üdv: mostanában felmerült több készüléknél teljesítménytranzisztorok párbaválogatásának igénye
Mellékelek egy leírást
Bálint
üdv: mostanában felmerült több készüléknél teljesítménytranzisztorok párbaválogatásának igénye
Mellékelek egy leírást
Bálint
Szia Bálint!
Örvendek, hogy a Borozóba tetted fel kérdésed, ugyanis már az űrtechnológiánál tart a téma. Remélem találtál ezek közt használható véleményt is.
Üdv. welding alt
2
Inkább iskolapad vagy műszerek kategória.
0
Sziasztok
Nekem lenne egy eladó tranzisztor teszterem magyar gyártmány típusa MFT-20 transistor tester ez egy több mint 20 éves készülék de vadi új nem volt még használva eredeti dobozában tartozékaival együtt
emlékeim szerint mintha egy katonai raktárban volt amit valaki megvett akkoriban és kiárusította az ott tárolt alkatrészeket és készülékeket
erről már itt a tanyán is szó volt róla
https://elektrotanya.com/content/mft-20-transistor-tester itt van kép róla
https://elektrotanya.com/minipool_mft-20_transistor_tester.pdf/download.... szervíz manual
https://www.radiomuseum.org/r/unknown_transistor_tester_mft_20.html
0
Szia
Egy lehetséges megoldás:
0
A mai modern gyártásban készült félvezetők nem mutatnak nagy szórást, de ha indokolt a párba válogatás, érdemes
megmérni, méretni Curve Tracer-rel, ott látható a félvezetőkarakterisztika is.
Persze ez ma már ritkán kell, maximum felső kategóriás erősítők végfokhibáinál/javításánál....
6
Üdvözöllek!
Neked van ilyen eszközöd?
Ha igen, megkérnélek kb 30 tranzisztor vizsgálatára.
Nem ismerem sajnos, talán feteket is lehet vele vizsgálni?
Talán a "hamisított" példányokat is kiszűri???
Nagy segítség lenne számomra
Köszönöm Pozsgai
0
Szia !!
Ha érdekel a charakterisztika mérése akkor nálam megoldható.
Alábbi fényképen látható két tranzisztor charakterisztika képe.
0
Köszönöm!
Nov. elején, ha megoldható egyeztetnék időpontot.
Egy elérhetőséget kérnék, privátban!
köszönöm!
Pozsgai
0
Szia.
Megoldható.
0
Szia,
Hamisított teljesítmény félvezetőket nem karakterisztika rajzolóval lehet felismerni. (Jó nagy gyakorlattal talán azzal is.) Oda ipari röntgen kell. Azonnal látni már a chip méretéből, hogy igazi-e.
További szép napot: cs_laci
1
Itt a környéken nem tudok róla!
0
Szia!
Bele a mellényzsebbe, aztán irány a tüdőszűrő
De az a röntgengép sok mindenben tud segíteni.
Üdv: Jácint
0
Így van. Röntgen az igazi.
Persze pár év tapasztalattal már szemre ki lehet szúrni a nem tökéletes másolatokat....elég egy mikroszkóp, hogy láthatók legyenek a finomabb részletek a
tokozáson.
1
Szia!
Írok privátban!
Üdv! Tóni
1
Szia
Sok egyszerűbb multiméterbe is be van építve a béta mérő az nem jó ?
0
Szia! Nem jó. Azt 1mA körüli kollektor áramra méretezték. Kis tranzisztorokhoz. Azzal értelmetlen mérni teljesítménytranzisztorokat. Amúgy sem bízom a pontosságában, csakis a saját magam méretezte béta mérőben hiszek.
2
szia: a közelítő méréshez is 1-2 A kollektoráram és 10-20 V kollektorfeszültség kell
Korrektebb mméréshez munkaponti feszültségen és áramon kell mérni
Bálint
0
Mikor ilyet csináltam, fogtam két három ellenállást, ezeket pakolgattam a kollektor bázis közé. Labortáp 10-15V fix vagy egy jónak gondolt áramkorlát ízlés szerint. Amelyik két tranzisztoron első mérésnél az áram a másodiknál a feszültség egyezett, azok egyformábbak. ( én inkább az áramkorlátos változatot használtam, feszültség méréssel. ) Ha két három ellenállással egyforma közeliek, akkor már nagy lehet a boldogság, De ha extra igények vannak lehet egy rendes fűrészfog generátor kell, a két tranzisztornak azonos kollektor ellenállás, azonos bázisellenállás aztán az oszcilloszkópot a két kollektor közé kötve látszik a különbségi görbe.Aztán hogy melegre mit reagál az megint más kérdés.
