36 és 60 ledes égők kikapcsolás után is halványan világítanak. Ha az egyik et kicserélem halogén égőre megszűnik a jelenség. A kapcsoló egysarkú, foglalat GU10. Mi lehet az oka, hogyan lehet kiküszöbölni?
2010, October 5 - 19:39
#1
Tiszteletem!
Minap Én is így jártam 220as led szalaggal, gyári tápja amit kaptam hogy rossz egy 200V 4A gretz volt. Ezt helyetesítve ( persze 300Val ) és két alternatív kapcsolóval megfejelve tapasztalható volt az után vilagítás. Ezt a jelenséget sikerült egy 180K ellenálással kiküszöbölni, a gretz + és - pontja közé. Persze elötte olvasgattam itt is :) , nem melegszik.
Tisztelettel: Majoros László.
0
A LED utánvilágításhoz: A kapcsolód élvilágítós lehet, és a glimm árama elég egy kis fényhez. Az inverteres fénycsövek is hajlamosak e miatt néha felvillanni. Egyéb induktív csatolás is szóba jöhet pl. kapcsoló szivárgóárama....
0
Szia nadasg!
Olvasd végig a topikot! (normál kapcsoló)
Üdv Tibi.
0
Sziasztok !
Még mindig nem értem ,hogy miért nem jó csavart vezetékeket össze forrasztani .Lakásban már több helyen így tettem az elágazó dobozoknál,mert bízok benne ,nem is csalódtam eddig .Gépjárműveknél igazán én sem szeretem forrasztani a kötéseket ,mert ahogy írtátok a rezgés vagy vibráció ,akárhogy is nevezzük ,nem tesz túl jót neki ,aránylag hamar eltörik .Sodrott vezetéknél fix helyen (dugalj )sem szeretek forrasztani ,mert kemény és idővel lazul . Arra nagyon jó az érvéghüvely ,sőt bármilyen szorító kötésnél is ez vált be .
Láttam már nemrég készített vezetékezést épületben ,acél rugós szorítóval ( bocsi de nem tudom mi a hivatalos elnevezése ) ,de az ilyen kötésekre azért én nem mernék 5-10A-t sem rábízni huzamosabb ideig.(pedig szakemberek csinálták !!! ,és azért kellett már 5 hónap után javítani ).
Üdv .: Zoli
0
Szia!
Cidrynk! Tegyél meg a kedvemért annyit, hogy a topik címét kijavítod. (Kikapcslás helytt kikapcsolás).
Köszi :oke: :beer:
Üdv! Kalex
0
cidrynk
Köszi a jelzést. Kijavítottam, de a tiédben nem tudok szerkeszteni(helyett).
Egyébként a kapcsoló szerintem jó, nem vezet át(PRODAX).A vezeték a falban 1,5 -es réz, a gipszkarton mögött 2x1 MT . A vezeték mellett más vezeték nem fut.A legtávolabbi ledes égő 6 méterre van a kapcsolótól. Ha 35 W -os halogént teszek be akkor a 36 ledes égők nem világítanak, ha 50 w -ost akkor egy sem világít.a feszültséget még nem tudom mert nincs itthon a multiméter. Kipróbáltam egy másik helyiségben is a ledeket. Itt a lámpában 5 foglalat van itt is csak akkor nem világít lekapcsolt állapotban ha van köztük egy halogén. Mindegy melyiket cserélem ki.Valakinek esetleg az ilyen égők belső kapcsolása nincs kéznél esetleg?
0
Szia cidrynk,
Ezen fórumon neoncsövekhez alkalmazott kondenzátort kötöttek párhuzamosan a lámpával és a derengés megszűnt! (43-as hozzászólás)
Üdv,
Oszi
0
Szia!
"neoncsövekhez alkalmazott " Gondolom F-csövet akartál írni. A neoncső nagyfeszültségű reklámvilágítás céljára szolgál, bár helyesebb lenne azt is másképp nevezni (nagyfeszültségű kisülő cső), mert csak a vörös színű a neon. Bővebbet itt.
A párhuzamos kondenzátort már réges-régen ajánlottuk, de nem történt reakció. Pont én javasoltam a fénycsöveknél használatos 4,2uF-os kondit a rajta lévő kisütőellenállással együtt.
Üdv! Kalex
0
Szia Kalex,
bocs teljesen jogos FÉNYCSŐ és nem neoncső. Találtam a neten a fórumot, hátha így lesz hatása.
Üdv,
Oszi
0
Szia!
Kösz. A hóhért akasztják. Az enyémben már én sem tudok szerkeszteni, mert válasz született rá. Majd Pihét megkérem. :)
Nem írtad, vagy csak én nem emlékszem, mit szakít meg a kapcsoló: fázist vagy nullát? Tudom ezen polemizáltunk, de nem ugrik be. A fezsültségmérést nem fogod megúszni, mert a hiba azonosításához szükséges. A dolognak semmi köze a belső kapcsoláshoz, persze azért jó lenne, ha valaki feltenné. Persze érzésem szerint nincs elbonyolizálva. Vagy egy egyszerű áramgenerátor, vagy áramgenerátor jellegű kapcsolás lehet (a soros diódák árama megfogva valamilyen passzív elemmel).
Üdv! Kalex
0
varázslatos, örökfény.
Ha lekapcsolod a villanyórát és akkor is világít, akkor megyek és ellopom a megoldást. (hi)
gbenyov
0 Hz és az UV fény frekvenciája között minden érdekel...vagy tovább is?
1
Szia Kalex!
Fő a precizitás! :oke:
Üdv: Szőke
0
Üdvözlet !
Annak idején a Gelkánál alakítottunk át készülékeket, hogy a szabványnak megfeleljen. Az eggyik ilyen kütyünél a hálózati kábelt is cserélni kellett. A technológiai előírásban az volt leírva, hogy a szerelt kábel végét leónozzuk majd a sorkapocsba bekötjük. Aztán jött az újjab technológiai utasítás, hogy a vezetékvéget nem szabad ónozni. Állítólag a csavaros kötésnél az óntól rideggé vált vezeték könnyeben "eltörik". Viszont a belső kötéseknél a vezetékekett továbbra is forrasztani majd zsugorcsövezni kellet.
0
Szia!
"Állítólag a csavaros kötésnél az óntól rideggé vált vezeték könnyeben "eltörik"." Így igaz. A jelenség oka, hogy a forrasztással a sodrott erek hajlékonysága eltűnik, viszont az elemi szálak mechanikai szilárdsága lényegesen kisebb, mint a nagyságrenddel nagyobb tömör vezetőé. (Ugyan olyan keresztmetszetű vezetékről beszélünk)
Üdv! Kalex
0
Sziasztok Kalex, és Gbenyov.(Két hitetlen. :) )
Szóval bárhonnan is nézzük, a legalább 40-50mm hosszan összecsavart, majd ónnal futtatott kötésnél (a fali kötődobozokban) stabilabb nincs!!!
A többi "szenté avatott" kütyü, mind hamarabb megadja magát!
Vagyis, engem, a vegyészetre hagyatkozó hókusz-pókuszok, nem győztek meg, és nem is fognak... :yes:
A gyakorlattól jobb bizonyíték nem kell!
Üdv Tibi.
