Lehúzott eltérítőnél csak állandósult állapotban mértem, így -41V, tehát magasabb, mint a tekerccsel. Közben agyalok a szelén beapplikálásán. Holnap itthon leszek szabin, talán lesz rá némi időm. Ma rámértem a DY foglalatának 4 és 5 lábára, ahol a rajz szerint kb. 150 ohmot kéne mérnem (fűtőhurok + 150ohm), de szakadtnak tűnik. Ha megerősíted ezt a sejtésemet, akkor holnap lebontom a foglalatot és ellenőrzöm a fűtéshurkot. A PCF201-en hol és mit kellene mérnem?
Vigyázz ! A DY86-os cső fűtése a többitől eltérően a 8-9 es lábon van kivezetve. A PCF201 es csövön a 9-es lábon mérjél feszűltséget kb 150V-nak kell lennie. Ha viszont lehúzott eltérítővel nem csökken a feszűltség akkor a képméret szabályzó áramkörre gyanakodnék.
Közben végeztem a takarítással. Megnéztem a fűtőkört, az rendben van. És beapplikáltam a szelén diódát a DY helyett. Most állandó jelleggel van kép. Igaz nagyon sötét és a sorméret kicsi. Kb. akkora, mint a videón, mielőtt eltűnt. Gondolom a nagyfesz kevés, ettől kicsi a fényerő. A kép közepe szinte teljesen sötét. Beiktattam a balun-t is, de UHF-en csak a stabil szürke kép, VHF-en egy két csatornán hangyák. Szintén változatlan sormérettel. Az R321-et rövidrezártam egy pillanatra, de a sorméret nem változott semmit, és a rácsfeszültség ugyan úgy csak -33V. Megmérem a PCF 9 lábát és csinálok képeket.
Láttam a képeket és az előrehaladást a szelénnel! Valószínű most már azért van kép mert a szelén hatékonyabban működik mint az aláfűtött DY86. A képeket elnézegetve látom hogy a boosterkondenzátort valaki már cserélte! (A két párhuzamos kondi összeforrasztva) Nem lehet hogy a fekete Remix gyártmányú kapacításszegény vagy átvezet? Ha minden igaz mert csak a fehér értékét látom akkor ebből van az 56nF összerakva. Szépen megtakarítottad a gépet !
A két kondit én forrasztottam oda, de ez a PL504 15nF-os rácskondija(PCF201és a PL504 közötti 10+5,6nF). De változás az anódizzás megszűnésén kívül nem törtét. Holnap megyek a csövekért Schmidt Lászlóhoz, csere, aztán meglátjuk.
Szia Gyula!
Mint mar ajanlottam is volt:
Ös-öreg (de legalabis igen sokaig felreallitott/lökött) gepeknel en mindenkeppen az alapos-teljeskörü takaritast tartom az elsöszamu, ill. kötelezöen elsökent meglèpendö tevekenysegnek...
Sokszor megsporolhatsz egy adag felrevezetö hatast, athuzasok, levezetesek, stb ha ezzel nyitsz, s majd utana hibat keresel-javitasz.
Marcsak azert is, mert a csöves keszülekek fenyei ugyan szepek-kellemesek, de annal kevesbe a höjük altal melegedö-büdösödö por szaga-büze...
Karesz
A DY86 elégtelen működését okozhatja sorvégfokozat hiba mivel ez az egy cső a sorkimenőre tekert fűtéshurokból kapja a fűtést. Tehát ha a sorvégfokozat nem működik rendesen akkor a cső sem fűt eléggé.A sapka lötyögését a ragasztás elvállása okozhatja de ha a kivezetés még tartja attól még jó lehet. A Super Star ban lévő nagyfesz egyenirányító berakható próbaképpen működni fog vele csak esetleg a csatlakozást kell valahogy megoldanod. A PL509 rácskondenzátorát érdemes megnézni nem vezet e át vagy rögtön cserélni 10-15 nF 450V az értéke.
A mellékelt képen berajzoltam a diódát pirossal. Ezt jól gondolom így? A fűtéshurkot le kell választani, mint ahogy kékkel rajzoltam, vagy csak a cső ki -> dióda be? Rácskondi alatt a zölddel jelölt C314 kondit érted?
Végül mellékeltem egy videót is. Nagy akciójeleneteket ne várjatok! :rohog:
A kép egyébként induláskor kitölti a teljes képernyőt, csak kicsit később indult a felvétel. A videó végén látható elsötétedés után már semmi, amíg újra kikapcs, lehűl, bekapcs.
Ja hang (az antenna csati melletti kapcsoló birizgálása után) mindössze fülre 50Hz-es búgás. Hangerőszabályzó potira nem reagál. (Bár a potit kontakthibára még nem néztem)
A C312 kondenzátorra gondoltam mivel ez választja le a vezérlőcső anódfeszűltségétől a vezérlőrácsot. Gyakori hiba a kondi átvezetése de normál ellenállásmérővel nehéz kimutatni ezért általában csere. Fűtéshurok maradhat mert én egy múzeális gép javításánál törekednék az eredetíségre vagyis a DY86 pótlásásra.
A videót elnézve úgy tünik hogy a végére megnő a képméret ami azt jelenti, hogy a nagyfeszűltség lecsökken.
Először is köszönöm, hogy ennyit foglalkozol velem! Mindenképpen szeretném pótolni, a DY86-ot. Arra akartam rákérdezni, hogy a fűtéshurok a diódás helyettesítésnél nem kavar-e be? De ezek szerint nem.
Kaptam elég sok Házi Feladatot :D Remélem délután lesz időm megcsinálni, és este beszámolok.
Nem tűntem el, csak hát a szabadidő... Kicseréltem a 400mA-es biztosítékot, átforrasztottam a tápkör "nagy" ellenállásait, cseréltem az R418-at (kontakthibás kivezetések), találtam egy felére összeégett ellenállást PCF201 és PCF200 közötti induktivitáson (R107 1k helyett kb. 400ohm). Ezt is kicseréltem, megtisztítottam néhány trimmpotit. A gép megint indul, a villódzás megszűnt, de ugyanúgy elmászik a kép, aztán lassan csökken a fényerő. De most már nem áll le a sorvég, hallom, hogy sípol a trafó, nagyfesz is megvan, de kép nincs. Kikapcs, lehűl, bekapcs és ugyanez a szitu. Holnap próbálok videót is feltenni.
Tápfeszeket mértem, de ExGelkás általi rajzot nem találom, így nem tudom, jók-e az értékek. Majd még keresgélem többféleképpen.
