Kedves Kollégák !
Ez ugyan nem szigorúan vett szakmai kérdés, de mivel itt sokan foglalkoznak rádió felújítással, gondoltam, hátha azokból kaphatok ötleteket.
Én régi könyvből szeretném a dohszagot kiűzni. A téma annál is inkább érdekes lehet, mivel a régi rádiók leírásaihoz, régi szakkönyvekhez a net segítségével manapság jobban hozzá lehet jutni és sajnos ezen könyvek egy jó része dohos. Nem penészes, de dohos szagú. Arról nem beszélve, hogy az arcpirító áraikról elhíresült, online antikváriumnak csúfolt rablóbandák eddig még sosem írták le az általuk árult könyvek leírásába, hogy az adott példány dohszagú ! Azt nem tudom, hogy ők hol és hogyan tárolják a dohos (vagy nem dohos) könyveket, de eddig én mindig csak az átvételkor szembesültem a problémával.
Ennek a dohos szagnak a kiűzésére keresek ötleteket. Bármikor, bárkinek a kezébe kerülhet egy vágyott régi szakkönyv, rádióleírás, ami dohos. Hogy lehetne ezt a dohszagot úgy eltüntetni, hogy a könyv nem károsodik és én sem mérgezem meg magam, sem az eljárás során, sem pedig utána az olvasáskor ?
Bármilyen ötletet szívesen fogadok. A dolgot nehezíti, hogy a könyv, leírás papíralapú (esetleg még vászonkötésű is), tehát semmilyen (általam ismert) mosószeres takarítás nem jöhet szóba.
Minden segítséget megköszönök. Megpróbálok gyakrabban idejönni és reagálni a válaszokra. Csak építő jellegű válaszok érdekelnek. Nem szeretném, ha a moderátorok a tartalmatlan kvaterkázások miatt szankcionálnának. Arról nem is szólva, hogy csak a hasznos(nak látszó) ötletelő hozzászólások érdekelnek, más nem. Megköszönök bármilyen segítséget.
Kedves Kollégák ! Köszönöm a szórakoztató hozzászólásokat. Mosószaki a kazános javaslatával külön belopta magát a szívembe (ha nem jön ki a kazánhelyiségben a dohszag, akkor ott a kazán. Volt dohszag, nincs dohszag, lett füst). Eddig a post legjobb bemondása volt.
Komolyra fedítve ÉS kumulatíve válaszolva mindenkinek: a javasolt ötletekkel találkoztam egyéb helyeken is. Jobbára mindenütt az ózon, a klórmész, a füstölő, a döglesztő nyári napfény+meleg kombó stb. jöttek fel. A mikrohullámú sütő egy új opció volt.
Akárhogy is, nekem egyelőre egy olyan módszer látszik beválni (egyelőre csak látszik !), ami itt egy képen szerepelt. Meleglevegő fújó gép+nyitott könyv kombó. Konkrétan: élére állított könyvnek a borítóit széthajtogattam 90 és 180 fok közötti pozícióba és egy hajszárítóval toltam vagy negyedórán át a büdös könyvet, miközben a nyitott ablak közelében ültem (és utána alaposan ki is szellőztettem). A hajszárítózást úgy csináltam, hogy a hajszárító lapozgatta a könyvet, csak néha segítettem rá a lapozásban és a könyv gerincét is fújtam jó sokat. Így a gerinc mentén kívül is, belül is jó alaposan áthúzott a forrólevegő. Félidőben fordítottam a könyvön. A dohszag jellemzően a kötésnél és a borítóban van jobban (pláne, ha vastag a borító és/vagy vászon vagy félvászon kötésű a könyv). A kérdéses részeket többet fújtam a forrólevegővel, közben a lapok is pörögtek és szellőztek. Aztán meg az egész könyvet lepréselem valami nehezékkel. Közben pár nap után ellenőrzöm a dohszagot és ha kell, akkor utánmunkálom. Egyelőre itt tartok, majd kiderül, hogy jó-e az elképzelésem. Egyelőre úgy tűnik (és ezt itt lekopogom, kop-kop és nem kiabálom el !), hogy működik a módszer. Ha többször kell megcsinálni, akkor többször fogom. Csak legyen egy bombabiztosan működő módszer a kezemben az ilyesmi ellen.
És a lényeg a tapasztalásomban, hogy MOZOGJON a meleg levegő ! Statikus hőforrás (sütő, radiátor) nem jó, kivéve, ha az ember úgy tudja elhelyezni rajta-benne a könyvet, hogy felállítva élére, a lapok széthajtogatva, hogy a felszálló meleg levegő közéjük behatoljon ÉS mozogjon és kiszellőztesse a könyvet.
Köszönöm a hasznos hozzászólásokat és a vidám ötletelést.
0
Hi! A meleg, az uv és a klór, ami egyützesen biztosan megöli a gombát. De a spórát csak a tömény lúg vagy sav.
Ez van.
Egyébként a restaurátorok tudnák a tutit!
