Sziasztok!
Jött egy feladat, hogy 50kHz-es szinusz jelet kell modulálni oly módon, hogy a bejövő 9600 baudos jelre 0-nál legyen szinusz, 1-nél ne legyen.
Bár sikerült megvalósítani, de nem igazán kulturált módon.
5V-os 50khz-es négyszögjelet 3 tagú rc szűrővel szinusszá alakítottam, így kaptam egy 600mV-os szinuszt 2,5V DC-n. Próbáltam az 50kHz-s négyszögjelet kapcsolgatni, de úgy nagyon rángatta a jel szünetében a DC szintet, így ez nem működik.
Van valami ötletetek, hogy lehetne ezt jól megcsinálni?
Jácint
szia: sinus
20MHz oszc. kocka
https://kontel.hu/spd/230144/20MHZ-OSZCILLATOR-DIP14
10 Mhz
https://kontel.hu/spd/230084/10MHZ-KVARCOSZCILLATOR
Bálint
0
Szia!
Én mikrokontrollerrel csinálnám, belső vagy külső d/a átalakítóval szinuszt előállítani és egy bemenettel a kívánt szinusz fázisban kapcsolni.
De ha nem értesz a programozáshoz, logikai ic-ből számláló, súlyozott A/D ellenállásokból, és a számláló 0 értékénél kapuzod/leállítod a bemenettel.
üdv.
0
még.
Sima R2R AD egy párh. flash vagy eprom kimenetén, és az abba égetett sin táblázattal
ezzel a megoldással az időalap osztó és AD lépésszám is szabadabban megválasztható, és egyszerűsíthető az áramkör.
0
Azért ha sin tábla + egyebek lehet a programozásba több időt kell fektetni, mint egy akármilyen négyszögjelet szűrve kiküldeni, és egy másik jellel szaggatni. Ha rendes szinuszt akarsz, legalább 10 pont kell hozzá, az már 500kHz, egy pont előállítása, semmit nem figyelve csak a táblázatból kiolvas, kimenetre kiír legalább 5-10 művelet, egy művelet általában 4 órajel, máris 10MHz órajeligény környékén járunk alaphangon, és még csak szinuszt csináltunk. A logikát még a pont generálások közé kellene beilleszteni. ( azok persze nem tolódhatnak, mert torzul a szinusz.) Szép programozói feladat. Nem arduino, vagy C ben megírt pár sor, hanem kőkemény utasításokra kihegyezett ASM program.
Nem véletlen van hangkártya a számítógépekben. Direkt processzorral előállított szinusz komoly erőforrás igényes.
0
RC szűrővel meg tudtam csinálni a szinuszt, az nem volt gond.
És mivel a négyszögjel invertáltja is rendelkezésre állt, így van egy 180 fokos szinuszom is hozzá, így hidasan meg is van a megfelelő jelszint, persze erősíteni azt kellett.
0
Szia!
A programozás nem lenne gond, de az 50kHz szinuszhoz kellene bőven órajel is, 20Mz alsó hangon, de inkább 40, ha mellette még bemenetet is kell figyelni.
0
20MHz 20 éve sem volt gond, manapság meg pláne!
Ha mégis, pár ttl tokból is megvalósítható, amit bele is lehet kódolni valami programozható logikába.
üdv.
0
SSR?
0
Vótam bótba, vettem CD4066-ot. El lehetne bonyolítani, hogy "nullátmenetnél" kapcsoljon, de tartok tőle, hogy a vevő részben torzul a demodulált jel (változik a kitöltési tényező). A vevő fix, abba nem tudok belenyúlni.
0
szia:meg lehet próbálni
Bálint
https://www.hqelektronika.hu/hu/kereses/ad633
Vagy két optocsatoló sorbakötött kimenettel(hátha)
0
Szervusz Jaca!
Lehetne pld. analóg kapcsolóval (CD4066B) a szűrők kimenetén kapcsolgatni, és nem az 50k négyszöget.
Üdv
Tamás
1
Szia!
Nekem is eszembe jutott, csak nem volt kéznél. Kérdés, tud-e ilyen frekvenciával kapcsolgatni.
0
Sziasztok!
Miért ne tudna egy MHz-es logikai alkalmazásokba tervezett áramkör 5 kHz-en kapcsolgatni?
Amúgy ezt diszkrét elemekből és kisjelű bipoláris tranzisztorokkal se volna probléma megoldani!
0
Szia!
A tranzisztoros megoldás hogy nézne ki?
0
szia: ringmodulátorral nem lehetne?
Bálint
0
Szia!
Ahogy néztem, kellene hozzá olyan trafó is, ami átvisz 50kHz-et, és készen kapható.
0
Mivel a kimenő jeled nem egy null átmenettel rendelkező szinusz, hanem 0-5 volt között változó feszültség, ( a szűrt is) ezért tolódik el DC-ben szaggatásra. Ahhoz hogy DC komponens mentesítsd, valódi váltóvá kellene alakítani. Ehhez vagy transzformátor kellene, vagy egy szimmetrikus tápos erősítőre ráküldeni, Ami DC-ben pont annyira tolja el a jelet, hogy a szinusz látszólagos nullátmenete 0V ra essen. Utána már úgy szaggatod ahogy akarod, nem fogja csak igen minimálisan tologatni DC-ben. Ha meg az eredeti állapotban akarod szaggatni, akkor a kimenetre a szünet idejére a féltápnak ( a szinusz középértékének) megfelelő DC-t kell kapcsolni. Akkor nem váltakozófeszültség lesz a kimenet, csak változó.
Oszcilloszkóp DC állásban informatívabban mutatja a problémát.
0
Szia!
A fenti problémákra mind rájöttem, csak a megoldás kulcsa vagy nem állt rendelkezésemre(pl analóg kapcsoló), vagy nem volt rá ötletem.
A szimmetrikus táp nem megoldhatatlan, de alapból egy USB-s soros portról lenne táplálva 5V-ról.
A féltápra zárás eszembe jutott, csak a módját nem találtam. Trafóval is próbáltam, de a trafó után mivel szaggassam? Rövidre zárni is csak úgy tudtam, hogy graetz-hidat kötöttem rá, és azt zártam rövidre egy fettel.
0