Várom a további tanácsokat, és Köszönöm, hogy foglalkoztok velem!!!
PL504 van benne, de hogy izzik-e az anódja? :hmmm: Ezt hirtelen nem tudnám megmondani. Csöves gépet most látok életemben először (De nagyon tetszik!). Hol-hogyan kell nézni, hogy az anód izzik-e? Valami narancssárga derengés van, de hogy pontosan hol, azt nem figyeltem. Délután megnézem és próbálok képet csinálni róla.
PL504 anód izzás ellenőrzése/ vedd le a tetején lévő érintkezőt távolítsd el annyira hogy ne tudjon "áthúzni" majd kapcsold be a kész.és ekkor láthatod a különbséget ( már ha van) Valamint üzem közben mérd a PL504-en a -50V ot amikor még van fény és amikor már nem lesz,így megtudod hogy a sor.vez vagy a sorvégfok a hibás (sortrafó,malomkerék,DY86) és ameddig van fény a DY86 fűtése látható? valamint a PY83 gyengesége is okozhat hasonló hibát és ennek is tud izzani az anódlemeze. Én a DY86-ra tippelek.
Hali!
Regebben a TV-szervizek szerves tartozeka volt (amit exGelkas, s nehanyan masok is, csak megerösiteni tudnak)
a szerviz asztalra tett keszülek mögött-közeleben levö forgathato/allithato tükör!
Talan sejted, hogy mi az elönye(ha az ember a keszüleken közben barkacsol, ill. megfigyeli)? :-)
Kari
Szia
Bekapcs után figyeled a csövet észre fogod venni,hogy az anód lemez folyamatosan egyre vörösebb lesz.Ez azt jelenti,vagy zárlatos cső vagy nem kap megfelelő vezérlést a pcf csőröl.Vagy zárlatos a nfesz tekercs,sortafó.
Üdv
Szerbusz Gyula!
Narancssarga derengest lathatsz az atlagos fütesek izzasa miatt is_ a csö, s fenyviszonyok függvenyeben...
Az anod egy többe-kevesbe hengerformaju, grafitszürke lemezböl keszitett elektroda, kivülröl ez lathato tulkeppen teljes egeszeben. Ha izzasrol beszelünk; akkor a felületenek közepe tajarol kiindulo elszinezödes lathato, az izzas (tulmelegedes) miatt sargas-rozsaszinen at akar meggy vörösig, de akkor mar hamarosan nagyobb a gondod...
Itt egy kis benyomas mas, hasonlo koru keszülekekröl is :-) : http://bs.cyty.com/menschen/e-etzold/archiv/TV/telefunken/palcolor708.htm
Kari
Szia, meddig megy föl a booster? DY helyett tegyél szelént, de ez malomkerék hiba lesz szerintem. Megohmokat gondolom cserélted. Ha a PL izzik vez.hiba, ha a PY akkor zárlat a sorkimenőnél. Üdv.: Imre
Hali!
:-)
Talan ez is fog erdekelni: egy trioda hazilagos elöallitasa-videon. Ugy 2 eve igen nagy slager vala...
"Fabrication d'une lampe triode"; http://www.dailymotion.com/video/x3wrzo_fabrication-dune-lampe-triode
A narancssarga fölizzasokat-majdnem, hogy vilagitast- itt is lathatod a csöveknel a film vege elött, de az egyertelmüen latszik is, hogy a fütesböl ered, s az anodlemez maga szürke marad-nem virit/izzik!
Kari
Szervusz cape-t!
Valamiért, a számokhoz hozzákerült, egy szóköz, visszakerestem, és itt találod.
Most már, nem az ideiglenes helyén van, de mivel javításra is kerülhet, az átnevezés miatt, töltsd le gyorsan! :happy:
Cseréld a DY-t a malomkerék alatt! http://elektrotanya.com/videoton_ta-21_51_favorit_precolor_sm.pdf/downlo...
Üdv:
exGelkás
Nagyon köszönöm a manualt, végre letöltöttem! De sajnos ez még mindig nem teljesen egyezik. Az én készülékem Fortuna 2. A "De Luxe" feliratot alul tegnap fedeztem fel. (Eddig a hátulja volt felém, de tegnap megfordítottam :) ) A panelerendezés teljesen más :( és a tápkörben nekem van pl. D401-em is, amit eddig egyik rajzon sem találok. Persze ez lehet az én hibám is...
A DY86 -ot délután megnézem. Talán egy még van belőle egy régi TV-ből. De mivel azt "kukáztam", az sem 100%-osan jó. Azért megpróbálom és megírom az eredményt.
Álljanak még itt a rajz szerinti, ill. a mért tápfesz értékek.
[A] 232V helyett 240V
[B] 235V helyett 244V
[C] 232V helyett 219V
[D] 185V helyett 161V
[E] 225V helyett 209V
Ezek a feszültségek már az "állandósult állapot" vagyis az újra elsötétedett kép után mért értékek. Cseréljem a puffer kondikat, vagy más lesz a gond?
Az UHF hangolóegység is betegnek néz ki. A gombok nem arettálnak. Valami mechanikai gond lehet, de még erre nem tértem ki érdemben. Majd még lehet kereslek ez ügyben.
Tegnap volt egy kis időm és a dugvilla cseréje, ill. a hiányzó biztosíték pótlása után bekapcsoltam. Először láttam működni csöves TV-t belülről. Leírhatatlan élmény volt! Ez egy más világ! Villany rá, néhány másodpercig semmi. Aztán szépen elkezdenek felizzani a csövek. Először a képcső nyakán láttam a narancssárga derengést, majd a PCL és legvégül a PCF csövek jöttek izzásba. Újabb pár tíz másodperc után hallottam, ahogy elindul a sorvég, a trafó egyre magasabb frekvencián dolgozott. Majd végül megjelent valami képszerű valami. Elég sötét és kb. 2 Hz-es frekvenciával villogott a sötétszürke és a középszürke tartomány között. A kontraszt és fényerő szabályzó potikra reagált valamicskét, de nem meggyőzően. Hang nem volt.
Aztán a "kép" elkezdett oldalra mászni a kezelőszervek irányába. Mire fényképezőgépet ragadtam volna, kb. 5-7cm oldalirányú mozgás után a képernyő elsötétedett, a sorvég leállt. A B3 jelű biszti megszakadt. Ezek után a "nagykondin" 315V-os feszültséget mértem.
