You are here

Hangváltóba milyen kondenzátort tegyek

13 posts / 0 new
Last post
Zsoma
Zsoma picture

Üdv. A jelenlegi hangváltómba bipoláris elkók vannak, de a magas hangok nem a legszebben jönnek ki. Gondoltam a polipropilén kondenzátorra, azzal jobb lehet?

Köszönöm a segítséget!

Comments
SzBálint
SzBálint picture
****

szia:  a bipoláris kondenzátorok használatának oka gazdasági: 

Kommersz, kis teljesítményű hangfalakban használják, kis helyigényű, nem kell rögzíteni, egyszerű szerelni
Igényesebb készülékben/hangfalban műanyag (régebben  papír, olajkond.)kondenzátorokat használnak
Az előbbi idézetben részletesen ismertették a bipoláris kondenzátorokat

Bálint

0

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: idézet egy régebbi idézetből

üdv:idézek

Elektrolit Kondenzátorok Az elektrolit kondenzátorokat az a szükség hívta életre, hogy például a tápegységekben szűrő és pufferelési célokra igen nagy kapacitású kondenzátorokra lenne szükség. Ha azonban ezt hagyományos kondenzátorral szerenénk elérni, akkor (a tetemes pénz mellett) jelentős méretű kondenzátorokat kellene beépíteni. Mivel a tápegységekben a kondezátorok veszteségei nem szem előtt tartott szempont, a hálózatból ugyanis kényelmesen fedezhetőek a veszteségek. Felépítése teljesen más mint a hagyományos kondenzátoroké. A szigetelő réteget egy igen vékony oxid hártya képezi az egyik elektródán, a másik fegyverzetet a szigetelő réteggel érintkező elektrolit alkotja. Az elektrolit azért szükséges, hogy a két elektróda a lehető legjobban érintkezhessen a szigetelő réteggel, mert fémes elektródákon mindig marad az elektród és a réteg között levegő, ami a kapacitást csökkentené.
Az egyik elektróda (Anód) alumínium lemez, amelynek felülete molekuláris vastagságban alumíniumoxiddal (Al2O3) van bevonva. Az oxidációs eljárást formálásnak nevezik és azt célozza, hogy az oxid réteg olyan vasatgású legyen, amely az üzemi feszültségnek megfelelő. Formáláskor az elektródának való fémet (bórsav vagy foszforsavba) elektrolitba helyezik és pozitív feszültséget kapcsolnak rá. Kezdetben a feszültség kicsiny, de nagy áramú. Az áramot korlátozva és alacsonyan tartva a feszültség lassan növelhető. A szükséges réteg 10-8 - 10-5mm vastagságú, amely a használt formáló feszültségtől és időtartamától függ. A másik elektróda (Katód) formálatlan, kisebb tisztaságú szintén alumínium, többnyire a kondenzátor házát alkotja.
A hagyományos kondenzátorokhoz képest az elektrolit kondenzátorok veszteségei igen magasak amelynek egyik oka az, hogy igen magas átvezetéssel bír, amelynek értéke 30-50μA/μF, vagy ennél még több lehet. Másik ok, hogy a tulajdonképpeni másik elektróda az elektrolit, amelynek igen jelentős a soros ellenállása. A veszteségi tényezők együttesen kb. 0,1 - 0,2 nagyságú, és ez azt is jelzi, hogy váltakozó áramú körben nem célszerű alkalmazásuk. Másrész a szigetelő oxidréteg fenntartására az elektrolit kondenzátor folyamatos egyenfeszültséget igényel. Az oxid réteg maximálisan 1,5V-os negatív feszültséget képes elviselni, és ezt sem tartóssan! Hosszabb ideig nem használt elektrolit kondenzátoroknál elvékonyodik a szigetelő alumínium-oxid réteg. Ezért csak fokozatosan szaba üzemi feszültségre kapcsolni, hogy legyen ideje az oxid rétegnek újra formálódnia. Az elektrolit kondenzátorok kapacitása, erőssen függ a hőmérséklettől és az üzemi feszültségtől. Vannak helyek ahol az elko polarizáltsága miatt nem lenne használható, ekkor bipoláris változatot kell használnunk. A bipoláris elkó tulajdonképpen két , két szembe fordított elektrolit kondenzátor, - a két katódot kell közösíteni. A kondenzátort gyártják is Non-Polarised (polarizálatlan), vagy Bipolar (Bipoláris) kondenzátornak nevezve őket. A jelenlegi elektrolit  kondenzátorokat két csoportra érdemes osztani az egyik a mangán-dioxid amelyet elektrolitként alkalmaznak. Sokkal kisebb a soros ellenállása, mint a korábbi elektrolitnak. Jobban bírja a hőmérsékletet -55-től +175 °C, 30%-al nagyobb vissza irányú áramot képes elviselni és nagyobb élettartamú. A második típusban, szerves félvezetőt használnak elektrolitként. A szerves anyag egy komplex sókból álló sűrű elegy, a neve TCNQ. Sokkal jobb elektromos és 50-szer nagyobb kapacitás érhető el vele, mint a hagyományos alumínium elektrolik  kondenzátorok esetében sokkal kedvezőbb ESR értékkel. Ebből következően előnyösen használható kapcsolóüzemű tápegységekben."

