Üdv
Van egy Skyl 2502 akkus fúró aminek a 12V-os akkupakja megadta magát. Hálózatról üzemeltetném kis asztali fúróként. A gondom csak az mekkora tápot készítsek neki. Miért is kérdés ez? Az üresjárati árama is 3A de terhelve nem tudom meddig szabad engedni. Nem akarom leégetni ezért valami áramkorlát csak kéne bele.
A motor típusa TN023903 de kereső semmit nem talált.
Ehhez kérnék javaslatot.
Köszönöm Laci
2010, September 17 - 08:51
#1
Üdv
Gondolom már megtaláltad a megoldást.
Autoakksitöltő.
14,7 V-ot is elbir a Skyl-ed.
Egyébként meg az akkucellák cseréje olcsóbb mint egy új akksi.
0
Nem a legolcsóbb, de a legjobb megoldás a LiPo. Az én gépemben az elhalálozott 2200mAh 9,6V-os NiCd helyett tettem 2000mAh 11,1-es 3cellás LiPo-t. Ez fért be az eredeti dobozba.
Előnyei:
-Könnyű
-Nincs memóriaeffektus
-Kicsi az önkisülés. Egy hónap múlva előettem, simán tudtam használni.
-2C-vel tölthető (fél óra alatt full) mondjuk ezt még nem próbáltam ki
-Bivaly. Egész nap csatornáztunk 6X40-es facsavarok, méterenként 3 db. Nap végére nem merült le teljesen.
Hátrány:
-Drágább (hosszútávon nem biztos) (5000HUF)
-Spéci töltő (balancer) kell hozzá, ami szintén drága egy picit (7000HUF)
-Érdemes hozzá venni egy akkufigyelőt. (1000HUF környéke)
-Nagyon érzékeny a túlmerülésre. (még ezt sem próbáltam)
-Veszélyes. Túltöltéstől fel tud robbanni. (még ezt sem próbáltam:))
-Óvatosabban kell nyomni. 2szer - 3szor megfüstöltettem fele motort nagyobb fogásoknál.
Szép napot!
Sanyika
0
Üdv!
Köszi a tanácsot. A fenti gépet egy sima graetz +6800mf puffertápról járatom megy hibátlanul igaz a diódahíd 50A-es a pákatrafóm aminek van 12V kimenete 300W-os, így van szufla bőven. Egy Bosh gépemnek kéne még akku sajnos nekem 6db Ni-Cd van benn a pakban ami 7,2v ide kevés két Lipo cella. Az ár amit írtál 1-vagy 3cellára vonatkozott. a töltőt vetted vagy csináltad?
Szia Laci
0
Bocsánat, hogy csak most válaszolok.
Miért kevés 2db LiPo cella? 2*3,7V = 7,4V Még sok is.
Töltőt vettem.
Vaterán mindent megtalálsz hozzá.
Még egy apró észrevétel: Ha tápról járatod, akkor szerintem érdemes pufferként a régi akkukat használni. Így kicsi táp is elég hozzá. Én így használtam sokáig. Állandóra volt kötve a töltőre.
Szép napot!
Sanyika
0
Üdv!
Lyuk lyuk sajnáljuk. Eddig egy nagy Bos kézifúróval dolgoztam meg volt egy kisebb lengyel barkácsszettem álvánnyal. Sajnos a fogaskereke megadta magát. ezért akarok most egy kis állványost összerakni. Sajnos mindenhol csak ütvefúrós vackokat árulnak. Ami meg kicsi és jó az meg horror áron van.
Laci
0
üdv:úgy látom, a fúrógépen van nyomatékszabályozás.Áttételesen az is szabályozza az áramfelvételt, ha kisebbre állítod,hamarabb megcsúszik a kuplung.
A tápra pedig tegyél jó nagy kondikat, legalább 4700 uF-et.
Bálint
0
Skori már lefutott ezzel pár kört:
http://skory.gylcomp.hu/kapcstapok/kapcstapok.html
http://skory.gylcomp.hu/12vtap/12vtap.html
Üdv
Inhouse
0
Üdv!
