Egy mai családban lehet egynél több 5V-os USB töltő is.
Kiderül, hogy nem egyforma idő alatt töltenek.
Négyet összehasonlítottam.
A mérés az egyik telefonos árammérő progival történt, 33%-os tötöttségnél.
A "mérő telefon" egy SAMSUNG A8-as volt.
Érdemes kimérni melyik a legjobb!
1-es=589-682 mA
2-es=781-989 mA
3-as=180-337 mA
4-es=985-1048 mA
2019, June 25 - 14:27
#1
sziasztok létezik a boltokban külön USB adatkábel , valamint USB töltőkábel, nem azonosak a paramétereik
Bálint
0
Szia Bálint ! Az USB az 2 irányú nem csak az adatoknak ,hanem az 5V-ra is értve.Ezért az USB-mini-µ és C eltérö az USB-A-tól és 5(pin) kivezetésü.Igy ha adatra használod akkor 5v-ról táplál pl.egy (endoskop) kamerát a led-ekel a µUSB –böl.Ha pedig USB-A-ról (4pin) 5V-ot viszel be táp kábelon a µUSB végén van egy hid (átkötés)a csatlakozóban.Igy lesz átválva az irány az 5v -nak .Ezt a példát irtam mert én igy használom.üdv.Jóska
0
Szia !Az 5V az a USB feszültség ,nem az akkura kerülö töltö feszültség.Az 5V és az akku között van a töltö áramot szabályózó ( analog v.,kapcsoló üzemuü)elektronika.Biztositja a konsztans áram töltést.Az akku feszültség növekedésével( töltás közben) a konsztasnsan tartott áramot fokozatonként ( akku teljesitmény függö )csökenti.Ha a töltöd ezt a kért töltö áramot nem tudja biztositani ugy a töltö áram nem lesz konsztans( az akkun mérve, nem az 5V-on)ugy tölti amig az akku feszültsége el nem éri a következö fokozat (áram)csökentési szintjét.Ha most már a töltö biztositani tudja a kért áramot ugy azt konstansan fogja tölteni.Ezért nem ajánlatos kissebb áramot leadó táp használata.Az USB feszültségen az árammérés az nem az akkura kerülö áram,ezért csak útmutató,kimutattható a töltés és annak befejezése.Természetes hogy a töltök eltérö mért áramot mutattnak az 5V-on.Elöször is az 5V türése +-miatt és megtörténhet hogy a terhelés miatt nem egyformán tartják azt a (+- 5v) feszültséget. A lényeg mi kerül az akkura az áram szabályó után.üdv.Jóska
0
Szia! Egy lemerült akku extrém nagy, nem megengedhető áramot tudna felvenni, ezért a töltés kezdete mindíg konstan árammal történik. Bármekkora is a töltő konstans árama, az fog az akkuba folyni, kivéve pl. telefonok, védelemmel ellátott akkuk, stb, amikor nem saját töltőjeként ismeri fel, de ott a telefonban lévő táprész szabályoz le. Soha nem töltő áramot, hanem a töltő feszültséget szabályozzák.Egészen addig amíg a töltő feszültség eléri a névleges értékét, pl. 4,2V , innentől a feszültség konstans, a töltőáram pedig csökkenni kezd, tehát már nem konstans.
Tehát egy gagyi töltő pl. 100mA töltőáramú, egészen addig 100mA konstans árammal tölt, amíg az akku áramfelvétele ez alá nem csökken, ezért sokkal hosszab ideig tölt.
0
Szia!
Értem én, mit akartál írni, csak amit leírtál, az elég zagyvára sikerült.
0
Az újabb Quick charge szabvány töltők még többet is leadnak. Az én Sony töltőm is lead majdnem 3A, pedig 2017-es.
3 fajta töltőáramot is tud szolgáltatni, 3 fajta feszültség mellett. De hogy pontosan mennyivel tölt, még nem mértem.
Az viszont biztos, hogy minél nagyobb a töltőáram, annál jobban igénybeveszi az akkut, annál hamarabb öregszik.
Az alábbi linkeken minden fontos infó megtalálható, részletesen leírják, hogyan működik a technológia.
Alapvetően a telefon dönti el a töltővel kommunikálva (amennyiben a töltő kompatibilis, és képes erre), hogy milyen áramot kér,
ezt pedig, a töltési ciklus egésze alatt folyamatosan, adaptív módon monitorozza és dinamikusan változtatja, a vége felé csökken.