0
Szia!
Tisztázzunk valamit. A jól összecsavart és leónozott kötésnél az érintkezést nem az ónozás, hanem a folyáshatárig meghúzott csavart kötés adja. Az ón pedig az a szorítóerő, ami nem engedi a csavart kötést kilazulni, valamint elzárja a levegőtől az érintkező felületeket. Viszont ez csak akkor működik jól, ha aki csinálja, tudja is, hogy miért és hogyan. A csak "taknyolt" kötés a melegedés előidézője. forrasztásnál csak semleges folyasztószer megengedett! "A gyakorlattól jobb bizonyíték nem kell!" :oke:
Üdv! Kalex
0
Sziasztok!
Még annyit, hogy a vezetékvég ónozás, erősáramú szerelésnél tilos, ha csavarelemes kötéshez alkalmazzuk, ha nem. Aztán az egy más kérdés, hogy el kell tudni dönteni, hogy hol kezdődik az erősáram. Részemről maradok a jól bevált szorítóelemeknél. A hitetleneknek csak egy példa: Autóipari kábelek. :oke:
Üdv: Tranzix
0
A szabvány időnként megengedte (volt, hogy csak EPH-nál tiltotta) az ónozást. Erősáramú kötéseknél lakáson belül szerintem nincs jobb, de tény, hogy szorítóelem alá tilos betenni ónozott MKH-t
Az autóknál más a helyzet...ott valóban a törékenysége miatt kell vigyázni az ónozással. DE!!! ez főleg azért van, mert az autóban állandó a rezonancia, ami egy lakásban nem fordul elő. Ezen is lehet segíteni (kis tömegű vezetékek esetében egyszerűen) tehermentesítéssel...mint pl. a hangszórómemránra ragasztott bevezetőhuzalok... Én régen sikat zenéltem...ha olcsó hangszórókat vettem, akkor az összes bevezető elejét,végét (ahol forrasztva volt) átkentem Technokollal vagy Pálmafixel...ez megtöbbszörözte az élettartamot...
Ha két 1.5MCU-t összetekerünk 3cm hosszan, akkor az érintkező felület négyzetmiliméter nagyságrendű...ha ugyanezt befuttatjuk ónnal, akkor négyzetcentiméter...
0
Jó, hogy egy stabil tudású ember is köztünk van.
:oke: De nen viccnek szántam...
üdv R.
0
Szia,
ha az aramkornek a csatolmanyon megjeleno bekotese van akor az R1 vagy a T alkatreszt elkel tavolitani, maskep a led ego a kikapcs utan mindig vilagitni fog.
udv.
Magnum
0
Szia Magnum!
A rajzodon egy irányfényes kapcsoló van, de ezt már letisztáztuk, hogy sima kapcsolója van.
Üdv: Szőke
0
Szia!
Már egyszer leírtad, hogy ha egy LED-est kiveszel és a helyére kompakt fénycsövet teszel, akkor megszűnik a jelenség.
Fülesmester leírta, hogy ő mit tett, hogy ne villogjon neki a fénycső!
Azt is le írta, hogy mely típusú fénycsövek villogtak.
Ha egy kicsit értelmezed a mondatokat, a történéseket, akkor kipróbálod azt is.
Hogy mi is?
Hát leírom!
Beraksz egy 100n/275Vac-s (Fülesmester 68n-sat rakott be) kondit a foglalatba.
Ha egy kompakt fénycsövet betekersz az egyik helyére, azért szűnik meg a jelenség, mert közbe lép a fénycsőben található zavarszűrő kondi, ami kb 100n/275Vac-s.
Üdv: Szőke
0
cidrynk
nem azt irtam,hogy kompakt fénycső cserével, hanem azt hogy halogén cserével szűnik meg a jelenség. most probáltam, kompakt fénycsőnél továbbra is világít,
0
Szia cidrynk,
Ha a kapcsoló megszakítja a fázist és a fénycső mégis világít, akkor vagy átvezet a kapcsoló, vagy a vezetékek szigetelésével van probléma. Ez utóbbi nagyon jellemző a régi vászonszigetelésű vezetékre.
Meg lehetne próbálni, a nagyobb teljesítményű fogyasztókat kihúzni, megszűnik-e a hiba. Nagyobb impedanciájú hálózatoknál előfordulhat furcsa hiba nagy áramú fogyasztó miatt.
Üdv,
Oszi
0
Sziasztok!
Eszembe jutott még egy lehetőség:
Az sem elképzelhetetlen, hogy a kikapcsolt lámpatesthez továbbra is kapcsolódó (falban lévő) vezeték antennaként összeszed annyi nagyfrekis jelet (amit a ledek egyenirányítanak), hogy elegendő az áram a halvány derengéshez. Ez különösen Solt közelében lehetséges.
Ennek kiküszöbölésére is alkalmas (az általam ki is próbált) kondenzátoros megoldás.
Üdv:
Fülesmester
0
Egy Kis OFF:
Mennyire bevalt dolog az, ha egy foldeles nelkuli halozati csatlakozot ugy alakitunk at foldelesesre, hogy a nullat kotjuk be a foldre. Mondom ezt en annak ismereteben, hogy sok lakasnal, a villanyoranal, osze van kotve a foldeles a nullaval.
Velemeny ?
Üdv: Dénes István
0
Szia István,
a szabvány nem engedi meg azt, hogy az aljzatnál alakítsd ki a földelést. Ennek az az oka, hogy a védővezető normál esetben nem vezethet áramot, annak érdekében, hogy ne alakulhasson ki a vezeték impedanciája miatt, a föld és a földelt berendezés háza között potenciálkülönbség. Egy példa: adott egy hegesztőgép 16A áramot vesz fel ha a vezeték impedanciája 6,25 ohm a trafó dobozán 100V feszültség jelenik meg ami akár halálos is lehet. Persze a valós világbán ez eltúlzott példa, mert valószínűleg nem lenne idő megérinteni a trafót, mert sokkal előbb elfüstölne a vezeték, de az ok érthető! A másik ok, hogy nem ajánlott, hogy egy testzárlatos berendezésnél a nagy áram szerencsétlen esetben elégetheti a nullavezetőt (persze a fázist is, de akkor nincs veszély) és a fázis érinthető marad. Ha van földelővezeték, a zárlati áram megoszlik, a földelő- és a nullavezető között, még a fázisvezető egymaga vezeti az áramot így megszakadása sokkal valószínűbb. Ezek a legrosszabb esetre tervezés elve miatt alkalmazzák így, kicsit túlzásnak tűnhet, de a biztonság minden előtt.
Az általad írt módszert használják, ma már a közösített föld és nullát hoznak be a házba. Régen előírták, hogy a háznak saját földelésének kell lenni és ezt egy közös földelősínen kell közösíteni az összes földelő vezetékkel. Tehát minden konnektor földelését, megszakítatlanul erről a földelő sínről kell bekötni. Ma már nem minden esetben követelik meg a ház földelésének meglétét.
Üdv,
Oszi
0
Szia!
"Ma már nem minden esetben követelik meg a ház földelésének meglétét." De igen. A betáplálási pontnál földelni kell a hálózatot, és azt össze kell kötni a bejövő hálózat egyesített nulla/nullázó vezetékével. A magyar kommunális elektromos hálózatok kialakítása TN-C-S!