Hát egyenlőre eddig jutottam. Szeretném feléleszteni, de már az eddigi látvány is elképesztően fantasztikus volt. :yes:
Gondolom először itt is a tápot kellene rendbetenni, de a pontos rajz híján nem tudom, hogy milyen feszeket kell mérnem. Illetve a kialakítás miatt, ha valami beterhel, az már el is húzza a fesz. értékeket.
Kérem aki tud segítsen, mert nagyon szeretném életre kelteni ezt a CSODÁT!
Jo napot Gyula!
Lehet, hogy nem mondok ujat, de szerintem marha fontos, hogy legelöször (az elsö nagy elmenyed megelese utan; mostmar van motivaciod!) jön az alapos-mindenre kiterjedö takaritas! :yes:
En meg a kepcsövet is lemosnam, mar nem emlekszem, hogy van-e elötte plusz üveg, mert akkor pl. a kettö közt is sok finom por "beül", s a szürke kepedert akar az is lehet a felelös...
De a nagyfesz tajekan is "levezet" a felületi szennyezödes-majd ugy mint a CMOS-dolgoknal :-)
Ha minden tiszta jobban latod pl. a gazosodasokat is; a csöben halvanykekes feny dereng, mint a cigi fatyolos füstje...
Szoval: SIKERES javitast! :izom:
Kari
Szervusz stevepapa!
Ez inkább a fiataloknak íródik.
Kicsit keresgettem, és az egyik PCF80 cső mellett ezt találtam.
Itt olvasható az a gyári szám, azzal a szép piros bélyegzővel, amit a csövekre is rányomtak.
Nagyon fontos dokumentumok voltak ezek, az "aranyidők" után, amikor már egy csőcserét is papirozni kellett.
Üdv:
exGelkás
Szervusz cape-t!
Beolvastam a gépkönyvét, jelenleg itt megtalálhatod. http://elektrotanya.com/TA2151_doksi.pdf/download.html
Nagyon el kell rugaszkodni, a félvezetős gondolkodásmódtól.
Elsősorban a csöveket lehet hibáztatni, a következő lépés, a sorkimenő, és csak a legvégén a passzív elemek.
Üdv:
exGelkás
Sziasztok
Igen nagy élmény egy ilyen gép felélesztése!A következő bekapcsnál figyeld a PL500-as csövet,mit csinál?Ha felizzik,vagy zárlatos vagy nem kap vezérlést. Vagy ahogy exGelkás írta sorkimenő.
Sok sikert.
Ui:gondolkodnom kellett,milyen végcső van benne remélem nem PL36.
Szia
Már vagy 20éve nem láttam ilyet,és egy pillanatra elbizonytalanodtam.A második TV-nk ilyen volt,a régebbi nem UHF-es,az első egy CARMEN abban volt PL36-os.
Üdv
Ui:Ahoz adtak egy tekercset a Pécsi adó vételéhez,még csat váltója sem volt!
Pedig amúgy egyszerű a magyarázat...A PL36-ost és a PY83-ast csak a régi 90°-os képcsövű (tipikuasn a régi ioncsapás képcsövek voltak ezek, pl. AW43-80,AW53-80) használták, a 110°-osakhoz már kellettek a nagyobb teljesítményű csövek. Érdekességként az első magyar TV-kbe (Orion AT501) még 70°-os képcsövet raktak (43scp4) ennek még kisebb sorvégcsöve volt, PL83.
Közben megtaláltam két BALUN-t. (Képek mellékelve) Ezeknek elvileg a 300 ohmos oldalak a bemenetei és a 75 ohmos a kimenete a TV felé. Meg lehet fordítani az irányt? Tehát a 75 ohmos oldalra egy koax anyát tennék és ide dugnám a kábel TV-t, a 300 ohmos oldalakat pedig a szóban forgó TV VHF és UHF bemeneteire? Ezekre egyébként 240 ohm van írva. Ha megfordítható is a dolog, a 300 <-> 240 impedancia illesztetlenség mennyire probléma?
Még egy dolog. A rajz, amit innen töltöttem TI 672 OCU néven, sajnos nem egyezik a készülékkel. Más a csőkészlete...
Szia Gyula!
Passziv dolgok (altalaban) ketiranyban hasznalhatok, igy a balunod is.
Ha nagyon zavarna a ca. 20%-nyi impedancia elteresböl adodo szellemkep (nalad, v. mas resztvevönel); meg mindeg elkezdhetsz buheralni...
Kari
Köszönöm a válaszod! Egyenlőre csak ki szeretném próbálni a TV-t, ha szellemképes, az első körben nem probléma. És rádughatom a kábel TV-re a balunon keresztül ezt a régi TV-t? Nem fog csattani pl. az antenna erősítőm?
Szia!
Lapatnet valasza (lapatnet, 2010-11-10 18:24 # válasz # ID:53640) ezt mar megmondta:
Ha az antenna bemeneti jominösegü kondijai rendben vannak: nem latnam akadalyat....
Kari
Valóban ott van! :oops:
Azért köszönöm! Remélem 7végén lesz időm beindítani és kipróbálni. Majd megírom az eredményt.
Egy hozzá való rajz azért még mindig jól jönne. A gép egy paneles kivitel, a csövek: PCF200, 201, PCL84, 85, 86, PY88, PL504, DY86, 2xPCF80 (egy a VHF tunerben) és PCC189 szintén a tunerben. A legjobban a "Tanyasiak" közül az Inter Favorit- Inter Star (3201,4201,4206) és esetleg a TA 1250 alappanelének rajza hasonlít, de nem egyezik teljesen. A tunerek ezekben már tranzisztorosak. Tettem fel néhány képet.
Nyugodtan bekapcsolhatod. Ezek a TV-k még nem 2-3 évre lettek tervezve, hanem az örökkévalóságnak:)
Ennél öregebb TV-im is vidáman mennek eredeti kondikkal és egyéb alkatrészekkel. (pl. VT Munkácsy, Orion Duna, 50-es évek vége, 60-as eleje)
(fiataloknak tán nem is mondanak semmit az alábbi kifejezések: "kutyaház", dobváltó, blocking oszcillátor, UHF konverter, szelénegyenirányító, stb...:)
Emellett a csöves felépítésnek van egy olyan előnye is, hogy sokkal kevésbé kényes, mint a mai hyper up-s csodák. Kibírják még az atomtámadást is:))
Gratulálok a készülékeidhez!
A távirányító bizsergeti a fantáziámat. :D Gondolom valamilyen vezetékes megoldás volt. De mégis milyen, hogyan, vagy egyáltalán?!
Légyszi ha van rá időd, írj pár sort a "távszabályzókról"!
