Üdv a sokat tanultaknak.
Ha jól tudom létezik már olyan forraszanyag amivel alumíniumra lehet forrasztani. Nem tudom ez házilag is használható vagy valami spéci védőgázas vagy más különleges technológia kell e hozzá.
Tudnátok ebben segíteni.
Mielőtt megkérdeznétek nem a lányok szobakilincsét akarom lezárni! :rohog:
A problémám sok kompakcső menetes szára alumínium és ezeket szeretném hasznosítani. A rossz csöveket szétbontom és a dobozkákban ledlámpákat építek.
Bocsi képet készítek és felteszem.
Köszi Laci
2010, August 12 - 22:55
#1
Sziasztok!
Teljesen véletlenül bukkantam rá, de hátha valakit éppen most érdekel:
http://www.licit.hu/arveres_Alu-Sol_alu_forraszto_on_1mm_elado_licit_267...
Üdv: Laci
0
Üdv!
Nos Édesapámnak egy ötlete alapján írtam a metalloglobusnak.
Lássunk csodát az öntöde szekció gyárt ilyen anyagot. Elmentem a X ker sírkert utcai telephelyre ahol csak egy kis lukat bérelnek már csak, de.
Készségesek elmagyarázták és mintát adtak.
Vagyis
Van hagyományos ólmos összetételű és ólom mentes ötvözetű forrasz anyag és a benne lévő folyasztó szer a lényeg. Ettől aluforrasz. 180-220c fokon olvadnak. Kipróbáltam. Üveg radírtollal megtisztított felületet szépen befutja. Ott mondták ezt az anyagot megrendelésre gyártják és lámpák alo foglalatát forrasztják vele gépsoron. Egy szó mint száz egy guriga az 1kg és 5000ft, de kapható.
Laci
0
Szia Perlaci!
Próbáld ki ezt az anyagot!-http://hu.farnell.com/multicore-solder/629443/solder-wire-alusol-0-91mm-...
Én használom, múúkodik!400C-on kell melegíteni.
Üdv Laci.
0
Üdv!
Köszönöm a tanácsokat. Kipróbálom az olajos dolgot és megérdeklődöm a folyasztószer árát is. Jól sejtettem hogy gyerekkoromban apám adott valami forrasztó zsírnak nevezett anyagot alumíniumhoz. Akkor ez is a sűrű olajnak felelhet meg, csak abban forraszanyag örlemény is volt.
A bedifundálás a két eltérő potenciál miatt kérdés, pedig érdekes hiszen a zamak öntvény pont alu+ólom ötvözet.
A mechanikai szilárdság kérdése meg lágyforrasztásnál nem igen követelmény itt inkább az elektromos kapcsolat a lényeg.
Laci
0
Szia perlaci!
Igen létezik!
Én már régóta a NOVATIO termékét a SUPERSOLDER-t használom!
Van hozzá speckó forraszanyag is,de a hagyományos Sn60PbCu2-vel is ugyanolyan jó!
Üdv
Molnitron
0
Szia !
A TS 572 folyasztószer direkte erre a célra készült.
Üdv.Ckó
0
Bocsika. Sz.abillentyűzetem és kétzer klikkelt. Van-e valakinek fórhant MSI MS-1632-es billentyűzete.
Üdv.Ckó
0
Üdv!
" Sz.abillentyűzetem és kétzer klikkelt"
Nálunk egérrel kell klikkelni!
Üdv: Szőke
u.i.: Bocs mindenkitől az OFF-ért!
0
Szia Szőke!
Akkor nálam is baj van, mert csak az egér bal gombjával tudok klikkelni, az egész egérrel nem! :p
Üdv: Laci
0
Szia Laci!
"egér bal gombjával tudok klikkelni, az egész egérrel nem"
Nekem van egy beépített gombom az asztalba és ahhoz csapom az egeret, ha klikkelni akarok. Így én az egész egérrel klikkelek! :rohog:
Üdv: Szőke
0
Szia Szőke!
"ahhoz csapom az egeret,"
...Akkor az már döglött egér! :rohog:
Üdv: Laci
0
Szia Laci!
"Akkor az már döglött egér!"
Amíg élt a két patkányom, addig könnyű volt, mert ők automatikusan is klikkeltek. Szegénykéket már eltemettem, mert öregek voltak és elmentek az örök vadászmezőkre. :( :redsad:
Most már a szomszéd macskája által fogott egereket tudom csak használni. :rohog:
Üdv: Szőke
0
Szia.
Ugye milyen hasznosak a macskák amikor nem "bagzanak". :rohog: :rohog:
Üdv.
0
Szia Laci!
"nem a lányok szobakilincsét akarom lezárni! "
Na akkor elárulom a "titkot"! :p
Kell hozzá pár csepp közönséges (sűrűbb) motorolaj, cin, meg pillanatpáka. Nem vicc! :yes:
Ennél olcsóbb és egyszerűbb megoldást nem tudok.
Pár csepp olaj a forrasztandó alura, majd az olaj védelme alatt az oxidréteget jól lekaparni (olaj marad!), utána pákával a cint "rákenni", vagyis előónozni!
Lényeges, hogy ne kapjon levegőt az oxidmentesített (kapart) felület az egész művelet alatt, és megfelelő hőteljesítménye legyen a pákának, mert az olaj és az alu hirtelen lehűti a cint.