Üdv! Kalex
0
Szia Kalex,
Az ÉMÁSZ több újonnan épült háznál sem követelte meg a földelés meglétét! Tehát nem kellett sem cölöp, sem lemez sem az alap földelő csak az EPH és a közös földelősín. Nem tudom talán elégnek gondolták vízcsövet? Én se értek egyet de ez van! Ha oda kerül a sor én biztos megcsinálom, mert nálunk még a régi földelés nélküli hálózat van.
Üdv,
Oszi
0
Üdvözlet Oszi 11 !
És itt világítottál rá a LED lámpás kérdés megoldására is: Az egymás mellet futó vezetékekben indukálodott feszűltség miatt világit ha az elég hosszan fut a falban egymás mellet párhuzamosan terhelt vezetékkel. Lineáris tekercs :D
0
Szia lapátnet,
jó gondolat, de hol van a zárt hurok, bár ha meggondoljuk a párhuzamos vezetékek a végtelenben találkoznak, tehát a két vezeték összeér, még jó hogy világít! :D
Üdv,
Oszi
0
Üdvözlet !
Akkor helyesbitek: a fázis vezeték a kapcsolóig az antenna a nulla a földelés a LED dióda a "demodulátor" természetesen lekapcsolt esetben. De biztos vagyok benne hogy a párhuzamos vezetékek a megoldás kulcsa. Amikor a halogén izzó is bekapcsolódik az áramkörbe akkor az párhuzamosan kisöntöli és azért nem világít.
0
Szia,
értem mire gondolsz, de itt 60 darabos LED lámpáról van szó, és minden valószínűség szerint a legolcsóbb megoldást választották, azaz graetz + ellenállás + a 60 LED sorba, ahhoz ,hogy a LED-ek világítsanak legalább 200V volt kell. Ez alatt nem nyit ki az összes dióda és így nem folyhat áram. Ha szétosztották a LED-eket, akkor is max 3*20-as csoport (de nem hiszem, mert több alkatrész kell) akkor is 60-70V kell. Nehezen tudom elképzelni, hogy ennyi indukálódjon, egy nem igazán ideális transzformátorban, de lehet, hogy tévedek!
Üdv,
Oszi
0
Szia!
Tévedsz. Azért megpróbálhatnál válaszolni a kérdésekre:
1. a nulla, vagy a fázis van-e megszakítva?
2. Mekkora söntterhelés mellett alszanak el a LED-ek?
3. Milyen feszültséget mérsz a LED-es lámpa két sarkán, a pislákolós állapotban?
Üdv! Kalex
0
Szia Kalex,
ezekre csak cidrynk tud válaszolni, nekem jelenleg nincs ilyen problémám! :D Bár itt a fali kapcsolók szigetelése még porcelánból van, és az elég jól szigetel, ha kikapcsolom a lámpát az ki van kapcsolva! ;)
Üdv,
Oszi
0
Szia!
Azok még kapcsolók a mai napig is!
Szüleimnél is van belőle egy ritkán használt helyiségben. Már évek óta hunyorgott tőle a csillár, amikor felkapcsoltuk, gondoltam ideje lecserélni
egy újra. Szétszedtem és kiderült, hogy csak kicsit elhajlottak az érintkezők, ahová pecsappan a zárónyelv. Kiegyengettem, megtisztítottam a koromtól, kapott egy kis kontakttisztítót és olyan lett, mint új korában. :oke:
Üdv: Tranzix
0
Szia,
teljes mértékben egyetértek! Néha kell egy kis karbantartás! A legtöbb 40 éves körül van, és tökéletesen működnek. A retró korában pedig még jó is a fekete bakelitburkolat! :D
Üdv,
Oszi
0
Szia Isván!
Tulajdonképpen be lehet kötni, de nem szabad, pontosan azért amit Lapatnet is mond. Mi van akkor, ha nem Te, aki tudja, hogy mit hová kötött, hanem egy idegen jön és megnéz dobozt, szétszedi a kötést mérés miatt, és véletlenül visszakötésnél felcseréli a nullát a fázissal.
Onnantól kezdve amit abba a konnektorba dugsz és földelt dugó van rajta, az bizony rázni fog.
Üdv: Szőke
0
Üdvözlet Istvan-lab !
Nem jó megoldás ! Elég csak egyszer forditva bedugni, hogy a fázis jelenjen meg a gép testjén ! A vilannyóránál is azért van összekötve a 0 vezető a földeléssel ha valamilyen oknál fogva a nulla és a fázisvezető megcserélődne (pl fogyasztásmérő csere) ne okozhasson balesetet. Ha a dugaljra gondolsz szintén ez a magyarázat volt már ebből baleset. Ilyenkor működik a "worst case" legrosszab eset törvény mert bármi előfordúlhat véletlenül is.
0
"Elég csak egyszer forditva bedugni, hogy a fázis jelenjen meg a gép testjén !"
Nem erre gondoltam !
Eletemben nem csinalnek ilyet !
" Ha a dugaljra gondolsz szintén ez a magyarázat volt már ebből baleset "
Termeszetesen CSAKIS a Falban levo dugaljra gondolok !
Elmeletileg a Fazis es a Null nem cserelodhet fel !
Üdv: Dénes István
0
Sziasztok !
Tulajdonképpen a nullázott rendszer is így működött,működik még ma is .A védőföld a nullára van kötve . Viszont a technikai kialakítása azért más . A fő betáplálási helyen van összekötve a nulla és a védőföld .Onnan viszont külön vezetéken megy a védőföld minden dugaljhoz ,csatlakozáshoz .Ez érthető is ,mert valamelyik kötésnél ,ha elég ,korrodál ,megszakad a Nulla vezető ,akkor még a védőföldelés teszi a dolgát . Ha helyileg (dugaljaknál ,csatlakozásoknál ) lenne rákötve a védőföld a Nullára ,akkkor egy egy Nulla szakadás ,kiégéskor valamelyik bekapcsolt fogyasztó védőföldjén a fázis jelenik meg (persze közte a fogyasztó ) ,az pedig nagyon rázós ügy !
Üdv .: Zoli
0
Szia Zoli!
Te mondtad meg a legütősebb érvet, hogy miért nem szabad a dugaljnál levenni az "érintésvédelmet" a nulla vezetőről! :oke:
Üdv Tibi.
0
Ez valoban a hatranya, ha a nulla megszakad a fazis a keszulekhazra kerulhet :-S
Üdv: Dénes István
0
Üdvözlet !
A dugaljnál sem jó mert lehet hogy Te meggyöződnél a bekötésről de ha valaki belenyúl és mondjuk cserél egy dobozban egy sorkapcsot nem feltétlenűl figyel rá főleg ha a vezeték csak egyszínű. Bocs hogy ilyen keményen fogalmazok de láttam mostanában egy két újjonal épített házat ahol előfordult olyan, hogy a gép azért rázott mert a vezetékek csak zöld sárga színűek voltak és a villanyász arra sem vette a fáradságot hogy megnézze mit hova köt. Sőt két évvel ezelött egy "kreatív" villanyszerelésnél kaptam egy elég nagy dózist. (Én lekapcsoltam a főkapcsolót de arra nem számítottam, hogy át van kötve. És mivel új telepítés lett volna nekiáltam letekerni a szigszallagot a vezetékről tehát még mérni sem tudtam) Tehát nem a Te gondosságodban kételkedek hanem arra gondolok hogy valaki más is belenyúl a rendszerbe. Egyébként most átolvastam újra a kérdésedet és rájöttem, hogy te a konnektorra gondolsz amit én tévesen a villásdugónak értelmeztem.