Szia.
Bocs hogy a "bizsergésed" elmulasztom, de amelyik tévét te javítod /ami a képen látszik/ ahhoz nincs, nem is volt, és nem is lesz távirányító. Max megkéred a nejed hogy adjon rá egy kis hangot. :)
Üdv.
Dehogynem lesz! Kiszerelem a potikat, forrasztok rájuk 7 méter madzagot és már kész is van a távbizgető! :super: Vagy tényleg marad az asszony. (A 7 hónapos kisfiam még nem alkalmas R1-esnek.) :D
Amúgy az lejött, hogy nem ehhez a típushoz volt a táv, csak kíváncsiskodom a régi technikák világában. Azért kérdeztem, mert még nem láttam ilyen korai vezetékes távot.
Az általam említett típusokhoz valóban volt, természetesen vezetékes, tulkéépen három poti volt kivezetve egy zsinóron. A TV-k hátulján, a fém sasszin volt egy csőfoglalathoz hasonlító csatlakozó. Hangerő, fény, kontraszt. Egyszerű, de figyelemreméltó megoldás:)
És szükség is volt a távszabályzókra mert a kontrasztot és a fényerőt akkoriban eléggé gyakran kellet állítgatni. Az első készülékeknél még a képméret is csökkent a melegedés hatására úgyhogy menet közben azon is kellet tekergetni. Persze a 60-as évek közepére megjelentek a kontrasztautomatikák, fénypontkioltó áramkörök, VDR-es képméretstabilizátor, "képregiszter" Film és Stúdió állással de az első készülékeknél sok mindent kellet kezelni tekergetni. Valahol van nekem egy régi orosz nagyszuper rádió vezetékes távirányítója. Na az sem volt semmi ha megtalálom küldök képet.
Szia City!
Felénk a ki-bekapcsolást egy több méteres vezeték végére szerelt lengőkapcsolóval oldották meg, ami a hálózati vezeték egyik szálát (jó esetben a fázist) kapcsolta, hogy ne kelljen éjjel felkelni a kikapcsoláshoz. :)
A többi funkcióra meg vagy söprűnyél vagy a "szivecském adj már rá egy kis hangot, fényt stb" szolgált - ha épp nem volt "mosolyszünet". :rohog:
Üdv: Laci
Szia!
Ezeknél az elkók nem,inkább a nagyfesz.tekercsek mennek tönkre ilyen hosszú állás után.Bekapcsoláskor, ha el is indul,
pár óra üzem után megadja magát!
Sok sikert!
Szervusz cape-t!
Bekapcsolod, és örülsz!
Levett hátlapnál kell, csak a leválasztótrafó.
Itt a kondik, még nem dolgoztak impulzusüzemben, és nem kínában készültek. Max. néhány kapacszegény darab lehet, de elindul.
Üdv:
exGelkás
Az elkókat érdemes szemrevételezni de én egyébként nagy bátorsággal kapcsolok be ilyen múzeumszökevényeket ha valami baj van akkor úgyis füstöl valami :) . A készülék vizsgáalatkor javításakor vigyázat mivel az alvázon megjeléenhet a fázis. Az antenna bemenetek is ezért vannak jóminőségű leválasztókondikkal ellátva. Tehát megfelelő átalakítóval használható a mai kábel TV hálózaton is. A becsületes tipusa TI672 O-C-U.
Köszönöm a tanácsokat! Jó, hogy leírtad a típusszámot, így már meg is van a rajz innen a Tanyáról. :D A "más fogású" kasztnival tisztában vagyok, de leválasztó trafóm sajnos nincs. Ésszel kell kezelnem...
A leírtak alapján leportalanítom és megpróbálom a bekapcsot.
És milyen az a megfelelő átalakító? Esetleg tudnál valami beszerzési forrást? Ha lefényképezem az enyémet, megnéznéd, hogy használható-e?
Szia!
Lehúzott eltérítőnél csak állandósult állapotban mértem, így -41V, tehát magasabb, mint a tekerccsel. Közben agyalok a szelén beapplikálásán. Holnap itthon leszek szabin, talán lesz rá némi időm. Ma rámértem a DY foglalatának 4 és 5 lábára, ahol a rajz szerint kb. 150 ohmot kéne mérnem (fűtőhurok + 150ohm), de szakadtnak tűnik. Ha megerősíted ezt a sejtésemet, akkor holnap lebontom a foglalatot és ellenőrzöm a fűtéshurkot. A PCF201-en hol és mit kellene mérnem?
Üdv:
Gyula
0
Üdvözlet !
Vigyázz ! A DY86-os cső fűtése a többitől eltérően a 8-9 es lábon van kivezetve. A PCF201 es csövön a 9-es lábon mérjél feszűltséget kb 150V-nak kell lennie. Ha viszont lehúzott eltérítővel nem csökken a feszűltség akkor a képméret szabályzó áramkörre gyanakodnék.
0
Szia!
A PCF201 9-es lábán 138 V-ot mértem. A PL504 9-es lábán ugyanúgy kb 50 V-ról esik a feszültség -33 V-ig.
Üdv:
Gyula
0
Szia!
Közben végeztem a takarítással. Megnéztem a fűtőkört, az rendben van. És beapplikáltam a szelén diódát a DY helyett. Most állandó jelleggel van kép. Igaz nagyon sötét és a sorméret kicsi. Kb. akkora, mint a videón, mielőtt eltűnt. Gondolom a nagyfesz kevés, ettől kicsi a fényerő. A kép közepe szinte teljesen sötét. Beiktattam a balun-t is, de UHF-en csak a stabil szürke kép, VHF-en egy két csatornán hangyák. Szintén változatlan sormérettel. Az R321-et rövidrezártam egy pillanatra, de a sorméret nem változott semmit, és a rácsfeszültség ugyan úgy csak -33V. Megmérem a PCF 9 lábát és csinálok képeket.
Üdv:
Gyula
0
Üdvözlet !
Láttam a képeket és az előrehaladást a szelénnel! Valószínű most már azért van kép mert a szelén hatékonyabban működik mint az aláfűtött DY86. A képeket elnézegetve látom hogy a boosterkondenzátort valaki már cserélte! (A két párhuzamos kondi összeforrasztva) Nem lehet hogy a fekete Remix gyártmányú kapacításszegény vagy átvezet? Ha minden igaz mert csak a fehér értékét látom akkor ebből van az 56nF összerakva. Szépen megtakarítottad a gépet !
0
Szia!
