You are here

Kerámia kondenzátor vizsgáló pF-tól nF-ig

21 posts / 0 new
Last post
Laszlo653
Laszlo653 picture

Üdv.A kerámia kondenzátorok ellenörzéséhez hogy hibás-e.Akarok glimm lámpát késziteni.Sima led égöböl,vagy van a fázisceruzában olyan égö abból csináljam-e melyik jobb?Ellenállás kell még az égöre.A multiméter egyenfeszültségét használnám szakadás vizsgálat poziciora állitva.Vagy ez nemjó megoldás?Vagy valaki tud ajánlani más pontosabb méröeszközt amit házilag ellehet késziteni?

Comments
Kalex
Kalex picture
*****

Szia! Elég pongyola a megfogalmazásod és a feladat sem világos. Glimm lámpát ne akarj csinálni, mert az tehet készen kapni. A LED (nagy betűkkel kell írni: Light Emitting Diode) pedig nem izzó. Miért akarod a műszered feszültségét használni? Az egy áramgenerátoros kimenet, melynek feszültsége kb. 2,8V. A glimm lámpa begyújtási feszültsége >60V. A kerámia kondik nem veszítik el a kapacitásukat és nagyon kicsi a szivárgó áramuk. Ezért uA-es tartományban kell mérned (az még a LED világításához nagyon kevés). A kerámia kondenzátorok úgy "romlanak el" hogy megrepednek. Különösen igaz ez az SMD kondikra. Ebben ez esetben zárlatossá válnak, vagy több nagyságrenddel megnő a szivárgó árama. Ráadásul a repedésnél keletkezett átvezetés függ a hőmérséklettől (hőtágulás) és a mozgatása is változik, akár teljesen meg is javulhat. Ezt egyetlen méréssel lehetetlen pontosan eldönteni. A másik meghibásodási lehetőség az, amikor túlfeszültség miatt belül áthúz a fegyverzetek között és elpárolog a fegyverzet egy része. Ekkor lecsökken a kapacitása éa megnőhet a szivárgó árama. Tekintettel arra, hogy a legtöbb kerámia kondi 20%-os tűréssel rendelkezik, a kapacitás változást csak akkor lehet észrevenni, ha a mért érték jelentősen eltér a 20%-os tűréstől. A feladatra legjobb megoldás egy kapacitás mérő, ami kiírja a szivárgó áramot is (Vloss, tangens delta, stb.). Elkó esetén pedig az ESR-t. Persze ezek a kis kütyük nem alkalmasak nagy feszültségű kondik vizsgálatára. Előfordulhat, hogy kis feszültséggel vizsgálva hibátlannak tűnik a kondi, viszont egy bizonyos feszültség felett elkezd átvezetni vagy átütni. Üdv.

Fenti sorokat Edmundson kolléga irta, csak véletlenül rossz gombra nyomott, ezért a bejelentésekhez került. Szívleld meg, mert könnyen szenvedhetsz balesetet, ha megfelelő előképzettség nélkül fogsz hozzá az ilyen munkákhoz. Az elmélet nem megspórolható!

2

Laszlo653
Laszlo653 picture

Magyarul mondva a hétköznapi embernek ha nincs drága berendezése ne akarjon semmit megjavitani...

0

josef.48
josef.48 picture
*

Szia !Példának :Egy 0.01µF-os többrétgü, smd 0805 méretü ,50v üzemi feszültségü, kerámia kondensátor gyártoi adatlapját tettem fel.Az adatlaból megálapitható hogy a kondi elektrodjai között a szigetelö ellenálás több ezer MOhm!(10GOhm) .Ez azt jeleti hogy egy hagyományos-általános mindenapi müszerel bármenyi áramot vagy ellnálást is mérnénk az a kondenzátor defektes.Az üzemi feszültség az nem a max.megendet feszültsége a kondenzátornak,az a feszültség a megbizható üzemodját biztositja.A dielektrikum záró feszültsége (itt 125v)az a max.feszültség amely megváltoztathatja (tönkre is teheti ) a szigetelö ellenálást.üdv.Jóska

File csatolás: 

0

Laszlo653
Laszlo653 picture

Szia.Igen ha megvan a kondenzátor adatai könnyebb a hibát is kiszürni rámérve.De van olyan kerámia kondenzátor is ami egy kis hőfok emelkedés után szivárog csak,  IC mellett hamarabb tönkremehet.

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: a kerámiakondenzátor működőképességét egy  LC oszcillátorral ts meg tudod vizsgálni, ha nem nagyfeszültségű(50 V alatt)
Az oszcillátor kondenzátora helyére olyan értékű kondenzátort teszel, mint ami a mérendő alkatrészre van írva, megméred a frekvenciát
A C helyére teszed a vizsgálandó  kondenzátort, megméred a frekvenciát, ha közel azonos, a frekvencia,  jó a kondenzátor
A  hátrány,  hogy több tekercset kell készíteni a mérésekhez, lehet használni a  Thomson képletet

https://www.hobbielektronika.hu/segedprogramok/?prog=thomson

Bálint

PS: előbb azért érdemes végiggondolni a Mosószaki által írottakat is

0

Laszlo653
Laszlo653 picture

Szia.Ez se rossz megoldás lehet.De a frekimérő hiányában..