0
Nallam otthol kenytelen voltam igy atalakitani par konnektort, mert egyszeruen csak 2 foldeleses konnektor volt a lakasban, en meg nem szeretem ha raz a huto, szamitogep, stb... :P
Meg OFFabb tema:
Az ujonan szerelt vezetekeket MYYM kabelbol huztam az FY helyett.
(ha valaki nem erti akkor Litze huzal)
Erre valami velemeny ?
Erre is hallottam pro es kontra velemenyt.
Megjegyzem, hogy a kabelcsatlakozasok vegeit beonoztam :P
Üdv: Dénes István
0
Szia!
Úgy látom, hogy mindent elkövettél, amiért egy szabványossági felülvizsgáló a haját tépné. Javaslom sürgősen szüntesd meg az anomáliákat, és térj át az erősáramú szabványokban már kimunkált megoldásokra. A vezetékvég leónozása, különben szigorúan tilos.
Üdv! Kalex
0
Szia Kalex!
"A vezetékvég leónozása, különben szigorúan tilos."
Ennek ellenére, gondolom te is tisztában vagy vele, hogy ez a legmegbízhatóbb elektromos kötés!
...aki ennek ellent mond, annál lobbizott a "Wago", és hasonmásainak gyártója!!! :hmmm: :yes: :yes: :yes:
Üdv Tibi.
0
MOST EBBE BELE KELL DUMÁLNOM!!!
Tételezzük fel, hogy leónozod. Ezt sokan megtették már az elmúlt évszázadban. Gondolták, hogy ez micsoda jó ötlet.
Namármost az ón először is:
-rugalmatlan
-rosszul vezeti a villanyt
-öregszik, oxidálódik.
NAmost csinálj kötést. Az legyen csak összesodorva (erősen), vagy csavar alá leszorítva.
Mi lesz? Az ón fogy szépen, lassan. A csavar meg csavarodik kifelé, nem kell hozzá, csak pár év. (Láttál már becsavarodó csavart?) Ha nem, akkor csak kifelé csavarodik... Az összesodrat szorult már meg? Az sem? Akkor az is lazul...
Az ón meg NEM követi, sőt plusz még maga is FOGY!!!
Tehát ez mindenképpen lazuló kötést eredményez. Ezen SEMMI sem változtat! Ha rohadtul meghúzod a csavart az sem. Mert akkor majd csak abból a helyzetből fog szépen kilazulni.
Eredmény is van:
-kötés lassan felmelegszik, tovább rohad,
-kötés szikrázik, még tovább rohad.
Végeredmény is van! Ezt ti soroljátok ide fel:
.........
.........
.........
gbenyov
0 Hz és az UV fény frekvenciája között minden érdekel...vagy tovább is?
0
Szia!
Tibi szerintem tisztában van a hidegfolyás jelenségével. Inkább arra gondolt, hogy két vezeték összesodorva és összeforrasztva biztosabb mindennél. Ebben talán lehet is valami, bár tudtommal ez sem szabványos, a villanyszerelők meg baromira nem csinálják meg, mert nagyon pepecs munka, egycserűbb bedugni a Wagoba és kész.
De vajon miért nem számít szabványos kötésnek az összesodrás+forrasztás?
DM
0
Sziasztok!
"Tibi szerintem tisztában van a hidegfolyás jelenségével."
Így igaz.
Gbenyov:
Azok a csavarok, kifele sem tekerednek, egyszerűen, csak az ón kifolyik alóla. Ezért nem szabad, az Mkh. vezetéket ónozni, a csavaros kötés alá, hanem érvéghüvelyt kell használni.
Az meg, hogy öregszik az ón, sebaj, 100év múlva újraónozzuk.
Úgy is hozzá vagyunk szokva mióta kitalálták az ólommentest.
Megégett sodrott-forrasztott kötést még nem láttam, de olvadt Wagot, kipszerfixet, stb. már igen. :yes:
Üdv Tibi.
0
Igazatok van nektek mind, csak sajnos a mostansag kaphato konnektorok atlag eletkora 3-5 ev, a jobb minosegueknek 10, de nem hinnem hogy 5 ev alatt kicsavarodna az a csavar vagy lefolyna az a cin. Elmeletileg, ezek tortenhetnek, gyakorlatban inkabb a konnektor megy tonkre hamarabb, hacsak soha nem hasznaljak parszaz Wattnal kissebb teljesitmenyen.
Most koltoztem uj alberletbe... Az oszes konnektort cserelhetnem :(
Foleg hogy az emberkek ugy hasznaljak, hogy a szinort ugy egy meterre megfogva repitik ki a konnektorbol a villasdugot.
Koszi a velemenyeket, hozzaszolasokat.
Nem sikerult meggyozzetek, hogy a cinezett kabelkoteg, rosszabb a "csoki"-nal vagy a Wago-nal.
A csavarokra meg csak annyit mondhatok amit az Egri csillagokban is a vitez ("akit en ecce' megsuhintok, nem vag'a nekem vissza"), hogy amit en ecce' becsavarok, nem csavarodik az nekem vissza :P
De hogy mindenkinek igaza legyen, akkor legyen a legjobb a cinezett es csavarozott kabelkoteg. A lakas valoszinuleg mar reg osszedolt de a csatlakozasok meg birjak :D (ez akar reklamszoveg is lehetne).
Üdv: Dénes István
0
Szia!
Eddig azt hittem, hogy ez a hely az "Elektrotanya" és nem a "Vidám Cukrászok röpgyűlése".
Drága uraim! (Aki megsértődik, sértődjön meg! -Hofi) Bizonyára akad közöttetek olyan, aki már javított nyomtatott áramköri lapot. :D Lenne szíves valamelyik tanyatárs összeszámolni, hogy hány hibás (megrepedt) forrasztást, és hány hibás (meglazult) wire-wrapping csatlakozást kellett javítania? Na ez a különbség a forrasztott és a sajtolt kötés között. A kimelegedett wagót ismerem, de nem vagyok meggyőződve, hogy szabályszerű használat mellett következett be. Amiket én használok (bontható wagó) még egynél sem tapasztaltam melegedést! (Túljárok az 5000-en)
Persze a wagó nem sajtolt kötés, ezért én forrasztás helyett préselek, ahol ez szükséges.
Üdv! Kalex
0
Namostmég a forrasztásról annyit, hogy én meg -nem kültéri- berendezés javításánál találkoztam nemegyszer ezzel:
a forrasztás úgy oxidálódott, hogy egy-egy tranyó 3 lába körül bekúszott, és alig látható vékony gyűrű keletkezett a lábak körül, végig befele is, tehát a tranyát lazán ki lehetett húzni.
