Sziasztok.
Van egy TR-5283 frekvenciamérőm. Van más műszerek is pl. signál generátor amelyekben frekvenciamérő is van.
De minden mért frekvencia mást mutat.
Szeretném a TR-5283 frekvenciát beállítani, és ehhez beállítani a többit.
Mivel SSB adástecnikával foglalkozok, fontos a pontos érték.
Van egy 5 MHz termosztátos oszcillátorom, de nem tudom mennyire pontos.
Kérdésem: Ennek a TR-5283 hol kell a frekvenciát beállítani ?
Másik kérdésem : Tudtok-e adni valami pontos referencia frekvenciát, amelyre be tudnám állítani a TR-5283 mérőt ?
2021, January 31 - 19:46
#1
Hi!
A munkahelyemen volt ilyen műszer!
Egy akkor még használatban lévő erixon gh198 Pll kimenetét
használtuk hitelesítésre. A frekimérőt nem kell kikapcsolni, illetve
az oszcillátort, ami tanult kollégáim is ajánlanak, legalább 10_órával
a precíziós mérések előtt ajánlatos "kályházni"
A telefont, annó a Kőhegyi Gabi "Tetracom" alíkította át.
a 10Mhz_es oszci, kismértékben hangolható.
Kétévente talán _eleinte_ hitelesítették a műszereinket, aztán
ránkbízták, az olcsóbb volt..
atomóra pontos... Különben nagy káosz lenne a GSM szolgáltatásban...
Üdv Pozsgai
0
Szia!
Először is tisztázzuk, hogy milyen egyéb műszered, illetve használható segédberendezésed van, például:
SDR vevő van? Ha igen, melyik fajta? Oszilloszkóp? Rövidhullámú (segéd)vevőkészülék (nem analóg VFO-s)? Szignálgenerátor (PLL-es jó csak, pl. EMG-1172, vagy jobb) van? Esetleg spektrumanalizátor?
Áldoznál-e valamekkora összeget a célra? Megoldástól függően pár ezer forinttól a több tízezres kategóriáig lehet menni.
Hajlandó vagy segédkészüléket építeni, vagy csak készen megvehető eszközökkel kívánod megoldani?
Egyszeri alkalommal szeretnél kalibrálni, vagy ismételni szeretnéd időnként?
Mekkora az elérni kívánt pontosság? (A TR5283 az adatlapja szerint +/- 5*10^-7/hónap stabilitással rendelkezik, ez 10MHz-en 5 Hz eltérés)
Alapvetően javaslom, hogy minél magasabb frekvenciájú etalonhoz próbálj kalibrálni. Magyarországon jól vehetők az RWM adói (4996, 9996, 14996 kHz). A DCF, Kossuth adó is alkalmas lehet, csak kisebb az elérhető pontosság. Korábban nézegettem a rövidhullámú műsorszóró adókat, van amelyik pár Hz-en belül van, de akad több száz Hz eltérés is a névlegestől.
A TR5283 alaposzcillátorának állítási mikéntjét már ismertették mások.
A részleteket a válaszod után fejteném ki.
Üdv: Kontur
0
Szia tibor.nyari!
Összeszedtem az emlékeim. Ezeket mi is használtuk.
Remélem a készüléked így néz ki:
Az alapjelet a KVG (Neckarbishofsheim gyártja), valahol még van nekem is néhány darab ebből és a hasonlókból:
Ha megerőltetem magamat, úgy emlékszem, hogy hangolható, egy többfordulatú, 20kOhmos potméterrel:
Pillants bele a nyílásba. Talán még ki is van vezetve.
AZ "ESZKÖZNÉLKÜLI" KALIBRÁLÁSÁT MÁR LEÍRTAM.
0
Másik megoldás a problémádra
0
Sziasztok!
Ez olcsóbb.
üdv.
T.
0
Szia Trop!
Ugy tünik vannak a fejnek jo dolgai, de erdekes, hogy semmi speckot nem volt kepes megadni_ez azert kisse komolytalanna is teheti a dolgot, de legalabbis az alap oszcijanak az adatlapja jo lenne belinkelve...
Jokat!
kari
0
Szia!
Az OXCO-ról Rózsa Sándor könyvében olvastam, és építettem is a frekimérőmhöz, de a fűtő áramot nem akartam a műszerem tápjára terhelni, aztán mégis hoztam az NSZK-ból Conrados TXCO-t anno időalapnak. és a PAL dekóderekhez az is elég pontos volt. A 'kályhás' csak pontosabb lehet. De valóban érdemes volna rákérdezni vásárlás előtt a kereskedőnél a pontosságára.
üdv.
T.
0
Üdv Kari!
Megkérlek, keress rá régi mobil, referencia frekvencia detektálás, V :hasonló!
Te olyan "nyelvet " is tudsz amit én csak szeretnék.. Köszi
Pozsgai
0
Én egy GPS modult javasolnék.
0
Szia Tibor!
