Sziasztok!
Egy érdekes problémára keresek választ!
Előzmény: mosógép már a hálózati kábel bedugásakor lecsapja a Fi relét!
Ami kizárva: az egész ház leválasztva az óráról, csak egy új egyfázisú Fi relé bekötve az óra után, rajta egy lengő aljzat földeléssel!
És bármelyik mosógép csak hálózati zavarszűrőjét bedugva,...... nincs mosógép rajta!!!!....azonnal, vagy pér mp után csapja a Fi relét! Fi relé cserélgetve, még a 25A 100mmA-es Fi relét is leoldja!
Hivatásos villanyászok vakarják fejüket, átmennek a szomszédba, ott bármelyik zavarszűrőt,...... már mosógépet is átvitték!!!....nem old le a szomszéd 30mA-es Fi reléje!
Plombát nem meri a regisztrált villanyszerelő sem megbontani, de mondja: "ilyen nincs"!!!
Közben kiderült: nemrég cseréltek oszlopon trafót, mert csak 180V volt, most 236V van!!!
Ebben kérnék tanácsot a hozzáértőktől!
Ui: s mielőtt megköveznétek, nem én kontárkodom, hivatalos villanyszakik tanácstalanok a problémánál!
Köszönöm!
ferenc
Végkifejlet!!
Másnap egy VILLANYSZERELŐ szaki feltett egy 40A ??mA-es Fi relét, amivel most megy a mosógép! Kért érte 60ezer forintot!
Tulaj kiakadva, mert még az EON főnök is csak fogta a fejét, hogy ilyen nincs!
De legalább működik minden, s reméljük hogy az első halálesetig jó is lesz??
Köszönöm mindenkinek az ötleteket, de sajna meg kell jegyeznem: a szabvány más mint a régi valóság!!
ferenc
Szia!
A 100 mA-es FI relé csak eszközvédelemre alkalmas, személyvédelemre nem.
Ez a "megoldás" igazából nem megfelelő.
Nem vagyok villanyszerelő, de úgy gondolom ez nem megoldás.
Majd a nálam okosabbak villanyszerelő "szakemberek" megmondják hogy ez mégis jó, hiszen fordítva bekötve is működik az Fi relé.....
meg nem gond a 30 mA helyett a 100 mA-es. "Mimagyarok", tudod.
Tóni
7
Szia!
Kommentár helyett:
Nem csak egy szabvány létezik. A helyén kell kezelni minden kijelentést!
2
Szia,
Ezt kell elolvasni MSZ HD 60364-4-41:2018
Röviden ez van benne.
0
Én is ezt mondom, ha nem esett volna le.
Egyfázisú hálózatról van szó, a fórumindító szerint.
Előzőekben írta hogy próbálták 25A/100mA-es Fi relével, ami ugyanúgy leoldott, mint a 30mA-es.
Utána 40A/100mA-es került felszerelésre, amivel már nem old le a hálózat, a mosógéppel.(fura, a leoldási áram ugyanaz.)
Ez alapján az 1 fázisú hálózat áramterhelését max 32A-re tippelném.
Erre feltenni a 100mA-es FI relét nem tartom jó ötletnek.(Mellékelt képmentést villanyos szaklap hozta le.)
Majd ha esetleg ez is leold, akkor mi lesz, jön a 300mA-es FI relé?Meg az 500mA-es?
Mert ugye nem csak egy szabvány létezik, meg azt is lehet a helyzethez értelmezni/formálni, a gyökérok megkeresése helyett.
Na mindegy, úgy látszik arrafelé hatvanezerért ezt tudja a "szakember".
De ismétlem , nem vagyok villanyszerelő, tehát amit mondok, az okoskodás, meg tudálékoskodás, hiszen minden amit mondtam megcáfolható szabványokkal. Egyedül a valóságot nem lehet szabványokkal megcáfolni, mint a jelen eset mutatja.
5
Ezt már írtad, hogy a 40A-es FI relét nem oldja le. Most a szaki feltett egy másik 40A-est 60 ezer Ft-ért, azt sem oldja le. Tudjuk, miért? Nem. Csak egy kérdésem van: miért nem te cserélted ki a 40A-es FI relét egy 40A-es FI relére? A szomszéd felnézne rád.
