Üdv Mindenkinek!
Ahhoz kérném a segítséget, hogy valaki tudja-e, hogyan lehet (kell) hitelesíteni a címben szereplő posztszovjet műszert. Nem sokat, de csal - kevesebbet mutat - mint más műszer(ek).
[ A munkámhoz egy ilyen műszer kell, így az a kérésem, ne tanácsoljátok, hogy vegyek inkább egy Fluke digitmultit :D... ]
Előre is köszönöm a segítséget.
A "hitelesítéshez" két dolog áll rendelkezésre : egy AD584LH precizíós referencia egyenfeszültség forrás és egy 10Ohm 0.1% Isabellenhütte gyártmányú 3W-s ellenállás. Mindkét "eszköz" pontosabb, mint a műszer specifikációja.
Köszönettel : -=L=-
Szia!
Sem hitelesíteni, sem kalibrálni nem tudsz. Amire neked szükséged van, azt úgy nevezik, hogy javítás.
Üdv, lcsaszar
0
Szia! Nekem is van orosz mutatós műszerem, ami 10% körül mutat kevesebbet, minden méréshatáron. Hosszas keresés után rá jöttem, hogy az alapműszer érzékenysége csökkent, valószínüleg a beépített mágnes gyengülése miatt. Így sikerült, belföldi kivitel, 40 éve vettem egy Moszkvai elektronikai üzletben, Hideg műszer, sajnos minden kompenzáció kevés a pontos méréshez. Lehet hogy így jártál te is.
Csaba
0
szia:általában
Érdemes először pontos műszerrel ellenőrizni a mérőműhöz közvetlen csatlakozó
osztó vagy sönt értékeit,(kiforrasztva) szükség esetén korrigálni
Majd:
fémmutató esetén nem görbült-e el
a mérőművön szokott lenni mágneses sönt, meg kell nézni, nem mozdult-e el a helyéről
Általában festékkel rögzítik, kis lemezke.
Ha nem, körbe kell rajzolni (visszaállíthatóság miatt) és a mechanikus nullázás és az osztó ellenőrzése után el lehet mozdítani, ha a mágnes esetleg gyengült: figyelmesen kell mozgatni , mert a karakterisztika is változhat
A mechanikus műszerek sajátossága, hogy pontos mérés a skála 2/3-a és a végkitérés közötti tartományban van
Bálint
0
Az osztást úgy is lehet ellenőrizbi, hogy egy pontos dmm-t kötsz a alapműszerre. Mivel a dmm megaohm nagyságrendű bemenő ellenállású, nem terhel be pluszban.
Akkor kiderül a turpisság.
0
Ezeket már végig jártam, az alapműszer érzékenysége csökkent, amiből a párhuzamosan kötött trimmer potival úgy 5%-ot sikerült le faragni.Így maradt még -10% hiba. Minden létező méréshatáron, és áramnemben. Van még 2 példányom, 20 évvel fiatalabbak, turistáktól, azok nem változtak.
0
szia: először mechanikusan kell beállítani a "§"-át, utána kalibrálni
Bálint
0
Igaz . Először a nullára állitást kell megcsinálni a csavarral mechanikusan . PARALAKSZIS HIBA nélkül.
0
Hi!
Milyen mérésnél, és milyen méréshatárnál csal ?
0
Minden mérésnél...
Ebből azt gondolom, hogy a bemeneti osztó jó, csak a végén lévő IC-s mérőmű csal.
Ha eltolom az IC offsetjét (R31), akkor pontos(?) lesz, de nem áll a mutató nullára.
-=L=-
0
Az alapmüszer erzekenysege ismert=12uA-t kell tudni merni miutan a mutato mechanikusan nullara lett allitva, s ha az vegkiterest ad-csakis akkor mennek tovabb. Ha szerencsed van a miniatur magneskörben allithato magneses söntöt talalsz-Balint emlitette a polusok közti kis lapkat- azt kell a vegkiteres kalibralasahoz picit tologatni, s rögziteni...
Kari
0
Ennél a ketyerénél az alapműszer egy műveleti erősítő, https://rudatasheet.ru/microchips/k140ud12_kr140ud12/
(A uA776C-vel analóg)
invertáló bemenete és a kimenete között van, paralel vele egy 1,5kOhm trimmer és egy 1,5kOhm soros tag ami lehetőséget ad az alap érzékenység meglehetősen tág határok közötti állítására.