Szóval a cinezett sodrott rézdrót villanyszerelésre alkalmatlan.
uff.
gbenyov
0 Hz és az UV fény frekvenciája között minden érdekel...vagy tovább is?
0
Szia! Biztos vagy Te benne, hogy annak a tranzisztornak rézből volt a kivezetése?
0
Mindenképpen, és profi alkatrészről volt szó.
Még egy szempont is felmerült: amikor egy lyukba beültetett és hullámforrasztott eszközről van szó, fokozottan fellép a forrasztás rohadása:
Ugyanis képzeld el egy gépi vágótárcsa, vagy akár egy oldalcsípőfogó levágja a kilógó, hullámforrasztott lábat. Ekkor keletkezik egy metszet,kívül a cin, belül a rézláb. NAmost elektrolízis lép fel az ón-réz átmeneten és szépen berágja magát. Megszűnik az elektromos érintkezés.
Megoldás: a levágás után mégegy hullámforrasztás.
Ime még egy adat a cines kötések ellen.
gbenyov
0 Hz és az UV fény frekvenciája között minden érdekel...vagy tovább is?
0
Szia! Csak azért merészeltem kérdezni, mert újabban megint egyre gyakrabban találkozok ónozott vas kivezetésű félvezetőkkel. Csak kicsit kell "túlmelegíteni" és a forrasztás szemre, húzásra-szakításra jó, de a kontakt, amit ad az elenyésző. :)
0
Sziasztok !
Ez a jelenseg csak azoknal az alkatreszeknel kovetkezik be melyek mukodesi homerseklete meghaladja a 70-80 C fokot.
Ilyenkor lep fel a femek tagulasa es idovel a sokszori felmelegedes-lehules szepen eltepi a cinezest a labak korul.
Azok az alkatreszek amik nem melegednek, azoknal ez a jelenseg nem lep fel.
Lasd: kondik.
Ellenallasoknal is ugyanez ervenyes.
Nem oszekeverendo ez az elektromos koteseknel fellepo hatasokra.
Mint Tibi is mondta, en sem lattam meg oxidalt-cinezett kotest.
Ezenkivul vannak tenyleg jo szoritok, amik jo elektromos kotest eredmenyeznek, ez nem vitas.
No, de tanultam azert valamit, ugyanis eddig nem tudtam, hogy a megkotott cin azert meg folyik.
Ugyanezt nemreg az uvegrol is hallottam !
Nem semmi !
Koszi a hozzaszolasokat ! :beer:
Üdv: Dénes István
0
Én is foglalkozom villanyszereléssel, van minősítővizsgám, ismerem az elfogadott kötési módokat...Van amit szeretek, van amit nem...Nagy áramra soha nem használnék olyan bedugós kötést, ami csak pár négyzetmiliméteren érintkezik...
Tény, hogy csavar alá nem mehet ónozott MKH...De azt már megkérdeztem az okosoktól, hogy miért nem engedik a vezetékek forrasztott kötését... Válasz: a folyasztószerben lévő sav (anyám borogass) előbb-utóbb elmarja a rezet... Ezek még a forrasztóvíznél járnak...
Lehet, hogy az ón ellenállása nagyobb mint a rézé, de ami a lényeg a forrasztott kötésnél, hogy az érintkező keresztmetszeteket nagyságrendekkel megnöveljük, illetve elzárjuk őket a levegőtől. Ezen kívül, mivel az ón es a réz oldják egymást, egy mechanikailag is stabil kapcsolatot kapunk.
Az eredeti témához visszatérve: Nekem is világít kikapcsolt állapotban a 18-ledes spotom. Semmi más nincs rákötve olyankor, csak a kapcsolóból jövő, kb. 2 méter vezeték. A kedvetekért holnap kikötöm a kapcsolóból az egyik eret, de szerintem nem ez, hanem a kapcsolt vezeték és a fázis közti - szerintem 100pf nagyságrendű (ide helyesbítést kérek... szerintetek mennyi két szál, 2 méteres, másfeles rézdrót kapacitása, ha egymással szabálytalanul összegabalyodva futnak egy csőben???)kapacitás a felelős...
De engem nem zavar...legalább nem kárba veszik, hanem világít egy kicsit...
0
Szia István!
"csak 2 foldeleses konnektor volt a lakasban"
Akkor most lehet, hogy egy rendesen földelt sincs!
Nekem is ilyen gondom volt, mert a 0 és a föld vezeték is piros, így a későbbi bővítéseknél a dobozok kibontása után hol az egyik, hol a másik pirosra lett kötve a föld, most meg hol itt, hol ott ráz valaminek a burkolata. :jajj:
Most készülök újra vezetékezni az egész házat ezért! :yes:
Üdv: Laci
0
Szia Laci!
"Most készülök újra vezetékezni az egész házat ezért!"
Jó munkát kívánok hozzá! :oke:
Szép kis elfoglaltság. :)
Üdv: Szőke
0
Szia Szőke!
Köszi, az lesz - remélem. Mármint jó! :p
A drót már megvan (fekete, kék meg zöld/sárga), csak az idő kevés mindig.
Üdv: Laci
0
Üdvözlet Buhera01 !
Óvakodj a kínai behúzóacéltól ! Igen szar kivitel de szinte mindenhól csak az kapható. Ha kapsz valami komolyabb behúzót órákkal elöbb végzel és kevesebb ősz hajszálad is lesz.
0
Szia!
Kösz a tanácsot, de nekem van még régi behúzóacélom (örökségből), bár remélem a jelenlegi vezetékekkel be tudom húzni az újakat, és nem lesz rá szükség.
Kevesebb ősz hajszálam már nem lesz, legfeljebb kevesebb hajam! :p
Üdv: Laci
0
Ez szerintem nem lehet, mert ehhez kellene egy dióda is. Bár a elektronikák tele vannak "diódákkal"...
gbenyov
0 Hz és az UV fény frekvenciája között minden érdekel...vagy tovább is?
0
Szia Gbenyov!
LED = fényemittáló dióda,
de szinte bármilyen P-N átmenet negfelel.
Üdv:
Fülesmester
0
Szia gbenyov!
Diódának ott a LED. :)
Üdv Tibi.
0
sziasztok: a rézoxidul egyenirányítóról megfeledkeztetek?
Bálint
0
Telis tele vagyunk diódával.
Mégha azt is hozzáteszem, (IGAZ TÖRTÉNET!!!) hogy egy Lakihegyi néninek amalgám tömése volt a 30-as évek végén és állandóan beszédhangokat hallott. Már megőrült, mikor kiderült, hogy az új adót hallotta a tömése (DIÓDA!!!) miatt.
Namost egy másik példa, hogy egy rosszul kihangolt RH adó mellett is az adás (távíró-SSB) közben villog a közeli és kikapcsolt fénycső. Hoppá...mégse-nem is kell dióda!
Maradjunk a kóbor áramoknál.
gbenyov
0 Hz és az UV fény frekvenciája között minden érdekel...vagy tovább is?
0
Szia Fülesmester!
Akkor már csak egy fény elem, és egy érzékeny fejhallgató, és megvan oldva az éjszakai rádióhallgatás :rohog:
Üdv Tibi.
0
UDv
Nekem is van egy hasonlo esetem, az udvaron van egy energiatakarekos lampam amin allandoan fazis van, a kapcsolon van a nulla es egesz este villog magatol (valoszinu nappal is csak nem latszodik) mar evek ota, feltem hogy majd tonkreteszi az elektronikat vagy a csovet de meeg mindig eg.