0
Nem tudjuk miért!!!
Azért nem én, mert nem vagyok villanyszerelő, és kb 160km-re van tőlem az említett ház, egy ottani mosógépes kolléga kuncsaftja!!
Az utolsó infó a tulajtól jött, ezért nem tudjuk, hogy milyen mA-es Fi relé lett felszerelve 60ezerért, vagy netán egy "kiherélt" Fi-relé lett felszerelve??
0
Szia! Én kajakra kidobnám azt a zavarszűrőt, a gép megy anélkül is. Aztán a szomszédok miatt keresnék bele egy másikat. :)
0
Szia!
Bármelyik zavarszűrővel leoldott, vágod? Mindegy hogy új, vagy régi, vagy Indesit, vagy Wh!
A szomszédnál egyikkel sem! Sőt a sajátjával sem, mert áttolták talicskán a gépet!
0
Meg kellett kérdeznem.
Ha a maradék áram közel jár a 30mA-hez akkor bármit tehetsz még oda leveri. Több firelére osztani a köröket, Vagy nagyobbat, akár .
.
0
Szia!
Le lett akasztva az egész ház, villanyóra, FI relé, és a mosógép zavarszűrője volt az egész körben, és leoldott. Ezért rejtély az egész.
2
Szia!
Nincs semmilyen rejtély. Mivel a felderítés nem teljes körű, joggal számíthatunk a vezetékezés hibájára is. A kettős vakpróba nem lett elvégezve, így csak árnyékbokszolás folyik. A helyszíni vizsgálat általában megoldást szokott adni. Például egy bevert szög, vagy befúrt tipli formájában. Nekem ilyen jutott a múlt héten. Alapban nem ütötte ki az RCD-t, de terhelés hatására leváltott. Alapelv: az elektronok mindig jobban tudják!
Kalex
4
Szia Joe!
Fényképen mutatta a zavarszűrőt, elég újnak nézett ki, és a szomszédban nem okozott gondot, csak az ő hálózatánál.
0
Szia!
Egy dologon jár még a fejem... Milyen típusú az az RCD?
https://megaohm.hu/aram-vedokapcsolo/fi-rele-tipusok
Hátha nyomra vezet... Már csak hogy tanuljunk az esetből...
1
Szia!
3-4 különböző újat is próbáltak!
0
Szia!
Olvass bele a linkelt irományba, és világos lesz, mi okból kérdeztem.
Ha kipróbálsz 100db új AC-s RCD-t, pont ugyan olyan lesz, ha mind jó...
Szánj rá pár percet...
1
Üdvözlet!
A transzformátor közel van a fogyasztási helyhez? Ha igen és a védővezető nem TN C-S, hanem T-T akkor nem is lesz jó, és mindig le fog oldani az áramvédő kapcsoló.
Gondolom a földelés egy teljesen különálló vezeték, egy földszondához kötve.
1
A TT-s rendszernél miért old le a FI? A transzformátor elhelyezéshez mi köze a leoldásnak? Csak kíváncsiság, hátha tanulok valami újat.
https://www.villanylap.hu/images/cikkkepek/2005/1/avk3.jpg
0
Üdvözlet!
Egyszer sikerült belefutnom egy hasonló problémába. A sarkon transzformátorállomás, a mellette lévő házban meg még régi, nem nullával egyesített földhálózat. Amikor a terhelés aszimmetrikus a transzformátoron, a nullpont eltolódás miatt a nulla vezető és a ház földszondája között potenciál különbség alakul ki a talaj ellenállása miatt. Esetünkben a zavarszűrőben lévő kondenzátor a föld felé kapacitív ellenállást képvisel és kiegyenlítő áram indul meg. A másik házban azért nem old le, mert ott PEN vezető van kialakítva tehát a védővezető és a nulla egy potenciálon van.
Meg kell mérni a földelés és a nulla közti feszültséget, az én esetemben ez 70V értéket ért el műterhelésen.
5
Szia!