A két kondit én forrasztottam oda, de ez a PL504 15nF-os rácskondija(PCF201és a PL504 közötti 10+5,6nF). De változás az anódizzás megszűnésén kívül nem törtét. Holnap megyek a csövekért Schmidt Lászlóhoz, csere, aztán meglátjuk.
Üdv:
Gyula
0
Szia Gyula!
Mint mar ajanlottam is volt:
Ös-öreg (de legalabis igen sokaig felreallitott/lökött) gepeknel en mindenkeppen az alapos-teljeskörü takaritast tartom az elsöszamu, ill. kötelezöen elsökent meglèpendö tevekenysegnek...
Sokszor megsporolhatsz egy adag felrevezetö hatast, athuzasok, levezetesek, stb ha ezzel nyitsz, s majd utana hibat keresel-javitasz.
Marcsak azert is, mert a csöves keszülekek fenyei ugyan szepek-kellemesek, de annal kevesbe a höjük altal melegedö-büdösödö por szaga-büze...
Karesz
0
Szia Kari!
Igazad van! Éppen ezért már folyamatban is van a dolog. Aztán majd meglátjuk.
Üdv:
Gyula
0
Üdvözlet !
A DY86 elégtelen működését okozhatja sorvégfokozat hiba mivel ez az egy cső a sorkimenőre tekert fűtéshurokból kapja a fűtést. Tehát ha a sorvégfokozat nem működik rendesen akkor a cső sem fűt eléggé.A sapka lötyögését a ragasztás elvállása okozhatja de ha a kivezetés még tartja attól még jó lehet. A Super Star ban lévő nagyfesz egyenirányító berakható próbaképpen működni fog vele csak esetleg a csatlakozást kell valahogy megoldanod. A PL509 rácskondenzátorát érdemes megnézni nem vezet e át vagy rögtön cserélni 10-15 nF 450V az értéke.
0
Szia!
A mellékelt képen berajzoltam a diódát pirossal. Ezt jól gondolom így? A fűtéshurkot le kell választani, mint ahogy kékkel rajzoltam, vagy csak a cső ki -> dióda be? Rácskondi alatt a zölddel jelölt C314 kondit érted?
Végül mellékeltem egy videót is. Nagy akciójeleneteket ne várjatok! :rohog:
A kép egyébként induláskor kitölti a teljes képernyőt, csak kicsit később indult a felvétel. A videó végén látható elsötétedés után már semmi, amíg újra kikapcs, lehűl, bekapcs.
Ja hang (az antenna csati melletti kapcsoló birizgálása után) mindössze fülre 50Hz-es búgás. Hangerőszabályzó potira nem reagál. (Bár a potit kontakthibára még nem néztem)
Üdv:
Gyula
0
Üdvözlet !
A C312 kondenzátorra gondoltam mivel ez választja le a vezérlőcső anódfeszűltségétől a vezérlőrácsot. Gyakori hiba a kondi átvezetése de normál ellenállásmérővel nehéz kimutatni ezért általában csere. Fűtéshurok maradhat mert én egy múzeális gép javításánál törekednék az eredetíségre vagyis a DY86 pótlásásra.
A videót elnézve úgy tünik hogy a végére megnő a képméret ami azt jelenti, hogy a nagyfeszűltség lecsökken.
0
Szia!
Először is köszönöm, hogy ennyit foglalkozol velem! Mindenképpen szeretném pótolni, a DY86-ot. Arra akartam rákérdezni, hogy a fűtéshurok a diódás helyettesítésnél nem kavar-e be? De ezek szerint nem.
Kaptam elég sok Házi Feladatot :D Remélem délután lesz időm megcsinálni, és este beszámolok.
Üdv:
Gyula
0
Szevasztok.
"de mivel javításra is kerülhet, az átnevezés miatt"
Bezony:
videoton_ta-21_51_favorit_precolor_sm
új (normális) nevén:
videoton_ta-2151_favorit_precolor_sm
Dávid.
0
Szervusz dav53!
Köszönöm! :D
Üdv:
exGelkás
0
Sziasztok!
Nem tűntem el, csak hát a szabadidő... Kicseréltem a 400mA-es biztosítékot, átforrasztottam a tápkör "nagy" ellenállásait, cseréltem az R418-at (kontakthibás kivezetések), találtam egy felére összeégett ellenállást PCF201 és PCF200 közötti induktivitáson (R107 1k helyett kb. 400ohm). Ezt is kicseréltem, megtisztítottam néhány trimmpotit. A gép megint indul, a villódzás megszűnt, de ugyanúgy elmászik a kép, aztán lassan csökken a fényerő. De most már nem áll le a sorvég, hallom, hogy sípol a trafó, nagyfesz is megvan, de kép nincs. Kikapcs, lehűl, bekapcs és ugyanez a szitu. Holnap próbálok videót is feltenni.
Tápfeszeket mértem, de ExGelkás általi rajzot nem találom, így nem tudom, jók-e az értékek. Majd még keresgélem többféleképpen.
Várom a további tanácsokat, és Köszönöm, hogy foglalkoztok velem!!!
Üdv:
Gyula
0
Szia
A PL500 anódja nem izzik?
0
Szia!
PL504 van benne, de hogy izzik-e az anódja? :hmmm: Ezt hirtelen nem tudnám megmondani. Csöves gépet most látok életemben először (De nagyon tetszik!). Hol-hogyan kell nézni, hogy az anód izzik-e? Valami narancssárga derengés van, de hogy pontosan hol, azt nem figyeltem. Délután megnézem és próbálok képet csinálni róla.
Üdv:
Gyula
0
Szia!
PL504 anód izzás ellenőrzése/ vedd le a tetején lévő érintkezőt távolítsd el annyira hogy ne tudjon "áthúzni" majd kapcsold be a kész.és ekkor láthatod a különbséget ( már ha van) Valamint üzem közben mérd a PL504-en a -50V ot amikor még van fény és amikor már nem lesz,így megtudod hogy a sor.vez vagy a sorvégfok a hibás (sortrafó,malomkerék,DY86) és ameddig van fény a DY86 fűtése látható? valamint a PY83 gyengesége is okozhat hasonló hibát és ennek is tud izzani az anódlemeze. Én a DY86-ra tippelek.
Üdv: Zódor József
0
Hali!
Regebben a TV-szervizek szerves tartozeka volt (amit exGelkas, s nehanyan masok is, csak megerösiteni tudnak)
a szerviz asztalra tett keszülek mögött-közeleben levö forgathato/allithato tükör!
