Kicsi kínai, és eddig egész jól bírta, mindössze 5W. Az izzószálasok egyfolytában tönkrementek, ezért cseréltem ezekre a konyhai páraelszívóban kb 1 éve. De az egyik most tönkrement.
Bosszankodtam kicsit, hiszen az ígért több ezer óra működés még nem telt el!
Nehogy már kidobjam, hátha javítható!
Az izzó szétpattintható elvileg, nekem nem sikerült, így rámelegítettem egy kicsit levegős pákával.
Mivel gőzöm sem volt a működési feszültségekről, így próbálkoztam. 8V örül, már elég fényesen világított a hűtőfelületre forrasztott LED.
Egy nem működött, hiába kapott külső tápfeszt.
Csere darab nincs, furfang kell. Kb 20mA körül lehet az átfolyó áram a tesztek szerint, tehát 400 ohm 1W körüli ellenállás elvileg tesztre megteszi helyette.
Valóban, de ez fűt, amit nem szeret a LED.
Megoldás! ZENER dióda!
Bontott ZPD 9V1 beforraszt, polaritás helyesen (tehát lehessen mérni rajta feszültséget és nem 0,7V-ot!), és lőn csoda!
Nem melegszik, működik.
Örül visszaszerel, de előtte körbemérem!
A többi LED pedig lesszíves a beígért néhány ezer órát végigműködni, vagy kénytelen leszek további zenert bontani bele! :D
Nem támogatom a kínai selejt ipart, csak bontott alkatrészekkel!
Mérés szerint a tápfeszültség 43-46V 5 db LED számára. Tehát kb 9V-esik darabonként.
A ZPD kicsit sovány hozzá, mert csak fél wattot ír a doku, de mivel nem melegszik, benne maradt.
(A fotókon kivehető a beforrasztott zener!)
Aki hasonlóan járt, sok sikert a javításhoz, és a LED izzó fényeskedjen neki! :D
VT-8038 8W RM9003T-vel szerelt 28 ledes 2-év után fél fénnyel világít rext=39 ohm átforrasztása után ismét jól működik
0
Sziasztok!
Szétkaptam ma 2 ledes izzót is, egyikben BP9916C IC dolgozott, a másikban MT7812
Mindkettő hibáját a pufferelkó (2,2uF 400V) tönkremenetele okozta. A ledek nem élték túl, egy-kettő mindegyikben zárlatos lett. Van egy harmadik izzóm, amiben pedig a túl kicsire méretezett hűtőfelület okozott meghibásodást, a forrasztás gyakorlatilag fekete porrá változott. Az újraónozás egy darabig kitolta az életét, de már ismét villog.
Az elektronikák újra lesznek hasznosítva.
Üdv: Jácint
0
Szia!
Valoszinű egy tokban 3db LED van sorbakötve ezért 9V-os, ha 5W-ost irtak rá akkor 1W-osak a LED-ek ami 110mA LED-enként (9Vx0,11A).
Mivel te 20mA-ra saccoltad így valószinű egy tokban nem csak 1 sor 3 db LED van hanem lehet hogy 3sor x 3LED 35mA (9db LED) van benne, és valamelyik LED-edben már 2 sor kiégett ezért nem 1W-os már a LED-ed, 35mA-ral is terhelhető de nem ajánlott, így a te 20mA-od tökéletes, és nem fog többet kiégni, amíg a benne levő elkó fel nem fujódik, nem ártana kifeszegetned azt az alu fedelet hogy megnézd az elkód állapotát..
Nálam 4,7µF/400V-os volt pupos mert megforrt a zárt házban, van benne párhuzamosan 2db 750nF/400V blokkondi ami 1,5*0,69A (1µF az 69mA enged át 230V-on) ez 100mA-nak felel meg (5db LED x9.9V(3sorosan x 3,3V)x0,1A=4,95W LEDlámpa, tehát nem hazudtak a Kinaiak)
1
Szia!