3
Szia! Egyszerűsített változat. Labortáp, pár száz ohm a K-E közé. De luxe,még oda is egy bázis áram mérő. 10V körülire a labortáp beállítva, ő mutatja a kollektor áramot is, amit a bázis ellenállással belövünk pár amperre. Néhány mérőzsinór, és krokodilcsipesz. Rövid mérés, amíg a mérendő tranyó fel nem forrósodik hűtés nélkül. Aztán jöhet a párosítás, és a béta kiszámolva, és alkoholos tollal ráírva. :-)
0
Bocsi! Az K-B de már nem tudom a szöveget javítani. Hajnali 2-kor nem voltam 100%.
0
Szia!
Egy ponton megmérve. Ettől nem lesz pár két darab tranyó aminek a bétája egy ponton egyezik.
2
Tehetsz bele egy párszáz ohmos potmétert a bázisba, és mérheted a bétát különböző kollektor áramoknál. Bár szerintem 10V kollektor feszültség és 2-3A kollektor áram mellett gyakorlati célokra bőven kielégítő. Pár ezer erősítőt megmértem a BEAG-ban, de nem emlékszem hogy a végtranyókat válogatta volna valaki a szerelő szalagon. Lényeg volt, hogy a torzítás benne legyen a speckóban. A 90%-a benne is volt. Persze ha az EMO jugó Iszkra 2N3055-et küldött, akkor semmi sem működött normálisan. A nagy nyugati márkák tudták a végfok torzítást produkálni.
0
Nem is hallgatnék BEAG erősítőt, inkább a csend.
2
A 2N3055 -tel készült Beag AET széria inkább hangosításra készült mintsem otthoni minőségi zenehallgatásra.
Akkoriban nem volt egyszerű történet jó minőségű félvezetőket beszerezni,Cocom,valutahiány.
Csináltak stúdióminőséget is, főleg csövekkel pl EA 057 ,ami a HiFi magazin teszterősítője volt.Arra ha jól emlékszem 1 % torzítást specifikált a gyár.Többszázezer Ft egy ilyen mostanság,keresett a hifisták körében.
1
Volt idő, amikor a trabant is megfelelő járműnek számított, a mai ember meg már nem ülne bele érthető okokból. A korabeli hifi minőségből sem kérek. :)
1
Nekem ez volt az első autóm kombi változatban használtan vettem szerettem mindenhova elvitt szerelésileg olyan volt mit egy bicikli mindent lehetett otthon javítani rajta
A jobb első ülést másodpercek alatt ki lehetett venni a hátsó üléseket le lehetett hajtani így hatalmas hej volt benne sok minden belefért volt tető csomagtartóm is hozzá arra is lehetett pakolni rendesen
Kicsit furcsa érzés volt mikor még több mint 10 év használat után sikerült vennem egy szintén 10 év körüli használt Ford Fiestát nagyobb kényelmesebb gyorsabb csendesebb kisebb fogyasztás de haladni kell a korral
Sokan vannak kik nem engedhetik meg maguknak márkásabb igényes készülékek megvásárlását
0
A Trabant használati utasításába az volt leírva, hogy kell szelephézagot állítani. A mai autók használatijában az van, hogy ne idd meg az akkumulátorsavat. Haladni kell a korral...
1
Szelephézagot egy kétüteműben?
2
Simán. Egyszer egy trabantban ülve állítottam be egy ladáét
Amúgy volt 4 ütemű trabi is.
0
szia : nem csodálom, a szomszédnak volt négyütemű, kis VW motor volt benne, gyárilag
http://trabantegyegy.uw.hu/History.html
Bálint
0
Szia! Normál WW motor volt a négyütemű Trabantban, csak kisebb köbcentire fúrták. Alacsony fordulaton nagyobb nyomatéka volt, mint a mostani pörgős háromhengereseknek. Nehéz volt átszokni a Matízra, mert azt az indulásnál már nagyon pörgetni kellett.A négyütemű Warburgban is ugyanaz a WW Golf motor volt, csak nagyobb űrméretre esztergálva. Az NDK egy 1985-ig gyártott WW motor gyártó üzemet vett a nyugatnémetektől, és azt variálta a köbcentivel.
0
Kétütemű motornál szelephézag,ugye irónia ?
Láttam viszont egy orosz nyelvű Lada használati útmutatót,még a generátor szétszedése is benne volt....