Talan sejted, hogy mi az elönye(ha az ember a keszüleken közben barkacsol, ill. megfigyeli)? :-)
Kari
0
Szia!
Tükröm az van. Igaz nem állítható, hanem egy selejtezett előszobatökör. Jó nagy, de a nézési szöget "fejmozgatással" lehet beállítani :)
Üdv:
Gyula
0
Szia
Bekapcs után figyeled a csövet észre fogod venni,hogy az anód lemez folyamatosan egyre vörösebb lesz.Ez azt jelenti,vagy zárlatos cső vagy nem kap megfelelő vezérlést a pcf csőröl.Vagy zárlatos a nfesz tekercs,sortafó.
Üdv
0
Szerbusz Gyula!
Narancssarga derengest lathatsz az atlagos fütesek izzasa miatt is_ a csö, s fenyviszonyok függvenyeben...
Az anod egy többe-kevesbe hengerformaju, grafitszürke lemezböl keszitett elektroda, kivülröl ez lathato tulkeppen teljes egeszeben. Ha izzasrol beszelünk; akkor a felületenek közepe tajarol kiindulo elszinezödes lathato, az izzas (tulmelegedes) miatt sargas-rozsaszinen at akar meggy vörösig, de akkor mar hamarosan nagyobb a gondod...
Itt egy kis benyomas mas, hasonlo koru keszülekekröl is :-) :
http://bs.cyty.com/menschen/e-etzold/archiv/TV/telefunken/palcolor708.htm
Kari
0
Szia!
Köszönöm, ez elég részletes magyarázat. Megnézem.
Üdv:
Gyula
0
Szia, meddig megy föl a booster? DY helyett tegyél szelént, de ez malomkerék hiba lesz szerintem. Megohmokat gondolom cserélted. Ha a PL izzik vez.hiba, ha a PY akkor zárlat a sorkimenőnél. Üdv.: Imre
0
Hali!
:-)
Talan ez is fog erdekelni: egy trioda hazilagos elöallitasa-videon. Ugy 2 eve igen nagy slager vala...
"Fabrication d'une lampe triode"; http://www.dailymotion.com/video/x3wrzo_fabrication-dune-lampe-triode
A narancssarga fölizzasokat-majdnem, hogy vilagitast- itt is lathatod a csöveknel a film vege elött, de az egyertelmüen latszik is, hogy a fütesböl ered, s az anodlemez maga szürke marad-nem virit/izzik!
Kari
0
Szervusz cape-t!
Valamiért, a számokhoz hozzákerült, egy szóköz, visszakerestem, és itt találod.
Most már, nem az ideiglenes helyén van, de mivel javításra is kerülhet, az átnevezés miatt, töltsd le gyorsan! :happy:
Cseréld a DY-t a malomkerék alatt!
http://elektrotanya.com/videoton_ta-21_51_favorit_precolor_sm.pdf/downlo...
Üdv:
exGelkás
0
Sziasztok!
Nagyon köszönöm a manualt, végre letöltöttem! De sajnos ez még mindig nem teljesen egyezik. Az én készülékem Fortuna 2. A "De Luxe" feliratot alul tegnap fedeztem fel. (Eddig a hátulja volt felém, de tegnap megfordítottam :) ) A panelerendezés teljesen más :( és a tápkörben nekem van pl. D401-em is, amit eddig egyik rajzon sem találok. Persze ez lehet az én hibám is...
A DY86 -ot délután megnézem. Talán egy még van belőle egy régi TV-ből. De mivel azt "kukáztam", az sem 100%-osan jó. Azért megpróbálom és megírom az eredményt.
Álljanak még itt a rajz szerinti, ill. a mért tápfesz értékek.
[A] 232V helyett 240V
[B] 235V helyett 244V
[C] 232V helyett 219V
[D] 185V helyett 161V
[E] 225V helyett 209V
Ezek a feszültségek már az "állandósult állapot" vagyis az újra elsötétedett kép után mért értékek. Cseréljem a puffer kondikat, vagy más lesz a gond?
Köszönettel:
Gyula
0
Üdv Mesterek ! Küldök ami csak kell.Még gép is van, igaz a hátlap hiányzik.Csövet még gyári szám szerint is keresek. Öreg T
0
Szia Öreg Tom!
Az UHF hangolóegység is betegnek néz ki. A gombok nem arettálnak. Valami mechanikai gond lehet, de még erre nem tértem ki érdemben. Majd még lehet kereslek ez ügyben.
Üdv:
Gyula
u.i.: Valóban van választék :yes:
0
Szervusz Öreg Tom!
Szép kis kollekció!
Üdv:
exGelkás
0
Üdv, szervusz Gelkás ! Ez csak töredéke.Öreg Tom
0
Sziasztok!
Tegnap volt egy kis időm és a dugvilla cseréje, ill. a hiányzó biztosíték pótlása után bekapcsoltam. Először láttam működni csöves TV-t belülről. Leírhatatlan élmény volt! Ez egy más világ! Villany rá, néhány másodpercig semmi. Aztán szépen elkezdenek felizzani a csövek. Először a képcső nyakán láttam a narancssárga derengést, majd a PCL és legvégül a PCF csövek jöttek izzásba. Újabb pár tíz másodperc után hallottam, ahogy elindul a sorvég, a trafó egyre magasabb frekvencián dolgozott. Majd végül megjelent valami képszerű valami. Elég sötét és kb. 2 Hz-es frekvenciával villogott a sötétszürke és a középszürke tartomány között. A kontraszt és fényerő szabályzó potikra reagált valamicskét, de nem meggyőzően. Hang nem volt.
Aztán a "kép" elkezdett oldalra mászni a kezelőszervek irányába. Mire fényképezőgépet ragadtam volna, kb. 5-7cm oldalirányú mozgás után a képernyő elsötétedett, a sorvég leállt. A B3 jelű biszti megszakadt. Ezek után a "nagykondin" 315V-os feszültséget mértem.
Hát egyenlőre eddig jutottam. Szeretném feléleszteni, de már az eddigi látvány is elképesztően fantasztikus volt. :yes:
Gondolom először itt is a tápot kellene rendbetenni, de a pontos rajz híján nem tudom, hogy milyen feszeket kell mérnem. Illetve a kialakítás miatt, ha valami beterhel, az már el is húzza a fesz. értékeket.
Kérem aki tud segítsen, mert nagyon szeretném életre kelteni ezt a CSODÁT!
Köszönettel:
Gyula
0
Jo napot Gyula!
