Üzenet:
"Máté Valentina
A TERMÉKET MEGVÁSÁROLTÁK! KÖVESSE AZ UTASÍTÁSOKAT, HOGY MEGKAPJA A PÉNZT!"
kék háttéren: "köszönjük megértésüket és figyelmüket!" - ez maga egy link (darabolom, nehogy valaki rákattintson): jofogas . fizetes - jof - sup . xyz
majd folytatva: "Kérjük, kattintson a fenti szavakra és kövesse az utasításokat, hogy megkapja a pénzét!"
Hát eleve nem így kapja meg az ember a pénzét, hogy kattintgat, hanem hogy feladja a terméket pl. vagy érte jönnek személyesen. De szép is lenne, ha csak kattintanom kéne és a termék is nálam marad, meg a pénzt is megkapom.
Az üzenetet jelentettem, a linket nem nyitottam, mert a védelem (Brave böngésző alap védelem és AdGuard) nem is engedte betölteni az oldalt, így nem tudok arról beszámolni, hogy a túloldalon mi van, de annyira nem is érdekelt, hogy kikapcsoljak minden védelmet és leteszteljem.
Szóval mindenki vigyázzon, mert "az oroszok már a spájzban vannak"!
Szia!
Sajnos ez már nem újdonság, én már kb. egy fél évvel ezelőtt is kaptam ilyen üzenetet.
0
üdv:
https://telex.hu/gazdasag/2024/10/24/banki-csalas-atveres-vedelem-utalas...
Bálint
0
Üdv!
Kezd mindent elárasztani az internetes, telefonos csalások, lopások, adathalászok hada. Az ügyfélkapuba jövőre már csak 3 lépcsős okostelefonra telepíthető alkalmazáson keresztül lehet majd belépni. Akinek nincs okostelefonja vagy nem akar ilyen (szintén adathalász) applikációt az kösse fel magát.
Nem hiszem el, hogy ezt nem maguk az állami titkos szolgálatok szervezik. Ne mondja nekem senki, hogy ha valakitől pénzt húznak le egy bankszámlaszámra, annak a számlaszámnak a tulaját nem lehet kideríteni 3 percen belül. Ugyanígy ha felhívnak telefonon, nem lehet pillanatok alatt kideríteni honnan és ki hív. Ha pedig tényleg nem tudják, akkor menjen el az egész rendőrség tisztességes munkát végezni.
7
Tapasztalat, a rendőröket védendő, ( bár semmire nem jogosít) Rengeteg bűntény van, egyszerű túlterheléses támadás minden napjuk. Másodsorban, ismerősöm nyaralóját rendszeresen feltörték. gondoltuk kilessük az elkövetőt. Sikerült az akció, épp a zárat feszegették egy csavarhúzóval. Szóltunk a rendőröknek, kijöttek, a tettesek meglettek. A tárgyalás után kiderült, az egyik betörő mehet haza, a másik marad 1-2 hónapig, mert már elkövetett valamit. Ha én rendőr lennék, én sem fogócskáznák senkivel hetente.
A soklépcsős bejelentkezés meg akkor nyer tágabb értelmet számomra, mikor a bankkártya CVC kódját kitörölhetetlenül rávésik a kártyára ( netes vásárlás, jó esetben anoním vásárló) , a pin kódra meg ha nem vigyázol főbe lőnek ( jó esélyjel kamerás pénztárgép..) .
A szépkártyával az vásárol aki akar, csak egy krix kraxot kell produkálnia, vagy azt sem, ha egyenleget akarsz lekérdezni, akkor három jelszó, és egy titkos email cím nélkül ne is fogj hozzá.
2
Ha átmegy egy kriptovalutaszámlára ,már akkor sem lehet.
Vannak más trükkök is.
Egyes rezsimek ( Észak Korea,afrikai országok ) erre vannak berendezkedve,hogy valutát szerezzenek .Külön "irodaházak" vannak erre a célra.
Mottó továbbgondolva "Ne légy kapzsi,és mindig légy gyanakvó."
1
...Vodafon, UPC, Digi, stb. már mind egykézben van ("kormányközeli") ami szerintem nem véletlen, de lehet csak én vagyok túl gyanakvó.
4
szia: nem Vodafon, hanem Vodafos.
Nemsoká új neve lesz
Bálint
0
Szia!
UPC-t átvette a voda, aztán ezt a digi és most így egyben a 4ig. Már követni sem lehet.
1
Szia!
Nem a digi-t vette át a voda? És azóta az ügyfélszolgálatuk csak 4IG van....
0
szia: a 4iG vette át a Vodafost és a Digit
Bálint
0
Szia,
Nem mondanám, hogy állami hatóságok szervezik ezeket, de azt igen, hogy nagyívben sz@rnak rá. Ha tényleg olyan fontos lenne az internetes csalások elleni küzdelem, akkor ezek a csalók nem dolgozhatnának ilyen szemérmetlenül.
