Sziasztok!
Egy lézeres esztétikai gépet javítok (típusa nincs). Bekapcsolás után az egyik trafó lába áthúz a föld fóliához. Az ív kb. 1cm-es. A fólia szélén már megsérült a zöld lakkréteg, de megégve nincs. Amint az áthúzás megszűnik (bekapcsolás után pár másodperc) a gép tökéletesen működik. Sajnos dokumentációm, rajzom nincs ezért nem tudom, hogy mekkorának kell lennie a nagyfesznek, még ha megmérném sem lennék vele okosabb. Elméletileg 18-25 kV szokott lenni a márkás gépeknél. Elképzelhető, hogy megnőtt valami miatt, de rajz nélkül és specifikáció nélkül úgy sem tudom megtalálni a hibát. Minden alkatrészt nem vehetek ki egyesével megmérni. Azt sem tartom kizártnak, hogy kevés a két pont közti távolság (kínai gép) és csak a zöld lakkréteg miatt nem húzott át gyárilag. Szóval arra gondoltam, hogy valamivel le kellene szigetelnem tisztítás után. Mi lenne erre a legjobb megoldás. Nyomjam ki meleg ragasztóval vagy szilóval? Az talán jobban szigetel mint a levegő. Mit tanácsoltok?
Üdv.
Szerkesztés 2018-06-19
Sziasztok!
Megvettem a javasolt Plastik 70-et. Alapos tisztítás és alkoholos mosás után több rétegben befújtam a trafó körüli részt úgy, hogy alá is kerüljön. Az áthúzási nyomvonalra kis csővel többet is fújtam. Azon a területen közel 1mm-es vastagság alakult ki száradás után. Úgy tűnik, hogy megoldódott a probléma. Hosszasabb járatás és ki-be kapcsolgatás során áthúzást már nem tapasztaltam, minden szép és jó. Remélem bírni is fogja. Köszönöm a segítségeteket!
Üdv.
Sziasztok!
Köszönöm az ötleteket!
Az alapos tisztítás alap dolog, nem akarom beépíteni az ellenállást. Hétfőn veszek P70-et és több rétegben lefújom a trafó lábait és a panelt is körülötte. Aztán próba és kiderül.
Én is úgy tudtam, hogy a levegő a lehető legrosszabb szigetelő, pláne mivel a változó nedvességtartama miatt az átütési szilárdsága is változik. Elvileg úgy kellene az ilyen légszigetelést méretezni, hogy a legrosszabb, maximálisan megengedett nedvesség tartalom esetén se húzzon át. A páralecsapódás ellen szokás a GAP-et (kivágás a nyákon) használni de faragni nem szeretnék.
Üdv.
0
Servusztok!
Én is a lakk mellett állok ki.
A 70-es, 80-as évek fordulóján nagyon sok szovjet TV került az országba. A régebbi ballaszttriódás változatnál a folyamatos korona kisülés következtében teljesen felbomolhatott, szálkássá, széthullóvá vált a "műhanyagok" jelentős része. Ezzel komoly tűzveszélyt okozva.
Akkor nekem egy Dundi (később Budalakk-Dundi) gyártmányú nyagyfeszültségű szigetelő spray hozta meg a megoldást.
Abban az időben én csak a "Fúró-vágó-üregelő spray" nevű terméküket ismertem, melyet ma is lehet kapni.
Sajnos nem találom már sehol, de lehet, hogy valaki ismer kiváltóját.
Nekem nagyon sokat segített Röntgen készülékeknél is 40KV felett.
Üdvözlettel! tnema
1
szia: sellak és Hostafan fólia
(trafókészítésnél használatos)
Vagy warnish-lakk
Bálint
1
Szervusz Edmundson!
A trafót, és a mellette lévő két diódát emeld ki, és alaposan tisztítsd meg alattuk is a nyákot. Pl. fogkefe nitrohigitó.
Szemmel láthatóan valami szennyeződés van ott, ami elősegítette az áthúzást.
Ellenőrizd, a szikra alatti területet, mert szenesedni kezdhet ott a nyák.
FBS jó nagyfeszszigetelő, de érdemesebb szigetelőlakkot alkalmazni. (ld.Kalex)
Üdv:
exGelkás
1
Szia!
Igazad van, tuti van ott még egy alig látható beégés. Ezt mindenképp el kell távolítani, és meg is javul abban a pillanatban, mivel már levegőn kéne áthúznia az ívnek. (A normál levegő átütési szilárdsága átlagos páratartalomnál 10 kV/cm.) Tehát, alkatrész ki, panel a lábak közt kitakarít mindkét oldalon, ahogy mondtad, visszaforraszt próba, (akár lekapcsolt villanynál,) ha nem húz át akkor szigetelő lakkal rögzíteni a helyzetet mindkét oldalon, a forr oldalt forrasztás után.
Sok sikert!.
0
Szia!
Köszi. A diódák gyárilag körbe vannak öntve valami fehér szilikon szerű anyaggal. Vélhetően már ők is érezték a problémát :)
Alapvetően a diódákkal nincs baj, jók is és nincs is áthúzás a lábaihoz.