Köszönöm az iránymutatást. Tényleg jó kis rajzok.
Felszerelem a fúrót az állványra és ha beválik megépítem az egyik tápot.
Laci
0
Szia!
Eddig mivel fúrtál és addig is mIvel fúrsz? :-?
Üdv!Ckó
0
Szia.
Eddig a lánykái fúrtak, majd figyeld meg a következő szövegben ez lesz. :rohog:
:falfej:
Üdv.
0
Szia!
Egyszerű: mivel muszáj! :D
Üdv! Kalex
0
Üdv!
Fix állványos fúró lenne belőle ezért kell a táp. Először egy régi PC tápra gondoltam mert azok 12V 8A bírnak de gondolom meg is pusztulna induló áramtól, vagy egy véletlenszerű megszorulástól. Van nagyobb trafóm kap egy sima puffertápot és meglátjuk mit tud.
Laci
0
Attól, nem kell tartanod, hogy induláskor hirtelen nagy áram felvétel lenne, mert ezeket csak úgy tudod elindítani, hogy meghúzod az indító billentyűt és mivel először az inverter indul, ezért a motor lágyindítást kap, kímélve a keféket és a tekercseket és a táp sem fog leülni. A megszorulás az más eset, teljesen benyomott gombnál. Na, az már mindenképpen a táp erejétől függ, hogy mi lesz a végkifejlet, mert a többlet teljesítményt a géped MOS-FET-es szabályozója bírni fogja, de a táp...
Ugyan ez a helyzet, amikor benyomott gombbal akarod indítani úgy, hogy a tápot így kapcsolod rá.
Az élet nem is bonyolult, csak azzá teszik!!!!!!
0
Sziasztok.
Szerintem felesleges dolog ilyenen rágódni.Olcsóbban kijössz ha veszel bele másik akkupakkot mintha tápot készítenél neki mert olyan táp ami bármelyik pillanatban akár folyamatosan le tud adni 25-30A-t sokkal többe kerül mint az akksi! És akkor még nem vettük figyelembe, hogy mennyivel macerásabb zsinóros fúróval dolgozni (pláne gipszkartonozásnál) mint akkussal!
0
Sajnos a mai tudomány állása szerint a legjobban terhelhető akku fajta elektronikai célokra, a NiCd cella, viszont van egy hátránya, ami a memóriaeffektus és nem beszélve a környezet szennyezésére a Cd tartalom miatt. Mivel több cellát sorba kötve nincs meg az a lehetőség, hogy egyesével lehessen tölteni, ezért előbb utóbb ezek a cellák különbözőségük miatt, gyakorlatilag egymást fogják tönkre tenni. Hogy hogyan megy végbe fizikailag a folyamat, erre most nem térnék ki, de abban biztosak lehetünk, hogy nincs az a töltőberendezés, amely egy ilyen akkucsomagot 100%-osan kezelni tudna, ezért sajnos egy idő után cserélgetni kell, függően attól, hogy milyen minőségűek a cellák és a hozzá adott töltő. Nyilván a nagyobb gyártók drágább gépeiben, a lehető legjobb tulajdonságokkal bíró cellákat fogják alkalmazni, de ennek biz ára van. Mindenki eldöntheti melyiket veszi és mire.
Mivel már egy ideje létrehozták elérhető árban és formákban a Li-ion akkukat olyan feszültségben, amilyenben csak akarjuk (aminek fizikája merően eltérő minden elődjétől), ezért ez a forma egy igen jó alternatíva lehet a NiCd helyettesítésére. Csakhogy! És itt van egy kis bökkenő. Ezen cellák impulzus terhelhetősége messze elmarad a NiCd cellákétól, ezért teljesen át kellett méretezni a bolygókerekes hajtóművet, ami irreálisan drágítja a gépek árát. Ha olyan munkára akarunk gépet venni ami forgácslap és gipszkarton csavarozásához kell akkor a legjobb és legtartósabb megoldás a Li-ion, ha viszont ütvecsvarozásra, illetve falfúrásra is használunk, akkor mindenképpen a NiCd lesz a megfelelő választás.
