Sziasztok! Szembe jött az imént ez a video:
https://youtube.com/watch?v=N7iwUC1BLBI
Most a biztonsági, és egyéb problémákat engedjük el ;)
Amikor pakolja a cellákat halomba, mitől függ, mi a pozitív oldal?
Nem látom a titkot ;)
Nem életbe vágó, csak kérdezte a gyerek, és gőzöm nincs ;) ez viszont zavar.
Szia
itt is van egy video.
0
Szia!
A hagyományos gyártás esetén először mindkét lemez ólom massza töltetű, az első töltés alatt formálódik a pozitív lemez ólom-oxiddá.
A lemezek felváltva vannak fésűszerűen befűzve, így a két szélső lemeznek csak a belső felülete dolgozik, ezért abból eggyel több van. A pozitív lemezek elgörbülnének az egy oldali terhelés esetén, ezért a szélső lemezeket kell negatívnak formázni. (Tehát a szélső lemez mindig negatív.) Feltöltött akkuban van ólom lemez a negatív póluson, ólom-oxid a pozitív oldalon és kénsav oldat mint elektrolit.
Kisütéskor a kénsav molekulái a vízben negatív töltésű szulfátionokra és pozitv töltésű hidrogénionokra válnak szét és ezek rekcióba lépnek a lemezek aktív anyagával. Mindkét lemezen ólom-szulfát keletkezik, az elektrolitba marad a víz, ezért csökken a savsűrűsége. (Pb02 +Pb+2 H2S04 = 2 PbS04 +2 H2O) Töltéskor ennek a fordítottja megy végbe. Ha a lemezek összes aktivizálható ólom-szulfát tartalma visszaalakult ólom-oxiddá ill. ólommá és még tovább töltjük, megindul a vízbontás.
Ha hosszabb ideig van lemerült állapotban az akku, akkor a kénsav hatására ún. szekunder ólom-szulfát keletkezik ami már nem alakítható vissza. (Az akku elszulfátosodik.)
4
Szuper. Köszi!
Akkor nem vagyok vak ;)
Megint tanultam valamit.
0
Szia!
Úgy tudom a feltöltéstől.
Egy hagyományos autó akkunak a polaritását meg lehet változtatni.
0
Szia!
Igen, ezt olvastam már, bár ki még nem próbáltam ;)
0
Szia!
Nagy ritkán hoznak "garanciában" olyan akkut, ami fordított polaritású lett...volt olyan, hogy azonnal kiderült, itt gyártási hiba volt, ez egyetlen egyszer tizensokév alatt. De vagy 2-3 alkalommal a felhasználó követte el, pár hónapos korában. Ehhez totálisan ki kell sütni, teljesen nullára, már ez sem annyira egyszerű. Bár viszonylag gyakran kapunk 2-4V-ra mélykisütött akkukat...de a teljesen nullás az még más. Utána már csak azt a hibát kell elkövetni egy nem okos töltővel, hogy fordítva rakják rá a csipeszeket...és utána lehet nagy boci szemekkel nézni és kérni a garanciás ügyintézést, mert ez eddig jó volt, és egyszer csak megfordult a polaritása...
1
Oh, látom szakértő vagy. Hadd kérjek tanácsot... szert tettem egy hagyatékból két vaciúj, de 30+ éves akkura. Terveimben szerepel, hogyha szükség lesz rá, jól üzembe helyezem őket. Vajon még mielőtt felsavaznám, nem kéne valamivel átöblíteni, hogy a lemezekről az oxidot eltávolítsa? Mondjuk citromsav tud ilyen kundsztokat... vagy ne törődjek vele, majd a kénsav elintézi?
0
Én sem vagyok szakértő,de ha az az akku sav mentes és le volt zárva akkor nagy eséllyel még működni fog..
Boltokban is sokszor savval de feltöltés nélkül tároltak akkukat.Na jó nem 30 évig.
0
A savval feltöltött akku a már említett szekunder szulfát miatt halálra van ítélve, ha hosszú távon merült állapotú (<12,4V).
A száraz ólomasszájában is van kénsav, de azt felkenik, kisütik...aztán nem került bele elektrolit. De a 30+ év, az piszok sok idő. Meg nekem a citromsav is osztályidegenül hat...
0
Szia!
:) Nem vagyok szakértő, csak a gyakorlatban tapasztaltakat írtam le, mint aki ezzel is foglalkozik.
Nem írtad, de gondolom száraz, elektrolit nélküli akkukra gondolsz? Ha elektrolittal feltöltöttek voltak, csak kiszáradtak, akkor az a 30+ év, már megtette a hatását.
Szárazon is elég extrém időtartam. Nem vagyok meggyőződve, hogy bármilyen citromsav, vagy hasonló anyag segítene.
0