Korrekt amit írsz, és mivel valóban nem tudjuk mi van a fogyasztásmérő táblája mögött, az általad leírt eset is elképzelhető, hogy nincs közösítve a hálózati oldal nullavezetője a helyi földeléssel.(Vagy a helyi földelés/földelés bekötése hibás.)
Ezért is mertem javasolni a plombabontást, akkor kiderül a dolog, mert egyáltalán nem "érdektelen" hogy mi van az FI relé előtt.
Mindenesetre érdeklődve várom mi lesz a megoldása a dolognak.
Tóni
4
Bármi van az óra mögött az kívülről nézegethető. A földelőszonda vezetéke elvileg a szekrényen kívül megvan, a nulla vezető, földelő vezető, fázis vezető az elosztó táblán megvan. Ohm mérés, feszültség mérés kb mindent eldönt. Esetleges rossz kötés van e, az meg szerintem az eset szempontjából nem fontos. Kicsit úgy érzem ha valamit nem értek, akkor olyan helyen van a hiba amihez nem férek, tehát nem a képességeimben, hanem az eszközökben van a hiba.
Azt szinte biztosnak gondolom bármi van a plomba alatt, olyan nincs ami kívülről nem elhárítható. Ha össze van kötve minden rendben, kár szétszedni,Ha meg nincs összekötöm kívül, azt jó lesz az úgy.... ( más kérdés 80% ban nem érdekli a FI-t mi van előtte. Ha feltételezzük a védővezetőn fázis van mert a védő vezetőt az óra alatt a fázisra kötötték, a zavarszűrő kondenzátor dupla áramot vezet át, akkor is a FI ingerküszöbe alatt kellene lennie. ( nem 1-2mA hanem 3-4mA na bumm ) Ha átüt annak meg csak van nyoma.
0
Az "óra", pontosabban a tábla mögött nem lehet "bármi."
A bejövő nulla (PEN) vezeték is ott van összekötve a helyi földeléssel.
Ez fontos. Tehát a tábla mögött. Hogy kívülről ne legyen hozzáférhető.
Ez a kötés csak akkor ellenőrizhető, akkor állapítható meg a jósága, ha leveszed a táblát.(Persze mérhetsz a nullavezető, és a földnyárs pontján is, de az a földelési ellenállást nem mutatja meg.)
A nulla/föld közösítés a fogyasztásmérő ELŐTT van, nem utána.Ez is lényeges.
Mellékeltem egy móricka rajzot, most nézte meg a céges villanyos kollégám, azt mondta ad rá egy csillagos ötöst.
Ez egy szabványos egyfázisú fogyasztásmérő/hely+ FI relé bekötése.
Ez kell hogy legyen az alap.Tehát a fogyasztásmérő tábla alól 3 vezeték jön ki.
-Fázis (L)
-Nulla (N)
-Föld (védővezető)
Ez megy a lakáselosztóba, a rajzon látható bekötéssel.(FI relé)
Lehetőleg megfelelő bekötési iránnyal. Aki magára valamit is adó villamos szakember, az L kapocsba nem köt kék (nulla) vezetéket.
Ha ez megvan, akkor már sok gond nem lehet, innen kéne kiindulni.
De mindenki azt mond meg csinál amit akar, az Ő dolga.
Már írtam, ötletelhetünk napestig, ez a probléma a helyszínen fog megoldódni, plombabontás után.
Részemről elengedem ezt a dolgot, megvárom a megoldást, amit a tulaj remélem megoszt velünk.
4
Szia!
Ha nem értesz hozzá, ne adj tanácsot. Pont fordítva van. Szigorúan tilos az óra mögött összekötni a nullát és a védővezetőt, pont azért, hogy a plomba megbontása nélkül ellenőrizni lehessen!
Mindenki csak ahhoz, amihez ért!
4
Ezen lelkesen vitatkozni szoktak az emberek, amúgy meg ahány szolgáltató, szerelő annyi szabály. Az áramot meg nem érdekli...
0
Szia!
Ezen nincs mit vitatkozni. A szabványban le van írva. Eltérhetsz a szabványtól, de akkor igazolnod kell, hogy az általad alkalmazott megoldás egyenértékű, vagy jobb, mint a szabvány.
