Sziasztok!
Egy kis segítséget kérnék a villanymotorokban járatos kollégáktól.
Van egy 1,2KW teljesítményű villanymotorral ellátott kompresszor, amelynek a plakettjén az szerepel, hogy 220/380V-os a motor. Jelenleg 3 fázisú kábel csatlakozóval és bekötéssel van ellátva, viszont szeretném 1 fázison használni.
Hogy kellene módosítani a bekötést, hogy a táblán jelzett 220V-os üzemmódban működhesen a villanymotor?
Előre is köszönöm a segítséget!
Üdvözlettel, Zsolt
2023, March 27 - 21:27
#1
Minden pozitív tartalmú hozzászólónak köszönöm a konstruktív hozzászólásokat, akinek pedig csak a kérdező minősítgetésén kívül más nem jutott az eszébe, azt kívànom hogy a jövőben hasonlóan "értékes" válaszokban részesüljön majd itt és más fórumokon is.
A megoldást pedig az jelenti, hogy napokban hozzájutottam egy gyárilag 230V-os rendszerhez motorral/kompresszorral. Ez átépítésre kerül a 3f helyett.
Üdvözlettel, Zsolt
1
Szia! Nézd meg, hogy a motor kapocslécén mennyi kivezetés van. Gyanítom, hogy kell találj U1, V1, W1 valamint U2, V2, W2 jelöléseket. Azt is nézd meg, hogy ezek hogy vannak bekötve. Ha 220/380 V-os a motor, akkor csillagban 3 fázisról, 400V-ról, deltában 1 fázisról, 230 V-ról vígan elmegy. Melegedni fog, ezzel számolj. Indításhoz kell egy 25 uF/450 voltos üzemi kondi és egy indító relén át menő legyalább 110 uF-os indító kondenzátor is. De lehet 80 uF-os is. Tekercselő vagyok, rengeteg motort kötöttem be így és vígan működnek. Tehát az első lépés, hogy a kivezetések milyenek. Nézz még meg a tekercsek ellenállását is. Onnan már lehet tudni, hogy meg lehet-e hajtani 230 V-ról.
2
Szia!
Köszönöm a segítőkész és konstruktív leírást! Feltöltöttem a képeket a bekötésről és a kis plakettről a motoron. A tekercsek ellenállását is le fogom mérni és megírom majd. Valóban nem sok dolgom volt villanymotorokkal, ezért is itt érdeklődtem a lehetőségek iránt. Persze ha más nem lesz, akkor veszek majd egy ferekiváltót, csak megtévesztett a 220V-os érték jelölés a plaketten. Mindig tanul valamit a zember...
Üdvözlettel: Zsolt
0
Szia! Szívesen.
A kapocslécen a laellákat, ami most csillagba köti a tekercseket, leveszed és függőlegesen kötöd be, ahogy a kapocsfedelen a delta jelölésnél is látszik. Az így kialakított két szélső kötésre megy a 230 V, a kondik egyik vége a középső kötésre megy, a másik végük a forgásirány függvényében vagy a baloldalira, vagy a jobboldalira. Az indító relét az indító kondival együtt arra az oldalra kötöd be, amelyik a forgásiránynak megfelelő.De ez csak az én megoldásom, vehetsz frekiváltót is hozzá, de akkor olyan típus kell, ami nem lágyindított! Kompresszor motornál szinte azonnal kell a nyomaték.
0
Szia! Egyelőre hanyagolom a frekivàltót, ha mukodik a kondis megoldás. Ha jól értettem, a nagyobb kondi kell az indításkor és ha már forog, csak a kisebb maradjon bekötve. A relét pedig a nyomáskapcsoló vezérli. Kíváncsi leszek az eredményre...
Kőszönöm a pontos leírást!
Üdvözlettel, Zsolt
0
Szia , üdv. a tanyán . Itt konkrétan nem is a megvalósítás , hanem a specifikus felhasználás (kompresszor ) a kérdés . Körfűrész , köszsörű vagy termény daráló , sima úgy volna egy kézi indító kondenzátor kapcsolással . Mint tekercselőtől kérdem van e eltérés az eredetileg álandó/indító kondenzátoros egy fázisú tekercselt motorok és a három fázisúak közt .
