You are here

Higrométer kontrollált öntözés MEGOLDÁS NÉLKÜL

17 posts / 0 new
Last post
PElek
PElek picture

Szia

Következő évre lenne egy megoldásra váró  feladatom amiben elkelne a segitség. 
Kertben pár éve készitettem egy 15m2 kiemelt  területet aminek az automata öntözését kell megoldani abból az alkalomból, hogy öt-hat napra magára maradhasson.
Az lenne az irány számomra hogy négy higrometert vásárolok amit a területbe elhelyezve tudnám az öntözés mennyiségét milyenségét szabályozni.
Lenne még egy membrán szelep aminek a nyitását zárását kell a higrometereknek állítani, ezt négy fokozatban gondolom.
Csak akkor menne a viz ki ha mind a négy hm kapcsol, és ahogy kapcsolnak ki úgy egyre kevesebb viznek kell kifolyni. Erős-közepes-gyenge kifolyás.
Használ valaki ilyen készüléket vagy ehhez hasonló működéssel esetleg?
Szivattyú nincs a rendszerben, nincs is tervben azt nem kell kapcsolgatni.
Kivitelezéssel nem lesz gond, de rajzra, meg mit hova kössekre igen.
Öntözésvezérlőket már megnéztem.
 

Comments
PElek
PElek picture

Köszönöm a segitséget és a tanácsokat.

0

AzzA
AzzA picture
*

Ha 100m mély kiszáradt kútból akarnád a vizet felemelni autógenerátorral fejlesztett villanyból egy akvárium szivattyúval, több segítséget kaptál volna a megoldásra.
Ha megvannak az alkatrészek keress meg pm és megoldjuk.

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia:   sok növény nem szereti, ha napos időben a levelét öntözöd

Bálint

1

ty
ty picture

Nekem ez a membránszelep elég speciális valaminek tűnik. Az én öntözőmben egy 12 voltos mágnesszelep van. Alapból zárt, addig enged át amíg megkapja a feszültséget. Fémházas, hogy ne pattanjon el a műanyag, mert az kellemetlen tud lenni. Ez így viszonylag biztonságos, nem kell attól tartanom hogy elfolyik egy ház ára víz vmi műszaki galiba miatt.
Az egészen egy kapcsolóóra van és csepegtető rendszer. Relatív víztakarékos és jól kontrollált a víz mennyisége.
Én összesen ennyit tennék fel a te helyedben is + mellé raknék egy talajnedvesség érzékelőt, az blokkolná a szelep működését ha kellően nedves a talaj.
Ennél több logikát ebbe kár bevinni, ha nem kendert termesztesz :)

1

PElek
PElek picture

Más rendszer, (gyökér öntözés) van kiépitve és a területnek van napos, árnyékos része, ezért van szükség négy szondára.
A szelepet benéztem amit gondoltam mert csak kézi átfolyás állítás van. Nekem az kellene hogy automatikusan a higro jelek határozzák meg a befolyás erősségét.
Milyen szelep lenne jó hozzá? 

0

ty
ty picture

12V vagy 24V mágnesszelepet raknék fel. Ahogy Jaca írta, fel lehet rakni többet párhuzamosan, eltérő szűkítővel és mindig azt nyitod ki amelyiket a rendszer logikája megköveteli. Ezzel szabályozhatod az átfolyás mennyiségét, illetve azt is, hogy hova follyon a víz.
Ha gyorsan kell a szelep akkor sokba kerül. Ha megveszed Aliexpressről, akkor 2-3e HUF /db.

Én ilyesmit vettem és kültériesítettem.

https://www.aliexpress.com/item/32969968420.html
 

0

PElek
PElek picture

Jövő tavaszig kell megvalosulni igy nem sürgős. Három szelepet kell használnom ez már biztos.
Visszakanyarodva a kérdéshez van négy érzékelő amiből ha egy kapcsol mert elég nedves a terület, csökkenti a beáramló viz mennyiséget és ha kapcsol egy másik is akkor még csökkent, és ha mind kapcsol akkor nem folyik be viz. Erre lenne szükség,ennek a müködtetéséhez kellene rajz.
Csőrendszer már ki van épitve és manuálisan működőképesnek látszik. Ezt kellene automatizálni hogy magára hagyható legyen.
 
 

0

Jaca
Jaca picture
*****

Szia!

Mindegyik érzékelő 1 szelepet vezérel. A 4 szelep párhuzamosan van. Ha csak 1 szelep van nyitva, akkor a vízmennyiség negyede folyik. Ha kettő, akkor kétszer akkora a víz mennyisége, és így tovább. 
 

0

PElek
PElek picture

Csövekkel csapokkal azok beállításával semmi problémám nincs. A hogyan vezérel, mivel vezérel amiben segitséget szeretnék egy rajz formájában amit megtudok épiteni. Az öntözésnek csak akkor  kell indulni ha minden érzékelő száraz földben van. Ha minden érzékelő külön vezérel egy szelepet az nem jó ide.

0

Jaca
Jaca picture
*****

Szia!

Az előző hozzászólásod feltételeinek megfelelt, amit írtam. Ott ha bármelyik érzékelő szárazra kerül, negyed mennyiségű vizet fog indítani. 
Az új infók szerinte addig nem kell indítani, míg mind a 4 száraz nem lesz, aztán minél több érzékelő van víz alatt, annál gyengébben folyjon a víz. Még mindíg áll az ötletem, annyi, hogy öntartásba kell kapcsolni egy relét, ami mindaddig öntartásban marad, míg száraz nem lesz az összes érzékelő.

0

PElek
PElek picture

Téma elején mindent leírtam amit szeretnék már csak azt várom hogy valaki tud segiteni ezt összehozni.

0

kallospeter
kallospeter picture

Szia!!
Milyen erzekeloket hasznalsz mert en is automatizalnam a meglevo csepegteto rendszeremet.
Kossz , Peter

0

PElek
PElek picture

Egyszerüen próbálom megoldani 4db ilyen érzékelővel. Még nem használtam talán fog működni egy határon belül. Nem kell mm pontosan csak ne a sivatagot meg az esőerdő között kapcsoljon.
érzékelő 

Ezen kivül bontásból lesz egy motoros csap amivel a befolyást kellene szabályozni.Fő probléma hogy ebben a szabályzás megoldásában nem találok segitségre.

0

Jaca
Jaca picture
*****

Szia!

Ha olcsón akarsz kijönni, akkor 2 vagy 3 szelepet raksz fel párhuzamosan. Így 3 féle mennyiséggel tudsz öntözni, attól függően, hány szelep van nyitva. Vagy simán csak egy szelep, de akkor nem folyamatosan, hanem 10 másodpercenként ki-be kapcsolva, kitöltési tényezővel variálva. Vagy csak simán kinyitod a szelepet adott időre, attól függően, mekkora nedvességet mérsz, aztán pár nap adatgyűjtés után módosítod a nyitvatartási időket, hogy ne legyenek túllövések.

1

Atis57
Atis57 picture

Szia!
 
Izraeli öntöző cégeknél szokásos , 

Sztem ott kellene készet keresni.

0

ty
ty picture

Kicsit szűkíteni kellene a kört, hogy miben gondolkodsz.

  • vm. mikrokontrolleres vezérlés, amihez megírod a programot
  • nem szeretnél programozni, de egy egyszerű logikát összeraknál diszkrét alkatrészekből
  • keresnél inkább egy kész vezérlést, ami nagyjából tudja azt amit elképzeltél

0

Sponsored links