(Alakul a borozó,béta mérésből már autószerelők leszünk)
0
Ha szelephézagot nem is, de előgyújtást biztosan. :) Ékszíjcsere, kormánymű zsírozás sima rutin... Legendák szólnak arról, hogy árokparton (egyedül) komplett motorcserét is lezavartak. Az viszont saját tapasztalat, hogy reggel megvettük a boltban az új motort, és a barátommal még délelőtt kicseréltük. Aznap meglett a papírozás is. Másnap a családdal (2 felnőtt, 3 gyerek) már húztunk is az NDK-ba. Próbálja ezt ma valaki leutánozni!
1
A négyütemű meg már hidrotőkés :)
2
Ketyegett is rendesen. Megálltam az árok parton, kicsit ferdén, lecsorgott az olaj a hidro tőkéről, és hangosan csattogva elindult a motor. Pár szász méter után az olaj permet került a hidrotőkékre, és szépen lecsendesült a motor járása. .
0
Ez meg a másik!
0
Szerintem a hifi minőség nem a kor függvénye.
A Magyar Rádió,MHV, Beag stúdióerősítöket,monitor hangsugárzókat használt,de ha Te állítod,elhiszem hogy minden hangmérnök,elektorakusztikai tervező hülye volt.(Sic!)
Biztos van már jobb,de könnyű okoskodni mai körülmények között.Az akkori szakik tényleg kihozták a maximumot a szegényes keretekből.
3
Sosem vitattam, hogy akkoriban a legtöbbet hozták ki bizonyos berendezésekből, de attól ma már az kevés és nekem nem kell mert van sokkal jobb.
1
szia: nem hiszem, hogy most jobb.
(HIFI=természethű hangátvitel)
Hallgatom a Klasszik rádiót, Bartókot, CD-t
Komparált, expandált, megnyomorított hangképek vannak
A netről ne is beszéljünk
Bálint
1
Szia! 2008-ig a munkám, volt az URH FM adók üzemeltetése az AHRT-ben. Látványos volt az orbitális különbség az akkori kereskedelmi stúdiók, és az MR, főleg a Bartók hanganyaga között a bemeneti szintmérőkön. A közszolgálatin látható volt a dinamika, a kereskedelmieken meg szinte kiakadva a felső tartományban az agyon komprimált műsor. Mi soha nem léptük át a 70kHz-es FM löketet, de láttam olyan magán adót, hogy a műszaki vezető önszántából felcsavarta tökig, úgy hogy a löketmérő kis alapműszer ütközésig csapkodott. Így keletkezik a "Komparált, expandált, megnyomorított hangkép". Az AH adóinál folyamatosan monitorozzák a kimenő jelet, a magánrádiókban csak a technikus hozzáértése a mérték.
0
A hangmérnöki trógerságot ne keverjük már ide. A High Fidelty nem természethűt jelent, hanem a forráshoz kell hűnek lennie, vagyis minél pontosabb átvitelt a lehető legkevesebb hibával, és ezt a brutális torzítású csöves stb. megoldások (szándékosan) nem tudják, akármennyire is tetszik az ilyesmi egy bizonyos rétegnek.
Az úgynevezett net, vagyis a sima jutubos videók tömörített AAC hangja, nagyjából nagyságrenddekel jobb minden tekintetben, mint a korabeli legjobb LP, vagy szalag, vagy akármi ami létezett. :)
0
A hibátlan digitális hang egy dolgot nem tud visszaadni, azt a hangzást, ami ott élőben szólt. Olyan, mint az 1800Mpixeles fénykép. Ott van rajta a hegy tetején a falevélen ücsörgő hernyó szőrén a megcsillanó hajnali harmatcsepp, de hiába lépsz arrébb, nem látsz mást.
3
De, valójában csak a digitális tudja visszaadni, a lemez meg a szalag nem képes rá, bármennyire is nehéz ezt elfogadni.
Bármilyen analóg anyagot tudsz digitalizálni és visszajátszani úgy, hogy senki nem mondja meg, hogy a digitalizált verzió szól, viszont egy digitális anyag analóg rögzítés után visszajátszáskor igencsak felismerhető lesz az analóg hibái miatt, és ez tény.
Sem a gitár, sem a hegedű nem tud úgy szólni élőben, mint egy csöves rendszeren széttorzítva. :)
0
Oké, akkor beszélgessünk arról, mennyire nagyítható egy digitális, és egy analóg fotó.