A jofogas.hu még csak-csak, de a facebook marketplace-en egy hirdetésre 8-10 csaló jelentkezik. Ne mondja nekem senki, hogy egy hatóság ne tudná ezeket könnyedén lenyomozni, akár úgy, hogy egy csali számláról engedik is levenni a pénzt, aztán utána mennek. Pillanatok alatt elejét lehetne venni ezeknek, de magyarországon az LMBTQ meg az óvodások átműtése a veszély, nem ez. A facebookon néha bejelentem ezeket az egyértelmű csaló profilokat, de persze ők is hagyják, azt írják, hogy rendben van.
Szóval magadat kell megvédeni. Első pont: Ne légy kapzsi.
6
Az a baj, hogy az itt elkövetett csalások jellemzően kis értékűek, nem érdemes nagy energiát belefektetni. Ilyen csaló botokat meg nagyon egyszerű üzemeltetni és hamis weboldalakat is. Kinyomozni viszont nem olyan egyszerű, végigvinni a hivatali utat, amíg a bíróság betiltja az adott oldalt, amikorra a szolgáltató leszedi, stb. ez mind idő és pénz. Ha letiltanak egyet, akkor fél óra egy újat elindítani.
0
Üdv!
Az első pont nyilván, hogy magunkat kell védeni, és aki vállalkozó az meg is tanulta, mert ezerféle módon sanyargatnak bennünket ezeknél 100x rafináltabb lehúzásokkal a mindig aktuális vállalkozóbarát kormányok.
A kérdés csak annyi, hogyan létezhetnek ilyesféle internetes és telefonos lopások, csalások ha ezeknek egyértelműen véget lehetne vetni. Ezért mondom, hogy az állam minimum cinkos, de lehet az is, hogy ők maguk szervezik.
Ui: Kriptovalutára nem lehet direktben utalni, befizetni stb., ahhoz először kell egy számlaszám, ha utalás akkor MAGYAR banknál. Annak pedig van egy tulajdonosa. Engem 2-3 évente vegzálnak a számlámmal kapcsolatban, pl. most is be kell mennem novemberig igazolni magam, hogy nem vagyok terrorista, mert különben letiltják a hozzáférést. A feltöltős SIM kártyákat ugyanezen indokkal évente egyeztetni kell, és nem lehet hozzáférni semmilyen telefonszámhoz, amiről ne tudnák azonnal kideríteni a tulajt.
0
A bankszámlaszámnak van tulajdonosa, de ha feltörték, akkor onnan nyugodtan utalhatnak direktben kriptovalutára, esetleg egy másik feltört számlára és onnan tovább. Biztosan nem a saját számlájukat használják, esetleg egy hajléktalan nevére nyitottak egyet.
A telefonszámokkal meg az a helyzet, hogy bizonyos külföldi VoIP szolgáltatók olyan számot adnak meg, amit akarsz. Aztán beleírják a felhasználási feltételekbe, hogy a felhasználó felelős az adatok megadásáért. Egy gmail-es, eldobható email címmel meg bárki regisztrálhat, anonimizált VPN kapcsolat esetén nem könnyű megfejteni, hogy honnan történt.
1
Szia!
A telefonhívást tényleg nem lehet lenyomozni. Az egész adathalász telefonos és internetes csalás pedig simán az emberi butaságra épül. Mindenhonnan folyik, hogy kell elkerülni, mi az, ami gyanús, mégis naponta többszázan esnek bele.
0
"A telefonhívást tényleg nem lehet lenyomozni."
Alapesetben Minden magyar hívószámhoz tartozik egy előfizető, így ez az eset teljesen tiszta.
Anonim híváshoz tartozó előfizetőt is rögzíti minden szolgáltató hónapokig.
Bizonyos voip szolgáltatók ki tudnak adni szinte bármilyen hívószámot, de azt is szükséges megerősíteni egy valós számmal.
De tegyük fel, hogy xy ország VPN-je mögül voip-ról hív valaki nem megerősített számmal. Ebben az esetben is simán fel lehet deríteni, hogy milyen IP címről indult el a hívás. És ez még nem kíván egyetemi szintű hálózati tanulmányokat. A rendőrség, ügyészség meg minden megfelelő információhoz hozzáfér.
0
Ja, csak a csalók felhívnak az MNB vagy a CIB hivatalos számáról. És ez nem olyan, mint a gmail, hogy rárakod a kurzort a feladó ímélcímére, és kiírja, hogy az eon@ugyfelszolgalat.hu valójában rozsomák.bela@csalonet.it...