Wikipedia Quick Charge
How fast charging really works
USB Power Delivery explained
Quick Charge 3.0 explained
How does fast charging work? Here’s every single standard compared
What is Qualcomm Quick Charge 3.0 & How Does it Work?
Quick, Rapid, Fast, and Power Delivery charging explained
0
Hello! Újabb "adalék"...anomália?:
Ez az új powerbankom csak max.0,8-1,0 A-val tölti a rá csatlakoztatott eszközöket...pedig 2,1 amperosnak tittulálják!
Ezt ugyanazzal a (V/A mérős) kábellel teszi, amellyel többféle hállózati töltőből egyaránt 1,7-1,9 ampert bírok kiszedni a töltendő (ugyanolyan töltötségű) telefonommal...
Hol a hiba ?
0
Hello uniman!
Ez is azt bizonyítja, hogy sok függ az adott töltőtől, illetve az adott akkupakktól.
Pedig egyes hozzászólásokból az sejlik ki, hogy a "telefonok"-ba épített töltésszabályozók állítják be a töltő áramot.
Én meg azt gondolom, és ebben most Te is megerősítettél, hogy az adott töltőeszköz (adapter, vagy akkupakk) belső ellenállásának van jelentős szerepe.
A töltésszabályozó rendszerek valószínűleg a "töltés vége" idején aktívak.
0
Hello Gbenyov! Valami újat mindig is ki fognak találni... https://www.youtube.com/watch?v=xKSjIDMdHT4
0
Szia
a nyomdában a hiba
1
Szia!
Ez még nem jelenti, hogy a legnagyobb árammal töltő a legjobb. Mindenki mindent azonnal akar, meg is van a böjtje.
0
Maximálisan egyetértek.
Személy szerint mindent a hozzá adott töltővel használok.
Nem gruppen ez, hogy mindenki mindenkivel.(A "ha csak kalapácsod van mindent szegnek nézel hozzáállás" tipikus esete.)
Teljesen felesleges a töltőket hasonlítgatni, mindegyik más, ahogy a uUSB-s töltőkábelek is.
Az egész "tesztelgetés" felesleges időpazarlás volt szerintem, mivel ugyanott vagyunk utána is, ahol a part szakad.
(+ a tesztelés körülményei is elég amatőrök voltak.Sehol nem láttam műterhelést, árammérést, feszültségesés mérését, csak hogy két-három legalapvetőbb paramétert nézzük.És ekkor még csak a töltőt és a kábelét teszteltük, a töltendő eszköz még a Black Box kategória...)
Hála a telefonok töltésvezérlő elektronikáinak, a hülyeségek sem válnak hibává, vagy tönkrement készülékké :-)
1
Szia!
Én régebben egy telefont öltöttem a tablet töltőjével, ami 2 Ampert is képes leadni. Ennek a telefonnak 500 mA-es a töltője. Feltöltötte, de utána nem fogadott el semmilyen töltőt. Végül a kidobás előtt csináltam egy gyári visszaállítást, és ez segített. Utána már lehetett tölteni, de már nem tettem rá a 2 Amperes töltőt.
1
Hello Gábor!
Szép, szép, de még nem teljes a leírás...rengeteg műszaki paramétert hiányolok. Olyan, hogy "jobb" az nem "paraméter".
A "nagyobb árammal tölt" az már egyértelműbb lenne...de mégsem. A kábel sem ismert, hogy milyet használtál...a töltők saját gyári kábelét avagy a telefonét, vagy netán egy márkás/gagyi kábelt?
A telefon meg az áramérő progi az mennyire lehet hiteles? Meg mennyire volt "melege" a telefonnak ...azonos hőmérséklet volt mindig a töltéskor?
A fehérhez hasonló "PAPA" töltőből az én mobilom akár 1,9 A-t is ki tud szívni....a tiéd vajon miért nem?
Egy a tény...ahány töltő, annyi féle áramerősség...nálam a beépített V/A mérővel rendelkező micro USB kábelemmel azonnal láthatóvá válik e két paraméter. S bizony van amelyik 5,2 voltos, de van 4,9 V-os is köztük...de ezt az aprócska eltérés figyelmen kívül hagytad ? Modjuk a akkum töltötségi százalékát sosem néztem...inkább az, hogy mikor tudom legközelebb a telefont töltőre dugni, meg hogy mennyire várható a telefonom intevzív használata.