Egyébként ezekben a kézi szerszámokban található fordulatszám szabályozó mindegyike nagyfrekvenciás kapcsolóüzemű és ebből adódik az is, hogy nem igazán melegednek a szabályozók, valamint az is, hogy egy 18V-os akkucsomaggal szerelt változatban nem feltétlenül 18V-os motort alkalmaznak, viszont a nyomatékára már annál több hangsúlyt helyeznek!
Az élet nem is bonyolult, csak azzá teszik!!!!!!
0
Haho!
Abban azert vitaba kellene szallni, hogy a szabalyzok nem is igazan melegednenek!
Volt dolgom Bosch, ill. Kressz profi valtozatokkal, zavarmentesitesükkel kinlodhattam :-(, s ne tudd meg, hogy millen forro lesz a kis "hütölapkaja" pl, egy 20 perces üzem utan! :-(
Meg a müanyag hazan is atmelegedik, s nem veletlenül "ajanljak" asszem felora utan, hogy ugy 10 percnyire pihentesd_legalabb is ennel a csaladnal.
Mellesleg ezek Li-ion akkuval kerültek/nek forgalomba...
Kari
0
Nem kell tapot keszitened ott van keszen a PC ATX tap, kiprobalod ha meg nem eleg 1db akkor 2db tap vagy 3db...4db..Xdb :)
Udv
0
Szervusz Laci!
Szerintem, gond nélkül üzemeltetheted, külső tápról azt a gépet.
Elég nagy badarság kell ahhoz, hogy agyonüsd. Minden szerszámgép élettartama felhasználófüggő.
Üdv:
exGelkás
0
Üdv mindenkinek
Az ujabb akkus furok szabalyozo aramkoreiben van be epitve az aram korlatozasa. Mivel az akku kis belso ellenalasa veszelyeszteti a motor tekercset ha igen nagy a nyomaték a furasnal.
Lásd a csatolmanyt.
Magnum
0
Szerintem, ha 2x0,75mm²-es vezetékkel kötöd rá a tápot, aminek csúcsban 10A-t illik tudni, akkor semmi baj nem lesz. A kimenetére viszont okvetlen tegyél egy LC alul áteresztő szűrőt! Én is így használom évek óta a B&D fúrómat
0
Üdv!
Uraim, valaki kérem magyarázza el nekem, hogy miért kell ebbe áramkorlát? Az eredeti akkupakkban netán van ilyen funkciót ellátó alkatrész?
Vagy esetleg a motor úgy működik mint egy led vagy egy fénycső, hogy vissza kell fogni, különben szétégetné magát? Itt most az extrém eseteket, mint pl. lefogott motor ne vegyük bele.
Nem emlékszem, hogy valamelyik háztartási gépben - melyben villanymotor van - raknak áramkorlátot, ami mesterségesen visszafogja a gépezet teljesítményét. Biztonsági megoldások persze akadnak, biztosíték, hőbiztosíték, de ez már alapból benne szokott lenni a tápokban.
Miért kellene korlátozni az áramot? Szerintem az az akkupak bizonyos esetekben képes leadni 100 amper körül is egy-egy pillanatra. Pont ez lenne a lényege, pont ezért használnak mind a mai napig NiCd akksit hozzá, mert egyedül ez képes leadni ekkora áramokat.
Nem kötekedek... Csak kérdezem.
DM
0
Hali mdecsi!
Igenis belekell venni a lefogott_leterhelt_ motor esetet is, mert az inditasi aramlökesek mellett a tularam/terheles vedelemhez az is beletartozna!
Aztan a mai keszülekek enyhen szolva is kivannak hegyezve, tul kicsik a mereteik ahhoz, hogy konzervativ tervezesi szempontok szerint birhatnak a strapat_ s igen gyorsan agyon melegitenek önmagukat pl. egy illen aramkorlatozas nelkül...
Egyreszt a mai aksiknak joval kissebb a belsö ellenallasuk_azaz sokkal nagyobb csucsaramokra kepesek, s igy szeteghetnek kellöen gyakori csucsterheleseknel, masreszt a motor tekercselesek sem a regi szempontok szerint meretezödnek a kellö forgato nyomatekok eleresere pl. egy akkus furo-csavarozo eseten...