0

Edmundson
Edmundson picture
*

Szia!

Én nem ezt írtam. De a javítás és a műszerfejlesztés két külön szakma.
Ez a műszer minden igényedet kielégíti és nem csak kondenzátort vizsgál, hanem félvezetőket is: https://www.ebay.com/itm/LCR-T4-ESR-Meter-Transistor-Tester-Diode-Triode...
Ha ennél pontosabban szeretnél mérni valamit, ahhoz kell a drágább műszer. A kondik esetében bizony sokszor gyorsabb megoldás a csere mint a méricskélés.

A kérdésedből és az adatlapodból látszik, hogy még csak most léptél az elektronika ösvényére. Ez később szerte szét fog ágazódni és az első elágazásnál el kell döntened, hogy melyik irányt választod. Az okos ember egy életen át tanul és nem kell megsértődni azon, ha valaki ellent mond Neked, vagy kioktat. Én is szoktam hülyeségeket kérdezni 30 éves elméleti és szakmai tapasztalattal. Ezért vagyunk itt sokan sokféle tudással, és ha ezeket a különböző tudás ágakat összerakjuk, akkor egy nagy tudásfa lesz belőle. Azt javaslom Neked, hogy mindenképp csak törpefeszültségű áramkörökkel foglalkozz, mert az még nem életveszélyes. Ha kellő tudásod és rutinod lesz, akkor jöhet a nagyobb feszültség. Addigra már tudni fogod, hogy mitől kell félni és mielőtt fejest ugranál a medencébe előbb meg fogod nézni, hogy van-e benne víz.

Üdv.

2

Laszlo653
Laszlo653 picture

Igen ez jó müszer.Majd valahogy beszerzek egyet.

0

Mosószaki
Mosószaki picture

Szia!
Ez nem így van.
A műszer árát kell összevetni a következőkkel: 
1. Mérendő, vizsgálandó alkatrészek darabonkénti értékével. (Továbbiakban alkatrész.)
2. Az 1 db készülékben vizsgálandó, cserélendő alkatrészek számával, értékével.
3. Az egy év alatt mérendő cserélendő alkatrészek hozzávetőleges számával, értékével.
4. A mérés kikerülhető-e egyszerű alkatrészcserével, ha a fenti képletből az jön ki, hogy a mérőkészülék irreálisan drága a feladat elvégzésére?
5. A mérőkészülék használatával nyerhető-e annyi idő, ami legalább nullszaldóssá teszi a beruházást?

6. Érzelmi szempont! Akkor is mérni akarok és ez a hobbim, erre költöm a pénzt!

Sok sikert!

1

varga jano
varga jano picture
*****

"Nem tudod megmérni ? (Mert egy drága műszer kell hozzá ? Ami COCOM listás ? ) Cseréld újra ! "-Dr. Puskás Andor okl. villamosmérnök .

2

Kalex
Kalex picture
*****

Szia!

Magyarul mondva, a hétköznapi ember, mielőtt belefog valaminek a javításába, olvasson utána az elméleti alapoknak, ha nincs velük tisztában. A szakmai képzések nem azért vannak, mert a tanteremben nem esik az eső! Természetesen segítséget fogsz kapni, de a minimum követelményeket teljesíteni kell. Egy szívműtéthez sem fogsz hozzá, csak azért, mert a tv sorozatban olyan egyszerűnek tűnik.

Kalex

2

Mosószaki
Mosószaki picture

Szia!
Sokat gondolkodtam, hogy írjak-e választ vagy sem.

Az egész kérdésfeltevésed arról árulkodik, hogy neked csak közelítő elképzelésed van az elektronikai alkatrészekről, funkciójukról, tulajdonságaikról.
Ezek után hogyan is tudnák segíteni? Hisz a "Akarok glimm lámpát késziteni.Sima led égöböl,vagy van a fázisceruzában olyan égö abból csináljam-e melyik jobb" ez a rövid szösszenet úgy mindent elmond a szakmai felkészültségedről.
A LED az fényemmittáló félvezető. A "fázisceruza égője"  --általában, de van kivétel--- Glimm égő, ami gáztöltésű kisülőcső.
A led égési feszültsége 1,8 és 5 volt között bármi lehet, de átfolyó áramra állítják be! A glimm égési feszültsége ~70 -- ~110 volt között szokott lenni, de csak nagyobb feszültségre gyújt be. Viszont igen kicsi az átfolyó árama.
A multiméterek mérőfeszültsége szakadásvizsgálatkor ~2.5 --  ~5 volt között van valahol. Elvileg egy ledet be tud gyújtani (nem mind).