Lehet, hogy nem mondok ujat, de szerintem marha fontos, hogy legelöször (az elsö nagy elmenyed megelese utan; mostmar van motivaciod!) jön az alapos-mindenre kiterjedö takaritas! :yes:
En meg a kepcsövet is lemosnam, mar nem emlekszem, hogy van-e elötte plusz üveg, mert akkor pl. a kettö közt is sok finom por "beül", s a szürke kepedert akar az is lehet a felelös...
De a nagyfesz tajekan is "levezet" a felületi szennyezödes-majd ugy mint a CMOS-dolgoknal :-)
Ha minden tiszta jobban latod pl. a gazosodasokat is; a csöben halvanykekes feny dereng, mint a cigi fatyolos füstje...
Szoval: SIKERES javitast! :izom:
Kari
0
Szervusz cape-t!
Amennyiben csövet cserélsz, ne felejtsd el, kitölteni a csőcimkét! :rohog:
Üdv:
exGelkás
0
Szia, Izzo garra gondolsz? Imre
0
Hi
Ez a csőcimke nem semmi,régi dolgok jutnak eszembe.Volt főnököm heppje volt,minden szrt dokumentálni kellett,néha nagyon jó volt!
Üdv
0
Szervusz stevepapa!
Csőcimkét kitölteni, kettéhajtani, csövet beletekerni, csődobozba berakni, raktárra visszaadni! :yes:
Jól mondom?
Üdv:
exGelkás
0
Szia
Jól bizony!Még arra is vigyázni kellett,hogy úgy vedd ki a csövet nehogy eltűnjön róla a gyári szám. :yes:
Üdv
0
Szervusz stevepapa!
Ez inkább a fiataloknak íródik.
Kicsit keresgettem, és az egyik PCF80 cső mellett ezt találtam.
Itt olvasható az a gyári szám, azzal a szép piros bélyegzővel, amit a csövekre is rányomtak.
Nagyon fontos dokumentumok voltak ezek, az "aranyidők" után, amikor már egy csőcserét is papirozni kellett.
Üdv:
exGelkás
0
Szervusz cape-t!
Beolvastam a gépkönyvét, jelenleg itt megtalálhatod.
http://elektrotanya.com/TA2151_doksi.pdf/download.html
Nagyon el kell rugaszkodni, a félvezetős gondolkodásmódtól.
Elsősorban a csöveket lehet hibáztatni, a következő lépés, a sorkimenő, és csak a legvégén a passzív elemek.
Üdv:
exGelkás
0
Sziasztok
Igen nagy élmény egy ilyen gép felélesztése!A következő bekapcsnál figyeld a PL500-as csövet,mit csinál?Ha felizzik,vagy zárlatos vagy nem kap vezérlést. Vagy ahogy exGelkás írta sorkimenő.
Sok sikert.
Ui:gondolkodnom kellett,milyen végcső van benne remélem nem PL36.
0
Szervusz stevepapa!
Az sem lenne gond!
Van belőle vadonat új!! :rohog:
Üdv:
exGelkás
0
Szia
ÚÚÚj az nem semmi! :o
Üdv
0
Üdv!
Ezekben már a PL500-PY88 páros van...
Attee
0
Szia
Már vagy 20éve nem láttam ilyet,és egy pillanatra elbizonytalanodtam.A második TV-nk ilyen volt,a régebbi nem UHF-es,az első egy CARMEN abban volt PL36-os.
Üdv
Ui:Ahoz adtak egy tekercset a Pécsi adó vételéhez,még csat váltója sem volt!
0
Üdv!
Pedig amúgy egyszerű a magyarázat...A PL36-ost és a PY83-ast csak a régi 90°-os képcsövű (tipikuasn a régi ioncsapás képcsövek voltak ezek, pl. AW43-80,AW53-80) használták, a 110°-osakhoz már kellettek a nagyobb teljesítményű csövek. Érdekességként az első magyar TV-kbe (Orion AT501) még 70°-os képcsövet raktak (43scp4) ennek még kisebb sorvégcsöve volt, PL83.
0
Sziasztok!
Közben megtaláltam két BALUN-t. (Képek mellékelve) Ezeknek elvileg a 300 ohmos oldalak a bemenetei és a 75 ohmos a kimenete a TV felé. Meg lehet fordítani az irányt? Tehát a 75 ohmos oldalra egy koax anyát tennék és ide dugnám a kábel TV-t, a 300 ohmos oldalakat pedig a szóban forgó TV VHF és UHF bemeneteire? Ezekre egyébként 240 ohm van írva. Ha megfordítható is a dolog, a 300 <-> 240 impedancia illesztetlenség mennyire probléma?
Még egy dolog. A rajz, amit innen töltöttem TI 672 OCU néven, sajnos nem egyezik a készülékkel. Más a csőkészlete...
Várom segítő válaszotokat!
Köszönettel:
Gyula
0
Szia Gyula!
Passziv dolgok (altalaban) ketiranyban hasznalhatok, igy a balunod is.
Ha nagyon zavarna a ca. 20%-nyi impedancia elteresböl adodo szellemkep (nalad, v. mas resztvevönel); meg mindeg elkezdhetsz buheralni...
Kari
0
Szia!
Köszönöm a válaszod! Egyenlőre csak ki szeretném próbálni a TV-t, ha szellemképes, az első körben nem probléma. És rádughatom a kábel TV-re a balunon keresztül ezt a régi TV-t? Nem fog csattani pl. az antenna erősítőm?
Üdv:
Gyula
0
Szia!
Lapatnet valasza (lapatnet, 2010-11-10 18:24 # válasz # ID:53640) ezt mar megmondta:
Ha az antenna bemeneti jominösegü kondijai rendben vannak: nem latnam akadalyat....
Kari
0
Szia!
Valóban ott van! :oops:
Azért köszönöm! Remélem 7végén lesz időm beindítani és kipróbálni. Majd megírom az eredményt.
Egy hozzá való rajz azért még mindig jól jönne. A gép egy paneles kivitel, a csövek: PCF200, 201, PCL84, 85, 86, PY88, PL504, DY86, 2xPCF80 (egy a VHF tunerben) és PCC189 szintén a tunerben. A legjobban a "Tanyasiak" közül az Inter Favorit- Inter Star (3201,4201,4206) és esetleg a TA 1250 alappanelének rajza hasonlít, de nem egyezik teljesen. A tunerek ezekben már tranzisztorosak. Tettem fel néhány képet.
Üdv:
Gyula
0
Üdv!
