Sziasztok!
Köztudott,hogy félvezetős egyenirányító esetén az anódfesz még a felfűtés előtt megjelenik,amely rövidíti a csövek élettartamát. Elegendő lehet-e csak az UG2 feszelyt késleltetni,mivel ha ez 0V akkor sem folyik anódáram?
2018, February 25 - 09:21
#1
A felfűtés előtti anódfeszültség miért rövidíti a cső élettartamát? Mi a fizikai magyarázata? Léteznek hidegkatódos csövek is.
0
Egy "profit"-tól szégyen egy ilyen kérdés. Amit művelsz egyébként kimeríti a digitális analfabetizmus fogalmát is. Tessék használni a keresőket! Ne mindig mástól várni hogy a szádba tegye a sült galambot!
1
Hallo!
Funan Kollega, mint "A Csövek Mestere" jol leirta: ID:394215...
Kari
0
Sziasztok!
Köszönöm mindenkinek a hozzászólását, a közös nevező egy késleltetett bekapcsolású relé lesz a hálózati trafó anódtáp tekercse és a graetz híd közt, vagy esetleg SSR.
0
Szia!
A folyamatos feszültség ráadásra, ill. a folyamatos anódáram indításra nem gondolsz? Ha kapcsoló kapcsolja az anódfeszültséget, vagy a segédrács feszültséget, nem lesz kattanás a hangszóróban?
Üdv: formasu
0
Nem, egyrészt mert a hálózati trafó induktivitása miatt az anódfeszültség nem hirtelen kerül a szőrőkondikra. Ugyanis én a Graetz előtt a váltófeszt kapcsolom a trafó szekunderén. A negatív rácselőfeszültség a fűtéssel együtt kapcsolódik, az anódfeszültség megjelenésekor már ott van.
Másrészt ellenütemű végfoknál nemigen jut a tápfeszültség változása a kimenetre.
Üdv, lcsaszar
0
Szervusztok !
Biztos vagy abban, hogy ha Ug2 = 0V, nem folyik anódáram ?
Mert ez a jelenség a cső tipusától is függ.
Lehet, hogy egy adott csőtipus esetén elhanyagolhatóan kicsi, nagyvonalúan "leírjuk", de a fizika....
A felfűtés során a katód hőmérséklete nem egyenletes. Az elektronok a "melegebb" pontokon lépnek ki a folyamat elején, és mindig ugyanott, az ismétlődő bekapcsolások során. Bár Ug2=0V esetén nagyon kis mértékben, de ezen helyeknek még a minimális mértékű áram hatására is az emmissziókibocsátó képessége hamarabb csökkenhet.
Vagyis a cső mégis "öregedik".
Tulajdonképen nem is igazán látom gyakorlati értelmét a kérdésnek, hiszen akár anódfeszültséget, akár segédrácsfeszültséget késleltetünk, nagyjából azonos áram, és feszültség értékek nagyságrendjével kell számolni a késleltető eszköz választásánál.....
0
Szervusz Furnan!
Ugy gondolom, hogy Ug2 elöallitasa többnyire az Ua-bol törtenik, igy nemtom mivel elönyösebb csak azt kesleltetni; en a nagy DC-(ke)t kesleltetnem, de ugy velem, hogyha valaki azt nem szeretne=> alakitsa at a kèszülèkèt, s kezdetben (keslelteteskent) zàrja le a csöveit megfelelö -Ug1-el, s akkor nem lesz gondja; plane ha ezzel egyidöben megis keslelteti az Ua/Ug2 fellèpèsèt is. Jaaa, hogy ez ugyan az, ill. tulkomplikalt lenne: tessek nekije tovabbra is (jo gyakorlatiasan) az Ua-t/g2-t kesleltetnie, s örül_persze ez csak az en ertetlenkedö velemenyem :-)
Kari
0
Szia!
Az UG2 késleltetés ötlete azért jött,mert ott 1 nagyságrenddel kisebb áram folyik mint az anódon és lehetne egy MOSFET-tel is kapcsolni, esetleg RC-taggal lassú feszültségnövekedést elérni.
Máskülönben valóban az -UG1-gyel is kikapcsolható a cső, ha -60V körüli feszelyre lehúzzuk.
Amúgy gondoltam auto bias áramkörre is, amely ezt a funkciót ellátja, másrészt minden esetben stabilan tartja a munkapontot :oke:
0
Sziasztok!
Lehet kényelmi szempontból késlelteni, de én a két kapcsolós megoldás híve vagyok: 1. kapcsoló fűtés, 2. kapcsoló (vagy az 1. kapcsoló továbbkapcsolva) anódfeszültség. A felhasználó felelőssége, hogy a két kapcsolás között tartson némi szünetet. Egyszerű és nem megy tönkre. Csöves egyenirányítóval mindez automatikus :-)
Üdv, lcsaszar
0
Szia!
Szerintem a segédrács feszültség késleltetése nem oldja meg a problémát, mert itt a még fűtetlen csövön megjelenő anódfeszültség statikus vonzása hajlamos letépni a fűtőszálról a disszipációs bevonatot. A fűtőszál felizzásával meginduló elektronáram ezt semlegesíti.
Csaba
0