Sziasztok! adott ez a kis 320 wattos régi fúróm. Kb 15 éve durrant el benne a zavarszűrő kondenzátor, azóta egy zacskóban pihent. A kondenzátort akartam cserélni
átnézés közben vettem észre, a döglött kondi kiiktatása után, ha "fordítva" dugom be a hálózati kábelt, ami fúrógépnél rendszeresen előfordulhat, tehát a kéken jön be a fázis, akkor a fázisceruza bejelez a készülék fém részein.
lásd csatolt videó
https://youtu.be/OLecHJP3wq4
viszont multiméterrel nem mutat semmilyen feszültséget se a nullához se a Földhöz képest
mi lehet ez? a fázisceruza nem jelezhet be egy készülék házán semmilyen körülmények között ugye?
ja és a kondinak volt egy földkábele is ami be volt kötve a készülékházra, de kivágták. Gyanús hogy utólag, a készüléket egyébként örököltem.
köszönöm!
Az állórész indukciója / esetleges nagyellenállású átvezetés (ami nem okoz gondot) átveri a fázisceruzád.
Ha tudsz eszközölni szigetelésvizsgálatot, azzal láthatod az értékét.
1
Olyan jó lett volna, ha a lényeget is leírod. Védőföldeléses hálózati dugasza és 3 erű kábele van? Ha nem, akkor miről beszélünk? A zavarszűrő kondi sem viccből volt benne, hanem a szomszéd idegeinek a kímélése céljából.
0
Szia Krisz707!
1. Én az egészet, kivül-belül (megérdemli) kipucolnám. A por vezeti az áramot. Megemelkedett páratartalom mellett meg pláne. Már láttam olyan 8 aljzatos elosztót, amelyik kifejezetten RÁZOTT! Csak épp tele volt belül porral, szeméttel.
2. Az ÚJ zavarszűrő kondi test vezetékét mindenképpen a fémházra bekötném.
3. Nem kellene-e a védőföldes kábelt, a védőföldes konnektort, és a védőföld bekötést megoldani egy kézi fúrógépben?
2
Valamiért nem enged normálisan válaszolni de köszönöm én is ezt gondolom. Folyamatban
0
Nagy százalékban kettős szigetelésűek, szóval nem.
1
Én ha lehet,csak a motor fémházára, a külső fém burkolatra semmiképp. Azon üzemszerűen lehet 110V van....Utána lehet panaszkodni,hogy tényleg ráz...
2
Szia Ez biztos? Ugyanis Bevittem a Tina nevű programba és ott azt mutatja hogy ennél a típusú zavarszűrő nél valóban a harmadik vezetéken a mindenkori feszültség fele megjelenik. Azt hittem hogy rossz a szimuláció...
0
Szia proba!
A motorra kötni a zavarszűrést és egyben a fémházra nem kötni, nem megoldható. Erre való a zöld-sárga.
1
Kézben tartott szerszámok(fúrógép, köszörű stb.) mindig kettős szigetelésű,tehát kizárólag 2 eres kábel és fixen ráöntött dugvilla az elfogadott.
Ha I.érintésvédelmi osztályú a szerszám(pl.mágnestalpas fúrógép, KPE cső hegesztő stb.) akkor kötelező a 3 eres kábel zöld/sárga védővezetővel,de a dugvilla akkor is csak ráöntött lehet, és a használata 30 mA-es ÁVK használatához kötött.
2
Üdv!
Bocsi, hogy nem a témához tartozik. Azt írod hogy csak ráöntött dugó lehet a vezetéken. Honnan ez az infó?
Igen gyakran előfordul, hogy a vezeték a dugóból kijövet törik el a gyakori hajlítgatás miatt. Akkor dobjam el a gépet?
Miért nem lehet levágni a dugót és egy rendes dugót rászerelni? (Természetesen a védő érintkezőt el kell távolítani.)
Köszönöm, hogy válaszolsz.
0
Azért fixen ráöntött a dugvilla, mert a kereskedelemben nem kapható olyan védőérintkező nélküli dugvilla,amelyik védőérintkezős aljzatba bedugható. Védőérintkezős dugvillát viszont tilos használni kettős szigetelésű készüléknél. Így marad a készen kapható kábel, ráöntött védőérintkező nélküli dugvillával.