Kalex
3
Távol álljon tőlem a vita. A HE fórumon rendszeresen összevesznek rajta, kívűlállóként csak egy eltérés van köztük, melyik ország/országrész/szolgáltató. Részemről csak annyi, bejön a fázis, nulla, és van egy szonda. Ami biztos a mi környékünkön valahol a nulla és a szonda össze van kötve, ott szétválasztva a nulla és a védőföld ( az elnevezéseken megint lehet vitatkozni...). A többi meg csupán helyrajzi kérdés, az áramot, FI relét nem, így engem sem érdekel. Lehet kővel dobálni, de ha módosítani akarok, akkor megkérdem a regisztrált szerelőt, aki ráköt a hálózatra, éppen merről fúj a szél, azt úgy csinálom.
0
Szia!
ASZR szerelőként nem is nyitok vitát. Nekem még nem dobtak vissza egy mérőhelyet sem. Volt hogy kekeckedett az átvevőszerelő, de a szabványt az orra alá dugva, duzzogva bár, de rákötött.
Kalex
5
Szia Kalex!
Egy érdekesség, egy mosógépes csoportban kértek segítséget egy mosógép panel meghibásodása miatt! Elszált a varisztor, táp ic, megégett pár smd!!!
Idézem: "Úgy kezdődött hogy fi relét szereltek be három fázisra, csak elkötötték a nullát és 400V- ról minden elszállt a lakásban."
Ehhez csak egy kérdésem van: létezik ilyen, ha villanyszerelő kötötte be a Fi-relét??
Köszönöm figyelmed!
0
Van ilyen,még rosszabb is.
Utcánkban cseréltek 20/0.4 Kvoltos transzformátort,elkötötték,400 Volt ment ki 230 helyett.Az összes modem.router,óra,és egyéb standby tápos eszköz elszállt.Szerencsére a biztosító fizetett.
Állítólag az új trafónak más volt a kivezetéssorrendje.
tj
1
Szia!
Létezik, ha figyelmetlen a kolléga. A bekötési sorrend nem egyforma a különböző gyártmányú RCD-ken. N-L1-L2-L3, vagy L1-L2-L3-N. Kis figyelmetlenség és megvan a baj.
Kalex
1
Szia!
A villanyszerelők is emberek. Hozzám kapszulás kávéfőző került, ugyanezen okból. Szerencsére közel volt a megszaítóhoz, és a többi készülék megúszta.
1
Szia Kalex!
Teljesen igazad van!
Tábla alól csak mért fázis ill nulla jöhet ki, és utána van összekötve a védővezetővel.
Ez alapszabály, olyat hogy alatta van összekötve még nem láttam, de lehet “kókány” hálózatoknál!
0
A tévedés joga nekem is kijár, de úgy gondolom, -mint írták,- 50 éve épült ház
esetén nem Hensel szekrényben van a közösítés, hanem az óra mögött, ahogy annó megcsinálták, valamilyen akkori összekötővel, jobb esetben egy főáramköri
elosztó csatlakozóval (HLAK), ha azóta már volt hozzányúlva.
Sok mindent lát, meg nem lát az ember, meg az ellenkezőjét is, meg ugye "mimagyarok" tudunk mindent a legjobban, mindenki más meg hülye.
Ilyenkor arra gondolok, hogy nálunk fejletlenebb, elmaradottabb országokban
(USA,Kanada, UK) a kismegszakítókon, FI reléken még azt is feltüntetik melyik a "Line", meg a "Load" oldal, pedig fordítva bekötve is működik. Biztosan azért mert hülyék, nehogy összekeverjék.Nálunk meg tökmindegy, működik bárhogy.
4
Az autók használati utasításában régen benne volt, hogy állítsunk szelephézagot. Ma meg az, hogy ne igyuk meg az akkumulátor-folyadékot...
2
Szia!
Ez így nem felel meg a valóságnak.
Összekötheted előtte is, a kivitelezési módtól függ, de nem lehet plomba alatt. A lényeg, hogy a védővezetőt megszakítás nélkül kell átvezetni a mérőhelyen!