http://elektroncso.hu/cikkek/alkatreszek.php

Bálint

0

EMGFAN
EMGFAN picture

Ez nem túl sok infó, jó lenne tudni a hangsugárzó(k) típusát,  a váltó kivitelét.
Gyári, vagy épített, stb.
Egyáltalán nem biztos, hogy a bipoláris kondi a hiba oka, de ez könnyen kideríthető-ha erre gyanakszol-próbálj bele ugyanolyan kapacitású, és feszültségtűrésű fóliakondit, Wima MKP sorozatból pl.
Aztán majd meséld el mi történt....

1

Zsoma
Zsoma picture

Videoton Saphir 1.
Épített hangváltó
Magas HD 10/11 K
Mély HA 20/12 K

File csatolás: 

0

EMGFAN
EMGFAN picture

A maga idejében ez jó kis hangsugárzó volt, de azért azt ne felejtsd el, hogy mára ez idejétmúlt. A hangszórók is elöregednek.Ha itt is ez történt, a kondi csere sem hoz megoldást.De először próba....

1

lcsaszar
lcsaszar picture
*

Ha találsz ugyanolyan kapacitásút legalább ugyanakkora feszültségben, akkor érdemes próbát tenni. Szerintem nem lesz különbség, de majd számolj be az eredményről.
Esetleg polisztirol is jó lehet, vagy az orosz "kocka" olajpapír, stb. kondik, mint MBGO, MBGCs.

0

Zsoma
Zsoma picture

Vettem teszt jelleggel a magas körbe egy 3,3 uF 100V MKP-t, sokkal csilingelőbb lett a hang. 

1

Zsoma
Zsoma picture

Ok. Most 63V-os van benne, ha rakok bele egy 250VDC MKP-t, az jó lehet? Egyenáramos kondit lehet váltóra használni? 10-20 volt fölé nem hinném megy. 

0

Jaca
Jaca picture
*****

Szia!
Nézz hozzá  induktivitásszegény kondit. 

0

lcsaszar
lcsaszar picture
*

Szia!
A feszültség legyen ugyanakkora vagy nagyobb. Nincs felső határ, csak ne üssön át wink
Egyenáramos kondi nem létezik. A = jelölés az egyenfeszültség felső határát jelzi, ahol még garantáltan nem üt át.
Szerintem is a WIMA MKS4 jó választás, ez polisztirol. Szükség esetén többet párhuzamosan lehet kötni, a kapacitásuk összeadódik. Rögzítsd le melegragasztóval.

Még annyi, hogy ha a tekercsekben ferritmag van, akkor talán érdemes újragyártani azokat légmagos kivitelben. A ferrit és egyéb vasmagos tekercs is okozhat torzítást.

1

SzBálint
SzBálint picture
****

szia: sokkal jobb

Bálint

1

Joe
Joe picture

Szia! Az előző kapacitását mérted?

0

Sponsored links