Sziasztok!
Valaki foglalkozott már Makita BL1415/1430 akku felújításával ilyen modullal?
https://www.aliexpress.com/item/For-Makita-14-4V-1-5Ah-3-0Ah-4-5Ah-BL1430-Li-ion-Battery-PCB-Circuit/32868887523.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.78584c4d1qO0F5
Kék panelos.
Vettem 2 ilyen modult, de beépítve, és a töltőre téve az akkut, átvált a piros világító jelzésre, a hűtés elindul, de kb 10-15 mp múlva a zöld elkezd villogni, majd megint kb 10-15mp múlva a piros- zöld felváltva villog, mintha hibás lenne az akku.
Ami érdekes, hogy ha rámérek a töltő csatlakozásokra, nem jelenik meg fesz rajta.
Töltő típusa: makita dc18rc
Ez a kettő BL1430-as:
Ami érdekes, hogy ha nem a kép alapján kötöm a megcsapolást, hanem középre, akkor ez a hiba nem jön elő egy aksinál.
Egy másik aksinál a töltés működik ha középen van megcsapolva, de a töltési fesz felmegy amikor a töltő 80-100% közti jelzést adja, majdnem 18V-ig, majd pár másodperc múlva átvált teljesen feltöltöttre.
A harmadik aksinál ez BL1415, ott a közép megcsapolásnál is a fenti hibára való leállás marad.
A cellák mind a három aksiban mértek, és jók
Ha valaki tudna segíteni, vagy ötletet adni megköszönném.
Köszönöm.
Sziasztok!
Kicsit nézegettem, tesztelgettem, ill merítettem jócskán az akku pakkon.
Jelenleg 3,3-3,4V közt van a cella fesz is.
Rádugva töltőre, most NEM áll le hibával, Elindítja a töltést, és miután eléri a 3,5Vos cellafeszt, késznek jelzi, mint ha fel lenne töltve...
Persze közel sincs feltöltve.
Közben megnéztem 4db ÚJ cellával, azt is 3,5V környékéig engedi menni, és leáll, hogy kész.
Ezek szerint akik hasonló elektronikáknál írták, hogy nem jó, mert náluk nem tölti fel félig a pakkot, ez miatt lehet.
0
Sziasztok
Ha jól emlékszem a Makita gyári elektronikája sem figyeli az összes cella feszültségét
Érdemes lenne új cellákat tenni bele ezek már elérhetőek 1000 ft alatt darabonként szállítással együtt
https://www.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=SB_2018120310...
0
Nem írtad mi volt a probléma az eredeti akkupakkal, és hogy kicserélted-e ÚJ BELEVALÓ akkukra az elöregedett akkukat. Az hogy VALAKI kimérte neked, egyenlő kb. a nullával ebben az esetben. Ezek nagyon kényes töltőelektronikák pont azért, hogy ne lehessen össze-vissza gányolni. Az meg, hogy össze-vissza kötögeted a vezetékeket, hab a tortán. Ha szarból akarsz várat építeni, legalább szakértelemmel kellene pótolni, amit fórumokból nehéz megszerezni.
2
Szia!
Mivel régi ismerős, és többet foglalkozott már a li-ion cellákkal, ezért megbízok benne.
A csere azért lett, mert ki volt folyva, és azok lettek cserélve, másik ugyan olyan típusú donor pakkból, amit írtam lejeb.
Mivel a neten se volt semmi PONTOS leírás, csak a képek, yt videók, meg a kínai bekötéses rajza, ezért kicsit nehéz szakértelmet belevinni, és pontosan bekötni...
Tehát tipikus esete, a szarból várépítés, és a kis új cupp-cupp esete...