Közben ne feledjük el, hogy az SG-s (s hasonlo, akar egycsipes mikrokontrolleres) megoldasok is PWM-esek, itt egy rövid, 10msec-nal joval kevesebb, ideg belelöksz annyi aramot a tekercsbe amit az csak elbir a nevleges melegedes hataraig, de ez az aksit is jocskan stresszeli...
Az altalad is citalt haztartasi gep motorok pedig meg kefesek voltak-nem PWM meghajtottak.
Kari
0
Szia!
Aláírom amit mondasz, éjszaka utánanéztem kíváncsiságból és egy tipikus fúrógépekben használt 2amperes NiCd cellából impulzusban 58 Ampert szabad kiszedni a gyári adatok szerint. Ez szép egy fél gyufásdoboznyi méretű cellától.
Én azt nem értem, hogy ha az akkupakkban nem volt ilyen védelem, akkor miért akarnak a srácok utólag a tápegységgel történő meghajtáshoz ilyet? A gép többi része változatlan, a védelem azokban benne van továbbra is.
DM
0
Hali!
:-)
Talan azert akarnak a sracok megis illent, mert az akkupak ugyi egy idö utan (de relative hamar) teljesen elfog pilledni_egyre kevesebb szuflat fog kinyögni magabol, de a tapod: az igen, az fogja tovabbra is döngetni_aztan elöbb-utobb valami elfüstölög; hacsak nem vedted meg! :-)...
Kari
0
Szia Mdecsi!
Abban igazad van, hogy akár több 10 A-t is felvesz egy fúrógép motorja, de mint írtad, ez csak pár pillanatig tart, és ebben van a lényeg!
Az akkucsomag ezt az áramot hosszú távon nem bírja, de egy erős tápegységről ez nem mondható el, illetve ha nem bírja, akkor meg nem alkalmas erre a feladatra tápnak...
Üdv: Laci
0
Szia Perlaci!
12 V-os akkus csavarhúzót próbáltam labortápról, üresjáratban 2,5 A az áramfelvétele, terhelve viszont volt, hogy kiakasztotta a 30 A-es műszert. (Igaz akkor már teljesen le volt fogva a motor!) :jajj:
Szerintem ha egy erős, stabil táppal üzemelteted, és összeadod az eredeti akkucsomag celláinak a kapacitását (mondjuk 10 x 1,2A = 12A) és így meghatározva teszel egy áramkorlátot, akkor nagyot nem tévedhetsz, legfeljebb emelni kell az áramkorláton ha gyakran beragad a fúró. :hmmm:
Üdv: Laci
0
Szia!
"összeadod az eredeti akkucsomag celláinak a kapacitását (mondjuk 10 x 1,2A = 12A) ". Ugyanezt a hónap vége felé csinálva és hozzáadva a dátumot még többet bírna. Szeptember, október előnyben. :rohog:
Üdv! Kalex
0
Huu… Nagyon régen tanultam fizikát : "és összeadod az eredeti akkucsomag celláinak a kapacitását (mondjuk 10 x 1,2A = 12A) „ ezt megmagyarázná valaki , Mert értem én hogy 1,2Ah kapacitású minden cella és ha ezt sorba kötünk tízet az továbbra is 1,2 Ah marad .
0
Szervusz ityvity!
Csókolom! Ha sorbakötöd, akkor a fesz. emelkedik. Próbáld ugyan ezt párhuzamosan! :D
Üdv:
exGelkás
0
Szervusz exGelkás , értem én hogy emelkedik a feszültség , de…. Hogy lesz 10 db 1,2 Ah aksi - bol SORBA kötve 12Ah.