Ha nem tökéletes (lekaparható) a forrasztás, akkor azt ennek a két dolognak a hibája szokta okozni!
Domború felületen sűrűbb olaj és lassúbb oxidkaparás szükséges, hogy ne juthasson levegő a kaparó szerszám mellett, mögött az alumíniumhoz. (Kis tárgyaknál esetleg olajfürdő.)
Némi gyakorlás nem árt előtte. :oke:
Üdv: Laci
0
Szia! Ez hogy tetszik? http://www.ezermester.hu/articles/article.php?getarticle=1605
Üdv: VRubenx
0
Sziasztok!
Szép, szép, de egy baromság. A cikkben szereplő „forrasztás” csak taknyolás. A forrasztás lányege, hogy a forraszanyag (hagyományosan ón-ólom) bediffundál a forrasztandó fém felületébe és így alakítja ki a mechanikai szilárdságot és a megfelelő vezetőképességet. Az igaz, hogy az alumínium felülete gyorsan oxidálódik, ami megakadályozza a forraszanyag és a tiszta fém találkozását. Ez így van a réznél is, bár az sokkal lassabban oxidálódik. A baj csak az, hogy akár mennyire is sikerül oxidmentesre tisztítani az alu felületét az ón-ólom ötvözet soha az életbe nem fog bediffundálódni az alumínium felületébe mivel a két anyag elektropotenciálja távol áll egymástól. Tehát szó sincs forrasztásról. Igaz, hogy a felületek összeragadnak, de ugyan ezt tudja a pillanatragasztó, vagy bármely más erősebb ragasztó is. Ez inkább ragasztás, mint forrasztás. Arról nem is beszélve, hogy a forraszanyag sokkal puhább mint az alu, tehát azt a rudat egy laza mozdulattal le lehet tépni az alulemezről. Az alu forrasztásához olyan ötvözetet kell használni, amelyik hajlandó bediffundálni az alu felületébe. Létezik ilyen, de az csak kemény forrasztásnál (lánggal) használható. Vagy marad a védőgázos hegesztés.
0
Szia Edmundson!
"a forraszanyag sokkal puhább mint az alu,"
Az összes lágyforrasztásnak ez a lényege, ezért "lágy"! A réz is keményebb, hogy a vasról már ne is beszéljünk. Azokat is le lehet tépni a forrasztásnál, és ha nincs megfelelően előkészítve a felület, meg hideg, kásás az ón, akkor az is csak "taknyolás" és csak a gyanta ragasztja össze a két anyagot.
Amit én leírtam az biztos, hogy működik mert nem egyszer próbáltam. Ha tökéletes az oxidmentesítés és rendesen át tudja melegíteni a páka a forrasztás helyét, akkor szépen elterül az ón az alumíniumon (az olaj alatt) ugyan úgy, mint pl a rézlemezen, és késsel nem tudod lepattintani, csak faragni. :yes:
De próbáld ki személyesen, mert hinni a templomban kell! :)
Üdv: Laci
0
Szia Laci.
Júj, ez fájt!
Nem azért hívják lágy forrasztásnak mert lágy (lásd pl. 20Sn/80Au keményebb mint a réz), hanem mert alacsony hőfokon történik a forrasztás.
Ígérem, ha egyszer nagyon ráérek kipróbálom az alu "forrasztást" hagyományos ón-ólom forraszanyaggal. Csak nem tudom, hogy mit szól majd az olaj a 400°C-os pákához? :hmmm:
0
Üdv Edmunson!
Pedig ha emlékeim nem csalnak a lágyforrasztás és a keményforrasztás között a kifejezés a kötés erősségére utal. Az igaz, hogy a lágyforraszok általában alacsonyabb hőfokon történnek. Egy alumínium hegesztési varratnak például szerintem kisebb a szilárdsága mint egy kemény ezüstforrasztásnak. De ha valaki itt jártas e témakörben jó lenne ha egy kisebb értekezést írna számokkal szakkifejezésekkel, hogy újra tanuljuk amit elfelejtettünk.
Laci
0
Szia!
450°C alatt beszélünk lágyforrasztásról, 450°C fölött keményforrasztásról, tehát a kifejezés a munkahőmérsékletre utal.
Üdv: Tranzix
0
üdv:
http://www.rezinfo.hu/lagy-es-kemenyforrasztas-kulonbsege
Bálint
0
Szia!
Sajnos itt butaságot is írnak, mert ha rezet keményforrasztással forrasztanak, az keményedik, és nem kilágyul. Ki csak akkor lágyul, ha hírtelen lehűtik!
Üdv: Gyula
0
Szia!
Olajban hűtik le a fehérizzásban lévő acélt, amikor lassabb hűtés kell a viznél.
Üdv: Tranzix
0
Szia Edmundson!
"mit szól majd az olaj a 400°C-os pákához? "
Mit szólna? Szóhoz se tud jutni. :p
Szép lassan elfüstöl, de ha rendesen meg volt kaparva alatta és nem kilós tömbhöz akarsz cinezni, akkor majd meglátod, hogy működni fog.
Üdv: Laci
0
szia: a Conradnál kapható alumínium forrasztópaszta,jó drágán, tapasztalatom nincs vele.
Bálint
0