1
Ilyen? https://www.praktiker.hu/lakberendezes-vilagitas-butor/kapcsolocsalad-el...
0
Szia!
Akkor pl. ilyen nem is létezik??? https://www.pcx.hu/famatel-1001-10a-250v-feher-foldeletlen-dugvilla-0028...
Üdv, Z.
1
Szia , max 2X0,75 vezeték , ami egy éjjeli lámpának talán jó .
0
Szia.
Honnan jött ez a "max 2x0,75mm2" vezeték?
0
Szia!
Szerinted?
1
Szia , hogy kell ezt értelmezni ? 0,75-re , még biztosítékot senincs megadva , de az 1mm2 , 16-16 -20 A van megengedve és ezt 6A biztosítékon ! Gondolom itt B csoport a hordozható készülékek csatlakozózsinórja , azért van bejelölve .
0
Szia!
A szabvány szerint a B csoport -többek között- a kábelszerű vezetékre vonatkozik. Hogy miért nem írtak áramértéket azt kérdezd meg a szabványalkotótól. Amúgy léteznek 2A és 4A értékű biztosítékok és kisautomaták. Én csupán az éjjelilámpa mint terhelésre reagáltam. Egy 300-400 W-os motornak bőven elég a 0,75-ös MT.
Kalex
0
Szia!
Nem ez az oka, ilyen kapható:
https://www.conrad.hu/p/szerelheto-halozati-euro-dugo-muanyag-230-v-feke...
https://elektroszigetshop.hu/szerelheto-csatlakozodugo-lapos-huzhato-h03...
https://www.praktiker.hu/lakberendezes-vilagitas-butor/kapcsolocsalad-el...
ettől független kivágják időszakos felülvizsgálaton a gépet, ha nem öntött van rajta.. nálunk is volt ilyen. Dugvilla miatt ment /volna/ a szemétbe...
1
Szia!
Mert nem ismerik az előírásokat.
Kalex
0
Kalex, nem akarok vitatkozni veled, de pont az előírások miatt nem lehet a kéziszerszámokon másfajta kábel, csak szerelt(értsd:ráöntött dugvillás) A másik dolog,hogy kéziszerszámokon minimálisan 1 mm2 keresztmetszetű kábelt szabad használni a mechanikai szilárdság miatt. Úgy gondolom eléggé jól ismerem az előírásokat, ezért is írtam azt, amiről úgy látom vita lett. Ha a kereskedelmi forgalomban levő termékek közül valamennyi típust ellenőrizné a MEEI , nagy részük menne a kukába,olyan kevés gép felel meg a vonatkozó előírásoknak. Bár nem tartozik szorosan a témához, példaként említek néhányat: van olyan inverteres hegesztőgép, amelyiknek az aktív vezetői kb. 2,5-3 mm2, a védővezetője talán 0,5 mm2 (Made in Ukraine; Made in China). A szabvány előírásainak ez nem felel meg, mégis kereskedelmi forgalomban van. Ugyanúgy, mint az a ötrészes hosszabbító amelyiknek a legutolsó aljzatába dugott dugvilla zárlatot csinál. Vagy az a KOPP gyártmányú 3 részes védősapkás lengőaljzat amelyik viszonylag rövid használat után úgy eldeformálódik, hogy a fogyasztó dugvillájának bedugásakor az aktív érintkezője hozzáér a védőérintkezőhöz az aljzaton belül, és zárlatot csinál. Pedig ez utóbbi MEEI bizonyítvánnyal is rendelkezik, és 8000 Ft körül van az ára.
Akkor most képzeld el,ha az előírások nem határoznák meg hogy adott villamos készüléket milyen kábellal lehet a hálózathoz csatlakoztatni, milyen esetekkel találkozna egy felülvizsgáló?
2
Szia!
Csupán az ismeretbővítés céljából:
Mint láthatod, nem tilos az 1mm2 alatti vezeték használata, csupán a feltételeknek kell megfelelnie. A szabványkönyvtárból letöltve.
0
Kalex neked igazad van. Csak hogy az általad közzétett szabványrészlet nem tesz különbséget a háztartási célú -azaz barkács- és az ipari célú -azaz profi kéziszerszámok között. A különbséget a termékszabvány teszi. Nem véletlen,hogy amíg barkács célra vásárolt barkács kéziszerszám vezetéke bizony 0,75mm2 addig egy ipari felhasználású -5x annyiba kerülő- ipari kéziszerszámé már minimum 1 de inkább 1,5 mm2. Ezt persze nem írtam le az ominózus szövegrészben -de mivel kizárólag ipari szerszámokat vizsgálok- ez számomra természetesnek tűnt.
