Sziasztok!
Adott az ingatlanunk, be van vezetve a 3 fázis (jelenleg 3x16A, de bővíteni szándékozzuk 3x20A-re), viszont két háztartás lesz kialakítva (egy kisebb és egy nagyobb). A helyi sajátosságok miatt csak a fűtés működik gázzal, minden más elektromos.
A nagyobb háztartásban a nagyobb fogyasztók többé kevésbé szét vannak osztva:
L1: sütő
L2: bojler, mosogatógép, főzőlap ½
L3: mosógép, főzőlap ½
A kis háztartás, bármennyire is kicsi szintén igényel egy bojlert, mosógépet, sütőt, és főzőlapot. Jelenleg ott 1 fázis van (az L1). Ha be is vezetném a 3 fázist, akkor sem lenne nehéz elképzelni olyan esetet amikor a nagy fogyasztók együttes működése valamelyik biztosíték „levágását” okozná.
Ennek a problémának enyhítésére olyan áramkört gondoltam használni, ami a bojlerek működését felosztaná: azaz ha az "egyik" be van kapcsolva a "másik" nem kap feszültséget mindaddig, amíg az "egyik" nem végzett a melegítéssel, utána a "másik" kap(hat) feszültséget mindaddig, amíg magától ki nem kapcsol. Tehát lényegében (de nem szigorúan) felváltva üzemelnének. A pontos működési szabályokat még nem gondoltam ki, több feltételt/körülményt is figyelembe lehetne venni, az áramkör megvalósítása már körvonalazódott már a fejemben.
A kérdésem az volna, hogy ismer-e valaki hasonló áramkört, ami polcról levehetően képest ezt a funkciót (közelítőleg) ellátni? -Csak mert akkor nem állok neki a fejlesztésnek :)
Szia!
Mielőtt túlvariálnàd a dolgot, válaszd az egyszerü megoldást:
Az első fázisra tedd àt a bojlert
A második fàzison maradhat a többi
A harmadik is jó ahogy van.
Az elsőre 20A helyett kérj 25A-t. Ez 5x4500=22500 Fz pluszt jelent, viszont hosszú tàvon megoldja a problèmátokat.
0
Szia!
Pl:
https://eref.se.com/hu/hu//product/RM35JA32MW
Áramfigyelő relének hívják:
https://www.e-mile.hu/hu/automatizalas-energiaelosztas/automatika-kozponti-es-periferia-eszkoz/biztonsagi-es-felugyeleti-rele/aramfigyelo-rele/filter/sort:1/
Millió típusa van.
Válaszd ki a számodra megfelelőt.
Üdv,
KN
0
Szia!
Köszi! Jó áruk van, pláne, hogy kettő is kell ebből. Azt hiszem jó kis hobbi projekt lesz ebből :P
0
szia: általában elfogadják a 3x25 A-es bővítést, kérdezd meg
Bálint
0
Szia Bálint!
Igen, ez bennem is felmerült, de még ebben az esetben is életszerű egy olyan szituáció, amikor túllépnénk az adott fázis terhelhetőségét, a rákapcsolási díj pedig majd' 70000Ft-al több, mint a 3x20A-re, ezért döntöttem úgy, hogy inkább gondolkozom egy kicsit előtte :)
0
Szia!
Hajdú bojlerek? Abba kapható 800W fűtőbetét... Igaz, lassabban fűt, de cserébe nem old le. Vagy veszel 2 időkapcsolót. Az egyik csak nappal, másik csak éjjel fűt. Vagy van úgynevezett "master-slave" kapcsoló, az pont azt tudja, amit szeretnél.. de melyik lesz az erősebb kutya? Azaz ki lesz a tiltó, és ki a tiltott...
0
https://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_post_837887.html
0
Szia!
Köszi! Hajdú bojler, igen :) Viszont egy multiplexelt vezérlés komfort szempontból valószínűleg jobb volna, mint lecsökkenteni a fűtő teljesítményt.
Ez a Master-Slave jó ötlet, bár ha jól megnézem a csatolt kapcsolást, akkor ott, ha a slave aktív, és a master is be szeretne kapcsolni, akkor egy rövid időre mégis csak be lesz kapcsolva mind a kettő (amíg a relé le nem old) és ez az idő adott esetben pont elég lehet a biztosíték leoldásához is, ha a terhelés nagy, -azaz pont a kívánt célt nem szolgálná az eszköz.
Alapvetően én is hasonlóra gondoltam, csak ott, mindig az lenne a "master" aki előbb bekapcsol ez végül is igazságos: sorban állós módszer.
Ha nagyon el akarnám bonyolítani, akkor a bekapcsolt egység maximális idejét is lehetne korlátozni, hogy a másik eszköz is kapjon fűtési időt pl. max. 2 óra után -mondjuk ha mindenhol elhasználják a meleg vizet.
0
Szia Jakyg !
Elnézést , hogy bele beszélek ! Kizáró-VAGY kapcsolatot valósíts meg !
0
Szia!
A KIZÁRÓ VAGY csak akkor ad logikai magas kimenetet, ha az "n" bemenet közül csakis egyetlen logikai magas. Ez nem jó, mert ha mindkét bojler egyszerre szeretne fűteni, akkor pont, hogy egyik sem fog feszültséget kapni és ebben az állapotban be is fog ragadni.
0
Szia!
Ha egy váltórelé dönti el, hogy melyik mehessen, akkor nem fog beragadni sehol sem.
0
Szia Jácint !
Köszönöm .
0
Szia!
Valami áramfigyelő relé kellene, amin be lehet állítani, mekkora áramnál kapcsol. Ha az egyik nagy fogyasztó megy, akkor a másikat nem engedné működni.
0