1
Szia! Természetesen van! A tekercs rendszer kialakításában. A három fázisú motor tekercsrendszere egymástól 120 fokra van eltolva. Egy fázisról hajtva nem ideális a forgó mágneses tér, ezért zajosabb és az egy tekercspárra jutó feszültség magasabb, ezért is melegszik. Indító nyomatéka gyengébb, mit három fázisról hajtva, de megfelelő indító kondenzátor és üzemi kondenzátorral ez kiküszöbölhető! Ez csak azon háromfázisú, aszinkron motorokra igaz, ahol a tekercsrendszere csillag pontban 400 voltra méretezett, delta kapcsolásban 230 voltra.
0
Köszi szépen . Gondoltam is , mert így ránézésre , ugyanolyan nagyságú és méretű 3f motor , átkötve egy fázisra nem tudja azt mint a eleve monofázisra tervezet .
0
szia: régről egy kék könyvből
Bálint
0
Szerintem ez a kapcsolás Dieter Nührmann: Professzionális kapcsolástechnika -címmel a '80-as években megjelent 4 kötetes könyvsorozat valamelyikéből való.
0
szia: igen
Bálint
0
Szia
Ezt az 1 fázisú dolgot felejtsd el nem fog működni a 220V megtévesztő lehet annak aki nem ért hozzá ez a motor nálunk csillag kapcsolásban működik ami azt jelenti hogy 2-2-2 sorba kapcsolt 220V-os tekercs kap 380V-ot
a lényeg az hogy vannak olyan hálózatok ahol a feszültség ha jól tudom 220V a fázisok között ott deltába kapcsolva kapcsolva működik 3 fázisról
1
Szia!
Ez nem fog menni. Leírták már többen. A motor nem lesz elég nyomatékos az induláshoz. Nem tud felpörögni, le fog égni. Üresen indítva lehet, a lekapcsolási nyomásig se tud felmenni.. A teljesítménye 3f esetére van megadva. Eleve nem tudom, mekkora kompi az, de 1200-1500 W kevés, pici eleve. Nekem egy 4kW 3f eurodrive motor visz 2db tk200-as ikarus/rába sűrírőt. Épp hogy elég. Nagyon rezeg a léc. Indítani csak tehermentesítve lehet. Frekiváltóról. Így üzembiztos.
Erre nem tudom Te milyen sűrítőt raktál, de gondolom, valami zil/skoda/ifa/tk200/tk300 lehet.
IFA 1 hengeres sűrítőhöz elég lehet az 1.2kW, de nagyon nagyon határon. Az 1F esetén elégtelen. Biztosan le fog égni.
Ha ezt a motort akarod használni, és a kompresszor megéri, mert rendesen megépített nem rozsdahalom, akkor vegyél hozzá valami használt frekiváltót. Ebben a teljesítményben ki lehet fogni olcsón. Ezzel megmarad a nyomaték, lehet lágyindítás, akár komoly vezérléssel.
Nálam pl úgy megy, hogy beállítok egy nyomás értéket, ami kell. Méri, mit használok.. mondjuk homokfújni sokat, festeni kevesebbet. És úgy hajt, hogy feleslegesen ne süketüljek meg. Kevés levegő kell, csak lassan teker, mert minek nagyon... Mondjuk 400l puffer van rajta, elfalazva, ne zavarjon...
Lényeg: ezt az 1F dolgot el kell felejteni. Ha 1F kell, vegyél másik motort, vagy frekiváltót.
0
Elfogadom a tapasztalati véleményt. Mindazonáltal ez csak egy kis cirka 50L-es hobbi kompresszor, amin egy 1,2KW-moci ül.
Nem éri meg sokat beleinvesztálni....
0
Szia!
Az teljesen mindegy hány liter. A sűrítőnek/motornak a nyomást kell.felépíteni, illetve induláskor leküzdeni. Az, hogy 4l 5bar, vagy 100l 5bar ebből a szempontból kis túlzással tök mindegy.
A sűrítő szelepének másik oldalán ott a nyomás, ha nincs tehermentesítő. Le kell küzdened egy nyomatékszegény motorral azt, hogy magát a tömeget megmozdítsa, meg rögtön fél fordulat múlva a pofájába kap egy ellennyomást, amit le kell küzdeni. Ha van tehermentesítés, akkor "csak" a tömeget kell leküzdeni.
Hidd el. Nem fog menni. Nézz meg egy kínai vackot. Akár hány literes egyhengereset. Azokba is már univerzális soros motort raknak, mert sokkal nyomatékosabban indul. Van tehermentesítés. Mégis 1.5kW alatt kínai sincs, ami nem membrános, hanem dugattyús.