0
Szia!
Megértelek, de akkor hogyan minősítesz egy 230V 25W teljesitményű elektromos forrasztópákát, ami 0,75mm2-es 3 eres vezetékkel van ellátva. Ez a minumum 1,0 ill. 1,5mm2 csak megszokás és beidegződés. Én még nem làttam azt a szabványt, ami ezt előírná, vagy javasolná. Rendeletről, törvényről sincs tudomásom. Kérlek jelezd, ha te tudod.
A világítási áramkörökre valóban van 1,5mm2-es előírás. A lámpatestig. (Azon belül a gyártó felelőssége a keresztmetszet!)
0
Szia!
De védelem tekintetében nem mindegy, hogy ipari, vagy barkács? A Józsi otthon meghalhat, de a gyárban nem, ha lyukat fúr? Mert a logika azt mondaná, hogy a hülyét kell védeni, nem azt, aki minden nap ugyan azt csinálja. Szerintem...
0
A barkács és a hobbi készülék között a különbség csak annyi,hogy az iparit évente vizsgálni kell, címkével illetve a vizsgálati dokumentummal bizonyítani hogy használatra alkalmas. A Józsi pedig akár telefonvezetéket is tehet a saját gépére ha vállalja érte a felelősséget. A Józsihoz nem megy oda a munkavédelmi hatóság hogy volt-e ellenőrizve az elmúlt 1 évben a gépe, de egy ipari felhasználónál ez természetes dolog. Tehát igen, a Józsi otthon akár meg is halhat ez az ő dolga, de a munkahelyén a munkáltatójának a felelőssége a megfelelőség biztosítása.
1
Szia!
https://www.villamossag.com/img/47019/TICS-023P/TICS-023P.jpg
És ha a cél ez lenne? Az ehhez való dugaljba hogy dugom be gyári kábellel, beöntöttet? :)
Csak mert többször volt ilyen gond. Persze heptákoltam adaptert, de sokkal egyszerűbb lett volna..
Viszont ha már feljött a téma... Nem tudod, mi a szabvány, ami erre vonatkozik, amibe le van írva? Nem kötözködés, csak jól jönne néha..
0
Ne haragudj, de ez olyan kérdés, mintha azt kérdezted volna, hogy lehet a 4 pólusú 32A-es aljzatba bedugni a 4 pólusú 16A-es dugót.
A kérdésre válaszolva pl. ilyennel: https://www.obi.hu/foeldelt-csatlakozok-lengoaljzatok/obi-cee-dugos-csat...
De létezik kompakt verzió is, meg nem mondom melyik gyártótól.
A kéziszerszámok vizsgálatát a 10/2016(IV.5)NGM rendelet írja elő, a vizsgálati módszereket az MSZ-EN 60364-6:2017 és a régóta hatályban levő MSZ 4852 szabvány, a vizsgálattal összefüggésben az MSZ-EN 61557 szabványsorozat 2. részét is figyelembe kell venni,mivel a villamos vizsgálatok közül ez a rész foglalkozik a szigetelési ellenállás méréssel. A hordozható villamos kéziszerszámokra az MSZ-EN 60745 szabvány, a csatlakozó kábelekre az MSZ-IEC 60884 szabvány, a hordozható villamos kéziszerszámok biztonságára pedig az MSZ-EN 61029 szabvány vonatkozik.
0
Szia!
Nem olyan kérdés :) Mert létezik a Bosch-nak is eleve 16A dugóval szerelt gépe is. Pont ugyan az, csak a gyári kábel vagy 5m, és a végén a 16A dugó van. Más a gép bosch száma, de csak a drót miatt, a bele azonos...
A szabványokat megolvasom, kíváncsi vagyok erre a kitételre...
köszi!
0
Szia!
"fixen ráöntött dugvilla " ez miért?
0
szia
az nem műszer a fázis ceruza
0
szia: ha FET-es-LED-es fázisceruzát használsz, ne csodálkozz
Ha megfogod egyszerre a két végét és hálózati vezeték közelében vagy, akkor is világít
Használj glimmest
Bálint
2