0
Így van, ha a spórákat beviszed a lakásba, megfelelő körülmények között előbb-utóbb újra szaporodni kezdenek. Allergiások tudják.
Könyvnél megoldás a szkennelés
Üdv, lcsaszar
0
Szia!
Tavaly nyar elejen kaptam par regi szakkönyvet, csakhogy kemeny dohszaguk igen zavart-be sem vittem a lakasba :-(
Szerencsere a jo napos honapok elöttünk voltak: a nyitott folyoson levö asztalon ugy allitottam le öket, hogy kisse lazan legyenek a lapjaik, de mondjuk elsönek az ~50. oldal tajan szetnyitottam, s jo par napig ott hagytam, majd a kb 50 oldalas csoportokban 1-2 het mulva tovabb mentem a megnyitas helyevel, viszont a lapok mindeg kisse szet allva voltak!
Ez a procedura ugy 2 honap mulva altalam erzekelhetetlen szaguva valtoztatta a könyveket :-)
A nagy deli napsütestöl az adott hely arnyekolt volt, de délelött megkapta a kissebb erejü "napsugar adagot"...
Fakulast nem észleltem, nekem teljesen eredmenyes volt.
Szerencses probakozast(jövöre)!
Kari
0
A dohos szagot mikroszkópikus penészgomba okozza. Ami magas páratartalom esetén, szellőzés hiánya miatt keletkezik az anyagba. Tehát a nedves próbálkozások többet ártanak mint használnak.
Teljes- laponkénti kiszárítás esetén ezek elpusztulnak, és a szag is eltűnik!
0
A "gugli" is érdekes anyagokat ajánlgat: újságpapír, szódabikarbóna, macskaalom, faszén...ózon.
0
A fal doh szagát egy pohár vízben oldott klórmész elveszi.
0
Az igazi megoldás a rekkenő nyári napsütés és hőség.
Esetleg nagyon száraz forró helyiség. Pl kazánház.
0
Pont a napokban próbáltam 90 fokos sütővel. Jobb lett, de azért maradt szaga.
Ráadásul fényes, műanyag bevonatú papírt nem tennék bele.
0
Kazánházban 25~35 fok, 0~15% páratartalom...
A gombák imádják.
Ha meg mégsem sikerül, ját kéznél van a kazán, a könyv meg papír!
Volt dohszag, nincs dohszag, lett füst!
1
Ja. Kiülsz az udvarra egy rekesz sörrel és pörgeted a lapokat hogy köztük is érje.
2
Szia!
AZ UV-t nem javaslom, A mikrót talán. Én antibiotikum tartalmú növényt préselnék benne. Levendula? Óvatosan vele nagyon
mérgező!
0
Ez a gomba ölő növény jó öttlet.
Csak ehhez abszolúth nem értek.
Alternatíva!!! Alkohol! Oldja a papírt?
No meg összeragad...
Akkor így1 oldal, itató, másik oldsl, itstós..... stb.
0
Hí!
UV fény?
Habár az sem tesz jót a papírnak.
A baj az, hogy a celluliz szerves anyag. A gomba is.
Ami öli a gombát az árt a celluloznak is.
0
A dohszagot penészgombák okozzák még ha ez szemmel nem is látható az adott stádiumban.
A gombák mint élőlények életére az intenzív mikrohullámú sugárzás nincs jó hatással.
Tégy egy kísérletet a mikróban rövid etapokkal egy pohár víz kíséretében. Ez utóbbi a mikró terhelése végett szükséges.
Ha a szagot első körben nem is veszi el de szerény véleményem szerint az okozójukat elpusztítja.
Sajnos a meglehetősen porózus anyagú lapok közül bármilyen eljárást is használsz, a lapok folyamatos pörgetésével lehetne átütő eredményre jutni.
Egy szellőztetéssel lehetőleg NEM a lakótérbe lenne kívánatos a gombák illetve spóráik kijuttatása a könyvből.
0
Szia!
Hipo gőz.
De mérgező és nedvesít.
Tehát előtte próba.
0
Ez igazán zseniális! Kis "szerencsével" a nyomtatást is kiszedi!
0
Azért kell a próba!
A te mikros ötleted, de pohár hipoval.
1
Amíg volt diófám, a megtisztított dióbelet a mikróban "kezeltem" az esetleges lakóival. Ez komoly!
Bármiféle vegyszeres megoldást sajnos el lehet felejteni mivel a szer maradványait a tisztítás után el kellene távolítani hiszen a könyvet lapozgatni szeretnénk lehetőleg gumikesztyű nélkül.
1
Ózongenerátorral próbálkoznék. Bepakolnám a könyveket egy hordóba, amit telenyomnék ózonnal.
Idő kell neki, mert a lapok közé lassan megy be bármi is.
ps. Rakhattad volna ezt a témát a borozóba is, akkor látnák mások is.
0
Köszi, áttettem a borozóba (remélem). Ózongenerátorom nincs sajnos.
0
szia: napoztatás is használ, esetleg kvarclámpa
Bálint
0