A másik mikroáramkör (DA1) belső kapcsolása: https://radioskot.ru/_fr/111/s1487622.jpg
0
Ne az offset-et tekergesd el hanem az alapműszerrel párhuzamos R5, R40 sönttel KALIBRÁLD a műszered.
-
0
A kalibrálás mind szakszó nem jelent semmilyen állítást. Pusztán meghatározza a műszer pontosságát. http://www.muszerkalibralas.hu/kalibralasrol
Csak azért teszem szóvá, mert gyakori hiba a kalibrálás szó félreértelmezése, a köznyelv elég tágan értelmezi, viszont itt műszaki fórumon vagyunk, ahol precíz kifejezéseket illik használni. A műszer pontosságának állítását nevezhetjük beállításnak, pontosításnak. https://www.mt.com/hu/hu/home/library/FAQ/laboratory-weighing/Balance-Sc...
0
A műszernél lévő greez is nagyon beleszól. A baj az, gogy oda 4 db tökegyforma dióda kelle. Ráadásul biztosan germánium.
0
A végkitérésnél mennyi a hiba ?
0
https://m.youtube.com/watch?v=wT0y8vj94o8
Talán ez segit
0
Üdv!
Köszönöm a sok hozzászólást, egyelőre péntek délelőttig várni kell, mert akkor megyek legközelebb dolgozni és jutok hozzá a műszerhez.
Elhangzott néhány, szerintem téves, hozzászólás. Az alapműszer a gyári gépkönyv szerint 300uA -s [ eredeti orosz nyelven :
"Ток полного отклонения измерительного механизма 300 мкА, падение напряжения на обмотке рамки не превышает 20 мВ."
illetve angol fordításban :
"The current of the complete deviation of the measuring mechanism is 300 µA, the voltage drop on the frame winding does not exceed 20 mV." ].
A graetz, ami a váltó méréshez kell 4 db. KD521V, ezek helyett az "elvtársak" az 1N4148-at javasolják.
Egyelőre ennyi, folyt. köv. pénteken.
Kérdés a moderátorhoz : hogy tudnám feltölteni ezt az oroszul passzportnak nevezett doksit (+ alkatrészjegyzék + kapcsolási rajz )?
-=L=-
0
Szia!
Gratulacio az eredmenyedhez!
Hivd fel a következö cimet, s az anyagod feltöltheted magad is. CSAK angol karakterek legyenek(nem magyar ekezetekkel!) Szünet csak kötöjellel!
https://elektrotanya.com/file-upload
A többi eccerü-pihe uj feltöltesi megoldasanak köszönhetöen.
Ha jobb minösegü a doksid mint a fent levö(oroszek szeretik a DJVU kodolast, de a minösege az altalaban stencil jellegü gyenge eredeti kepek utan elegge olvashatatlan, sok esetben=nem nehez jobbat szkennelni ha van miböl) töltsd fel, s a megjegyzesben beirhatod a modinak, hogy nagyobb felbontasu mint a az adatbazisban levlö vagy amit epp közölni szeretnel...
Eredmenyest!
Kari
0
Innen letölthetőek:
https://www.chipmaker.ru/files/file/16332/?do=download&csrfKey=f7de257a3...
0
szia: rajz és alkatrész lista is van a Tanyán, .djvu-ban
dióda: 1N914 vagy 1n4148
Bálint
0
Üdv!
Jó hír, hogy körülbelül 2%-ra sikerült szorítani a pontatlanságot ( a passzport szerint 2.5% DC és 4.5% AC mérésnél a megengedett hiba ) az R40 trimmerrel. Érdekes módon, végállásba kellett forgatni a legnagyobb ellenállást adó irányba.
Így kis csalással ugyan ( 1 vonás - nem osztás! - plusz az offset ) sikerült a fentebb említett 2% köré állítani, ami a leolvasási hibával együtt már elfogadható.
Érdekes módon, mágneses söntöt nem találtam, illetve valami más megoldást alkalmaztak az alapműszernél. Ha érdekel valakit, lefényképezhetem.
A rajzot azért szeretném feltölteni, mer sokkal több információt tartalmaz, mint ami jelenleg elérhető ( lásd a képet ).
-=L=-
0
Ügyes vagy .
0
Szia!
Kérem,hogy a doksit küld át az elektrokucko@gmail.com cimemre!
Ha,kéred,feltöltöm. :)
Üdv varga jano
0