Kalex
0
Szia!
De meddig tart az óra után összekötni a nullát a védővezetővel? Ha bent össze van kötve, akkor nem történik semmi, ha 20 centivel később megint össze van kötve. A kettő közé nem hiszem, hogy tud fogyasztó kerülni. Aztán utána a FI relé próbának.
2
Szia!
Csak javaslat: próbaképpen cseréljétek fel a szomszéd és a kérdéses RCD-t. Kiderül, hibás e ( túl érzékeny) a nevezett eszköz.
Kalex
1
Szia!
A "firelé" működése nem agyműtét de ez nem zárja ki, hogy a "hivatásos" villanyszakik sem értik a működését! Simán találkoztam ilyennel, még az Ohm törvényt sem ismerték!
Nyilván való, hogy nálad el van kötve "valami" . Ehez még plomba bontás sem kell!
0
Sziasztok ! Ha leveszed a lengő aljzatról a földet akkor mit csinál , mert ha akkor is levágja akkor az már kész csoda lenne a levegőben lévő zavarszűrővel hibátlan FI relé estében ha így is leold akkor ott a FI relé erősen gyanús! Ha így nem old le és visszakötve a védőföld a konnektorba leold akkor biztos hogy van valami átvezetés a szűrőben vagy a lengő aljzatban ! Üdv!
0
Szia!
Akkor bármely mosógép zavarszűrője lenne rossz? ;)
Ezek tipikus olyan misztikus dolgok, amik velem is megtörténnek, mindenki hülyének néz,.nem hiszik el... Pedig vannak ilyen esetek... Ehhez semmi nem kell, csak személyes viharfelhő... ;)
1
Ez akkor szokott bekövetkezni, ha a FI relé után nincs szétválasztva a nulla és a védőföld.
A szokásos próbák megvoltak?
0
Nincs is mit a plombán meg az utcán lévő trafón feszegetni.
A fi egyszerüen müködik, ami kifolyik áram, annak vissza is kell folyni.
Ha nem igy történik, akkor leold.
Ergo amit rákötsz és leoldja a fi-t, az test felé szivárog. Vagy alapból elkötöttek valamit a fi után és a testet is üzemi nullának használod.
Csodák nincsenek.
2
Sajnálom, hogy nem érted!!!
0
Aki nem érti, az most te vagy meg a szakembereid.
3
Lehet mégis merni kéne plombát bontani, aztán megnézni a bejövő nulla/föld (PEN) kötést, hogy mi a helyzet vele.
Gondolom a fogyasztásmérőből már 3 vezeték jön ki, L/N/PE, és a földelésed is rendben...
9
Szia!
Minek is? Az, hogy mi van az RCD előtt, teljesen érdektelen.
Kale
3
Üdv Mester!
Sokan nem értik amiket leírtam, s ontják a butaságot! Pl: "átvezetés a szűrőben vagy a lengő aljzatban"! Mindkettő új és szakember kötötte be, s több ÚJ Fi relével is próbálva! S hogy mi jön ki a fogyasztásmérőből: "teljesen mindegy"! Szomszédnál nem oldja le ugyanaz a fogyasztó, s természetesen egy steklámpával sem!
"FI relé után nincs szétválasztva a nulla és a védőföld", mondtam, közvetlen óra után a fázis és nulla bekötve egy új Fi relébe, onnan egy-egy szál a földelt lengő aljzatba, ahová a földelés az óra alatti földelésből jön!
Érthető?
Köszönöm!
1
Hivatásos villany asz , aki már biztos látott ilyet , és ott helyszínen fejét vakarja , akkor milyen okosságot lehet még mondani .
Azért 100mA hiba áram nem semmi ! Talán érdemes lenne vizsgálni , hogy állt elő a hiba ? Csak úgy egyik napról a másikra , előtte minden rendben ? Vagy a hibához szorosan kötődik villany hálózaton való beavatkozás , oszlop csere ? Esetleg 1vagy 3 F a rendszer .