0
Szia , ha továbbra is azt a kompreszort akarod a motorral üzemeltetni , akkor felejtő , híd el tapasztalat . Először is gyengébb lesz , vissza kel venni a kikapcsolási nyomásból , amitől nagyobb probléma , hogy kell majd egy álandó meg egy indító kondenzátor , mert tehermentesítő leeresztő szelep mellet is , nem biztos hogy felpörög . Egy körfűrész , vagy köszörűt meg lehet oldani kézi nyomógombos indítással , de kompresszornál a nyomás kapcsoló indít és valamilyen áram relét kellene alkalmazni , amivel így utólag nem egyszerű gyakorlatba megoldani.
1
Szia!
Szuper, ezt a relés, dupla kondis megoldást kipróbálom.
Üdv!
0
Szia , én ezzel a fajtával próbálkoztam ,4KW 2800ford /1:3 átétel ékszíjtárcsával zíl komp ,3- 4bár ( nagy mennyiségű levegő kellet és nem nagy nyomás )
https://zotek.hu/motorindito-rele/miha-c-rele-60195
Fél siker volt , de tökéletesnek nem mondható , végül egy eredetileg 2 lovas monofázísú motorral jó let .
Sok időt el lehet vele szórakozni . Először meg kell határozni az üzemi kondenzátor értékét , utána mérni az induló meg üzemi áramat és ez alapján keresni megfelelő relét .
Oda kell figyelni nehogy menet közben terhelés hatására , olyan áram tartományba kerüljön a motor , hogy újra aktiválódjon az áram relé , mert észre sem veszük , még nem érezzük az éget szagot , azért érdemes volna még egy motor védelmet is beiktatni , ami tovább bonyolítja a kapcsolást .
0
Szia!
A motor teljesítménye kb. 1/3-ára fog csökkenni, azzal elég egy fesztelen( levegő) kompresszort megindítani.
Amennyiben pedig némi nyomás is van a légtartályban, akkor hiába van a visszacsapó szelep, akkor sem tud elindulni a motor, mert induláskor nincs meg a kellő fordulat, hogy átpréselje a levegőt.
Ezt tapasztalatból írom, nekem van 220v/1500W motorom, kondis, és nagyon le kellett venni a bekapcsolási nyomást, hogy ne "rugózzon vissza" a kompresszor.
Laci
0
Szia!
Csak emlékeztetőül: a motor teljesítménye a harmadára fog visszaesni. Mekkora a motor teljesítménye? Ha 1500W, akkor nézz körül, mit tud egy 500W-os kompresszor. Jobb esetben autógumit fújni.
0
Szia!
Ez nem teljesen így van, az inditónyomaték valóban 30% körül lesz de a teljesítmény 80%-a kihozható egy jól méretezett kondenzátorral. Az indítónyomatékot lehet növelni bontott csillagkapcsolással valamint az indítás idejéig dupla kapacitás alkalmazásával. Persze sosem lesz olyan mint 3 fazisról használva, de nem is olyan gyászos a helyzet mint mondod.
0
Szia ,ez a nyomaték növelése , bontott csillag kapcsolással hogy működik ?
0
Szia! Csatolok egy képet, abból minden kiderül.
1
Szia , akkor ezt így kell tekercselni ? Vagy bármelyik 3f-nél alkalmazható , mert így két 230-as tekercsre osztódik a betáp , vagy indulás után deltába kell kapcsolni .
0
Szia!
Gyakorlatilag az indító kondenzátort spórolod meg vele, meg a brutál áramfelvételt indulásnál. Inditás után át kell kapcsolni normál csillagba. Faternál egy 2.2 kW-os motor van így bekötve, három állású kapcsolóval, egyes állás a ki kettes a bontott csillag hármas a normál üzem. Körfűrészről van szó és köszöni szépen bírja a terhelést, ha 1/3 teljesítmény jutna a korongra azzal nem vágna fát szerintem, de érezhető gyengébb mint kellene legyen ezt aláírom. Valahol ez A 2kW környéke lehet a határ, egy 3.5 kW-os motornál már befuccsolt ez a módszer.
0
Szia!
Megadnád a forrást?
Kalex
0
Szia!
Persze, innen van: https://www.hobbielektronika.hu/forum/files/ca/ca3dac6cf64341598e23391f4413a23e.jpg
Ez valami folyóirat különkiadása lehetett, rádiótechnika, ezermester vagy valami hasonló. Csak ez a rész szól a témáról.