Nemtudom szerintetek ezt a villanyora meeri?
(enszerintem igen, igy kikapcsolt allapotban is fogyasztom az aramot) :pattog:
Csa
0
Méri, ha nem is sokat.
DE MOST MINDENKI ÜLJÖN LE!
ÉRDEMES EZT ÁTGONDOLNI!
TERJESSZÉTEK!
Follyon CSAK (!!!) 1mA áram. Ez ugye még alig csíp. A biztonsági határérték 24-ed része.
230V-ról ez 0,23 Watt. A 6,3/0,3-as skálaizzó majdnem 10-ad része, ugyebár ez sem sok.
24 órán és 365 napon keresztül viszont ez a "CSAK semmi" már 2015 Wóra!
Kb. 50 Ft (ma még) 1 kWóra, ez tehát évente éppen =
100 Ft.!
Osztozzunk:
Mindenki tegye a kapcsolóit a fázisvezetékekbe és nekem utaljon évente egy 100-as felét, ahogyan a nóta is mondja!
0
Szerintem a kapcsoló viszonylag messze van, a kábelezés pl. a falban olyan, hogy egymás mellett mennek a vezetékek és kapacitív átsugároz egy kis áramocskát.
Megszüntetni -ha így van- nehéz, mert ugyan a GU10-re lehetne tenni 220kOhmos ellenállást és akkor ez nincs, de olyan ellenállás, ami nem üt át a hálózattól, annak nagy a mérete.
örülj tehát ennek, mert nem kell végre éjszakai irányfényeket használnod!
gbenyov
0 Hz és az UV fény frekvenciája között minden érdekel...vagy tovább is?
0
Szia!
A magyarázat tökéletes. A megoldás nem teljes. Javaslom a hidegítő kondenzátort. Nem megy tönkre a hálózati feszültségtől.
Üdv! Kalex
0
Sziasztok!
Én a kompakt fénycsöveknél, amiket irányfényes kapcsolókkal kapcsolok, a villogás kiküszöbölésére az aljzatokba betettem 1-1 68nF/275Vac zavarszűrő kondenzátort. (Ez elég kicsi méretben kapható, így belefért, és jól bírja a 230Vac-t, alig melegszik.)
Ugyanis föltűnt, hogy csak azokkal a fénycső ballasztokkal van villogásos gond, amikben ez nincs benne (mert kispórolták).
Azóta, ha cserélem a kompakt fénycsövet, akkor sincs gond (mivel a kondi a foglalatban marad).
Az egyedüli "probléma" az, hogy a glimmes irányfény akkor is világít, ha nincs semmiféle lámpa sem becsavarva a foglalatba. (Na meg kissé romlott a "cos fi" is.)
Lehet, hogy ez a megoldás beválna a LED lámpáknál is. Ki kellene próbálni!
Üdv:
Fülesmester
0
cidrynk
és mi van ha egy rezgőkört kötök a foglalatra?
0
Azia.
Hallható lesz a Kossuth-rádió.
Ödv
0
Sziasztok!
Váltókapcsolóval is lehet:
Üdv: Tranzix
0
Szia!
Ezt a kapcsolást nem kellene reklámozni, az ismert mondás miatt: "rövid zárlat, hosszú tűz"! Persze megoldható mindenféle speckó dolgokkal, de többe fog kerülni a leves, mint a hús.
Üdv! Kalex
0
Szia!
Hát szerkeszteni már nem tudom, pihe törölheti csak, ha ideér.
Üdv: Tranzix
0
Szia Tranzix!
Elvileg jó megoldás, gyakorlatban viszont pukkanhat a kapcsoló.
Oka: Ha későbbiekben halogén izzót tesznek a foglalatba -melynek nagyobb az áramfelvétele-, a kapcsoló érintkezője ívet húz.
Na most ha sikerül egy olyan kapcsolót kifogni, melynek az érintkező távolsága "nem túl nagy", akkor pukkanás a vége. :jajj:
...éppen úgy, mint a szabálytalan alnernatív kapcsolás esetében...
Valamint ebben az esetben, még külön vezetéket is húzni kell a kötődoboztól a kapcsolóig.
Én két sorba kötött, majd zsugorcsövezett 100k-s ellenállást akasztanék az "izzóra".
Üdv Tibi.
0
Szia Tibi!
"melynek az érintkező távolsága "nem túl nagy"" Amit rajzoltam az 1:1 -ben értendő! :D
Igaz, ehhez válogatni kéne kapcsolót sajnos. :yes:
Üdv: Tranzix
0
Szia Tranzix!
Nem kell törölni. Meg volt az ellen szavazat és így mindenki tudja, hogy nem biztonságos.
Üdv: Szőke
0
Üdv!
Csatlakoznék gbenyov véleményéhez.
Másik lehetőség, hogy kösd át a kapcsolót a fázisra. Ez amúgy is egészségesebb megoldás több szempontból is.
DM
0
Szia!
Jól van kötve. Nem a hibás kötés miatt világít.
Üdv! Kalex
0
Hello!
A te analógiád szerint ha fognék egy ilyen lámpát, kötnék rá öt méter drótot és a drót egyik végét rákötném a vízcsapra a másikat pedig hagynám szabadon, akkor is villognia kellene.
Ha nincs az egyik lábán fázis, sőt, pont a 0-ra van kötve, akkor elég nehéz elképzelni, hogy össze tud szedni annyi naftát, hogy villogjon. Ellenben ha a fázist állandóan megkapja, a nulla már "ott van a falban", így a gbenyov által írt módon egy kondit alkot és így összeszed annyit, hogy villogjon.
Ugyanígy megoldás lehet az is, ha olyan kapcsoló van bekötve ami a fázist és a nullát is megszakítja.
De ha nem értesz egyet, akkor légy már olyan drága és magyarázd el, hogy hibádzik a gondolatmenet, had tanuljak és ne csak annyit írj, hogy "hülye vagy, nekem van igazam :beee: ".
DM
0
Szia!
Bárhogy is olvastam, nem találom az témaindítóban, a villogás kifejezést. A LED-ek pedig képesek minden ravaszságra. Ez persze nem jelenti azt, hogy helyes a nullát megszakítani. Viszont felcserélve a betápot valószínűleg továbbra is világítani fog.
Üdv! Kalex
0
cidrynk
Nem villog, halványan világít. Hogyan ha nincs áramkör? nem tudom átalakítani se kétsarkú kapcsolóra se alternatívra, se a fázist és nullát nem tudom megfordítani. Tudni illik frissen van festve . 12 db ledes égő van párhuzamba kötve, ha egyet kicserélek halogénra akkor nem világlik. Az oké hogy megkapják a fázist a ledek de min keresztül záródik az áramkör?
0
Szia!
A szórt kapacitáson. Fogadd meg Fülesmester és az én tanácsom. Köss párhuzamosan a leddel egy kondenzátort, és megszűnik a problémád. A kondi értékét ne számolgasd, hanem empirikus úton határozd meg. Egy alapérték: a fénycsőarmatúrákban lévő fázisjavítókondenzátor a beépített, vagy rászerelt kisütőellenállással pont jó lesz.