0
Gránit banknál bármit telefonon akarok intézni, felhívom a központi számukat, elmondom az ügyintézőnek a dolgot, majd ő hív vissza, ellenőriz 3-4 adatot és utána térünk valóban a tárgyra.
Olyan még nem volt, hogy csak úgy önmagától egy bank felhívjon, így meg is lepne, ha ilyen történne.
Van belső hivatalos levelezése a banknak, oda küldözgetik a változásokat és egyéb kérdéseimre a válaszaikat, egyik sem "levélben" kommunikál, hanem belső biztonságos levelezésben.
Ha más banknál nem így van, akkor erre kéne váltani.
A másik válaszolóval is egyetértek, miszerint én még mindig 5.1-es droiddal rendelkező telefont használok, amire több, mint valószínű, hogy a biztonságos bejelentkezés program nem telepíthető majd fel... plusz még rootolt is a készülék, de ezt a bank esetében is megoldottam.
Mondjuk már 3 hete van egy új telefonom (szintén rootolt), a bankok működnek, kérdés hogy majd ez működni fog-e.
Régen mindenhez vonalas telefonszám megadása kellett és egy befizetett számlamásolat (pl. előfizetéshez, hogy valóban ott lakom), ebből a szempontból érthető, ha most egy mobil meglétét kívánják. Ám az a nyugdíjas, akinek csak vonalasa van a tanyán, a "mozgó kormányablak" évi 2x jár arra és 50km-es körzetben nem tud máshogy ügyet intézni, csak ha mobilon az unokáját kéri meg, az azért nem igazán életszerű.
Még azt is kitalálják nemsokára, hogy chip-es a személyi, akkor azt kell a telefonhoz érinteni (NFC), illetve az ujjlenyomat-olvasóval beolvasni az ujjlenyomatot, amit a központi adatbázissal vet majd össze.
Lassan egy vonalkód lesz mindenki nyakán, vagy egy beültetett chip... de a kódot át lehet rajzolni, a chip adatait meg át lehet írni, szóval a ma ismert biztonsági megoldások egyenlők a nullával.
Pl. a root elrejtése is pár programmal 5 perc alatt megoldható. Igaz, utána kell járni (az a sok idő), de hiába a legfrissebb biztonsági megoldásokat tartalmazó banki program, ha 5 perc alatt ki tudtam játszani, mint átlag felhasználó (nem hacker), hiszen minden szükséges program ingyenesen áll rendelkezésre a neten.
A technika túlnőtt rajtunk! ...és rossz irányba. Már a keresőt is külön linken kell megnyitni, hogy találatokat adjon és ne AI hülyeségeket toljon az ember képébe... igaz, a keresett szó rendszerint az első 3-4 találatban nem is szerepel, egyre inkább irreleváns találatokat ad minden kereső, de hát ez a jövő, már semmi nem az, ami.
0
Erre írtam, ez hogyan lehetséges, és azt is hogyan lehet kideríteni a valós IP címet ahonnan a hívás indult. IP címeket, telefonszámokat nyomozó hatóságok elől nem lehet elrejteni.
0
Jófogáson már kb 1 éve nem lehet úgy hirdetni, hogy ne ugorjon rád valami hasonló. Ignoráltam ezt a felületet.
1
Szia.
Magam részéről először is jelentettem a jófogáson (Több alkalommal is). Eredmény, Nem lehet linket, és email címet megosztani az oldal levelezőjében. Elég nívós platform (volt) ahhoz, hogy ilyen elmebeteg szigorítást tegyen. Így csak a hirdetők számát, és nem az adathalász emberkék (bot-ok) számát csökkentik, mert ha levonjuk a konzekvenciát, akkor egy kétségbeesett, és tehetetlen csapatot vélünk felfedezni, ami mindent, csak nem bizalmat gerjeszt...
Egyébként, igyekszem magam is felhívni a figyelmet, mind a saját adás-vétel oldalaimon, mind olyan helyeken, ahol minél több felhasználóhoz eljut az információ.
Megjegyzem. Nem sok értelme van a felhívásnak, egyszerűen átugranak rajta. Mégis a lelkiismeretem azt diktálja, hogy írjak- szóljak minél több ember tudatához eljuttatni a veszélyforrást/forrásokat. Sajnos, maga az írás kevés, nem olvasnak az internetezők többsége. Ahogy látom, képekben érdemes inkább "beszélni", valamennyit javít ,hogy ne essenek csak úgy egy egyszerű csapdába. Viszont a többség, még így is éles helyzetben, kattint... már be is került a rendszerbe, ahonnan kétségbeesetten menekülne, de erre is megvannak a módszerek, hogy az "áldozat" tudatát saját maga ellenségévé tegye...
Őszintén sajnálom ezeket az embereket, de egy mély agymosás után, amit kapnak, kevesen fogadnak el segítséget, még személyesen is!
Üdv.
PZ
4