Talám inkább "Wh"-kéne mérni, hogy mennyi energia csordogált bele a mobilba x idő alatt...meg nem egyféle telefont, hanem sokkal többet kellene kipróbálni. Azok típusát meg a töltők típusát is "nevesíteni"...típusszámokkal
Meg aztán most már nem csak az 5 pines micro USB csatik léteznek....és bizony a mobilok válogatnak.
Nálam a "legerősebb" címet egy nagyobb méretű Navon töltő nyerte el abból 2,1 ampert is láttam kijönni...meg a gyári Xiaomi töltőm. E kettő valóban valóban le tudja adni a max. áramot...na persze a saját mobilomba, másokéba már nem biztos.
Üdv.: Uniman
.
1
Az újabb Quick charge szabvány töltők még többet is leadnak. Az én Sony töltőm is lead majdnem 3A, pedig 2017-es.
3 fajta töltőáramot is tud szolgáltatni, 3 fajta feszültség mellett. De hogy pontosan mennyivel tölt, még nem mértem.
Az viszont biztos, hogy minél nagyobb a töltőáram, annál jobban igénybeveszi az akkut, annál hamarabb öregszik.
0
Szívemből szólsz.
A gyári töltők általában szép sima töltőfeszültséget adnak, de ahogy haladunk lefele (gyártó/minőség) egyre "szebb" szinuszokat és különböző fűrészjeleket láthatunk az 5V töltőfeszültségben.
A másik probléma a kommunikáció. A telefon és a töltő között! Igen van ilyen vagyis sok esetben ha nem a saját töltője van rajta akkor nincs kommunikáció és akkor a töltés lassabb, na de hogy ez biztonsági ok, vagy csak marketing azt szerintem csak a fejlesztők tudják. Szerintem az utóbbi.
1
Szia!
Az gáz, ha szinuszt,fűrészt látsz USB szinten.
A kommented második részével maximálisan egyetértek. Például ha különbözik a telefonon és a töltője nem biztos, hogy létrejön a gyorstöltés, bár a Huawei töltőmet az USB-C gyári kábelével, az egyik USB-s JBL hangszóró fogadja.
Valóban ilyesmiket is figyelembe kellett volna venni egy ilyen "kísérletnél".
0
szia: van telefontöltő és általános töltő, azonos csatlakozóval
Az előbbi, amit az adott telefonhoz adnak, ahhoz van specifikálva, a másik töltőképessége telefonhoz többesélyes
Lényeges, hogy töltéskor ne melegedjen a telefon
Ha lehetséges, ilyet használok
Bálint
0
Hogy lenne már marketing ok??? Ha egy telefon mindenről a maximális péládul 2A áramot akarna szipkázni, lenne füstölés rendesen, pláne 500mA-es töltőnél...
0
Nem az a marketing, hanem az, hogy ha 2A-rel akarod tölteni, akkor vedd meg hozzá a saját töltőjét, mert a másik telefonod 2A-es töltője max fél amperrel tölti.
0
Vannak értelmes kínai márkák is, mint a blitzwolf például, amik olcsók és talán a gyári apple-nél is jobbak, a kábeleik biztosan. Na az ő töltőik mindent töltenek rendes árammal.
0
Hello,
1. abban van igazad, hogy a KÁBEL sem mindegy. Az "ember" azt gondolná, hogy ilyen kis áramerősségnél a rézdrótnak nincsen szerepe. DEBIZONY VAN. Legközelebb kábeltesztet is csinálok.
2. Minden mérés ugyanabba a telóban történt, ugyanazzal a progival. Ugyanabban a szobában, azonos hálózati bemenőfeszültség mellett, ugyanabban a konnektorban, ugyanazon a hőfokon, ugyanazzal a töltőkábellel. Tehát az összehasonlításra alkalmas volt az eljárás. A beépített töltésszabályozó mégiscsak engedett széles tartományú eltéréseket.
3. Teljesen figyelmen kívül hagytam, hogy milyen adatok voltak a töltőkre felírva. Az eredmény érdekes csak, egy-egy "péknének".
4. Azt is figyelmen kívül hagytam, hogy mekkora lehetett a névleges töltőáram egyedenként. Csak az összehasonlítás érdekes. Mert a differenciál a különbségben volt.
0
... el kell hogy mondjam 10év telefonszervízben eltöltött idő után (je nem unlock műhely volt, egy utcasarkon, hanem komoly felszereléssel megáldott hely), hogy már nagyon rég nincs rézdrót, csak Fe meg Al... és azok is olyan szemetek, hogy valami hihetetlen, szóval nem elég egy kábelkeresztmetszet érték, már a vezeték esetében sem... sok egyéb paraméter is van ott (ott is).