Üdv! Kalex
0
cidrynk
Néhány változatott kipróbáltam.
A kapcsolt szál a fázis.Beforrasztottam egy 0,022 micros kondit(fénycsőarmatúrából vettem ki). Semmi változás nem történt. Kicseréltem a kapcsolót egy irányfényesre. Semmi változás. kivettem a ledes égőt és 2db 40 centis vezetékkel direktbe a fali aljzatba dugtam, bármelyik szálat szakítottam meg normálisan viselkedett(nem világított).Na most mi van? Nem tudom teljesen leválasztani, mert a kapcsolónál csak a fázis van, a foglalatoknál pedig 12-szer kellene eljátszani a relékkel.
0
Figyelj, ne add fel. Ezt a dolgot mindenképpen MEG KELL OLDANOD. Rengeteg szempontból problémás az, amit tapasztalsz. Nem akarok meséket mondani, de érintésvédelem, tűzvédelem és egyebek...
Nagyon jól leírtad. A LED-es eszközöd, meg a 40 cm-es drótod "nemtermelnek" áramot, tehát nem is világít semmi. Ez OK.
Megszakítod a fázist. Ez is OK.
Glimm lámpás fáziskeresőd van? Leveszed a LED-es pilácsot. Ha a megszakítottad a kapcsolóval, akkor a vezeték végekre téve a fáziskeresőt, világít?
Nincs Glimm lámpás fáziskeresőd? Van multimétered? Mérd meg a kikapcsolt esetben a feszkót a levett LED-es pilács helyén. Mennyit mutat?
(Az a gyanúm, hogy a te KEDVENC vezetéked mellett megyen valami más feszültség alatt lévő vezeték és MEGSÉRÜLT, VAGY NEDVESSÉG MIATT, ÁTVEZETÉS VAN. EZ PEDIG VESZÉLYFORRÁS!)
Mi a helyzet?
gbenyov
0 Hz és az UV fény frekvenciája között minden érdekel...vagy tovább is?
0
Szia!
"Na most mi van?"
Kóboráram!
Rá kéne mérni az egyik foglalatra lekapcsolt állapotban.
Üdv: Tranzix
0
A kedvedért elővettem a zseb szigetelésmérőmet. 2000 Mohmig, 2 Gohmig mér. Egy háztartási hálózaton ennél jobb szigetelésnek kell lennie, ha netán pont ennyi lenne határesetként, az annyi mint: 115 nA. Ettől viszont semmi se fog világítani szerintem.
Remélem, amióta itt fecsegek, megtaláltad és kicserélted a rossz szigetelésű derótokat...
gbenyov
0 Hz és az UV fény frekvenciája között minden érdekel...vagy tovább is?
0
Szia.
"Na most mi van?" ..én is ezt kérdezem.
Most jön a vicc: Be szótál? ..ne szólj be.
Üdv.
0
Szia City!
Milyen napod van ma?
Érdekesek a hozzászólásaid a mai napon.
Üdv: Szőke
0
Szia.
Nincs semmi baj, kösz jól vagyok. Csak az előttem szólót nem értettem, és ilyenkor jön ez a szöveg. Tudod úgy Pestiesen. Ha lehet ezért nem érted :) :rohog:
Üdv.
0
Szia!
Egész eddig azt magyarázták neked a kollégák, hogy hogyan világíthat mégis.
Megoldás: fogsz egy megfelelő tulajdonságokkal bíró kétmorzés rellét, a fázist rákötöd az egyik morzéra meg a megfelelő előtéten (ellenállás, de inkább kondi+dióda+elkó) a behúzó tekercsre. A másik morzéra a nullát kötöd, valamint a behúzó tekercs másik végét. A morzék behúzott állapotban kapcsoló lábaira pedig bekötöd a ledes lámpáidat.
Ezzel a megoldással kikapcsolt állapotban nem lesz se fázis, se nulla a lámpákon. Szükséged lesz kb. egy gyufásdoboznyi helyre valahol, oda elfér. Hátránya, hogy lesz még egy alkatrészed ami idővel elromolhat. Meg lehetne csinálni fet-tel vagy szilárdtest rellével, egyéb alternatív megoldással, de ne vidd túlzásba, elég oda ennyi alkatrész, sőt, még sok is.
Ha nem vágod így a leírás alapján a megoldás lényegét, akkor szólj, készítek neked rajzot.
Továbbá: A kapcsolónak mindenképp a fázist kellene megszakítania életvédelmi szempontok miatt. Tudniillik izzócsere alkalmával a felhasználók rendszeresen megtapogatják a fémes részt is csavargatás közben. Normálisan bekötött Edison foglalatban a fázis a középső pont, a nagy csavaros rész a nulla. Neked mondjuk halogén foglalatod van itt annyira nem kritikus, de láttam én már ember csavarhúzóval turkálni halogén foglalatban azzal, hogy "úgyis le van kapcsolva". Ezt csak úgy megjegyzésként mondom.
DM
0
Korrigálok: nem kell a relléhez előtét, léteznek olyan rellék amiket direkt 230V-ra lehet kötni. Ha veszel egy ilyet, akkor ezesetben semmilyen más alkatrészre sincs szükséged csak a jelfogóra.
Ez pl. neked tökéletes:
Elnézést a tévedésért, nekem a rellé az, amit 5 vagy 12V-at lehet kapcsolni. Így jár az ember, ha kalapács van a kezében, ilyenkor mindent szögnek néz...
DM
0
Szia Mdecsi!
Felesleges felhúznod magad, ha az eddigi hozzászólásokból nem értett. Kénytelen lesz elfogadni azt a tényt (bár nagyon nehezére esik), hogy ami nála van az egy nagy rakás kaki.
Sose értettem, hogy ki az a bátor ember, aki a nullát szakítja meg a világításnál, de be kell vallanom, láttam már cifra dolgokat. Szigetelésnek Cellux vagy vastag barna dobozragasztó, kábelrögzítő bilincs helyet U szög és hasonló formációk.
Az a baj ezekkel az emberekkel, hogy nincs egy cseppnyi eszük sem, hogy észrevegyék, hogy nem csak a saját, hanem más testi épségével is játszanak.
Idegen lakásban egy égőcserénél is előveszem a fázisceruzát.
Üdv: Szőke
0
Szia!
Nem húztam fel magam :), csak nem értettem, hogy a kolléga miért kérdezi meg azt, amit elég részletesen kitárgyaltak nálamnál sokkal okosabb emberek ebben a fórumban itt. Az életvédelmi szempontok miatt meg már rég nem vergődök. Nem vagyok szakmabeli, de már annyi ostobaságot láttam életemben, hogy ilyenen fenn se akadok, ha a nullát szakítják meg. Sőt, még örülök neki, hogy nem a védőföldet. :)
U-szög témája: Az a jobb eset. Van aki a 2x0.75-öst középen a szigetelésen átütött kis szöggel rögzíti a szegélyléchez körbe a szobába. A munkámból adódóan részt kell vennem elsősegély tanfolyamon. Egy mentőorvos tartja. Ő mesélte, hogy minden évben van olyan eset, mikor pár éves kisgyerekhez mennek ki akit egy ilyen ügyesen rögzített vezeték rázott meg. A gyerekek mindent végigtapogatnak, elég ha a húsz szögből csak egy ér hozzá a fázishoz és pont arra autózik a srác.
