Például föld körül keringő műholdak időszakos irányváltoztatására, űrszemét, vagy más műholdak kikerülésére, stabil pályán tartásra felhasználható lenne? Pl. mikor napos oldalon van, akkor a napelemekkel feltölthetné az akkumulátorokat és elvileg korlátlan ideig tudna föld körüli pályán maradni.
2022, July 9 - 10:41
#1
Amennyire én tudom így nem lehet. Kell "üzemanyag" is, valamilyen nemesgáz. Ez is kell a plazmához, amivel már működik az ionhajtómű. Valamit valamiért, ez a gáz jóval tovább kitart (azonos mennyiségben a kémiai elégetős üzemanyaghoz képest), cserébe jóval lassabban gyorsul, de végeredményben így is inkább járható útnak látszik a hosszú űrutazásokhoz. A Földről nem lehet vele felszállni, oda kell a hagyományos rakéta, de az űrben már előnybe kerül. Viszont rengeteg elektromos energiát igényel, amit hosszú távon a napelemek sem képesek még biztosítani, hát még egyre messzebb a Naptól.
0
Szia,
talán erre gondolsz: https://www.google.com/search?q=Lifter-+Ion-hajt%C3%B3mu+modell&ie=utf-8...
0
A CRT pont a kérdésben írtakat csinálja, elektronnyalábot gyorsít elektromos erőtérrel vákumban.
Nagyobb tömeg érdemi gyorsításához nagyobb erőtér kell. Nem számolgattam, de nem biztos hogy a gyakorlatban használható méretek jönnek ki.
1
Üdv: az ionhajtómű már régóta üzemel a világűrben
A kérdés feltevése előtt tájékozódni kellett volna, a neten sok irodalom van
Bálint
0
Kedves Bálint!
Az, hogy feltettem ide egy ilyen kérdést, nem a véletlennek a műve!
Ha te is olvasgatsz, nézelődsz a neten, bizonyára már régen feltűnt, hogy a net nem igazán hiteles forrás! Annyi butaságot lehet látni, olvasni, hogy csak ámulhatunk. Főleg a videomegosztókon. Lásd: egy 230 -as hálózati hosszabbító-elosztó önmagába van bedugva és "beindítják" egy öngyújtó piezojával és már termeli is örökkön örökké az ingyen energiát...... meg hasonlók.
Olvasom már egy ideje az ide beírók véleményeit, kommentjeit és meggyőződésem, hogy sok a jóindulatú, segítőkész, nagy tapasztalati tudással rendelkező szakember, akiknek sokkal relevánsabb számomra a véleménye, még ha nem is a szakterületük, mint egy Noname hírforrásé!
Egyébként téged is ide sorolnálak közéjük, mert már többször is olvastam a kommentjeidet, jókat szoktál írni!
Tényleg nem értem, miért ekkora baj, hogy ilyen témában tettem fel kérdést!?
Szurkee001
0
Néhai Öveges József professzor úr jut erről eszembe: "Kedves gyerekek! Egy csodálatos kísérletet fogunk együtt elvégezni! Kérjetek a szüleitektől egy minden háztartásban megtalálható közönséges magfúziós reaktort...!"
0
Hejj, azok a régi szép idők....
Én is rajongtam Öveges professzor kísérleteiért, de említhetném Sas Elemért is, vagy a most látható atomcsill-ben, mindenki akadémiájában, kísérletek, amiket látni kell sorozatban Hartlein Károlyt is!
0
Szia! Hát azért Karcsi bácsi esetében eljárt az idő felette. Sajnos a közvetlen közelemben lakik... Mondjuk úgy... Youtube alapján minden renben az öreggel, de nem szeretnél közel élni hozzá... Kb.. 4-5 éve...
Amikor a videóban 2kV DC-t!!! sima banándugós mérőzsinorral tapogat, igen közel a végéhez jobb, és bal kézben kézzel töltögetve kondenzátorokat, ott azétt van baj...
0
Az rendben van, hogy ionhajtómű meg transzduktor, de tessék építési leírást is mellékelni!
0
Egy haverral beszélgettünk erről a minap. Én úgy gondolom, hogy Newton 3. tv-ét nem lehet megszegni, ezért ez szerintem lehetetlen. De az is lehet, hogy rosszul tudom. Azért tettem fel kérdésnek, mert kíváncsi vagyok, más mit gondol erről!
0
Végső soron az energia nagy energiasűrűségű tárolása a feladat. Folyékony oxigén (rakétahajtómű) vagy atomreaktor, ennél jobbat még nem találtak ki. Hogy ezután milyen részecskét gyorsítasz, hogy a hatás-ellenhatás törvénye miatt te magad is gyorsulj, az már részletkérdés. Lehet akár töltéssel rendelkező ionokat is, csak azok kis tömege miatt nagyszámú iont kell nagy sebességre gyorsítani, hogy kellően nagy legyen az ellenhatás. De energia az mindenképpen kell hozzá. Viszed magaddal, vagy útközben nyered ki valahonnan (napszél, kozmikus sugárzás), ezt kell eldönteni.