0
"" A csere azért lett, mert ki volt folyva, és azok lettek cserélve, másik ugyan olyan típusú donor pakkból, amit írtam lejeb. "
1. Li-ion nem szokott kifolyni
2. Ha jót akarsz, egyszerre kicseréled az összeset
3. Ha a donor pakk (akkui) jók lennének, akkor ugye nem bontottad volna szét
Na de azt sem írtad, mi van ha az úgynevezett jó akkukat beforrasztod a régi pakkba. Mert ugye a kínai elektronika csak a töltést befolyásolja, a terhelést nem. Lehet-e nagy nyomatékon terhelni az elvárható ideig. Ezzel nagyjából kiderülne jók-e azok az akkuk. Amúgy a kínai elektronikának elég jó a véleményezése, sokak írták, hogy tökéletesen működik.
1
1: Zöld burkolat alatt, rozsdásodás indult el, vagy mi, mint amikor kifolyik az ellem.
3: Mivel annak a háza "kicsit" megsérült ezért lett bontva. (De azzal a pakkal se működik, ha újra összerakom. Ott meg aztán, azok tényleg egyszerre lettek gyártva, használva, stb)
Terhelésnél hozza az elvárt nyomatékot a fúró. Nem adja fel 3 csavar után, stb.
Olvastam olyat, hogy pár embernek csak félig tölti fel a pakkot.
Kínából meg nem merek akkut rendelni, mert azoknak a kapacitása eléggé kétséges... Rengeteg netes cikk szól arról, hogy felét se tudja, mint ami rá van írva.
0
Szia
tettem fel egy aliexpress-es címet ezekből 2 félét is vettem 6-6 darabot teszteltem őket mindegyik tudja a ráírt kapacitást
néha van akció ekkor 700 ft-ból bejöhet 1 cella de érdemes többet venni egyszerre
0
Szia!
Köszi a linket, meg is nézem!
0
Szia
Akár át is lehetne alakítani másik védő elektronikát tenni bele ez kb 600 ft ez 2.5 és 4.2V között engedi működni az aksikat
https://www.aliexpress.com/item/4S-40A-Li-ion-Lithium-Battery-18650-Char...
Vagy még lehet beépíteni egy töltés szabályozó elektronikát ezzel be lehet állítani a feszültséget 4 cella esetén 17 és 20v között és be lehet állítani a töltő áramot is 1-1.5A között
https://www.aliexpress.com/item/5A-DC-to-DC-CC-CV-Lithium-Battery-Step-d...
0
Szia!
Ennél konkrét védő áramkör, csak töltésnél van. Merítésnél 1:1-ben csatlakozik az akkukkra a gép.
Ez lesz szerintem a másik variáció, csak ugye első körben meg akartam oldani, hogy kompatibilis legyen a többi töltővel.
0
Direktben terhel rá, így spórolták meg a nagyáramú kapcsoló FET-ek alkalmazását, viszont ilyenkor is figyeli a cellafeszültséget, talán be is avatkozik a fordulatszabályzóba (letiltja?), de nem ismerem a gépet.
Csak az is úgy lenne korrekt, ha mindegyik cellát figyelné. Bármelyik beesik 2,5 V alá, letiltaná a használatot. Vagy legalább besípolna, mint ez:
https://www.aliexpress.com/item/New-1-8S-Lipo-Li-ion-Fe-Battery-Voltage-...
0
Szia!
Max a töltő felé kommunikál, mert a gép felé csak a táp megy.
De töltésnél se terhel be, mert egyenletes a fesz, míg jobb esetben elindítja a töltést.
Sanda gyanúm amit fent is írtam, hogy azt az 1 cellát figyeli, és amint megvan a 3,4V cellafesz (most pontosan néztem és mértem), lekapcsol. Felette hibát jelez. Próbáltam megkerüli, hogy fix 3,21Vot kapjon, de azt "kiszúrta" és lekapcsolt :D Szóval ezzel a kínai elektronikával csak félig lehet feltölteni a pakkot jó esetben.
0
És ha diódát teszel be a mérő áramkörbe?
0
Sajnos azzal ugyan úgy hibával áll le.
0
" Mivel annak a háza "kicsit" megsérült ezért lett bontva "
Akkor miért nem raktad a jó házba a jó pakkot?
Kínából szerintem se vegyél akkut, szerintem mind szar. Jófogáson van akitől érdemes.
