Sziasztok!
Én már nem vagyok ebben teljesen képben.
Keresek minél egyszerűbb megoldást /nem olyat, amit programozni kell!/, jó lenne megoldani a következőt:
Van egy óra IC: MM53108. Ez közvetlenül tudja meghajtani a 7 szegmenses LED kijelzőt. Van nekem VFD kijelzőm: ITRON FG99A, és ezt szeretném meghajtani vele. Az óra IC nem multiplexben hajtja meg a kijelzőt, de nekem arra volna szükségem. Meg lehet oldani viszonylag egyszerűen /egy-vagy két olcsóbb IC-vel/ hogy a szegmensenkénti meghajtást 4 digitre és 8 db karakterre /a 7 szegmens, és a pont az óra és a perc között, kell hogy villogjon másodpercenként, ez a nyolcadik!/ multiplexbe alakítsa át, hogy alkalmas legyen ennek a kijelzőnek a meghajtására?
formasu
A négy szükséges digit 7+1 szegmensének multiplexeléséhez kell egyszer 4 db 74153
A egyes digitek kijelöléséhez kell 1 db 7490 és egy 7442
A 74153 és a 7442 kimenetei és a VFD kijelző közé kell 8+4 egytranzisztoros szintáttevő fokozat, mivel a kijelző 24V-ról üzemelne.
A kijelző baloldalán levő piktogramok külön vannak választva, így azok külön áramkörrel szükség szerint kigyújthatóak.
Teljes körűen kb. 8-10 TTL tokkal meglehet oldani.
Csak érdemes e? Tipikusan a gombhoz a kabát esete...
Azt az óra IC-t nem multiplex vezérlésű kijelzőhöz tervezték.
-
Ha mégis megszeretnéd építeni, lerajzolhatom, de csak ha komoly a szándékod e téren.
Én nyáktervezés/készítés nélkül építeném meg "soklyukas" próbapanelre.
0
Szia!
A régi órámat, sőt még a 30 éve használt digitális multiméteremet is soklyukas próbapanelre építettem meg. Ez nekem nem gond. Ha lesz valamikor időd, és kedved hozzá.... Köszi.
1
Jobban belemélyedve a meglévő óra IC-d rejtelmeibe, arra a megállapításra jutottam hogy szimplán TTL szinteket kezelő tokokkal nem fog menni a dolog.
Az MM53108-nak a minimális tápfeszültsége 8V. Ez ugye a TTL IC-knek sok, ezért muszáj CMOS sorozatú multiplexereket alkalmazni. Ide szóba jöhet a 4539 vagy a 4052. Ez utóbbi a tápfesztartományon belül tetszőleges szinteket tud kapcsolni míg az előző logikai szinteket tud átvinni. Mindkettővel 15V -ot tudok max. kapcsolni. Ezt szintemelő tranzisztoros fokozattal szintén meg toldani hogy a kijelzőnek legyen elegendő fényereje különösen, hogy a multiplex üzem miatt egy szegmens csak az idő egy negyedében kap tápfeszültséget.
Bár az MM-et lehetne 28V-al táplálni, ami elegendő is volna a VFD közvetlen meghajtásához de a multiplex üzemnél az MM minden egyes kimenetére az ott megjelenő közel 28V-nyi kimenőjelet kapcsolni képes diszkrét kapcsoló fokozat lenne szükséges.
-
Ha akár több darabért eltudnál cserélni a kijelzőidből egy nem multiplex vezérlésűre, akkor egyszerűbb lenne az életed.
Van még az MM53108 -al egy probléma: nevezetesen hogy a hálózatról kapja az órajelet ami azért manapság már lényegesen pontosabb mint egykoron de áramkimaradáskor elfelejti az IC a beállítást. Vagyis kell bele akku is ezt kiküszöbölni.
1
A VFD-t már régen használom. 12V a tápfesz. /csengőreduktor adja/ Tökéletesen működik ekkora tápfeszültséggel. Fényerő csökkentést nem használok, ill. vagy van fény, vagy nincs fény. Ezt úgy oldom meg, hogy ki tudom kapcsolni a világítást úgy, hogy elveszem egy kis reed relével a fűtését. Ha nincs hálózat, akkor sincs fűtés, de az óra megy az akkuról. Amikor ébreszt, akkor bekapcsolódik a világítás /kap fűtést a cső/ és világít 59'-en keresztül, ha az állandó "fény kapcsoló" ki van kapcsolva. Az órajelet 500 KHz-es kristályoszci adja, leosztva.
1
Előszedtem egy 100x25 mm külső méretű, Futaba 11-BT-17ZRA VFD-t. (10 digit + bal odlalt 3 piktogram, digitenként alsó,felső tizedes vessző és alul pont is)
Szintén multiplex vezérlésű. Hasonlóan viselkedik mint a te kijelződ.
Ez 5V-ot adva neki már egész halványan dereng, 8V-al már egész jól látható, 12V-al pedig tökéletesen látszik. (általános helyiség világítás mellett)
Ebből az következik hogy a CMOS sorozattal önmagában meglehet oldani további tranzisztoros fokozatok nélkül. Videómagnók kijelzőjénél lényegesen magasabb feszt. alkalmaztak (ha jól emlékszem, 30-40V körül), igaz ott 10-nél jóval több oszlopot kellett meghajtani időegység alatt.
-
A többit majd magánban. Írom ezt azért, mielőtt a trollhad miatt ez a topikod is zárolásra kerül(ne).
0
Igen, itt biztosan elég a 12 V-os tápfesz, mert csak 4 digitre van szükség.
0
A VFD hány voltnál lesz sötét? Mert ha a cmos IC-ket a 28V és 10V közé kapcsoljuk, akkor az még belefér a tápfesztartományba, a kimenete 10 vagy 28V lesz, a bemenetét kell csak megvédeni, hogy ne menjen 10V alá, ami egy ellenállás meg egy dióda.
0
Ezt nem tudom, de 10-12 V-nál szépen működik, jó a fényereje.
0
Az mégjobb, akkor nem kell hókuszpókusz, simán meghajtja a cmos IC.
0
Látod ezt ki kell próbálni.
Lehet, hogy derengeni fog.
Egyébként jó ötlet.
Esetleg a kimenetet szintén diódával levédve fux negatívba húzni, amit a cmos ic ír felül.
0
Szia!
Lehet, jobban járnál, ha keresel olyan óra IC-t, ami multiplexelve adja ki eleve a jeleket.
0
Szia!
Igazad van. Jogos, de... Van ebből az IC-ből 3 darabom, és kihívás is lehetne, akinek sok ideje van....
1
Szia!
Az más!
1
Én bíztatlak!
Nem túl bunyolult és öröm a végeredmény.
Ha már van több óra ic-d, csinálj óriás kijelzóvel is (pl ledszalag).
Egyedi, és akár a ház külső falára is rakható!
Sok sikert!
Majd mutasd be!
1