sziasztok!, napelemekről szeretnék, egy lifepo4-es akkupakkot tölteni, aminek max feszűltsége 59,5 volt, de két napelem sorbakötve, 75-80 voltot ís ki tud adni, érzésem szerint jo lenne valamivel limitálni ezt a max feszt, mert a bms, ugyan lekapcsol 59,5 voltnál, de, akkor megszalad az üresjárati fesz a napelemek felől, mert eltűnik a pakk terhelése és, a bms, csak 72 voltig van limitálva, lehet nem díjazná a már megszaladt akár 80 voltos feszültséget és, bepisilne örömében?,aztán pumpálodna az akksipakk, míg a nap virit, vagy éppen fel nem puffadnak a cellák? a másik probléma ami miatt jo lenne a feszt korlátozni, ha véletlen a bms bármi miatt nem kapcsol le 59,5 voltnál, akkor a pakkot egészen addig pumpálná a napelem, míg van feszültség különbség köztük?, de, ha van feszülség limitálás, akkor, mikor kiegyenlítődik a fesz a napelemek és a akkupakk között, automatikusan megszűnik a töltés, és nem emelkedhetne a cellák fesze a rájuk már káros értékre? tehát volna valakinek egyszerű ötlete a feszültség limitálására? én első körben égőkre gondoltam,, sorbakötni a napelemből jövö delejre, de az inkább az ampert befolyásolná nem a feszültséget, sajnos. de, hátha volna jobb ötlet? még azt tudni kell, hogy a napelemek felől, max 30-40 amper jöhet, ha szépen virul a nap.
2022, August 10 - 16:02
#1
Szia!
Azt még leírhatnád, hogy hány darab napelem töltené, milyen típusuak, és hogy vannak bekötve.
1
szia
miért nem a napelem dőlésszögét állítod ne menjen feljebb árnyék ne vágj ki minden fát
0
szia!
ebben az esetben csökkenni fog a leadott energia mannyisége is, nekem az a jo, ha mnnél több amperral tudok tölteni, 280 amperos cellákat, akár, 140amperig is bírná a cella, de, a 80 volt melett is, max 30-40 között várhato, max az amper, így valahogy a voltot lenne jo limitálni?, de ma egy ismerösöm azt mondta, hogy maradhat a 80 volt és, emellet ami a csövön lejön amper, mert a bms, úgysi szakítani fog, ha eléri a pakkom a kritikus feszültségét. és ebben lehet valami, de, ha a bms valamiért, megröccen, és nem kapcsol le, elszaladhat a fesz a pakkon és, a cellák tönkre mehetnek, ezért érzem szükségességét, egy pot védelemnek, a feszültség limitálásában., a végén inkább töltödjön lassabban a pakk, de ne legyen fesz megfutási veszély, amúgyis az élettartam tekintetében, jobb a celláknak, ha nincsenek teljesen mindig feltöltve.
0
saját magát semmi nem kapcsolja ki + le
0
Nem amper és volt, hanem feszültség és áram!
Bálint
1
üdv: tisztázni kellene, hány V-os és hány Ah-s az akkucsomag, abból következtetni lehet a szükséges töltőáramra.
Milyen gyakran kell tölteni?
A LiFePo akkuknak más a töltési karakterisztikája
Bálint
0
Szia!
Egy sima DC-DC konverter ami 60V-ot csinál.
0
köszi, de nincsenek rá százezreim, ami tudja a 30-40 ampert sokba kerűl, és igazásbol én csak a voltot szeretném szabályozni az ampert nem
valami hasonlo?
0
Szia!
Sokkal hatékonyabb, ha egy ilyennel töltöd, és nem kerül százezrekbe: https://shop.gwl.eu/en/By-Brand-Manufacturer/EPEVER/MPPT-Solar-Charger-1...
Más módszerrel csak elpazarlod/elfűtöd az energiát.
Üdv.
0
szia!
köszi!
0
Szia
Az EPEVER-t csak ajánlani tudom én is.
Igaz, ez csak egy töltésvezérlő, de egy jó középkategória !
55.000 Forintért ennél jobbat nem fog összetájkolni :)
( kivéve ha minden alkatrész megtalálható a műhelyedben )
Köszi a linket !
Üdv. István.
0
100V 80A-es fet nem a világ. Egy TL494-el simán meg tudod hajtani. Ja, meg kell egy izmos fojtó. A fapados verzió is működni fog, mivel neked csak a max feszültség a lényeg, nem az, hogy stabil legyen, mint a forint.