Természetesen alaposan le kell tisztítanom, ahol már áthúzott és nyoma is van sokkal jobb vezetővé válik. Bár a trafót nem szívesen szedem ki, mert iszonyat macerás lenne. A panel akkora mint egy A5-ös lap, teljes felületen hűtőbordára szerelve, a kettő közt tele tranzisztorral vagy FET-el nem tudom. Ráadásul egy csomó kábel megy össze vissza, alig van pár csati, mind forrasztott és természetesen az összes fekete és piros. Szerencsére fültisztítóval beférek a trafó alá és körülötte is ki tudom takarítani. Persze ha nem sikerül muszáj lesz de az két napi meló :(
Üdv.
0
Szia!
Én kézi pumpálós sprébe töltött IPÁ-t (Izo-propil-alkoholt) használok mosásra. Rendesen befújom, ecsettel átpacsmagolom, utána még egyszer befújom bőven, és élére állítva szárítom. IC, nagyobb dolgok alját még egyszer átfújom. Száradás után gyárinak néz ki a panel, cseppmentesen szárad.
0
Üdv!
Én kiiktatnám azt a NYÁK-szakaszt egy bypass vezetékkel.
0
Szia!
Nagyon nem akarok barkácsolni, fóliát vágni meg ilyesmi. Csak végső megoldás lehet.
Üdv.
1
Szia!
Plastik70. Száradás után 80kV/mm az átütési szilárdsága.
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0ahUKEwjIkaqq99jbAhWFuRQKHZ0pBmIQFggmMAA&url=http%3A%2F%2Fwww.kontaktspray.hu%2F%3Fdownload%3DA-70_TDS_EN.pdf&usg=AOvVaw0kuNYhP5XNql6aQLxZCt47
1
Szia!
Köszi. Használtad már? Nem ismerem ezt a terméket. Olyasmi lehet mint egy átlátszó lakk, csak elasztikus bevonatot képez. A leírás szerint 20-30cm-ről kell befújni a panelt. Akkor ez egy vékony réteget képez?
Üdv.
1
Minden esetre én még megtoldanám a Plastik70 -et (száradás után) még egy kis szilikonnal (persze csak ha fújod és nem ecsettel kened a lakkot).
0
Szia!
Igen. Mindig van a műhelyemben. Több rétegben is felviheted, ha megvárod a száradási időt. Enyhe melegítéssel 15-20 perc alatt megszárad úgy, hogy mehet a következő réteg. fújás közben érdemes kitakarni a többi részt, mert a spray eléggé száll és mindent összeragaszt. Momentán van kilós kiszerelésem is, mert maradt egy előző munkából, ahol ecsettel hordtam fel.
Kalex
0
Szia!
Köszi, hétfőn veszek egyet. Mennyire híg? Ha teszek rá egy kis csövet (amilyet a Kontakt WL-hez adnak) lehet, hogy jobban tudnám irányítani és nem kenném össze vele a környéket. A száradási idő nem lényeges, mert pár óránként fújok rá egy kicsit. Megpróbálom úgy, hogy a trafó lábát is bevonja.
Üdv.
0
Fújd telibe a panelt takarítás után. Nem lesz baja.
0
Szia!
Kalex megelözött, de a Plastik70-t mi is sokat hasznaltuk HV környezet szigetelesere; alapos tisztitas utan. Eles femreszek forrasz csucsok, pl. a tekercselö huzal vege es a folia (esetleg szabadda vàlt) èle stb közt, pl. lerakodott por-szennyezödes elösegitesevel jött letre az athuzasod-nem okvtelen nött meg a nagyfesz! A többretegü rafujas mindenkeppen javallott.
Kari
1
Szia,
Az is egy megoldás, hogy résnyire kivágod azt a nyák-szakaszt, ahol áthúzás következhet be. Fúró, lombfűrész. A levegő a legjobb szigetelő.
Üdv, lcsaszar
0
Szia!
A vakuum ~10x jobban szigetelne_ a gyèmànt pedig ~1000x!...
@Joe; Atfujashoz igazabol olajmentes süritett levegöt, optlmalis esetben Nitrogent illene hasznalni!
Kari
0
Szia!
Azért ezt meggondolnám. Ne terjeszd a tévhiteket. Könnyítésül egy táblázat, persze messze nem teljes.
Kalex
0
Igaz, ha csak az átütési szilárdságot nézzük. De ha valami szigetelőanyag van, adott esetben nyáklemez, az gyakran szennyeződik, megköti a nedvességet, stb. Ott már kúszóáram, áthúzás fog bekövetkezni.
Üdv, lcsaszar
0
Szia!
Minden ilyen munkának az alfája és ómegája, hogy alaposan le kell takarítani, a szennyező anyagokat eltávolítani, és utána kezelni le a nyákot! Ellenkező esetben beépíted és konzerválod a kúszóáramutat!
kalex
1