A lengő aljzatos kísérletnél , le lett e próbára választva a ház belső villany hálózata ? Más földelt fogyasztóval is old e az EV relé?
Ezt a részt azért nem értem :
"közvetlen óra után a fázis és nulla bekötve egy új Fi relébe, onnan egy-egy szál a földelt lengő aljzatba, ahová a földelés az óra alatti földelésből jön!"
Egy szabályosan kialakított mérőhelyen L ,N , PE sínre kössük a fogyástokat .
1
Tökéletesen leírtad.
Egy szakembernek ez nem lehet probléma.
A plombabontást mindenképp érdemes ilyen esetben meglépni, egyrészt lehet a tábla mögött meglepetés, másrészt
az elmenő vezetékeket ki lehet cserélni újakra, és megfelelő keresztmetszetűre, ha szükséges.
Persze mindig vannak X-akták, amiről kiderül, hogy egyszerű oka volt...én azért azt mondom nem árt ha szabvány szerint vannak bekötve a dolgok, nem hiába találták ki a bekötési irányokat a villamossági szerelvényeknél.
6
. Egyszerűen a FI relé ingerküszöbét a feszültség emeléssel elérte a hálózat. A fejvakarás helyett egyszerűen egy min 2-300V vizsgáló feszültséggel meg kellene mérni a fí beépítési helyén a kimenő fázis-föld, kimenő nulla-föld ellenállást. Ha ez mindkét esetben 1 Mohm felett van akkor lehet a fejet vakarni, és kapacitást mérni a fázis és a védőföld között. Ami még érdekes hibát okozhat esetleg, valamiféle kapcsolóüzemű táp, ami akár még jónak is tűnhet. Lehet minden (!!) fogyasztót ki kellene húzni amit ki lehet, utána próbálkozni.. Bár ha a hálózat le van választva...( esetleg a leválasztás alatt mit értesz? a FÍ rá van téve párhuzamosan a jelenlegi hálózatra? Ha igen, akkor a párhuzamos hálózatot is kapcsold le. Munkatársam egyszerű szerkezeteit amik kondenzátoros táposak voltak, a látszólag jól működő kerékpár tőltő durván kivégezte. Itt is lehet a nagy frekvencia a párhuzamos lakásból jön, és annak már nem akadály a védőföld felé vezető zavarszűrő.
1
Írtam: le lett választva a az óra után a lakás!!!
Milliós értékű műszerekkel mérték, nincs probléma! Órát megbontani nem vállalta be a gazda a százezres fizetést, mert Ő minek fizessen ha ott a probléma!! Pedig szerintünk, kívülállók és a szakik szerint is ott van a bibi! Egy EON-os szaki sem vállalta a plomba bontást!
vacisa Kérlek ne szólj hozzá többet! Köszönöm!
Köszönöm mindenkinek a figyelmet, akinek tanulságos volt ez a probléma és érdemben hozzászólt!
Most mos a gép a 40A 100mA-es Fi relével "védett" házban, s nincs "basztatva" a mosógép szerelő, hogy rossz a mosógép!
Amint lesz megoldás, referálok róla!
Köszönettel: huszezres
0
Bármelyik regisztrált villanyszerelő jogosult a plombát bontani, pláne ha EON-os.
1
Szia!
Szerintem nem a jogosultsággal van a gond, hanem azzal, hogy ha nem ott a hiba, akkor zsebbe nyúlós, lehet fizetni.. ezt nem vállalja be senki, hogy azt mondja, biztos ott a hiba...
0
Ja, hát akkor nézelődünk, találgatunk, hümmögünk...
0
A plobabontás és visszahelyezés (legalábbis EON területen) ingyenes, ha regisztrált villanyszerelő igényli, akkor az ő munkadíja terheli max a zsebet, de ezért elkérni 100e ft-ot több, mint pofátlanság, szvsz....
(konkrétan nálam kismegszakító csere volt, mert régi bakonyműves sz.rokat cseréltünk le, 5e ft volt a visszaplombálás, a reg. villanyszerelő intézte a papírokat meg a plombákat)
0
Szia!