A freki összehasonlitashoz azert minden müszernek-keszüleknek orak ota bekapcsoltnak KELL lennie, megjobb ha napok alatt sem lettek kikapcsolva-latni fogod a különbseget.
Tenylegesen a legegyszerübb megoldas ha a környekeden jol vehetö valamelyik nagy müsorszoro frekijere epitett egyenes vevövel lövöd össze a dolgokat_nyilvan megjobb a GPS-re szinkronizalo sajat etalon, de az messze nem egy szimpla tema!
Eredmenyest!
Kari
1
Szia! Az AHRt adói mind a GPS-ről nyert 10Mhz referenciát használják. Én az 1251kHz-es akkor még Petőfi rádió vivőjét használtam. Egy sima ferritrúdra tekert hangolható rezgőkör, egy néhány menetes kicsatoló tekerccsel. Akkor még nem volt GPS, de a Tárnoki vevőállomás pontosította a vivőt. Elsőre jó lett, az 1 Mhz-es óra jelet, egy orosz katonai kvarc szolgáltatta, a frekimérőben. A frekimérők kvarcai mellett kell lenni egy kerámia trimmernek, amivel el lehet húzni kismértékben az órajelet a pontosításhoz.
Csaba
1
http://www.scullcom.uk/category/projects/frequency-reference/
0
Szia
Ez a GPS modullal felépített elektronika ennyire pontos ? Vagyis az alapjel : 10 000 000 Hz ?
0
Szia!
Igen- söt; inkabb meg 2 nagysagrenddel jobbak is lehetnek-helyböl :-) ,
a GPS-ek Atom orara, azaz pl. jobb Rubidium oszcira szinkronizalnak: pontossaguk & stabilitasuk verhetetlen...
K.
0
Igen, ennyire.
Egyébként javasolnám, hogy módosítsd a címet. Hitelesítést csak a hatóság végezhet. Aki nem hatóság, az csak kalibrálhat. Röviden annyi a különbség, hogy joghatással járó mérést csak hitelesített mérőeszközzel lehet végezni, ezt törvény szabályozza. Pl. a piacon az árus mérlege, mivel az adásvétel az jogügylet. Most ne térjünk ki a pontossági osztályra, ilyen szempontból az mindegy. Ha te a frekvenciamérőddel bérmérést végzel, akkor muszáj leszel beküldeni hitelesítésre (jó pénzért). De ha nem így van, akkor kalibráld nyugodtan te magad.
Üdv, lcsazar
2
Szia Tibor!
Úgy látom rádiós vagy. Akkor mit szólnál ahhoz, hogy a vevővel ráállsz az NIST intézet WWH egyik frekvenciájára, bekapcsolod a frekimérődet és nullára hangolod. (Vagy megállapítod, hogy rajta van...)
A NIST WWV rádióállomás a nap 24 órájában, a hét minden napján sugározza az idő és a frekvencia információkat világszerte hallgatók millióinak. A WWV a kolorádói Fort Collins közelében, Denvertől körülbelül 100 kilométerre északra található. A sugárzási információk tartalmazzák az időközléseket, a szokásos időintervallumokat, a szokásos frekvenciákat, az UT1 időjavításokat, a BCD idő kódot és a geofizikai figyelmeztetéseket.
Műsorszórási frekvenciák
A WWV a rádióspektrum nagyfrekvenciás (HF) részében működik. Az állomás 10 000 W-ot sugároz 5 MHz-en, 10 MHz-en és 15 MHz-en; és 2500 W 2,5 MHz-en és 20 MHz-en. Minden frekvenciát egy külön adó sugároz. Bár mindegyik frekvencia ugyanazt az információt hordozza, több frekvenciát is használnak, mert a HF vételének minősége számos tényezőtől függ, például helytől, évszaktól, napszaktól, az alkalmazott frekvenciától, valamint a légköri és ionoszférikus terjedési körülményektől. A frekvenciák sokfélesége valószínűsíti, hogy legalább egy frekvencia mindenkor használható lesz.
0
Szia! Csak egyenes vevő jó, mert a KF kimenet tartalmazza a skála, és a helyi oszcillátor ősszes hibáját.
1
Bocsika Csaba1002!
NINCSEN igazad. Egy akárhányszor transzponált, kevert-kavart KF jeleket használó, pl. 10 MHz-en működőképes 100 éves, STANDARD rádióval, vagy Orbita-2-vel ráállsz a WWH jeladó vételére. Használható jobb vevő is, HI-HI.
Bekapcsolod a hitelesíteni kívánt -akár frekvencia mérő- kütyüt.
Bizonyára kiszórja magából a referencia oszcillátorának saját jelét is, amely éppen ráesik a WWH jelére.
Tudsz nullpontra hangolni?
Akkor készen vagy.