A kerámiakondenzátorokat meg a maximális feszültség tűrésük + 25% egyen vagy kisfrekvenciás váltó (~1 KHz) feszültségen kell vizsgálni szivárgásra.
Tehát a legegyszerűbb egy kb 80 volt-ig állítható labortáp és egy érzékeny mikro vagy piko ampermérő.
Az átlagos kerámia SMD kondik 63 voltosak. + 25% = 78,75 volt. Szivárgó áram nem lehet még piko amperes szinten sem!
Sok sikert az építéshez!
Ja! Hogy is azonosítod azokat a kondikat?

1

Jaca
Jaca picture
*****

Tehát a legegyszerűbb egy kb 80-ig állítható labortáp és egy érzékeny mikro vagy piko ampermérő.

Aztán egy zárlatos kondenzátor, és oda az árammérő. Akkor már egy 1Mohmos ellenállással sorbakötném a kondenzátort, és arra adnék feszültséget. Az ellenálláson nullánál nagyobb feszültséget nem szabadna mérni.

2

josef.48
josef.48 picture
*

  Szia Jaca ! A kapacitások  szivárgó áramát akár milyen furcsa is voltmérövel ellenörizték(  régen) .Volt egy 150v-os leválasztott táp , egy 50µA-es müszer  skálája feszültségben beosztva ,egy soros 30MOhmos   ellenálásal (mint egy 150v-os ohmérö).A kondi sorosan lett  téve a táplált voltmérövel.A kapacitás feltöltését mutatta ,majd visszaeseta mutató..Ha nem  akkor a  szivárgás voltban volt leolvasható.Azota sokminden megváltozott.üdv.Jóska

0

Jaca
Jaca picture
*****

Szia!

Ez a mai napig teljesen korrekt mérési mód. Egy dologgal kell vigyázni, a táp feszültsége ne haladja meg a kondenzátor feszültségtűrését. A mai digit multiméterek is alkalmasak, feszültségmérés állapotban 20MOhm (néha 10M) a belső ellenállásuk. Ha jó a kondenzátor, egy idő után (kondenzátor feltöltődése) nullát kell mutatnia.

0

Mosószaki
Mosószaki picture

Akár úgy is jó!
De, ha az elektronikával akar foglalkozni, hát meg kell tanulnia mérni is!
Erre vannak tankönyvek a neten is.
Egyébként meg mindenre én sem gondolhatok! No meg egy multiméter szerű áram mérő sok mindent kibír. Persze a 80 volt az brutális pikoamperes méréshatárban. Bocs! Igazad van!
Jobb visszavezetni feszültségmérésre.

Még annyi adalék, hogy mivel igenkicsi áramokról beszélünk az egész mérési rendszert érdemes árnyékolni, mert elég egy mobil és máris hülyeségeket mér az ember!

1

Jaca
Jaca picture
*****

Szia!

konkrétan mit akarsz ellenőrizni vele? Ha jól sejtem csak annyit, hogy nem-e szivárog?

1

Laszlo653
Laszlo653 picture

Igen a kerámia kondenzátorokat hogy nem szivárog-e, a belsö fémréteg ép-e.

0

lcsaszar
lcsaszar picture
*

Szia!

Szerintem kondenzátort legjobb célműszerrel mérni, vagy olyan multiméterrel, ami tud kapacitást is mérni. Szivárgó kerámia kondenzátort még nem láttam, de lehet, hogy létezik. Hogy növeljem az "okos" tanácsok számát: ha gyanús, dobd ki, cseréld ki.

Üdv, lcsaszar

0

tvdoktor
tvdoktor picture

Helló!

Sokat hezitáltam írjak e vagy ne,tapasztalatom az hogy célműszerrel max.a kapacitást tudsz mérni,mivel 9 V-al mér.
Mi van ha 120 V-on kezd el szivárogni pl. egy 2kV-os kondenzátor?
A régebbi tv-k színdekóderei teli voltak szivárgó kondenzátorokkal.
Ami lényeg, a mérendő alkatrész feszültség nagysága illetve egyen vagy váltó áramú kondenzátorról van e szó.
Mert ugye ez határozza meg a mérő áramkör kialakítását.
Az hogy kicseréli vagy kidobja még nem árulkodik arról hogy mi okozta a hibát.
Van olyan eset hogy megfeszíted,megmozdítod és hurrá működik..........egy ideig.
Ha találsz egy hibás alkatrészt,no akkor már jó eséllyel javulás állhat elő.
LED + ellenállással detektálnám a szivárgó áramot,de hogy jól detektáljon nem biztos hogy egy dióda és egy ellenállással megoldható.
 

0

Sponsored links