Soros izzóval voltot nem fogsz szabályozni, mert ha nem folyik áram, akkor az izzón sem esik feszültség.
Esetleg tehetsz be 10V 400W-os zener diódát.
Vagy egy relével lekapcsolod, ha 70V fölé megy a feszültség.
Apropó. Azon gondolkodtál, hogy az akkunak nem kell a töltés, a napelemen meg van 78V és 20A, 400W, amit a BMS-nek simán el kell tudnia disszipálnia?
1
mindenképpen az lenne a megoldás, ha valami egyszerű, feszkorlátozot lehetne fabrikálni, az bőven elég lenne! a labortápomrol töltök most és kiváloan működik a dolog, beállítok 59,5 voltot és, hagyom az ampert max 20-on és mikor kezd a labortáp és a pakk fesze egyforma lenni, szépen, visszamodulálodik az amper, pont, ahogy kell. mert ezek az lifepo4-ek szeretik , ha a vége felé nem nagy árammal töltik, ha jol tudom, de a csepptöttést nem szeressék?, ha tudtok valami egyszerű, volt szabályzást azt megcsinálnám a napelemekre.
"Apropó. Azon gondolkodtál, hogy az akkunak nem kell a töltés, a napelemen meg van 78V és 20A, 400W, amit a BMS-nek simán el kell tudnia disszipálnia? "
ez a bms, nem nagy amperu, max 20-at tud, csak kapcsolonak használom, azaz kontaktor vezérlésre, ha magas a cellafesz , vagy a pakk fesze, vagy meleg a pakk, egyebek, akkor kapcsolja a kontaktrot, így semmit nem disszipál.
0
Szerintem ekkora áramra és feszültségre PWM fesszabályzáson kívül semmi sem alkalmasabb. Ha analógot csinálsz, a hűtőbordára megy el a gatyád. Lehetne még azt, hogy terheled a napelemet egy fűtőbetéttel, hogy ne legyen nagy a feszültsége. Ha analóggal csinálod, akkor nagy áram, nagy feszültség, nagy disszipáció, amit meg kell oldanod. Egy alacsony RDS ellenállású FET-nek ha jól meghajtod alig kell hűtőborda. Aztán eldöntheted, hoyg a terhelésre kapcsolgatod a feszt, vagy az akkura.
2
ez vajon jo lehet??
https://alltransistors.com/mosfet/transistor.php?transistor=28933
ilyenböl van egy mosofazikkal!, hűtöbordáim is vannakm rengeteg!, úgy gondolom, egy 30-40 amperos kapcsolást simán ki tudok hűteni, akár sz gépes processzorhűtőkkel is?
esetleg vennék egy ilyet, ha a 110 volt ac, helyett, meg lehetne hajtani valahogy, 110-120 volt dc-vel? amit a napelemek tolnak?
https://www.aliexpress.com/item/1005004276626565.html?spm=a2g0o.detail.1...
0
Szia!
Mit akarsz a hővel kezdeni? A hűtőborda disszipáció melegithetne vizet ,(a bojlerben )
Amúgy meg; Ha szeretnél tűzijátékot látni ,a legjobb irányban haladsz. A Li akku szépen ég ,repül mint a rakéta ..s vizzel sem oltható
Igen lehetne.
1
A FET tökéletes.
https://www.google.com/search?q=DC+DC+converter+tl494+schematics&tbm=isc...
0
annyi okos emberke van itten, de ezt az 5-letet senki nem ajánlotta? vajon miért? és mi lenne, ha sorbakötnék kb 10 szilicium diodát, 30-50 ampereseket, azokon esne annyi fesz, hogy , már nem lenne kritikus az értéke? kérdés, hogy mennyi vesztességem lenne a diodákon amperileg? esetleg valaki meg tudná mondani?, megköszönném!
0
Hány napelemed van, és hogy van kötve?
P=U x I. Diódankent 40Watt.
0
egyedül neked voltak vannak a témához érdemleges hozzászolásaid!,eztz nagyon köszönöm! a többi az vagy kötekszik, vagy hűlyének néz, hihhetelen ez az ország!! teli van ilyen emberekkel! aztán mindjárt jönni fog a helyesírás!! paff!
na!, mindegy! 6 panel van összesen!
a panelek 2s, 3p-be lesznek kötve a tervek szerint, azaz 2 sorba és, 3 darab ilyen kettes egység párhuzamosan, így virito napsütéskor, várhato a max 80 volt és, kb 30 amperos max teljesítmény! a diodás megoldás, akkor, kb 400watt vesztesség lenne, az elég tetemes
0
A feladat nem túl egyszerű. A napelempanelek feszültségét 30-33V közt kellene tartani, hogy jó legyen a hatásfoka, különben csalódást fog okozni, hogy hiába napsütés, nem tölti úgy az akksit, ahogy szeretnéd. Az is kérdés, hogy ha feltöltött az akku, akkor a maradék energiával akarsz-e, tudsz-e kezdeni valamit.