Ez a zenner/ellenállás dolog nekem nem világos. Ha ugyanakkora áram folyik mindkettőn és ugyan akkora feszültség is esik, akkor mindkettőn ugyan akkora teljesítmény fog hővé alakulni. Mindkettő azonos mértékben melegszik is. Valami nem kerek :)
Üdv.
1
Szia!
Ha igaz amit mértél áramfelvételnek, akkor a zener diódán disszipálódó teljesítmény 20mA x 9V = 0,18W és ehhez 450 ohm ellenállás tartozik. Ezek DC-vel számolt értékek. Mivel nem tudni hogy milyen jelalakja van a tápláló áramforrásnak, ezért a 20mA erős fenntartásokkal kezelendő!
Ha 5 LED-el számolok akkor kijön 5x0,18= 0,9W Ez elég soványka az 5W-hoz képest! Ha ez van a "ledizzókörtefényforrásra" írva, akkor bizony valaki nagyon hazudós.
Laci
0
Vagy nem hazudós hanem a szokásos/elterjedt teljesítménymegadást használják, mi szerint az első adat a tényleges teljesítményfelvétel (ez itt nagyjából stimmel is) a második adat pedig az szokott lenni hogy mekkora hagyományos (izzószálas) fényforrás fényáramával (ebben azért lódítanak nem egyszer!) egyenértékű a "LEDkörte"
Laci
0
Szia !
Ha jól veszem ki, az elektronikát nem is nézted ? Kár, mert lehet, hogy elég lett volna a rossz ledet rövidre zárni, az áramgenerátor kompenzálta volna. Egyébként az ötlet jó.
üdv.
Tibi
0
Szervusz huzitibi!
A te megoldásod a jó.
A "rendesebb" LED lámpákban kapcsolóüzemű-áramgenerátoros-tápegység van.
Tehát a rossz LED átkötendő.
Nemhogy többlet hő nem keletkezik Zener/ellenállás beépítése miatt, hanem kevesebb hő keletkezik, az egyel kevesebb világító LED okán.
Tehát marad a "az ötlet jó" megítélés.
0
Egyébként az ötlet jó.
Az ötlet nem csak rossz, hanem szakmaiatlan, szakszerűtlen, minősíthetetlen, értelmetlen, webhely színvonalát rontó butaság.
0
Hello kovbela! (Most vettem észre...)
Tucc ezekre válaszolni? Tehát a soros LED-ek, áramgenerátoros táplálása esetén X db. LED helyett:
1. X-1 LED használata miért is rossz ötlet?
2. Miért lenne szakmaiatlan? (Hacsak ez nem, hogy dobjuk ki a kukába rögtön az egészet!)
3. Miért lenne szakszerűtlen? (Ha csak az nem, hogy át kell kötni...)
4. Miért lenne minősíthetetlen? (Ha csak az nem, hogy az X db. LED között keletkezik egy fekete kakukk "LED"...)
5. Miért lenne értelmetlen? (Egy veszélyes hulladékkal kevesebbet előállítani...)
6. Miért lenne a webhely színvonalát rontó butaság? (Az "ELEKTROTANYA" színvonalát a bejegyzések színvonala adja...ne részletezzük...)
0
Szia!
Valóban, "áramgenerátoros" meghajtása van ezeknek általában (legalábbis nekem egy régi sok LED-es "izzó" olyan volt).
https://www.google.hu/search?q=230V+LED+izzo+kapcsol%C3%A1si+rajz&rlz=1C1ASRM_enHU631HU631&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwiGkrWszKzaAhVKEVAKHSPFB8MQsAQIJg&biw=1920&bih=949#imgrc=4cu3R_KYXbb4oM:
Nekem havonta szálltak el benne a LED-ek közül egy-egy, majd egy kicsit kisebb értékű kondenzátort tettem a váltakozóáramú körbe (ami szabályozza az áramot), azóta minden rendben.
0
"5W"...ez biztos? LED "izzóban" szokatlan, hogy az ilyen tokozású LED-ek 1 W-ot "tudjanak"...
https://elektrotanya.com/comment/335087#comment-335087
A LED-ek áramát közvetlenül is megmérted?
0