0
Szia!
Gondoltam, hogy valami ezoterikus kiadvány! Az a 80%-os teljesítmény szíven ütött. Végre látok egy igazi "perpetum mobile"-t. Én azért maradok a hagyományos fizikánál, valamint a frekvenciaváltónál. 3 fázisú motor egy fázison (főleg, ha 380/220 vagy 400/230) soha nem ad le 1 fázis 230V-on 1/3-nál nagyobb teljesítményt. Mindegy, mit barkácsolsz vele. Az elektronok sajnos jobban ismerik a fizikát, mint az emberek!
Kalex
1
Szia!
Próbáld ki esetleg, én megtettem. De mindenki annak és abban hisz amiben akar, én a szememnek és a tapasztalataimnak. ;)
0
Szia!
A megoldás egyszerű: fogsz egy kWh órát és mérsz. Esetleg egy amper mérőt és szintén mérsz. A saccméter nem játszik.
Kalex
0
Szia!
Ha járok az öregemnél mindenképp mérni fogok, most már én is kíváncsi vagyok, majd szerzek egy teljesítményéről. Annó amikor be lett üzemeleve a kondin eső áram mérve lett arra emlékszem, és ki lett kisérletezve a megfelelő méretű vagy 10 db párhuzamos kötésével (persze ezek utána cserélve lettek egy megfelelőre) de a fene emlékszik már erre mi volt akkor. Az biztos, hogy nem egy kenjük be sárral és jóvanazúgy folyamat volt a megfelelő kondi kapacitásának kivalasztása, és ezt a lelkemre is kötötte a "szakibácsi" akitől az ihlet jött (sajnos már nem él, pedig kerdeznék tőle ezt-azt). Lehet ebben rejlik a "titok"!?
0
Szia!
Érdekes az a 85-ös ábra. Hasonló volt az elképzelésem, de én pont a sorbakötött 2 tekercset használtam volna segédfázisnak. De biztosan megvan az oka, hogy így lett bekötve.
0
szia:
Bálint
0
1 fázison nem fog működni.
Ha ezt akarod akkor frekvenciaváltó nélkül nem fog menni. Indító kondi itt nem játszik, mert a kompresszor terhelten indul.
0
Sziasztok!
Köszönöm a gyors segítséget!
Viszont a motoron nem az szerepel hogy 380V, hanem 220/380V. Ebből az következik, hogy a motort 1 fázisú használatra is tervezték...
A tisztán 3 fázison működő motorokon nem szokták megadni az egy fázishoz tartozó feszültség értéket.
Itt azt írja hogy A/Y 220/380V
Üdvözlettel, Zsolt
0
Komoly tévedésben vagy. A 230/400V az adattáblán nem azt jelenti hogy 1 fázisra tervezték, hanem azt,hogy a motor fázistekercsei 230V-ra készültek, és 400V-os vonali feszültségről üzemeltethető. Az egyfázisú üzemeltetésnek azon felül hogy 3 fázisú motor 1 fázisú üzeménél erősen kompromisszum-kényszeres megoldás,további hátránya hogy jelentős áramterhelést ró a hálózatodra. Az indulási tehermentesítés ugyan egy tehermentesítő szeleppel és egy ehhez való nyomáskapcsolóval megoldható,de az indítás rásegítés -ha nem nyomógombos hanem segédfázisrelés,- szinte biztos hogy a terhelt motornál a segédfázis indítókondit be fogja kapcsolni, és elfüstöl a motor. Nem véletlenül alkalmaznak a kínaiak ilyen és hasonló típusú terheléseknél röpsúlyos segédfázis bekapcsolást indulásnál.
1
Tisztelt Zsolt, erősáramu ismereteid hiányosak......és ez egy finom mondat.....Ritkán látsz villanymotort.....
0
szia: azt jelenti, hogy csillagba és deltába is kötheted, nem azt, hogy egy fázisra
Bálint
2
NEM ! Azt jelenti hogy 220V a tekercs és csak csillagba köthető 3f . Villanymotor direkt indításakor 3x380V-os hálózat esetén 220/380V-os(230/400) tekercselésű villanymotorokat kizárólag csillagba kel köttni, 380/660V-os(400/690) tekercselésű villanymotorokat meg deltakapcsolásba kell kötni .
1