Nyugodtan bekapcsolhatod. Ezek a TV-k még nem 2-3 évre lettek tervezve, hanem az örökkévalóságnak:)
Ennél öregebb TV-im is vidáman mennek eredeti kondikkal és egyéb alkatrészekkel. (pl. VT Munkácsy, Orion Duna, 50-es évek vége, 60-as eleje)
(fiataloknak tán nem is mondanak semmit az alábbi kifejezések: "kutyaház", dobváltó, blocking oszcillátor, UHF konverter, szelénegyenirányító, stb...:)
Emellett a csöves felépítésnek van egy olyan előnye is, hogy sokkal kevésbé kényes, mint a mai hyper up-s csodák. Kibírják még az atomtámadást is:))
0
Egyébként a Munkácsyhoz (meg a Kékeshez, Benczúrhoz, Alba regia-hoz) már akkor volt távszabályzó:))
0
Szia!
Gratulálok a készülékeidhez!
A távirányító bizsergeti a fantáziámat. :D Gondolom valamilyen vezetékes megoldás volt. De mégis milyen, hogyan, vagy egyáltalán?!
Légyszi ha van rá időd, írj pár sort a "távszabályzókról"!
Köszönettel:
Gyula
0
Szia.
Bocs hogy a "bizsergésed" elmulasztom, de amelyik tévét te javítod /ami a képen látszik/ ahhoz nincs, nem is volt, és nem is lesz távirányító. Max megkéred a nejed hogy adjon rá egy kis hangot. :)
Üdv.
0
Szia City217!
Dehogynem lesz! Kiszerelem a potikat, forrasztok rájuk 7 méter madzagot és már kész is van a távbizgető! :super: Vagy tényleg marad az asszony. (A 7 hónapos kisfiam még nem alkalmas R1-esnek.) :D
Amúgy az lejött, hogy nem ehhez a típushoz volt a táv, csak kíváncsiskodom a régi technikák világában. Azért kérdeztem, mert még nem láttam ilyen korai vezetékes távot.
További szép napot Mindenkinek!
Gyula
0
Ezek voltak az un.R1-es távírányítók.
R1 fiam oszt kapcsold be a TV.:-)
0
Az általam említett típusokhoz valóban volt, természetesen vezetékes, tulkéépen három poti volt kivezetve egy zsinóron. A TV-k hátulján, a fém sasszin volt egy csőfoglalathoz hasonlító csatlakozó. Hangerő, fény, kontraszt. Egyszerű, de figyelemreméltó megoldás:)
0
Üdvözlet Attee !
És szükség is volt a távszabályzókra mert a kontrasztot és a fényerőt akkoriban eléggé gyakran kellet állítgatni. Az első készülékeknél még a képméret is csökkent a melegedés hatására úgyhogy menet közben azon is kellet tekergetni. Persze a 60-as évek közepére megjelentek a kontrasztautomatikák, fénypontkioltó áramkörök, VDR-es képméretstabilizátor, "képregiszter" Film és Stúdió állással de az első készülékeknél sok mindent kellet kezelni tekergetni. Valahol van nekem egy régi orosz nagyszuper rádió vezetékes távirányítója. Na az sem volt semmi ha megtalálom küldök képet.
0
Szia.
..és ha valaki közel volt a konnektorhoz, ő volt a Standby. :)
Üdv. :rohog:
0
Szia City!
Felénk a ki-bekapcsolást egy több méteres vezeték végére szerelt lengőkapcsolóval oldották meg, ami a hálózati vezeték egyik szálát (jó esetben a fázist) kapcsolta, hogy ne kelljen éjjel felkelni a kikapcsoláshoz. :)
A többi funkcióra meg vagy söprűnyél vagy a "szivecském adj már rá egy kis hangot, fényt stb" szolgált - ha épp nem volt "mosolyszünet". :rohog:
Üdv: Laci
0
Szia!
Ezeknél az elkók nem,inkább a nagyfesz.tekercsek mennek tönkre ilyen hosszú állás után.Bekapcsoláskor, ha el is indul,
pár óra üzem után megadja magát!
Sok sikert!
0
Szervusz cape-t!
Bekapcsolod, és örülsz!
Levett hátlapnál kell, csak a leválasztótrafó.
Itt a kondik, még nem dolgoztak impulzusüzemben, és nem kínában készültek. Max. néhány kapacszegény darab lehet, de elindul.
Üdv:
exGelkás
0
Üdvözlet !
Igen,jól rémlik.Abban az időben élte fénykorát a fázisceruza.
Meg a GELKÁBAN a beépített leválasztó transzformátoros műhelyasztal. Valahogy a csöves gépeknek a fogása más volt !
0
Üdv
A műhelyben igen jótékony volt a leválasztó.A helyszínen eleinte azért néhányszor levertem a vázát a TV-ről
Üdv
0
Erről jut eszembe! Van valahol egy 1kW-os leválasztóm. Lehet megkeresem, sosem lehet tudni...
0
Üdvözlet !
Az elkókat érdemes szemrevételezni de én egyébként nagy bátorsággal kapcsolok be ilyen múzeumszökevényeket ha valami baj van akkor úgyis füstöl valami :) . A készülék vizsgáalatkor javításakor vigyázat mivel az alvázon megjeléenhet a fázis. Az antenna bemenetek is ezért vannak jóminőségű leválasztókondikkal ellátva. Tehát megfelelő átalakítóval használható a mai kábel TV hálózaton is. A becsületes tipusa TI672 O-C-U.
0
Szia!
Köszönöm a tanácsokat! Jó, hogy leírtad a típusszámot, így már meg is van a rajz innen a Tanyáról. :D A "más fogású" kasztnival tisztában vagyok, de leválasztó trafóm sajnos nincs. Ésszel kell kezelnem...
A leírtak alapján leportalanítom és megpróbálom a bekapcsot.
És milyen az a megfelelő átalakító? Esetleg tudnál valami beszerzési forrást? Ha lefényképezem az enyémet, megnéznéd, hogy használható-e?
Köszönettel:
Gyula
0
Hi!
Jó rémlik hogy nem mindegy hogy dugja be a konnektorba az ember? Akkor él a kasztnija?
0
Szia
Igen,jól rémlik.Abban az időben élte fénykorát a fázisceruza.
Üdv
0
Szia!
Na meg a "nyálszkóp"! :beer:
Üdv.Ckó
0
Szia
Na jaa,bal kéz zsebben,jobb kéz gyors mozdulat.Egyszer hosszabbra sikerült akkor küldtem a vázát a sarokba.
Üdv
0
Szia!
Akkor ez volt a munkahelyi torna.
Üdv.
0
Pages