Sziasztok!
Olyan motortípust keresek amely képes felpörögni 0,3 s-en belül a beállított fordulatszámra, és leállni is ezen időn belül.
Sajnos nagyon tájékozatlan vagyok ebben a körben.
Üdv.
2021, March 4 - 08:58
#1
Szia! Még egy megoldás lehet a - tévesen plotternek nevezett - nagy plakátnyomtatók fejmozgató motorja. Hasonló feladatot látnak el, mint amit lentebb írtál, nagy nyomatékuk van, viszonylag nagy tömeget mozgatnak bordásszíjjal ide-oda nagy sebességgel. Igaz, hogy nem kefe nélküli motorok, de 24 órás üzemre vannak méretezve. A HP nyomtatókban pl. ilyen német gyártmányú motor van:
https://www.dunkermotoren.de/produkte/gleichstrommotoren/detail/8844201221/
Bontottam már ki leselejtezett nyomtatóból, masszív cucc, szerintem bontotthoz olcsón hozzá lehet jutni.
Üdv.
0
Szia!
Segédletet találsz a rendezetlenek között. Üdv
0
Lehet, hogy utópiának tűnik, de szerintem ezt egy lineáris motor tudja megnyugtatóan produkálni. Nincs forgó alkatrész, dupla tehetetlenség, csak a kocsi megvezetéséről kell gondoskodni.
0
Szia!
Köszi a tippet!
Tájékozódni fogok ebben a körben is.
Üdv.
0
Sziasztok!
Alaposabban átgondoltam a projektet.
A motor egy 10-15 dkg-os kocsit mozgatna 2-3m hosszú sínen egy végtelenített zsinór által oda-vissza maximálisan 3 m/s-ra állítható egyenletes sebességgel.
Ha a pálya elején ezt a sebességet 0,3 s alatt éri el a kocsi, ez 90 cm gyorsulási szakaszt jelent.
A pálya másik végén levő lassulási szakasz végére érve meg kell állnia a kocsinak.
Visszafelé ugyanígy kell lejátszódni a folyamatnak.
A lényeg, hogy ezt a gyorsulási szakaszt lehetőleg szeretném minimalizálni.
Sajnos van még egy nagyon kemény anyagi feltétel is:
A rendszer elektromos része nem kerülhet többe 30-40 eFt-nál!
Kiszámoltam, hogy 90 cm-es gyorsulási szakaszt feltételezve a gyorsításhoz csak 6,57 W teljesítményt kell leadni a motornak!
Úgy gondolom ez egy 10 W-os DC motorral könnyen teljesíthető.
A képleteket amelyeket használtam a számoláshoz most nem írom le, mert ezekkel itt mindenki tisztában van a Tanyán.
A motor csak kefe nélküli motor lehet, mert nagyon sok üzemórát kell egész évben gond nélkül teljsítenie a kocsit oda-vissza mozgatva akár órákon keresztül.
0
Mi lenne, ha a motor állandóan forogna, ráadásul igen nagy tehetetlenségi nyomatékkal (lendkerék) és csak kuplungolnál???
Szerintem ezzel a módszerrel érnéd el az igazi gyorsulást!
Sőt a motoron tudnál spórolni, mert mehetne hálózatról, akár három fázisról is.
Persze a "JÓ" elektromos kuplung az biza drága!
0
Fogsz egy ilyen vezérlőt. Keresel egy megfelelő motort apróhírdetésben, majd magad fejlesztesz és programozol hozzá vezérlést és persze a mechnaikát is magad barkácsolod, és akkor talán beleférsz a keretbe, ha a munkaórát nem számolod. Egyébként teljesen reménytelen ennyi pénzből.
1
Szia!
Köszönöm! Ez ígéretes segítségnek tűnik.
Üdv.
0
Szia!