0
Sziasztok,
természetesen az 1,2Ah-s akkukat akár sorba akár párhuzamosan vannak kötve nem változik a kapacitás! Illetve mégis, hiszen ha pl. egy feltöltött cellára egy adott teljesítményű izzót kötünk, az izzó árama x idő után kisüti a cellát. Ha 10 feltöltött cellát párhuzamosan kötünk és erre kapcsoljuk ugyanazt az izzót, akkor az izzón ugyanaz az áram folyik mint az előbb hisz a kapocsfeszültség ugyanaz, de egy cellán az áram tizedrésze folyik, így az áramot 10x ideig képes szolgáltatni, így az izzó 10x ideig világít, tehát az akku kapacitása eredőben 10-szeres lett.
Ez persze csak akkor igaz, ha minden cella tök egyforma paraméterekkel rendelkezik, és nincs gyenge láncszem!
Üdv,
Oszi
0
Szia Ityvity!
Visszaolvastam a Hsz-em, és sehol sem írtam olyat, hogy sorba kötve 12 A lesz a 10 x 1,2 A-ból! Csak azt írtam, hogy 12 V-os akkunál 10 cella van, és gondoltam akkor kalkuláljon úgy az ember, hogy ha 1,2 A-os egy cella, akkor legalább 12 A-os táppal érdemes próbálkozni, illetve oda tenni áramkorlátot.
Mert gondolom az egyértelmű, hogy 1,2 A-ral nem fog menni az a motor, ami terheletlenül is 3 A-t vesz fel.
Az én hibám, mert nem fogalmaztam világosan, és köszönöm, hogy szóltál! :bow:
Ezúton tudatom mindenkivel: a fizika még a régi! :D
Üdv: Laci
0
Szia Laci!
Nem lehetne 11.5 A-re tenni az áramkorlátot? :rohog:
Azé mégis jobban hangzik :rohog:
üdv R.
0
Szia Reuter!
Akkor már inkább 11,9 legyen, mert manapság ez a 9-es végződés a divat! :rohog:
:beer:
Üdv: Laci
0
Szia!
Jó, teljesen meggyőztél, ezért most tényleg :beer: .
De aztán utána....
Üdv Reuter
0
üdv : a sorbakapcsolt celláknál nem csak a feszültség lesz X-szeres, hanem a belső ellenállásuk is összeadódik!
A teljesítmény és kapacitás nem összekeverendő.
Bálint
0
Szia
Nekem is hasonló gondom volt.Vettem egy 12V-os morzsaporszívót és bele szuszakoltam az akkupakkot a gép dobozába.1éve müxik,atápos megoldás szerintem nagyon "tápos"
0
Szia Stevepapa!
Azért a morzsaporszívót meg a fúrógépet ne hasonlítsuk össze! :fun:
Kicsit más a motorjuk teljesítménye, igénybevétele és áramfelvétele.
Üdv: Laci
0
Szervusz Laci!
De azért a spént, valamivel csak össze kell takarítani! :rohog:
Üdv:
exGelkás
0
:rohog:
0
Szia
Nem is mondtam,hogy egyformák.A fúrógépben 1000mAH akkuk voltak,a porszívóban meg800mAH.Kifogástalanul működik,esetleg nem bírja annyira.Próbáld ki én már megtettem. :beee:
0
Szia,
Akaszd rá az autó akkujára 1,5-2,5mm2 es kábellel és próbáldi ki olyan anyaggal amit akarsz késöbb fúrkálni és közben mérd meg az
áramot és tegyél picit nagyobb biztosítékot. Ha elektronikusan
áramhatárolod, sokszo meg fog történni, hogy ha eléri a határt, pont akkor ragad bele a fúró az anyagba, mikor nem kellene.
egyébként ezeknél a gépeknél az áttétel is nagyon fogja a motort
már üresjáratban is.
0
Egyszer nagyon kellet gipsz kartonozáshoz es egy gyenge aksi fúró csavarozót megtoldtam 10 m 2*0,75 madzaggal meg egy 12V aksi töltővel , azt bizony így szippantotta a 6A csavarozáskor , de ennyi magába nem lett volna elég mert akú nélkül elfogyott a szufla és a töltő műszere kiakadt , a csavarozónak meg nem volt nyomatéka .
0
Szia.
Szerintem ne is kezdj hozzá. Az a fúró már nem fúró, az a motor már nem motor. 3A üresjáratban :hmmm:
Üdv.
0