! Kifejthetnéd kissé kevésbé szűkszavúan is!
Mit szeretnél? Egy meglévő készülékre fejhallgató kimenetet csinálni? TV készülékről, vagy audió készülékről van szó?
Sztereó, vagy mono fejhallgatókról van szó?
A fejhallgatók bemeneti csatlakozója földfüggetlen, ami csak akkor válik földeltté, ha bedugod egy földelt aljzatba. Ha olyan aljzatba dugod, aminek egyik kivezetése sem földelt, akkor továbbra is földfüggetlen marad. Így csatlakoztathatod a differenciál kimenetű D-osztályú erősítőkhöz, mint amilyen a PAM 8403 is. Ezeknek az IC-knek a kimeneteit még csatoló kondenzátorral sem ajánlott földelt terhelésre kötni.
Ha az a probléma, hogy a sztereó fejhallgatóknak általában csak 3 kivezetése van: L meleg pont, R meleg pont, és egy közös hideg pont, akkor ezen a problémán a fejhallgató vezetékének (négy eresre) cseréjével lehet segíteni.
Ha a csatlakozó dugók és aljzatok 3 pontos volta a probléma, akkor létezik 4 pontos aljzat és dugó is, de egyszerűbb a dupla dugó és aljzat használata: külön L és külön R.
Üdv:
Fülesmester
0
Szia!
Két fejhallgatót kötnék egyszerre a PC -m kimenetére. Az egyik egy normál 32 Ohmos 3 eres (egy érpár közösítve van, a jobb oldali hangszórónál ) , a másik egy vezeték nélküli, vonal bemenettel ( 3,5 stereo jack )szintén 3 érrel. Ha a kisebb impedanciás fejest bedugom egy sima elosztóba, a másik jelentősen lehalkul.
Nem költenék fejes erősítőre, ez a kis panel megfelelne ( USB -ről táplálva, cca. 300 Ft. volt )
A belső működése érdekelne, mert sok mindent nem értek. Pl.
"A "Filterless Class-D Stereo Audio Amplifier"-eknél ez a megoldás erősen ellenjavallt, többféle okból is! " Mik azok az okok?
"kelleni fog egy soros kondenzátor" Minek? Nem megy egyenfesz a kimenetre ( úgy tudom )
Köszi előre is!
0
Szia!
A két kimeneti pont (-OUT és +OUT) között valóban nincs DC, de mindkettő kb. féltápon van a földhöz képest, ezért kellhet a DC elválasztás a föld felé.
A kimenet ellenütemű kapcsoló üzemben működik jóval a hangfrekvenciás tartomány fölötti kapcsolási frekvenciával, tehát a kimeneten a kapcsolási frekvenciának megfelelő négyszögjel van, aminek integrálja a hangfrekvenciás jel. Ezeknél, mivel nincs kimeneti aluláteresztő szűrő (filterless), ami elvégezné az integrálást, ezt a feladatot a kis impedanciás hangszóró látja el, erre van tervezve. A fejhallgatók impedanciája jóval nagyobb, és magasabb frekvenciákat is képesek átvinni, ami erősen leronthatja az integrálás hatásosságát. A többit DINO már leírta.
Üdv:
Fülesmester
0
Hello Sàndor!
Ez lehet, de pervèletlen pont 5 percnyire a beirasod utan leptem a felületre, s kapasbol valaszoltam; dehàt nincs "ràlàtasunk", hogy valaki szerkeszt-e mmèg..
Jo hetet! Kari
0
korsó!
0
Szia Kari!
Bocsánat, jöttek hozzám, ezért csak később tudtam folytatni, de hogy el ne vesszen beküldtem a nem végleges változatot. Kérlek, legközelebb hagyj nekem legalább fél órát a végleges változat kidolgozására!
Üdv:
Fülesmester
0