0
Mert annak az elektronikája is megsínylette. Meg az csak 1,5Ah-s pakk volt. Nekem meg a 3Ah-s pakkok jobban jönnének.
A jófogásos linket el tudod küldeni, akitől érdemes venni?
0
Elég jól kevered te azt a bizonyos sz...t.
Keress rá az ipari cellákra.
0
szia: akkupackban csak akkor van értelme az egyes cellák cseréjének, ha minden paraméterében azonos cserélt cella a többivel.
(típus, méret, teljesítmény, feszültség, áram, belső ellenállás, életkor/használtsági fok)
Egyszerűbben: minden lánc olyan erős, mint a leggyengébb láncszeme
Tanulmányozd a soros kapcsolásokról szóló irodalmat
A Lítium akkuk különösen érzékenyek
Bálint
2
Szia!
A felsorolásból, max az életkor ami kérdéses, de olyan akku pakkal se működik, ami eredetileg 2-2 db volt párhuzamosan, és azok voltak sorba. Ott még az életkor is stimmel.
De mivel nála ezzel az imax töltővel vagy mivel lett töltve, és mérte, ezért kizárásos alapon, az elektronika nem jó. Főleg, hogy max 1 cellát néz, nem külön külön mindet. Ami miatt nekem is furcsa ez a megoldás. A töltő meg ugye univerzális, ami 7,2V-18V közötti akkukat tölti, gondolom az elektronikába van az akkuba, ami megmondja (mondaná), hogy ez 14,4V pakk, amit 16,8V Max fesszel lehet tölteni. (Tippem szerint ezért is van az 1 cellás kivezetés, ami nem működik) És ez miatt a túlfesz miatt megnő a cella fesz, ezért tilt, és hibásként dobja ki az akkut.
0
Az a rajz nem jó egy cellához ha 7.4v-ra van eleve forrasztva piroska
(enyhén szólva elszitázták)
0
Szia!
Na igen, én is itt kezdtem el a dolgokat nem érteni. Mondom, megnézem, ha átforrasztom a másikba, de az meg nincs kifúrva...
Meg a másik oldalán, a 3,7V-os írásnál van a kondi beforrasztva, a 7,2V-osnál nincs.
Megreklamáltam, hogy nem jó, (ahogy láttam más is futott bele ilyenbe más termékeknél, hogy nem jó neki ez a fajta kék nyák) szóval megreklamáltam. Most várom, hogy mit lép az eladó...
0
a tesója
0
Akkor mégis mikrokontroller, csak azért nem gondoltam volna, mert a leggyakoribb kínai védőpanelokon nem ilyen szokott lenni.
0
Mivel főleg így távolról nem mindig egyszerű elsőre eltalálni, előző hozzászólásom módosítanám:
Valószínűleg ennél a 3,7 V-os leágazást nem tervezték bekötni, ezért az egy kondival le van szűrve, hogy zavarimpulzusok se hassanak az IC nyitott bemenetére (bár ez nem feltétlenül zárja ki, hogy bekösd, ha akarod). Hasonló védelmi IC adatlapját tanulmányoztam már, elképzelhető, hogy itt is egy olyat alkalmaztak, ami egyébként cellánkénti figyelésre alkalmas, csak nem használják ki rendesen, ahogy illene.
A 7,4 V-os leágazásra "gondolták", hogy azt viszont be kell kötni, ezért kondenzátor nem is fontos rá, mert az akku impedanciája úgyis megfogja, söntöli a zavarokat.
Ami érdekes, hogy ha nem a kép alapján kötöm a megcsapolást, hanem középre, akkor ez a hiba nem jön elő egy aksinál.
Ebben legfeljebb az nem világos számomra, hogy ez miért nem bizonyítja: panel jó, egyik akkucsomag jó, másik nem jó?
Ha feltételeznénk, hogy a panel 5-cellához való (a töltő felé ezt mutatná), akkor nem 18 V, hanem 5 x 4,2 azaz 21 V lenne a végfeszültség.