Ha a projektet "alaposan átgondoltad" - akkor tisztelettel megjegyezném, hogy adtál magadnak egy "bazinagy" öngólt. A megadott paraméterek szerint állandó gyorsítással nem 0,9m lesz a kifutási szakasz - hanem pont a fele. (Ezt egy középiskolás felmérőt illetően is egy karót jelent az osztályzóívben.) Természetesen illik a többi kalkulációt is elvégezni és listázni, meg diagramokba foglalni az eredményeket: gyorsulás, akkumulált kinetikus energia, gyorsításhoz kellő teljesítmény, standard hajtógépek forgatónyomaték/tehetetlenségi nyomaték arányának elemzése, gyorsítási/disszipatív erők aránya, stb.. Nekem nagyon úgy tűnik, hogy 3m/s-nál jelentős disszipatív erők léphetnek fel a légellenállás folyományaként is! (Kapkodva, fejben számolva nekem 4 watt körüli érték jött ki elméleti minimumnak a céltárgy gyorsításakor szükséges csúcsteljesítményre a specifikált 1g körüli gyorsításnál, ebben persze nincs benne a motor saját tehetetlensége és a súrlódási erők.)
A nagy probléma viszont nem az, hogy még a magától értetődő számítások sem lettek elvégezve - mielőtt az ET látnokait felkérted egy mérnöki probléma megoldásához, hanem hogy ipari üzemi specifikációval akarsz gépet építeni, de már az elektromos szerelvény árát is egyhavi segély szintjén határolod! Nem kizárható, hogy ennyiből is ki lehet hozni valamennyire okosban a kritikus alkatrészeket, de maga a projekcióhoz szükséges szellemi munka bangladesi órabérben megszámolva is alaphangon egy havi mérnöki fizetést jelent - csak az elektromechanikus meghajtás koncepciójának kidolgozását illetően!
5
Szia!
Igazad van ami a hibás számítási eredményeket illeti. Emiatt elnézést kérek tőled és a Tanyalakóktól.
A gyorsítási szakasz számításánál elmaradt a 2-es osztás.A megadott paraméterek alapján a gyorsítási szakasz valóban 45 cm.
Sajnos a másik számításom is hibás volt.
Akkor most még egyszer kiszámolom.
A 3m/s-ra felgyorsításhoz szükséges kinetikus energia:
E(kinetic) = 1/2m × v2 = 0,5 × 0,15kg × 9m2 / s2 = 0,675 J
Ez esetben a veszteségeket figyelmen kívül hagyva és a motor tehetetlenségi nyomatékával nem számolva a gyorsításhoz szükséges teljesítmény:
P = E(kinetic) / t = 0,675 J / 0,3 s = 2,25 W
Feltéve, ha nem számoltam rosszul megint, mivel énnekem nincs mérnöki, és üzemmérnöki diplomám se.
Van viszont két segítségem akik ha szólok segítenek megvalósítani a projektet.
Egyikük mérnökinformatikus, a másik segítségem különböző mechanikák gyártásában jártas tapasztalt lakatos.
Egyikük sem számolja a segítségre ráfordított időt.
A projektre fordított összeget pedig természetesen az ésszerűség határain belül minimálisra szorítom.
Üdv.
0
Szia!
Az a 2,25 W átlagteljesítmény, viszont a motort a csúcsteljesítményhez kell méretezni - ami pont a duplája. (Megint az a fránya 2-es faktor.) Sértődés ne essék, de ehhez nem kell diploma, ezért a középiskolás tanarak veszik fel a fizetésüket.
Mivel írod, hogy TV-ket javítottál, így teljesen természetesnek vehető, hogy egy ilyen egyszerű mechanikai problémához megvan minden matematikai meg fizikai tudásod - hisz kb. egy elektromágneses CRT sugártérítő rendszer, vagy egy flyback dugasztáp működésével analóg a kérdéses mechanikai probléma. Kapcsold ki a PC-t, és nyugodt, csendes környezetben ülj neki a számolgatásnak...
1
Francokat. Lehet, én is tanultam effélét, de nem volt rá szükségem. Gőzöm sincs, hogy kell számolni. Viszont vannak, akik naponta, vagy hetente kénytelenek ehhez hasonlóval foglalkozni, na ők tudják.
0
Ez elektromechanika. Aki értett hozzá az vagy a "Pattantyús" vagy most 3 éves gyakorlattal rendelkező tervező. Szerintem .
Én megvenném készen .
0
Szia!
Tévesen gondolom, hogy a motor éppen a gyorsításnál adja le a csúcsteljesítményt,
az átlagteljesítmény pedig a teljes pályahosszra számított teljesítmény?
0
Hello!
Szerintem megkell mérni . Szerintem.
0
Szia!