0
Nem a rézdrótnak van jelentősége, hanem annak, hogy van-e adatkapcsolat is, tehát a kábel tartalmaz adatszálakat, vagy csak a táp van bekötve. Ha nincs, akkor maximum 500mA áramot vesz fel a telefon, vagy bármi amit töltesz (USB2.0 szabvány), ha van, akkor a toltőnek megfelelő maximális áramot is elérheti a töltőáram.
0
Szia!
Jó dolog ez az összehasonlítás, csak ott a gond vele, hogy a töltés szabályzását a telefon végzi.
Az abban található áramkör mondja meg a töltő áramot, ami függ az akku kapacitásától stb.
Az adapter csupán egy forrás, adott teljesítménnyel, ami vagy kiszolgálja az aktuális igényt vagy nem.
Üdv,
KN
4
Szia.
Teljesen igazad van abban, hogy a szabályzást a telefon végzi! Újabb rendszerek figyelmeztetnek is, ha kevés a töltőáram.
Üdv.:
Zoltán
0
Szia. Szerintem nálad van az igazság. Attól egy telefon nem mehet tönkre hogy erősebb töltővel töltöd. Tehetsz rá 10 centis vezetékkel 5V 30A is. Csak akkor van jelentősége ha a töltő áramkör 2 amperes töltőhöz van méretezve és egy 500mA-essel töltöd. Persze hogy sokkal több idő lesz a feltöltése. Üdv.
0
Szia!
Bocsi a kötözködésért, de "Tehetsz rá 10 centis vezetékkel 5V 30A is" tedd hozzá, hogy: -tudó tápot is. Ugyanis ha ateló felveszi a 30A-t az tuti téglásítva van. Elvileg egy adott (5V) feszültségen a telefon belső ellenállása határozza meg a felvett áramot. Mai ésszel ez nem több 3A-nél. (15W).
Gondolom elírás.
0
Sziasztok!
A telefonok csak akkor fognak nagyobb árammal tölteni, ha felismerik a töltőt. Magát a töltést nem a töltő határaozza meg, hanem a telefon. Alapból fél amperre vannak beállítva, hogy ne terheljenek túl egy szabvány PC-s USB portot. Ha az aljzat konfigurálva is van ellenállásokkal vagy rövidzárral (D- és D+), akkor a töltő már tudja, hogy onnan nagyobb áramot is felvehet. Ezért csalóka sokszor az olyan töltőkábel, amiben csak két szál fut, bár a legtöbben alapról rövidre vannak zárva a telefon felöl az adatvonalak.
0
Szia!
És még a telefon is informálódik, milyen ellenállásokkal van lezárva az USB D+ és D- lába, mert onnan tudja, hogy mennyire terhelheti meg a töltőt.
0
Hello, a töltés szabályzásról hallottam. De nem világos akkor, hogyan lehet, hogy négy töltő négyféleképpen tölt.
Úgyhogy maradok a mérés eredményénél.
A mérés pedig tökéletesen engem igazol.
A 3-as egy nap alatt tölti fel,
A 4-es pedig félóra alatt...hiszen pont ezért írtam ezt le.
0
A töltő gyári kábelével mérted?
0
Szervusz Joe!
Amint le is írtam, az eredeti Samsung kábelt használtam minden töltőhöz a mérések alatt.
0
Szia!
A töltő "megmondja" a telefonnak, hogy mennyivel tölthet. Ezt a d+ és d- lábakra kötött ellenállásokkal teheti meg. Javítottam olyan töltőt, aminek 4 kimenete volt, két 1A-es, egy 2A-es és egy 3A-es. Mind a 3 félénél más-más volt az adatvonalakra kötött ellenállás.
1
Van ami egy kimeneten lead több fajta áramot is, fent az első kommentemben csatoltam linkeket.
0
Szia!
A "lezárás" a töltő port típusát határozza meg, ami magában foglalja többek között a maximális áramot is.
Részletesebben:
https://www.maximintegrated.com/en/app-notes/index.mvp/id/4803
Üdv,
KN
1
szia: lehet ilyet kapni, 2500 Ft körül van az ára
http://www.uni-t.hu/termekek/unit_ut658_usb_teszter-p292/
Bálint
1
Bocsánat Uraim !
Ha van gyári töltő akkor azzal töltöm a telefont , tabletet , e-bookot...Ha elkallódott az eredeti eszköz , akkor aminek csatlakozója jó hozzá . Szegény az eklézsia...
0