0
Az IC típusa passz, mert le van satírozva. Azt tudom, hogy az eredetibe valami mikrokontroller van.
A 3,7V leágazásnál, maga a fő töltő rész be se indul, mert mikor indulna, tilt. A 7,4V bekötésnél elindul, tölt, és 18V magasságába tilt, és hibát jelez. Ami érthető is, mert sok lesz a cella fesz, és ezért nem emel tovább, 21Vig. Délután összevetem a két panelt, meg mérek rajta pár adatot.
Töltőről se találtam semmi adatot, hogy az alapján valamit vissza lehessen követni.
0
Mikrokontroller túlzás mondjuk, az a laptopakkuban van például, ami konkrétan processzor és memória (ma már a kettő egyben) és I2C buszon kommunikál az operációs rendszerrel. De utóbbi nem a hardveres védelem része vagy működése, sokan keverik ezt is (e kapcsolat hiányában a belső elektronika ugyanúgy védi a cellákat, FET lekapcsol, ha kell stb.). Pláne még gyakori tévedés, amikor töltőnek hiszik a védelmet.
Ilyen egyszerűbb védőpanelok ehhez hasonló IC-kre épülnek:
https://www.ablic.com/en/doc/datasheet/battery_protection/S8254A_E.pdf
Mivel a szóban forgó egy univerzális töltő, valahogy az is bizonyára tájékozódik a soros cellák számáról, de az lehet valami egyszerűbb bekötési, ellenállásos trükk stb., amiből felismeri.
Gondolom, van egy másik kimenet is, ami letiltja a töltést vagy terhelést, amikor hibát észlel.
0
Üdv! Hogyan mérted meg a cellákat, hogy jók? Töltés-kisütés teszt, kapacitás mérés, belső ellenállás mérés? Elég komplex védőelektronikák ezek, mindent figyelnek. Bár a bekötése baromi fura, egy igazi balanszeres töltő minden cellát egyenként figyel, és szabályozza a töltést, ergo 4 cella esetén 5 kivezetés kéne... Az eredeti elektronika bekötése milyen volt? Cellánként 4,1V tehát 16,4V fölé nemis mehetne a töltőfesz, különben károsodhatnak a cellák. Egy esetben lehet ilyen feszültségnövekedés, ha a védőelektronika megszakitja a cellák áramkörét, így állítja le a töltést, mert érzékeli, hogy elérték a maximum feszültségüket, és a töltőfesz felugrik a maximum 18V-ra, és leáll. Kisütésnél 2,7V alá nem mehet a cella feszültség, ekkor is megszakitja az elekronika az áramkört.
0
Szia!
A cellák mérését ismerősre bíztam, ő nézte meg valami mérőkével.
Én is néztem a terheléseket a cellákon külön külön, minden cella feltöltve, és 1A terheléssel merítve ugyan annyi idő alatt a fesz esés se volt eltérő.
A BL1430asokba valami balancer lehetett, mert van azon is egy ilyen fólia ami a nyákra vezet: (Annyi, hogy ez 18V-os, de a 14,4V-os is ugyan ilyen elven megy.)
http://1.bp.blogspot.com/-6RE45ihLUdc/UVfp_3tmxMI/AAAAAAAACvU/1-Zi8hdVMc0/s1600/remove.jpg
A BL1415ös, ott csak a +;- és egy ugyan így megcsapolt ponttal csatlakozott az aksikra. Így ahogy ezen a képen:
http://hbaar.com/Homepage/userfiles/images/Reparaturen/Makitaakku/k-2.JPG
Amelyiknél működik, ott nem megy fel 18V-ig, ott megáll a végén 16,8V-nál, ahogy kell. A két nyákot megcseréltem, és azzal is ugyan úgy működött.
1: Lehet, hogy ismerős hibásan mérte be az aksikat?
2: Miért működik ha nem a rajzon megfelelően kötöm, hogy 1 cella van a megcsapoláson, hanem kettő? Ha egy cellás van, akkor a fent leírt hiba lép életbe, ahol még a töltés se indul el.