Ezek szerint találtál egy FI relét, amit berakva nem old le egy sima zavarszűrőtől? Amit még el tudok képzelni, hogy valami nagyobb frekvenciás zaj ül a hálózaton, amire már vezet a zavarszűrő rendesen, és az az eltolt áram szólaltatja meg a FI relét.
0
50 éve épített ház, akkor engedélyezett fadoboz, milyen "szabvány mérőhelyről" beszéltek?
Ha elolvasnád az elejétől, értenéd! Le lett választva az egész ház!!
S nem az enyém a ház, egy kolléga továbbítja az infót, hogy EON-os szakemberek sem értik, miért csapja le a Fi relét egy mosógép zavarszűrő!
Tehát: ne szabványosítsunk már! Azt is leírtam, miért cserélték a trafót az utcában, eddig működött minden, két napja basztatta a gazda a kollégát, hogy rossz a mosógépje!!
Értitek már??? Most egy 40A, 100mA-es Fi relével mos a mosógép!
És ha ezt is lecsapja???
0
Na várjunk csak. A 25A-es FI relét leoldja, de a 40A-est már nem? De hiszen a FI relé hibaáramnál old le, azaz ha a fázison és a nullán (csak ez a kettő van bele kötve) folyó áramok összege >30mA, illetve esetedben 100mA. Az amperitás csak az érintkező pogácsák beégése szempontjából érdekes, megszakításkor, amikor ívet húz.
A szakik valamiért nem szeretik, ha mások adnak hibakeresési ötleteket, pedig korábban javasoltam pár mindent eldöntő tesztet. Válasz nem jött.
1
Azért oldja le a 25A-est, a 40A-est meg nem mert te meg én meg a többi hülye aki nem ért.
Aki meg érti az nem tudja mitől megy a villamos, viszont roppant okos.
Van akin meg amin nem lehet segiteni.
Az már csak széljegyzet, hogy 50 éves házban minden mindennel össze van kötve, ha meg még hozzá is építettek, akkor még nagyobb a trágya, Most sokan a kupac tetejére dobpergés mellet felteszik a fi relét, aztán van ez.
2
Ha hinni lehet a téma nyitó írásnak, kiindulópont az óránál feltett Fí relé, ami után semmi nincs, csak egy mosógép zavarszűrő egy földelt dugaljban....
Ami pontos olvasást zavarhatja még, a kisebb FI az 30mA a nagyobb meg 100mA.
0
A leírtak alapján ott egy deka szakember nem volt.Már bocs....
8
Természetesen érthetően írtad le.
A mellékelt ábrát szokták ilyenkor betenni, hogy ez a "nagykönyv szerinti bekötés".
Ennek ellenére láttam már hogy minősített szerelő fordított irányba akarta bekötni az FI relét, fordítva bekötött fázis/nullát,meg olyat is hogy Fi relé után valamilyen ok miatt össze lett kötve a nulla,és a védővezeték.(Föld.)
Meg még tudnák mesélni, de szerintem az most nem tartozik ide.
-Ha 3 vezeték jön ki az fogyasztásmérőd táblája alól, Nulla/Fázis/védővezeték(Föld) és az FI relé a mellékelt rajz alapján van bekötve, akkor az oké.Ha utána a mosógép/zavarszűrő csatlakoztatása után leold az Fi relé, akkor
ott a hiba, valami átvezet.(Az FI relét hibátlannak feltételezve)
Egyébként egy próbalámpával, és egy ellenállással pillanatok alatt kideríthető az FI relé állapota.
Ha olyan profi szakik voltak nálad, ez nem lehet gond nekik.
Legvégső esetben cseréltesd vissza a trafót az oszlopon, akkor jó lesz.
Ezt a problémát ott helyben egy SZAKEMBER fogja megoldani, nem pár fórumbejegyzés, meg vita.
Sok sikert a javításhoz!
4
Szia!
Bátorkodom megjegyezni, hogy az 1f RCD működését nem befolyásolja a bekötés iránya és sorrendje. Csupán a kikapcsolás utáni állapotban található eltérés, de alapesetben annak sincs jelentősége! (A próbaterhelés a kikapcsolt oldalon legyen.)
Kalex
2