(A lényeg. Minden háztartásba bejön a NIST ( Nemzeti Szabványügyi és Technológiai Intézet-USA ) "WWH" hívójelű, valamelyik adójának adása. Persze hazavihet ma már mindenki akár egy atomórát is, de nekem a sugárzott atomórajel eddig mindig megfelelt. Nyilván van amihez ez is kevés...)
2
Szia! Miből gondolod, hogy a frekimérők kizárólag 10MHz órajellel működnek hogy 0 pontra hangolhass? És hogy kiszórja a referenciáját a levegőbe? Mire akarod fütyültetni mondjuk egy 6, vagy 4 megás kvarccal működő műszert? Egy frekimérő bemenetére kell beadnod egy pontos jelet, és a kijelzőn figyelni a frekvenciát. Azt a pontos jelet elő kell állítanod. Ehhez nem az Orbita kettő a kívánatos szerkezet. Csinálhatsz egy igen szelektív egyenes vevőt, de akár egy detektoros rádiót, és azzal veszed a WWH adóját rövidhullámon. Ha van terjedés. Vagy a Dankó rádiót. De pl. egy DCF óra vevőjével is lehet próbálkozni, 77,5kHz-en. Az egyenes vevő, a szelektivitást kvarcszűrő biztosítja, Az biztos pontos lesz, összefütyülés nélkül. Ez is bejön minden háztartásba. Vagy a Lakihegyi időszinkron adó 135,6 kHz-en HGA22 jelzéssel.24 órában sugároz. Egy átlagos frekvencia mérő pontosításához, ellenörzéséhez az AHRT KH adók bőven megfelelnek. Ha csak nem akarsz OMH bizonyítványt hozzá szerezni. A mikroprocesszoros frekvencia mérőknek meg akármilyen referencia frekijük lehet, a mérést úgyis a szoftver végzi. Hova tekernéd az 1933-as kiadású Standard rádiódat a nullpontra hangoláshoz?
2
Szia!
Vagy egy kalibrált jelgenerátort kell hogy használj, vagy egy precíziós oszcillátort.
Valamilyen etalon kell, ha nincs pontos referenciád.
Ha mást nem: veszel valamilyen nagyobb pontosságú TCXO-t.
Meg nem árt a mérés erejéig mégegy frekvenciamérő, ellenőrzésre.
0
Ezek a TCXO-k altalaban 10Hz-es (nagysagrendü)pontossag -s tized Hercnyi stabiltas/C tajan kerülnek forgalomba; ha 2m-en vagy feljebb dolgozik, avagy nagyobb pontossagot szeretne inkabb egy kalyhazott (termosztatos/fütött) oszcit ajanlanek-manapsag egesz jok s megfizethetök kerengenek a neten... A stabilitasuk milliherz körül van Celziuszonkent, de az absz ertek/pontosssag is tized Hz-nyi (avagy jobb) sokszor; mindenfele korrekcio nelkül is.
Kari
1
Ugye tudod mit takar a TCXO? :-)
http://qrp.hu/hazon-kivul/kezdok-sarka-miert-jo-a-tcxo/
0
Legalabb 40 eve. Mit akarnal mondani?
0
Hogy ugyanarról beszélünk: TCXO=Temperature Compensated Crystal Oscillator.(Ahogy te hívod: kályházott :-)
És ma már "hercnyi" pontosakat lehet venni,ahogy Te írod :-)
A lényeg: tökmindegy mihez kalibrálna egy 40 éves műszert, az olyan szinten el van öregedve, hogy pontosságról csak feltételesen beszélhetünk.
De legyen igazad, Te vagy az idősebb.
0
Sajnos korrigalnom kell az altalad allitottat, nem azert, hogy nekem legyen igazam, DE a Temp Kompenzalas NEM EGYENLö a kalyhazassal; a TC(XO)= egy kimert hömerseklet függöseg passziv elemes kompenzaciojaval azonos, azaz a kondik&tekercsek+ maga a kvarc hömerseklet függösegeit összessegeben ügyesen s eredetileg passzivan kikompenzaljak! Valojaban aztan persze megjelentek a tokban megbujo kontrolleres megoldasok is, de ez reszlet kerdes.
A sütözött, azaz fütött oszcik, az OCXO-k egy spec kvarcot alkalmaznak, mely altalaban 50C-ra belöve, s ott kis hömersekletfüggöseggel jellemezhetö, s ehhez jön az igen precizen tartott (nem ritkan 0,01C-on!) belsö hömerseklet, s igy erik el a szuper stabilitast-de ezt sokan keverik az abszolut pontossaggal., noha az is 1-3 nagysagrenddel jobb szokott lenni a sima XO-hoz kepest-ennyi.
Azonban, papolhatunk erröl sokat, de annyi féle kivitel letezik, hogy szinte csak az adatlapok összevetesevel lehet egyertelmü kepet nyerni...
2
Igazad van.
0
Üdv!
Pl. egy rádióadó vivőjét használhatod. Valamelyik RT évkönyvben van egy kapcsolás a Kossuth rádióra.
sanyika45
1