Sziasztok!
Egy jó ismerősöm /Heves megyében/ elvitt egy alig használt, elég drága Alco drain 15000 Inox nevű merülő szivattyút egy helyi szervizbe. /Többet egyenlőre nem tudok róla.../ Kiderült, hogy a segédfázis /indító/ kondenzátort kell cserélni. Két nap múlva, tegnap délután megkapta megjavítva /számla nélkül / 5000 Ft-ért.. Három percet hibátlanul üzemelt, és megint leállt. Ez tegnap délután történt, a szervizzel még nem tudott beszélni... Feltételezem, hogy a szerelő nem fogja letagadni a javítást. A régi kondenzátoron /20 uF-os/ kívülről is látszódott egy pukli, tehát azt biztosan ki kellett cserélnie másikra.
A kérdésem: Milyen, és mekkora időtartamú garanciát kell vállalnia szerelőnek erre a munkára? Mit lehet tenni, ha a szerelő valamilyen szerelési hibát vétett, és ez okozta az igen rövid idejű meghibásodást? /Pl. nem jól csavarta vissza a szivattyú házat, és víz ment a szivattyú házba, vagy a cserélt kondenzátor eddig bírta, vagy szerelés közben olyan hibát vétett, ami okozhatta a 3 perc utáni meghibásodást.../
Köszi: formasu
Szia!
Ezeknél a házon belül van a kondenzátor.
Eszerint már a javítás előtt szétszedte? Nem akkor sérült meg a tömítés?
1
Vagy a szerelő megmutatta, vissza adta...stb.
De ez egyébként mindegy is, mert nem valószínű, hogy sérült tömítéssel összerakták.
Ha meg igen, akkor ott soha nem is volt garancia semmire.
Ha a kondin pukli volt, az azért beszédes, az nem tömítés....
0
Nem ilyen egyértelmű!
A szivattyú leállt, és csak búgott. /Ez tipikus indító kondenzátor hiba!/ Elvitte a szerelőhöz, Ő, a szerelő, szétszedte, és látszódott, hogy a kondi hibás. A szerelő kicserélte a kondit, össze rakta, és utána ment 3 percet.
Erre kérdeztem, hogy meddig tart a szerelő garancia vállalási kötelessége, mert feltételezhetően valami hibát csinálhatott a szerelő... /hibás kondi, vagy nem szakszerű összerakás, és víz ment bele./
0
Már előzőleg írtam mi a pálya.
Számla/papírok nélkül meg a lóf..sz tormával esete, csak a torma elfogyott.
Egyébként meg a haverod problémája, gondolom felnőtt ember, meg tudja oldani.
3
Minden a feltételezésen alapul, szóval meg kell várni m it mond a szerelő.
Kár előre eldönteni, hogy a szerelő volt a bal..sz. Egy szervizben nem fognak órákig szivattyúzni, megindítják a készüléket és további próbára nincs lehetőség.
Ha az ismerősöd is úgy megy vissza, hogy jól elcsesztétek a gépemet hol a garancia, akkor egyértelmű a történet vége.
1
szia: ezeket a merülő szivattyúkat nem illik szárazon járatni
Amit javítottam, abban volt hőbiztosíték is
Bálint
0
Szia! Nem volt szárazon járatva! A vízben állt le...
0
Szia!
Anyámnál is alko szivattÚ lög a kútban 2db is, lassan 10 éve.
Itt a baj a gyártási szórás. 3 volt, ami járt a szervizben, gariban. Aztán sokadik körben mindig csere lett. Mert nem tudják javítás után rendesen összerakni. Nem a kondi csere a baj, hanem a tömítés... Becsurgó víz hamar rendet tesz.
Szóval ha a szervizes garis ember, kérje meg, adjon csere papírt...
Javítgatni értelmetlen, sajnos...
Ami még bini, hogy az újak aluból vannak tekerve, az üzemi kondit csak ráfusizni lehet, roppantó gyűrűvel, zsugorcsővel, stb.. gyárilag meg van rendes technológia.
És örök igazság: nincs számla, akkor sosem találkoztak. Ez a szabály, amit elfogadott emberünk, amikor kifele lenyomta az ajtókilincset.
3
Szia!
Köszi, nem írtak vissza. Lehet, hogy csak kedden lesz nyitva legközelebb. Én is inkább a tömítésre gondolok, hogy nem sikerült tökéletesen összeraknia. Ha esetleg ez van, akkor kell erre garanciát vállalnia? Gondolom, hogy igen.
0
Szia!
Számla nélkül nem. Hisz "nem is járt ott..."
0
Szia!
Feltételezem, hogy nem olyan egyszerű letagadni az ottjárást! Akár a mobil helyadatait is le lehet kérni. Vidéken meg kisebb településen ismerik is egymást az emberek.
Szerintem ezt "hagyjuk is ki", nem arra gondolok, hogy letagadná. Inkább arra, ha hibát csinált a szerelő, és bement a víz, akkor ki állja a javítást?
0
Szia!
Mobil helyadatokat felejtsd el. Sajnos ez nem ilyen egyszerű. Nem műszakilag. Jogilag.
Ha a fazon nem simlis, természetesen Ő. Persze csak a jóindulatán múlik.
Azt sem tudjuk, mi volt a beszélgetés lényege. Ha a mester azzal nyitott, hogy szét tudom szedni, vszínű kondi hiba, kicserélem, de a víz a bibi, akkor nem hibás, tájékoztatta a tulajt, baj lehet. Baj lett. Ügyfél választhatta volna a kukát is.
Ha azt mondta hogy természetesen javítható, majd úgy adta át, hogy hibátlan, akkor bukta a mesternek.
Tapasztalatom, hogy az ügyfelek nem szeretik "meghallani" a számukra negatív dolgokat.. valahogy azt mindig elfelejtik...
Nem a mestert védem, csak tapasztalatból mondom, milyen egy ilyen szivattyú belülről, és sosem javítanám nyugodt szívvel, garival. Legalábbis ezt a kategóriát nem :)
Ha a mester szedett már szét ilyet, és becsületes fajta, akkor biztos elmondta a kockázatokat, mellékhatásokat :) ha nem mondta el, és számla sincs, akkor sok jóra nem számítanék..
Mibe került a kondi csere egyébként? Meg meddig tartott?
Ilyen esetben ha biztosra akar menni valaki, akkor mellé lapát/járókerék le, ha kopott, csere, új szimering, csapágyak. Új gyári, alakpontos tömítőgyűrűk, kábelátvezetésnél is tömítés csere. Ilyen munkára lehet garit kérni, és adni. A szétcsavarozom, kondicsere szigszalaggal, összerakom, visszaadomra egy búvárszivattyúra NEM!
1
A javítás utáni garanciát szervize válogatja.(Elvileg kell adni egy papírt a kuncsaftnak hogy elvállaták a javítást,
szerepel az eszköz leírása, sorozatszám, hibája, stb, és a javítási feltételek, köztük a javításra garantált időtartam)
(Nem a kötelező X éves gyári garanciáról/jótállásról beszélek)
De így hogy se papír, se számla, csak a szervizes korrektségén fog múlni a dolog.
Tipikus Magyar történet....kiváncsi leszek a végére :-)
0
Ha nincs számla az ismerősöd nem is járt abban a szervizben.
De, ha visszaviszi, és a szerelő, és az ismerősöd normálisan áll hozzá, akkor megtudják oldani a problémát.
Elképzelhető egyébként, hogy a szivattyú már akkor kuka kategória volt mikor a szervizbe került, és nem a szerelő rontotta el, csak ott nem próbáltak vele szivattyúzni, csak megindították és kész.
0