Igazad van. az a biztos.
Csak ahhoz már kéznél kellene lenni a vezérlőnek, és a motornak.
Üdv.
0
Szia!
A gyakorlatban fog kiderülni melyik motor és melyik vezérlő jó neked . A papir sokindent elbir.
0
Azt a 10-15 dkg-os kocsit milyen távolságra kellene mozgatni, 10 cm-e, vagy 10m-re? A 0,3s az a fel/lefutási idő, vagy ennyi idő áll rendelkezésre a mozgáshoz összesen adott úthosszon? A mozgás egyenes vonalú, vagy összetett?Ezek olyan alapkérdések, amelyek nélkül a kérdésedre a választ még a MIT-n sem tudnák megválaszolni, pedig ott -állítólag- eléggé felkészült emberek vannak. Egyébként a szervómotorok csodákra képesek, de ha egyenesvonaló a mozgás, akár hidropneumatikus hajtás is számításba jöhet, ott egyáltalán nem probléma a rövid ideig tartó mozgásciklus, és a precíz megállás. Csak kissé költséges.
0
Szia. Mennyi lenne a beállított fordulatszám?
0
Szia csabafi54
A HDD motorok(Wincseszter) mind képesek rá .
0
Vicces felvetés (vagy utópia!?) , egyetlenegy fizikai paraméter megadásával. Ennél azért többet is megadhattál volna...
Nekem van ilyen "plazma"motorom...(de az nem "pörög") 0,2 sec alatt felrepít a Holdra. 100000V/1kA a fogyasztása...fék nincs hozzá.
Ennél komolyabb fórumnak gondoltam az ET-t...talán a Piroska kocsmájába kéne tárgyalni...
Robbanóanyaggal kilőheted a "kocsit"...egy másikkal szemből meg megállíthatod.
A.D.2989-től majd kapható lesz ilyen motor is a modellezőboltokban...
3
Szia, ez engem emlékeztet egy kb. 20 éve megtörtént esetre:
Mivel én akkor már túl voltam az egyetemi alapképzésen, így egy falubéli nagyonnagyszaki-kisember felkért, hogy végezzek el neki egy nagyon összetett számítást, melyet egy általa ismert "g(y)épés(z)mérnök"-re se mer rábízni. Az illető hobbi ótvarászként már készített néhány kistraktort is - melyek a gyakorlatban tényleg hasznavehetőnek bizonyultak! Most egy cölöpverő gépet akart készíteni. (Rossz az aki rosszra gondol. ) Ennek a meghajtására egy negyed megawattos dízelmotort kívánt felhasználni és aggódott, hogy a sacc/kb. méretezési eljárása nem elégséges a téma kezelésére. Belátta, sok munkája mehetne kárba. Elhatározta, hogy egy olyan tudákos alakot fog megszívatni az emberi képességeket meghaladó elméleti feladattal, mint szerény személyem.
Már azzal elment több mint egy óra, hogy kikényszerítsem belőle a tervezete többi alapvető paramétereit. (Volt közben erotikus vers-felolvasás Liptai Klaudia nyelvgáncsoló csöcsbimbói témájában, stb.) A nagy kérdés mindössze arról szólt, hogy képes-e a megadott motor egyenesvonalú egyenletes mozgással emelni a cölöpverő súlyt! Hát minek itt kérem olyasmikkel szarozni, hogy tehetetlenségi erők leküzdése, nagyteljesítményű kuplung méretezése és hűtése, befecskendezés szinkronvezérlése a tengelykapcsolóval, stb. Hát ezeket a részletkérdéseket Ő majd betyárosan megkerüli egy körmöstárcsával! (Persze itt még nem tértünk ki a lengedező tonnás súlyt megtartó állványzat sztatikai méretezésére.)
Mikor észbontóan hosszadalmas számítással - mellyel elment az egész délutánom, ugyebár - meghatároztam, hogy egy 50 kW-os motor is bőven elégséges lesz a feladatra, és az eredeti géppel túl nagyok lesznek az önjárásból adódó veszteségek, elégedetten konstatálta, hogy mindent jól kitalált bármilyen számítás nélkül is, hisz elkél az a negyed megawatt arra, hogy jól tépje a körmöstárcsát!
