Tisztelt Kollégák és Fórumtársak!
A hétvégén gondoltam egyet, nosztalgiázni volt kedvem ilyenkor előveszem gyűjteményem egy egy darabját aztán játszadozom vele egy kicsit. Most magnózni lett kedvem, mi tagadás engem lenyűgöznek ezek a masinák; az orsók forgása és ahogy a szalag susog a mechanikával - szeretem nézni és hallgatni....
Mi tagadás, rittkán kapcsolom be készülékeimet, inkább a polcon pihennek és néha letörölgetem a port róluk... Mint ahogy hallottam nem tesz nekik jót ha sokat állnak, de tetszik vagy nem tetszik időm a hobbymra sajnos erősen korlátozott. Aztán a szerveren otthon annyi zene van amit valószínüleg a hátralévő életemben - sose tudok végig hallgatni.
Most hétvégén azonban volt egy kis időm játszadozni és befűztem találomra egy szalagot, gondoltam készítek felvételt is vele. Itt kezdődtek a problémák. Az volt a jelenség, hogy a felvételre kapcsolva a készüléket látszólag minden rendben volt, a műszerek jelezték a felvétel szintjét, lámpák rendben világítottak, látszólag minden oké... Majd eltelt úgy 15 perc és azt vettem észre, hogy a jobb csatornán a jel szintje egyre csökken aztán a VU méter mutatója meg se mozdul míg a bal oldal működött megfelően.
A készüléken - mint tudjuk 3 fejes - lehetséges ellenőrizni a felvétel közben azonnal, mi a helyzet a szalagon. A monitor kapcsolót átkapcsolva LINE módba szólt rendben minden, de vissza kapcsolva Tape módba csak a bal csatorna szólt.... :-(
A törlés működik a régi felvételt letörölte. A lejátszás is jó, más szalaggal is próbáltam és a felvételeket megfelelően szólaltatja meg.
Kérdésem volna hozzátok hol érdemes elkezdeni a hibakeresést? Minden ötletet szívesen fogadok. Annyit tudni kell még, hogy készüléket kb. másfél éve szétszedtem és minden csatlakozót, potenciómétert, üzemmódkapcsolót kitisztítottam és ahol szükséges volt cseréltem.
A szervízkönyvet már le is töltöttem, de egy gyakorlatias tanács sokat segíthet amit előre is köszönök!
Az átkapcsoló biztos, hogy kontakthibás, ezüstözött, és be sincs burkolva, tök fekete már mindegyiké, szét kell szedni, és megpucolni szidollal. De kiszedni szörnyű kín, ez egy kb. 30 cm hosszú tolókapcsoló a fejek alatt pár centivel, az előlap mögött.
És ebben a típusban a kis, 5-10-22 uF-es kondik is el szokták veszíteni a kapacitásukat, különböző hibákat okozva ezzel, még mielőtt nekiállnál tudományosan keresni a hibát, szaladj végig rajtuk a kondimérővel, tuti ami zicher.
1
Nagyon szépen köszönöm a választ! Bizony benne van már a korban... Nagyjából egyidős lehet velem, ha nem idősebb. Olvastam arról is fórumokban, hogy az elektrolit kondenzátorok ilyen korosan már kapacitásukat vesztik.
Először a kontakt hibákra keresek rá és aztán ha minden rendben van az érintkezőkkel jöhetnek a kondenzátorok.
Az átkapcsolót láttam, legutóbbi tisztítás során először nem is tudtam mi célt szolgál. Aztán a sebesség váltó átapcsolás során derült ki mire is való. Csúszkál ide-oda. Engem is meglepett hogy hagyhatták ezt így szabadon. De a tervező mérnökök tudták mit csinálnak, ezidáig nem volt probléma vele, ennyi idő után minden megbocsátható...
Őszinte leszek, nagyon szeretem ezt a készüléket és mindenképp megjavítom.
Köszönöm az ötleteket!
0
szia: az átkapcsoló nem kontakthibás?
Bálint
0
Köszönöm szépen a válaszodat! Természetesen lehet kontakt hibás, ennyi idős készüléknél már minden lehetséges. Kérdésem az lenne, hogy melyik átkapcsolóra gondoltál? Van egy ami a sebességváltásnál kapcsol át sokmindent (motor fordulatszámot és korrekciókat)? Ill. ahogy láttam a szervízkönyvben jópár relé is dolgozik benne. Lehetséges, hogy azok közül lett egy kontakt hibás?
Ahogy nézegettem a szervízkönyvet a felvevő erősítő jele előbb bemegy törlő oszcilátor panelre és onnan jut tovább a jel a felvevő fejre. Itt állítják be az előmágnesezési áramot.
Ma este tervezem, hogy nekilátok a javításnak. Köszönöm az 5letet. Előveszem az oszciloszkópot és a hangenerátort és végig kell méregetni a jel-útvonalat...
0