Az áram korlátozását a napelem megoldja, ha az akkud bírja a 30A-t. Az akku feszültségének emelkedésével csökkenteni kell a kitöltési tényezőt, hogy nyitott kapcsoknál se lépje túl az akku maximális feszültségét. A FET-ek meghajtása kell nagyon jó legyen, és a kimeneti szűrő, hogy a keletkező tüskék ne öljék meg az akkut. Fet meghajtó IC-t lehet kapni, a kimenő LC tag méretezése a ngyobb feladat.
Esetleg lehet próbálkozni hálózati kapcsoló üzemű táppal, ami amúgy is egyenirányítóval kezdődik, a pufferre kötni a napelemeket.
0
mindjárt gondoltam, hogy nem rutin a feladat azért is kértem eme forumba ötleteket, segítséget, magamfajta hobbista elektronikus tudását meghaladja a probléma megoldás, de segítséggel nem lenne lehetetlen... amint feltöltödött az akkupakk a maradék energia, nem lenne felhasználva a következö töltésig legalábbis nem. áramkorlátozás az oké! automatikusan megoldva .
"Esetleg lehet próbálkozni hálózati kapcsoló üzemű táppal, ami amúgy is egyenirányítóval kezdődik, a pufferre kötni a napelemeket"
ezt ha részletesebben kifejtenéd, megköszönném, mert így egyszzerre nem tudtam értelmezni, milyen " hálózati kapcsoló üzemű tápra " gondoltál? és mi lenne a puffere?esetleg a sekunder oldala?
0
Ha megnézed egy 230VAC-ról működő egyszerűbb tápegység rajzát, a bemenetén egy 320V-ra feltöltött elkóval kezdődik. Ezt a DC-t akár a napelem is adhatja, a szekunderre ugyanúgy meg fogja csinálni a beállított feszültséget. A legtöbb elmegy 90-250VAC-ig tehát a napelem feszültsége széles körben változhat. Igaz, ehhez 2000W-os táp kellene, ami szintén nem olcsó.
A másik egy BOOST konverter:
https://hu.banggood.com/DC10-60V-30A-1500W-To-12-90V-Boost-Converter-Ste...
https://mikroelektronik.hu/elektronikus-osszetevok/125093-1500w-30a-dc-d...
Párhuzamosan kell kötni a 6 napelemet, így a kimenetete max 40V, ezt felnyomod 60V-ra. Ha az áramkör megadja magát, az akkura akkor sem jut 40V-nál több.
1
upsz!, ez megoldás lehetne? ez ugyanaznak látszik, mint a bangoodos, csak joval olcsobb? szinte fillérekböl megvan,
https://mikroelektronik.hu/elektronikus-osszetevok/125093-1500w-30a-dc-d...
de, ha a napelem panelok párhuzamosan vannak kötve, akkor, ott már, csúcsban várhato, akár 60 amper is a bemeneten 32 voltos fesz körűl, ha meghűtöm +-ba a kütyüt, vajon akkor is fogja bírni, mondjuk egy probát megérhet, nagyon köszönöm fáradozásod! amúgy szétbontottam a bms-t és ami benne van kapcsolo fet, az is bír elvileg 85, max voltig működni, tehát talán mindenféle, köztes elektronika nélkűl, bírná, ha lekapcsolja magát a napelemekről és megszalad az üresjárati fesz, akár 76 voltig is.de ez a max 40 voltos, fesz, szimpatikusabb, ha bármi elromlana, a pakk jobban viselné, mint a 76 voltot
https://a.fajlkuldes.com/IVOvuNiltOuW.jpg
0
Szia!
Szerintem azért nem ajánl senki semmit, mert az irományaidból árad, hogy a mögöttes tudás elég hiányos. Voltozás, amperozás.. hát..
Meg ugye aki tudna, nem mer, mert tudja, minek, mi a kockázata.. itt könnyebb tüzet csinálni, mint nem csinálni.
5
szia: P=UxI
Bálint
1