0
Ugyanaddig, a digitális pixeles lesz, az analóg nem nagyítva is homályos kissé, nagyítva értékelhetetlen. :D
0
Na ez megint nem igaz,a 35 mm kisfilm emulzió kb 20 Megapixel felbontás,a "homályos kissé"az meg az objektívtől függ.Az ilyen olyan digitális szűrőzés,trükközés pedig csak szemfényvesztés,nem fog részletesebb információval szolgálni.(Látok némi analógiát a CD vs LP között)
A hidegháború idején repülőgépről nagy fényerejű objektívvel 20 km magasból igencsak részletgazdag képek készültek
0
Most azon gondolkodok, hogy a 3,14159265358979 és a 3,14159265358980 közötti szám hány bittel írható le. Mondjuk az összes, ami közte van.
2
Az csakis az objektíven múlott, ha egy mai 50Mp szenzor lett volna mögötte, sokkal részletesebb, nagyobb képek lettek volna. A régi, minden szempontból rosszabb paraméterű adathordozókra úgy gondolni, mint nagyobb felbontásra, már a demagógiát súrolja.
0
Hááát...
https://www.janrik.net/MiscSubj/2007/FilmVsDSLRTests20070528/A_Compariso...
0
Szia Bálint,
Az FM szabvány a maga 15 Khz es átvitelével nem is nagyon nevezhető Hifinek.Muszáj is dinamikakompresszorral megregulázni.
Sok stream van már 320 Kb átvitellel (Bartók rádió,BBC ,stb)
Jó minőségű hangrendszerrel (Isten őrizz,hogy BEAG legyen )egész hallgatható kategória.
Nem szoktam felvenni egyébként a bokszkesztyűt az örökös LP-CD vallásháborúban.
A mostani Hi-end Hifi show többségében vagy LP vagy Stream a jelforrás.Most is lesz
2
Szia! A 15kHz-es felső határt az FM adóknál szűrőzik, (a deemfázis miatt) nem dinamika kompresszorozzák. A kompresszorokat a studió használja, mert mániákusan abban hisznek, hogy ettől ők hangosabbak lesznek a konkurenciánál. Ez a kereskedelmi adókra jellemző.
1
Koszi Csaba,
Azt hogy csinálják ,hogy a reklám hangja sokkal hangosabb az alapműsorénál?
Szintén kompresszor?Hol "nyúlnak" bele?
0
Pontosan.A csúcslöket marad, de alulról felkomprimálják. Csak a stúdióban nyúlhatnak bele. Az AHRT csak hozott anyagból dolgozik. AZ FM löketnek nincs fizikai határa. Az AM adóknál (Ott is dolgoztam 15 évet) más a helyzet. Ott muszáj kompresszort használni, mert 100% amplitúdó modulációt fizikailag nem lehet túllépni. Megközelíteni sem illik, mert járulékos torzítások lépnek fel. 70-80% a csúcs. A műsoranyag mindig az FM adásra optimalizálva, ezért kell a dinamikát össze tolni.
1
Fizikai határa nincs a löketnek, de az elfoglalt sávszélesség a lökettel együtt nő és nem nagyon tanácsos átlógni a szomszéd csatornába. A vevőben a KF sávszélessége és az FM demodulátor által feldolgozható maximális löket is is korlátozó tényező.
imrus101
1
Azért van az hogy a túl lökött adást egyes vevők torzítatlanul, a kettes vevők iszonyú sziszegéssel fogják. Jellemző volt, hogy a Nescaféhoz csomagolt kis FM vevő sziszegett egyes kereskedelmi adásoknál, a normál FM vevők még egészen jól szóltak. A nescafésban egy Philips szabadalmú szintetizátoros áramkör volt, amely egy lépésben keverte le a jelet, amit egy számláló demodulátor detektált, 0 és 70kHz között. A nagyobb löketet képtelen az áramkör feldolgozni, sziszegéssel reagált. A gondosan beállított AHRT adók ilyet nem csináltak, azokkal szépen szólt a kis rádió. Szerencsére a rádió felügyelet időnként razziázott, kiszűrve az ilyen adásokat, és büntetéssel fenyegetett. Aztán mikor elmentek, az úgynevezett műszaki vezető újra felcsavarta a löketet ütközésig. Beszéltem ilyennel, csak annyit tudott, hogy most "jó hangosak" lettek. Persze ők a kimenő adásukat valami drága, márkás cuccal hallgatták vissza, amely tűrte az ilyen disznóságokat. Az hogy ezért bele lóg a sávszélességük a szomszéd csatornába, azt sem tudta hogy miről beszélek.
2
Ki ne menj a vasút állomásra, se templomba, se moziba, és a focipályákat is kerüld el. :-)
4
kb 20 éve kerülöm mindet.
1