3: Lehet a töltő is hibás?
0
Üdv! Az akkuknak több lényeges, jellemző tulajdonsága is van a feszültségen, és a kapacitáson kívül. A belső ellenállás, és a max kisütő áram is fontos, főleg szerszámgépeknél, ahol az induló, és a terhelt áramfelvétel 5...10...15 A is lehet. Tehát minél nagyobb kisütőáramot tudjon, és minél kisebb belső ellenállása legyen 1-1 cellának. Ha valamelyik "elgyengült" a sorban már letilthat az elektronika. Tesztelésre az 1A kisütő áram nem elég ilyenkor, mert egy ipari cella meg sem érzi, nem lehet reálisan bemérni. Ezexerint ez az elektronika furcsa módon csak 1 cella értékét nézi pontosan, és az egész pakkét figyeli összességében. Ha 2 cellára kötöd át a figyelést, akkor az elektronikában beállított feszültség nagyon eltér, ezért úgy jó celláknál is működhet rendellenesen, gyengébb celláknál pedig valamennyire becsapható, mert jónak tűnhet számára feszültség szempontjából. Ipari cellák kerültek az új pakkba, vagy máshonnan, pl laptopból bontott?
0
Szia!
Igen, olvastam, hogy sok jellemző van ezeknél, én ezért se akartam belemenni, meg neki van hozzá valamilyen elektronikája. (Azzal fel is lettek töltve.)
A panelen van két felirat is, amit nem értek
Az egyik, C7 3,7V a másik, C2 7,4V
Na most, ha ugye fel vannak töltve, 4V körül vannak. Tehát egyik egységbe se fér be, mert 1 cellánál, ugye 4V 2 cellánál 8V van.
Csere ugyan olyanokra, egy donor makita aksiból lettek válogatva.
Az a baj, hogy ezekből a kínai csodákból láttam olyat, ami 2 cellára van kötve, nem egyre. Bár azok a 18Vos akku pakkoknál volt jellemzően.
Ha nem forrasztom be azt a figyelő szálat, akkor is hibával áll le a töltés.
Ha legalább az IC-n lenne valami jelölés, még sakkozni is lehetne, hogy is mint, de semmi.
Már írtam az eladónak, de eddig nem válaszolt. Ha nem ír holnap estig, akkor visszakérem a pénzt, és akkor marad a drasztikusabb átalakítás, ami tervbe volt véve.
0
A panelen van két felirat is, amit nem értek
Az egyik, C7 3,7V a másik, C2 7,4V
A C7 kondenzátor szűri valószínűleg az első leágazást (ami névleges értéken 3,7 V), az be is van építve.
A C2 kondenzátor szűrné a második leágazást (7,4 V), de az be sincs építve.
Az nyilvánvaló, hogy egy 16,8 V végfeszültségű telepen 18 V megengedhetetlen, annak már régen rossz. Ez általában úgy fordulhat elő, hogy egyik soros tag már elöregedett, megnőtt a belső ellenállása, emiatt azon felszökik a feszültség, töltés közben (laptopakku ilyenkor szokott lekapcsolni).
Terhelés hatására pont fordítva, a beteg cellapáron esik be először 2,5 V alá (laptopakku ilyenkor szokott lekapcsolni, és igen, pontosan megmértem ezt is, de más kínai védelmi panelok is pontosan így szoktak működni).
Mivel annak már úgyis mindegy, akár hagyhatod rajta a 18 V-ot, utána mérd meg sorban, elvileg három tagon 4,2 V vagy kevesebb (normális) feszültséget mérhetsz.
Egy tagon pedig 4,2 V fölött lesz, azt kell kidobni.
Kínai kommunikációval pedig nem kellene foglalkozni, az csak egy laikus kereskedő, mi vagyunk itt a szakemberek, nem ő.
0
Szia!
Megmértem még akkor mind a 4 cellát, és a feszültségek:
1: 3,97V
2: 3,98V
3-4: 4,01V
Ezeket közvetlen a töltés után mértem, miután felment a töltőfesz 18V-ig.