0
Én se értettem gyerekként, hogy mozog az űrhajó az űrben. Annyit mondott a fizikatanárom, hogy ha valamit elmozdítasz az ürhajóban az egyik irányba, akkor a pillanatnyi helytől a valami az egyik irányba mozdul, az űrhajó meg az ellentétes irányba. Gondolom a tömegek arányában.
Például elsütsz egy puskát az űrben, akkor az adott helytől egyik irányba a golyó mozdul el, a másik irányba a puska. És a lövedék lehet bármi, ágyugolyótól a fotonig.
0
Az benne a jó, hogy nem csak a világűrben működik
Egyébként ha nagyon kis tömegű részecskéket, pl. ionokat lökünk ki, akkor azok sebességét kell nagyon megnövelni ahhoz, hogy reális nagyságú hajtóerőt kapjunk. Nem lehetetlen.
0
Tisztelt Uraim !
Ezt en attennem a kocsmaba !
Udv varga jano
0
Fluxuskondenzátor
1
Miert nekem irod ? :)
0
Ide sikerült :-)
3
Hi!
Igen, nem kell más hozzá csak egy közönséges, mezei transzduktor :)
0
Szia vadmalacka! Minden rendben van ott nálad a toronyban?
Mellesleg ionhajtóműveket azért használnak célszerűen, mert azzal gond nélkül le lehet győzni a napszél nyomását, míg fotonhajtőművel kb. olyan helyzetben lennénk, mint egy vitorlás a tengeren.
2
Mért, szerinted egy mezei elektromos energia-mozgási energia transzduktorral nem lehet megoldani?
Néz szét nálad fent a toronyban, biztos van ott szakirodalom róla....Vagy nincs?
0
Mivel a kibocsátott elektromágneses sugárzásnak impulzusa van, így egyértelműen igen a válasz.
Gyakorlati megfontolásból viszont inkább nyugalmi tömeggel rendelkező részecskéket gyorsítanak, ahogy már előbb említést tettek róla.
Mellesleg kérdezem:
Mától fogva az Elektro Tanya belépett az űrkorszakba?
Ez igen!
1
Szia Transzduktor!
Szerintem a Tanya manapsag inkabb a "zűrkorszakba" lépked befele...
Jobbat!
Kari
4
Kedves Kari!
Mivel, én indítottam ezt a topikot, kicsit úgy érzem, nekem is címezted a csesztetést!
Régóta olvasgatom itt a kommenteket különböző témákban. Meggyőződésem, hogy sok itt a segítőkész, tapasztalt, kiváló szakember!
A feltett kérdésem nem az időjárásról, fociról, vagy politikáról, hanem, ha sarkosan is, de az elektronikáról, vagy inkább elektrotechnikáról szól!
Kérlek, tisztelj meg egy őszinte válaszlevéllel, hogy mi kivetnivalót találsz abban, ha néhány rutinos, tapasztalt szakemberrel véleményt cserélek az adott témában!?
Várom mielőbbi válaszod!
Szurkee001
0
Kedves Szurke Kollega!
öszinte valaszom kerted: nem hinnem, hogy szükseges lenne valaszolnom!
1, nem neked irtam a megjegyzesem-igaz elegge altalanosan fogalmazva, de kinek nem inge...
2, eddig több epitö hsz-omra s egy privat irasomra sem mozgattad meg a bajszod hegyet sem-ha van-ha nincs :-(
3, a topik emlekeim szerint nem a borozoban indult, a többi kategoriaba meg nem eppen passzos, akkor sem ha mas a velemenyed; ne feledjük a Tanya vezerfonala az elektronikai szemet minimalizasara iranyul, nem ürkutatasi fejlesztesek elegge alkalmatlan diszkurzusaira_egyebkent "NASA engine"-ekben man jo regen megepült/kiprobalt dologrol kerdeztel.
4, Szakijaink rutinjat-tudasat eszembe sem jut ketsegbe vonni, söt magam is dijazom, de mas a területü(n)k-ennyi.
5, nem kellene a napjaink politikajaban szokasos "hatarold el magad x-y tematol stb" stilust itt is bevezetni: nem celra vezetö! :-(
Jobbakat!
Kari
4
Kedves Kari!
Részemről nincs harag! Remélem, te sem haragudtál meg emiatt, bántana a dolog!
Üdv.: Szurkee
0
Peace!
0
Jó, talán egy kicsit határeset, de valamilyen szinten kapcsolódik az elektronikához a feltett kérdésem!
Abban semmi kivetnivalót nem látok, ha véleményt cserélünk egy ilyen témában!
0
Téged is zavar a magas benzinár?
0
Lesz az még több is .
0
ionhajtómű
0