A cölöpverő-gép tudtommal nem került megépítésre, a verseit tartalmazó netes művészeti fórumot letörölték, és tudomásommal a polihisztor-úr költeményeinek nem jelent meg egy épkézláb kiadása sem azóta.
PS:
Van már alacsony tehetetlenségű moldellmotor, minimum a 70-es évektől: https://www.portescap.com/en/products/brush-dc-motors/brushed-dc-motor-b...
2
A seregben ut-hid-állásépítő voltam, magyarul utász. Ott használtunk cölöpverőket, amiket nem kellett kitalálni, mert a szu tesvérek már kitalálták. Oda kellett volna küldeni a kuntsaftot.
0
Szia!
Nem konkrét motortípust keresek, hanem arról próbálok előbb tájékozódni, hogy milyen működési elvű motorral lehet elérni a leggyorsabb felpörgést és leállást.
Időközben eszembe jutott a megoldás.
A léptetőmotor lesz a legalkalmasabb erre a feladatra.
Üdv.
1
Szia!
SMD beültetőgépeknél 3 fázisú szervomotor képes ilyenekre. Illetve kefés motorok, de olyanok, ahol a tengellyel párhuzamosan állnak a kefék. Hogy az milyen nevű motor, meg nem mondom. A léptetőmotor sovány lesz. Ilyen nagy mozgásokra encoderrel és tachoval felszerelt motorokat használnak.
0
Szia !
Az Universal beöltető gépei ( RLI VCD ) használtak ilyen PMI dc motorokat.
Kb 100-150W körüli teljesítménnyel..
Start / stop volt a kitűnőségük.
0
Szia!
A DIP-et kihagytad a felsorolásból :) Én is az Universalokból ismerem őket. Még ma is ketyeg pár darab nálunk.
0
Sziasztok!
0,3 s-re módosítottam az időt, de ennél nagyobb nem lehet, mert adott egy pályahossz amin belül fix sebességgel mozgatnom kellene egy 10-15 dkg-s kocsit.
Ha ezt az időt nem tudom elérni, eléggé túlméretes lenne a szerkezet.
A motor nem a kocsira lenne szerelve.
Üdv.
0
Azt a 10-15 dkg-os kocsit milyen távolságra kellene mozgatni, 10 cm-e, vagy 10m-re? A 0,3s az a fel/lefutási idő, vagy ennyi idő áll rendelkezésre a mozgáshoz összesen adott úthosszon? A mozgás egyenes vonalú, vagy összetett?Ezek olyan alapkérdések, amelyek nélkül a kérdésedre a választ még a MIT-n sem tudnák megválaszolni, pedig ott -állítólag- eléggé felkészült emberek vannak. Egyébként a szervómotorok csodákra képesek, de ha egyenesvonaló a mozgás, akár hidropneumatikus hajtás is számításba jöhet, ott egyáltalán nem probléma a rövid ideig tartó mozgásciklus, és a precíz megállás. Csak kissé költséges.
0
Szia!
Ha egyenes irányú mozgatásról van szó és nem túlzott a távolság, akkor lineáris motort használnék. Akár vízszintes, akár függőleges pozícióban. Általában a sebessége a pneumatikus mozgatással megegyező, vagy gyorsabb, de takarékosabb az üzemeltetése.
.
0
Szia!
Gondolj a mátrix nyomtatókra. Ott elég gyorsan tud haladni és pozicióba állni az írófej, átttételesen bordásszíj vagy damil húzza.
No meg a motor vezérlése sem mellékes...
Laci
0
Szia!
Drága lesz.
1
szia: nem túlzott elvárás?
Főként a felpörgés a tömeg miatt, a leállás még megoldható komoly fékező elektronikával
Bálint
0
Szia, miért lenne túlzott? Egy hangszóró membránja is bonyolult poliharmonikus ide-oda mozgást végez - sokkal gyorsabban mint az itt elvárt, izé... Hoppá - mennyi is az az elvárt sebesség?
Nyilvánvaló, hogy az emberünk csak villanymotor-típust keres, és pl. a minimálisan szükséges PID-vezérléstechnika a kisujjában van!
0
szia: kérdés a motor forgórész és a mozgatandó tömeg mérete, tehetetlensége, mozgatás mechanikai ellenállása
Bálint
0
És persze a cél fordulatszám...
0