Ezeket a cellákat terheltem is még régebben, 1A es terheléssel, de itt se volt a 4 cella között eltérő különbség.
Pont ez miatt direkt időarányosan néztem mind a 4 cellát.
A kínait meg azért akartam, hogy írjon valamit, hátha ezeket is kell "resetelni" beszerelés után, vagy kalibrálni.
Sőt, cserélgettem is az 1-2-3-4 sorrendet, de akkor is ugyan úgy tilt.
Gondoltam még, hogy valahol gyantamaradék van rajta, jól le is pucoltam, de semmi. Még visszarajzolni se lehet, mert lehetetlen a vezetősávokat visszakövetni.
Mindenesetre, megreklamáltam, hogy hibás a termék, kérem vissza az árát....
0
Üresjárási feszültség semmit nem jelent, az jó szokott lenni még akkor is, amikor az akku már használhatatlan, a túl nagy belső ellenállás miatt.
Pontosabban úgy értem, hogy például egy laptopban már használhatatlan, mert hamar lekapcsol az akku védelme, akár töltés, akár terhelés közben is.
Utána az akkut kiépítve, zseblámpában még simán tudom használni.
1 A terhelés kevés a probléma kimutatásához, legalábbis rövid idő alatt így nem tűnik fel a hiba.
Tény, hogy amikor teljes kapacitásmérést végzek, konstans 1 A árammal (vagyis nem ellenállással, mert úgy csökken az áram is, hanem stabil, áramgenerátoros terheléssel), akkor már megmutatkozik a belső ellenállás hatása, vagyis az öregebb akkun hamarabb leesik a feszültség.
De ehhez teljesen fel kell tölteni, utána lemeríteni, amit én 2,5 V-ig szoktam, mivel ez a védelmek szokásos lekapcsolási értéke.
Az eltelt időt szorzom 1 A árammal és már látszik, hogy a beteg akku jóval kevesebbet tud.
Ha viszont csak 200 mA áramot állítok be, szinte teljes kapacitást produkál a cella.
Vagy a másik, amikor töltés közben figyeltem laptopban, a megbontott akkut. Ott is szépen kibukott, hogy a töltőáram hatására, a hibás tagon túl gyorsan felszaladt a feszültség 4,2 V-ig, utána persze le is kapcsolt a védelem.
0
Üdv! A 3,7V 1 cella névleges feszültség értéke, tehát 2 soros celláé 7,4V. Ezt veszik alapnak az elektronikáknál, feliratoknál. A Maximális feltöltött feszültsége a 4,1...4,2V ami fölé nem szabad menni a cellafeszültségnek, különben károsodhat, felrobbanhat. Ha nem forrasztod be a figyelőszálat, természetes, hogy leáll. Nincs ezen az elektronikán valami reset lehetőség? Laptop töltésvezérlő elektronikáknál, ha azt érzi, hogy bármelyik cella 2,7V alá csökken, pl valaki cellát próbál benne cserélni, már le is tilt, és csak spéci programmal lehet újraindítani az elektronikát... Arra gondolok, ha rajt vannak a cellák, akkor kéne indítani az elektronikát, hogy tudja, mostantól van rendben, és indulhat a használat. Elég sok csatlakozási pont van a töltő felé, mint a laptopoknál, tehát a pack ittis komolyan kommunikál a töltővel.
0
Reset lehetőség, passz. Ezért is várom, a kínai levelét, hátha tud okosságot. A yt-s videókon is amit megnéztem, beforrassza a megfelelő helyekre, összerakja, és fel a töltőre. Amit igaz 2 cella megcsapolással tudtam elindítani, ott se reseteltem meg semmi. De az se megy az 1 cellás megoldással. Meg ami érdekes, hogy mi miatt engedi a töltőt fel 18Vig, mikor max 16,8V lehetne. Bár ezt nem tapasztaltam a másik elektronikával, ott 16,8ra beállt.
Lehet, az zavarja, hogy relatíve feltöltött cellákra tettem?
0