DM
0
Szia!
Sajnos vannak ilyenek. A szöges dolog ki is ment a fejemből, pedig nem eggyel találkoztam.
Fázis-nulla-védőföld? valakinek teljesen mindegy! Még a színeket sem ismeri. Előző albérletben nagy mákunk volt, hogy nem csapot agyon az áram minket. A védőföldhelyére bekötötték a fázist és kész. Még jó, hogy kicsit kilógott a konnektor a falból és mielőtt visszaraktam volna gondoltam megnézem ha már lebontom, hogy nem e kell megigazítani a vezetékeket benne.
Na mindegy!
Üdv: Szőke
0
Sziasztok!
Csak alátámasztani tudom a véleményeteket:
Éppen most értem haza egy ismerőstől, akinél rázott, de nem működött a mikró, mert a fázis volt a dugalj védőföld érintkezőire rákötve.
Valamikor, valaki nagyon elkötötte:
-kék: 0 (ez rendben)
-fekete: védőföld (ennek kellene lenni a fázisnak)
-zöld/sárga: fázis (ennek kellene lenni a védőföldnek)
És amit abszolut nem értettem: a kismegszakító a fázist, vagyis a zöld/sárga vezeték áramkörét szakította meg.
Nem is tudom minek lehet nevezni az ilyen szakembert, mert a kontár enyhe kifejezés az illetőre.
Az az egyetlen és egyben óriási szerencséje, hogy balesetet nem okozott, pedig lehetett volna akár halálos áramütés is a végeredmény, ha mondjuk valaki a vízcsapot, és a mikró burkolatát egyszerre megfogja (ezek eléggé közel voltak egymáshoz, hogy reális esélye legyen az együttes érintésnek).
Üdv:
Fülesmester
0
Szia Fülesmester,
Sajnos mindig vannak olyan emberek, akiknek van papírja, de nincs esze! Erre nem találok jobb kifejezést, vagy mondjuk úgy nem akarok!
A cégnél történt, hogy egy egyszerű kapcsolószekrényt kellett volna létrehozni. Egy kis PLC 4 érzékelő 6 kimenet, semmi extra! Igaz a semmiből kellett megcsinálni! A "szaki" nekiállt, "mer ő ért hozzá". A főkapcsoló a 24V-os körbe került, a hálózat nullája "a kék vezeték" (még "szerencse", hogy villásdugóval csatlakozott a hálózathoz) lett az érzékelők negatív táppontja, a szükségesnél sokkal kevesebb sorkapocs, meg még egy pár kisebb dolog.
Még szerencse, hogy valaki olyannak kellett bekötni az érzékelőt, aki már látott előtte kapcsolószekrényt belülről is.
Fel nem foghatom, hogyan adhatnak ki életveszélyes munkát a kezük közül olyan emberek, akik tanulták a szakmát! Jó lenne ha gondolnának rá, hogy ez bűncselekmény és akár börtönt is lehet kapni érte!
Üdv,
Oszi
0
Sziasztok!
Hallottam már olyan esetről is, ahol az áramszolgáltató emberkéje cserélte össze a nullát és a fázist. Nulla ment a karóról a kismegszakítóba...
Üdv: Tranzix
0
Sziasztok!
Sőt arra is volt példa, hogy a nullavezetőre is egy fázist kötöttek transzformátor csere után! Kinyírták a fél falu hálózatra kötött fogyasztóit!
Üdv,
Oszi
0
Üdv! Ilyenről még nem hallottam, de trafócsere utáni fázissorrend változásnak voltunk már szenvedő alanyai.
0
Szia Oszi!
Az nagy gebasz!
És ilyenkor vállalja a szolgáltató, hogy minden tönkrement készüléket kicserél? (TV, Videó, hűtő stb)
Vagy csak annyit mond, hogy "bocs" és elintézi ennyivel?
Üdv: Szőke
0
Szia Szőke,
Igen vállalta, de a szakvéleményekért a tulajoknak kellett szaladgálni, úgyhogy nem egy öröm az ilyesmi!
Üdv,
Oszi
0
Akik nem tudjak azoknak: ket fazis kozott 380V leledzik :P
Üdv: Dénes István
0
Már nem 380V hanem 400V névlegesen . Igaz már ha megráz ,nemigen lehet a különbséget " észlelni "
Üdv .: Zoli
0
Ez gondolom azert mert nem 220V van fazisonkent hanem 230V ?
Üdv: Dénes István
0
Ja-ja ,csak ezért annyi ,amennyi .
Üdv .: Zoli
0
Akit nem razott meg meg az aram az lehet nem veszi komolyan a "laikusok" kozul persze, mert egy normalis szakmabelit nem kell megrazzon ahhoz hogy tudja mivel dolgozik, amugy, meg aki arammal dolgozik azt ugyis legalabb egyszer mar megrazta, tehat tudja mirol beszel... En jomagam kaptam mar akkora utest is hogy fel oraig nem tudtam volna megszollalni :P
Üdv: Dénes István
0
Hali!
Ez a sz@r, mikor lakásfelújítás után derülnek ki a problémák. Ilyenkor jönnek rá, hogy a legolcsóbb "szaki" (aki mondta, hogy már látott ilyet) nem volt a legmegfelelőbb választás!
Üdv: Szőke
0
cidrynk
Nem volt addig semmi gond amíg a fiatalok ki nem találták hogy a halogén égőket ledesre cserélik. Kiveszik, beteszik, világít csak nem alszik el teljesen ha lekapcsolják.
0
Szia!
Akkor most van a fiataloknak hangulatvilágítás. :rohog:
Üdv: Szőke
0
cidrynk
Szó szerint, ha akarják ha nem.
0
De kerlek, nem ertem miert nem probalod ki azt a megoldast a kondival, amit Fulesmester ajanlott...
Legalabb annyit mondjal, hogy kiprobaltam de nem megy...
Vagy kiprobaltam ennek es ennek a megoldasat es nem megy...
En egy tucat megoldast olvastam itt de te meg egyre sem mondtad hogy kiprobaltam, de nem mukodik...
Csak mind mondogatod, hogy sajnos meg mindig vilagit !
Szerinted attol megoldodik, hogy mi itt leirunk egy csomo megoldasi lehetoseget ?!
Legyszi fogj egy pakat es lassam, hogy mit probaltal ki a felsoroltakbol...
Üdv: Dénes István
0
Szia Kalex, sajna tapasztalatbol mondhatom, hogy most mdecsi-nel a pont :king:
Ha nem hiszel nekunk, probald ki magad !
Üdv: Dénes István
0
Szervusz cidrynk!
A kapcsolóban véletlenül nincs un. irányfény?
Üdv:
exGelkás
0
cidrynk
Nincs. De valamikor évekkel ezelőtt jártam úgy energia takarékos égővel(kontakt fénycső?) hogy lekapcsolt állapotban villogott. Azt az irányfény okozta, mert amikor kicseréltem a kapcsoló billenő részét megoldódott a dolog.
0
Sziasztok!
Akkor is villoghat, ha nem a fázist bontja a kapcsoló.
Üdv: Tranzix
0